SAYFA BAŞINA DÖN
Elazığ Uçak Bileti

Elazığ Uçak Bileti

Elazığ'da; Harput Kalesi, Arkeoloji Müzesi, Ulu Camii ve Meryem Ana Kilisesi mutlaka görmeniz gereken eserler arasında.

Elazığ şehri yeni bir yerleşim olsa da bölgenin tarihi Antik çağlara dayanıyor. Harput bunun en görünür kanıtı. Sultan Abdulaziz döneminde Vali İsmail Paşa’nın teklifi ile şehir "Mamurat ul -Aziz” adını almış ancak bu isim uzun olduğundan halk arasında kısaca Elaziz olarak söylene gelmiş. Atatürk ise 1937 yılında şehri ziyaretinde "Azık İli” anlamına gelen Elazık adını vermiş, daha sonra bu isim Elazığ’a dönüşmüştür. Bu gün Elazığ’daki tarihi kalıntıları ziyaret etmek içinse en avantajlı yol, ucuz uçak bileti avantajlarından yararlanarak flypgs.com üzerinden rezervasyonunuzu yapmak olacak.

TERMİNAL BİLGİSİ

ELAZIG AIRPORT (EZS) -

KONUM BİLGİSİ

Şehir konumunu haritada görebilirsiniz.

İstanbul - Elazığ Uçak Bileti

Pegasus ile şehir merkezine 12 km. mesafede bulunan Elazığ Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra Pegasus servislerini kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıca biraz yüksek bütçeli de olsa taksi tercih edebilir, seyahatiniz boyunca size eşlik edecek konforlu bir araba seçerek flypgs.com’dan araç kiralayabilirsiniz.

Elazığ'da Yeme İçme

Elazığ yöresi Türkiye’nin en zengin mutfaklarından birine sahip olmasına rağmen maalesef yeterince tanınmıyor. Hatta şehirde yöresel yemekleri tadabileceğiniz restoran yok denecek kadar az. İyi restoranlar şehir merkezinden çok, Harput’ta toplanmış.

Amcanın Yeri
Köfte satışı için özel bir sokağı bile olan Elazığ’ın en ünlü ve hijyenik köftecisinde yemek isterseniz Amcanın Yeri size göre. Köfteler gerçekten harika, mekân ise temiz ve mütevazı.
Köfteciler sokak
Tel: 0424 212 56 13

Zertaşlar
Zertaşlar’ın terasında harika bir Elazığ manzarası eşliğinde çok güzel kahvaltı edebilir ya da ızgaraların ve sulu yemeklerin tadına bakabilirsiniz.
Harput Yolu Tilkilik Mevki
Tel: 0424 215 10 58

Kilis Lokantası
Canınız kebap çekerse Kilis Lokantası’na uğrayın. Lezzetli kebapları ve döneriyle 60 yıldır hizmet veriyor.
İzzet Paşa Mah. Şehit Yüzbaşı Tahir Cad. No: 4
Tel: 0424 236 75 72

Kömürhan Kavurma
Muhteşem bir kavurma yine çok lezzetli ayranın yanında geliyor. Kömürhan en iyi adreslerden biri. Tek sorun şehre biraz uzak olması.
Malatya Karayolu 50. km
Tel: 0424 527 10 08

Park Mavigöl Restaurant
Yine şehir dışında bir adres. Bahçesi ve ferah ortamıyla çok keyifli bir mekân. Üstelik hem servisi hem de yemekleri A kalite.
Diyarbakır Yolu 10. km
Tel: 0424 275 33 11

Atalaroğlu Baklava ve Kebap
Gaziantepli bir işletme olan Atalaroğlu baklava konusunda uzman ama kebapları da gayet başarılı. Mekân biraz kafe havasında, ister hızlı bir alinazik, ister akşamüstü tatlısı için uğranabilir.
Hürriyet Cad. No.27B
Tel: 0424 236 88 11

Balakgazi Tesisleri
Harput’taki bu tesisler belki de Elazığ’ın en ünlü restoranlarından. Hem muhteşem manzarası hem de farklı lezzetleriyle tercih ediliyor. İçli köfte ve sırın denemenizi tavsiye ederiz.
Harput Mahallesi girişi
Tel: 0424 215 11 88

Kebapçı Halit Usta
Elazığ’ın en iyi kebapçılarından biri Halit Usta. Otantik dekor içinde ve duvar kilimleri arasında servis veren mekânın Adana kebabını mutlaka denemelisiniz.
Harput Mah. Ahmet Kabaklı Bulvarı No:38
Tel: 0424 215 11 76

Gedik Restaurant & Garden
Nezih ve temiz Gedik’te hem yöresel lezzetleri hem de kebapları tatma fırsatı yakalayacaksınız. Ayrıca mevsim uygunsa bahçesinin de keyfini sürebilirsiniz.
Organize Sanayi Girişi Yurtbaşı Yolu
Tel: 0424 233 99 99

Koçoğlu
Elazığ yöresel yemeklerini bulabileceğiniz ender mekânlardan biri Koçoğlu. Buradan taş ekmek tatlısını yemeden ayrılmamanızı öneririz. Ayrıca Harput köfte ve sırını da tatmayı ihmal etmeyin deriz.
Malatya Yolu, Çocuk Islah Evi Karşısı
Tel: 0424 248 31 50

Otantik Osmanlı Lokantası
Ağır dekorasyonu ve bir AVM yanında bulunmasına rağmen, hizmet ve yemek çeşitliliği açılarından Elazığ’ın en lüks restoranı. İş yemekleriniz için de tercih edebilirsiniz.
Malatya Yolu 7. km.
Tel: 0424 248 02 05

İbrahim Ethem İşkembe Paça ve Izgara Salonu
Canınız sakatat çekerse ya da gece olmayacak saatlerde karnınız acıkırsa adresiniz belli.
Yakup Şevki Cad. (2. Harput Cad.) Mehmet Arslan İş Merkezi No:3/D
Tel: 0424 238 5010

Elazığ’da Alışveriş

Genellikle yerel ve el yapımı ürünleri bulunduğu çarşı ve alışveriş merkezlerinde gerçekleşmektedir. Buradan kendinize ve sevdiklerinize özel, yöreye ait ufak hatıralarla dönmek isterseniz önerimiz Elazığ Kapalı Çarşı olacak.

Elazığ Kapalı Çarşısı
Elazığ çarşısında yerel ürünleri bulmanız mümkün. Rengarenk dükkânlarda baharatlar, orcik denilen cevizli sucuk ve benzeri ürünler, kuruyemişler, sucuklar, çedene kahvesi size göz kırpacak. Özellikle çedene kahvesi ve yöreye özel ağın leblebisi hediyelik olarak alınabilir.

Akgün AVM
Burada zincir markalara ait kıyafet mağazaları, teknolojik ürünler ve sinema, bowling gibi eğlence olanakları bulabilirsiniz.

 

Elazığ’da Konaklama

Çok fazla seçenek içermese de bizler sizin için en uygun birkaç örneği sıraladık. Gerek kültür turizmi gerekse iş seyahatleri için tercih edebileceğiniz Elazığ otelleri içinden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Akgün Hotel
Akgün otel açık yüzme havuzundan fitness center’a kadar tüm lüks beklentilerinizi karşılayacak nitelikte bir otel. Toplantı salonları ve iş merkeziyle iş seyahatleriniz için de iyi bir seçim.
Üniversite Mah. Şehit Korgeneral Hulusi Sayın Cad. No: 20 Bahçelievler
Tel: 0424 248 20 00

Marathon Hotel
Farklı amaçlar için tasarlanmış, değişik kapasiteli salonları, 54 odası, restoranı, sauna, hamam ve fitness center’ı ile hizmet veriyor. Sade dekorasyonuyla iyi bir şehir oteli.
Bosna Hersek Bulvarı No: 17
Tel: 0424 238 86 86

Mayd Hotel
Modern ve sade bir dekorasyona sahip Mayd Hotel’de 24 saat oda servisi var. Ayrıca tüm odalarda minibar, klima, uydu yayını ve kablosuz internet mevcut. Merkezi konumu da önemli bir avantaj.
Gazi Caddesi, Horosan Sok. No:11
Tel: 0 424 237 26 26

Mavigöl Otel
Kongre ve davet organizasyonları için uygun olan Mavigöl Otel Hazar Gölü kıyısındaki eşsiz konumuyla harika bir tatil ve dinlenme imkânı da sunuyor.
Elazığ Mavi Göl Otel Güney Köyü/ Sivrice
Tel: 0 424 425 10 20

Elazığ'da Gezilecek Görülecek Yerler

Tarihte en önemli yerleşim bölgelerinden biri olan Elazığ, antik kalıntılar açısından mutlaka görülmesi gereken birçok eser içeriyor. Müzeleri, surları, kilise ve camileriyle tarihe tanıklık eden Elazığ’da gezilebilecek mekanları sizler için listeledik.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, "Arkeolojik Eserler ve Sikke Salonu, Halı Kilim ve Etnografya Salonu" olmak üzere iki salondan oluşuyor. Arkeoloji bölümünde özellikle baraj projeleri sırasında yapılan kazılarda meydana çıkan eserler sergileniyor.

Harput (Süt) Kalesi
Harput’a egemen konumdaki kayalar üzerine inşa edilmiş kalenin Urartular döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. İçinde gizli yollar ve kayalara oyulmuş odalar bulunuyor.

Ulu Cami
12. yüzyıl ortalarına tarihlenen yapı Artuklular’dan günümüze ulaşmış. Birçok değişik mimari öğe taşıyan cami, dönem camilerinden bu özelliğiyle ayrılıyor. Minaresinin ise başka bir döneme ait olduğu tahmin edilmekte.

Harput Müzesi
Harput Müzesi Elazığ Müzesi'nin çekirdeği olarak 1965 yılında kurulmuş. Bugün yöresel el sanatları, etnografik malzemeler ve bazı kitabeler sergileniyor.

Sara Hatun Camii
Esas yapının Akkoyunlu Sultanı Uzun Hasan’ın annesi Sara Hatun’un ahşap olarak yaptırdığı tahmin ediliyor. Ancak bu yapı günümüze ulaşamamış. Bu cami daha sonra çeşitli onarımlar gördüyse de günümüze ulaşan hali 1843 yılında yeniden inşa edilmiş hali.

Meryem Ana Kilisesi
En eski Süryani kiliselerinden biri olan Meryem Ana Kilisesi Harput Kalesi’nin yakınlarında kayalarla bütünleşik olarak inşa edilmiş. Kiliseden kaleye giden gizli yollar olduğu biliniyor. Günümüzde terk edilmiş.

Kurşunlu Cami
Osmanlı dönemine ait yapı Harput’ta bulunuyor. Kitabesi okunamadığı için tam olarak tarihlendirilemeyen camideki abanoz mihrap Ulu Cami’den buraya taşınmış.

Arap Baba Mescidi ve Türbesi
Selçuklu hükümdarlarından IV. Kılıçarslan’ın oğlu, III. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında inşa edilmiş türbenin süslemeleri gerçekten çok ilginç. Bu süslemeler sebebiyle görülmeye değer bir yapı. Ayrıca türbenin altında mumyalı bir ceset bulunuyor ve bu şahıs halk arasında Arap Baba olarak anılıyor.

Esediye (Aslanlı) Cami
Günümüzde yıkık olan caminin sadece taç kapısı ayakta. Taç kapı yapının Selçuklu ya da Artuklu dönemine ait olduğuna dair bilgi veriyor. Ayrıca kemer kalıntısı üzerinde seçilebilen aslan kabartmaları nedeniyle Aslanlı Cami olarak da anılıyor.

Alacalı Mescit
Artuklular dönemine ait yapının en dikkat çekici yanı, çift renkli taş işçiliği. Ayrıca ahşap tavanındaki kalem işi süslemeler de çok güzel.

Cemşit Hamamı
Sara Hatun Camii yanında bulunan hamam, Yavuz Sultan Selim dönemine ait. Klasik Osmanlı hamamı mimarisine sahip yapı halen kullanılıyor.

Dabakhane
Sularının şifalı olduğu; mide, bağırsak, karaciğer hastalıklarına ve ruhsal depresyonlara iyi geldiğine inanılıyor. Şu anda bulunan yapı 1988 yılında, orijinal ahşap bina taklit edilerek yeniden yapılmış.

Hazar Gölü
Tektonik bir göl olan Hazar Gölü Türkiye’nin en derin göllerinden biri. Ayrıca su sporları imkânı ve etrafındaki tesislerle de cazip bir doğal değer.

Keban Barajı
Fırat üzerinde inşa edilmiş Keban, Türkiye’nin en büyük ikinci yapay gölü. Etkileyici bir manzarası var.

ELAZIĞ MAHALLELERİ

Merkez: Elazığ Çarşı ve Yeni Mahalle bölgelerinden oluşan bu bölge şehrin birçok anlamda merkezini oluşturuyor. Hem alışveriş hem de idari merkez burada bulunuyor.

Harput: Harput Elazığ’ın nispeten turistik bölgesi. Tarihi M.Ö. 20.yüzyıla kadar dayanan bu bölge Elazığ’ın tarihi merkezi.

ELAZIĞ TAKVİMİ

Uluslararası Hazar Şiir Akşamları
1992’den beri her yıl yapılan etkinliklerde yerel, ulusal ve uluslararası katılımcılarla şiir dinletileri ve paneller düzenleniyor. Daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

 

Şehir kodu: 0 424
İl Turizm Müdürlüğü: 0 424 236 58 54
Polis: 0 424 241 10 00
Jandarma İmdat: 156
Polis İmdat: 155
Sağlık-Hızır Acil:112

YAZDIR
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.