tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Elazığ Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Elazığ Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Elazığ; Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüzyılında, oldukça verimli bir ovaya kurulmuş bir şehirdir. Elazığ’ın eski yerleşim yeri olan Harput’un tarihi antik dönemlere kadar uzanır. Bol su kaynakları ve verimli ovaları ile Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden biridir. Nitekim bölgede yapılan bazı arkeolojik kazılarda MÖ 10.000 yılına ait eserler bulunmuştur. Şehir, 1867 yılına kadar Harput olarak anılmıştır. 1867 yılında Sultan Abdülaziz’in fermanı ile şehir Aziz’in imar ettiği şehir anlamına gelen “Ma’mûrat-ül-Aziz” adını almıştır; ancak bu isim zamanla, telaffuzunun zorluğu nedeniyle, halk arasında Elaziz olarak anılmıştır. Cumhuriyetin kurulması ile birlikte 1937 yılında Atatürk tarafından azık şehri anlamına gelen Elazığ adı verilmiştir.

Elazığ şehir gezi rehberi

Şehrin batısında Malatya, doğusunda Bingöl, kuzeyinde Tunceli ve güneyinde Diyarbakır bulunur. Elazığ’a bağlı 11 ilçe vardır ve bu ilçelerin çoğunun tarihi en az Harput kadar eskidir. Fırat Nehrinin en önemli kolları olan Murat Nehri ve Karasu Nehri bu şehri çepeçevre sarar. Nehir ve göller açısından zengin olan şehirde özellikle alabalık yetiştiriciliği yaygın olarak yapılır.

Elazığ Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Türkiye
Bölge: Doğu Anadolu
Yüz ölçümü: 8.455 km2
Dil: Türkçe
Ortalama sıcaklık: 12.4 C
İklimi: Karasal İklim-Akdeniz İklimi
Bitki örtüsü: Step-Funda ve Orman
GMT ile arasındaki fark: GMT+3
Telefon Kodu: +424
Para Birimi: Türk Lirası
Priz Tipi: Tip C


Elazığ’a Nasıl Gidilir?

Elazığ nasıl gidilir

Elazığ’a hava yolu ile oldukça konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Pegasus Hava Yolları’ndan alacağınız Elazığ uçak bileti ile İstanbul ve İzmir’den direkt olarak Elazığ’a ulaşabilirsiniz. Diğer şehirlerden Elazığ’a, İstanbul ve İzmir aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Elazığ Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım 

Elazığ Havalimanı şehir merkezine 13 km uzaklıktadır. Havalimanından taksi ve yolcu servisleri ile ortalama 30 dakikada şehir merkezine ulaşım sağlamak mümkündür. Daha konforlu bir seyahat deneyimi isterseniz, Pegasus araç kiralama hizmeti sayfasını ziyaret ederek, bütçeniz ve talepleriniz doğrultusunda ideal aracı kiralayabilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Şehir İçi Ulaşım 

Elazığ’da şehir içi ulaşım; özel halk otobüsleri, belediye otobüsleri ve minibüsler ile sağlanır. Elazığ’da şehir içi ulaşımı gelişmiştir. Şehir içi otobüslerde kullanılan El-Kart’ı temin ederek, indirimli bir şekilde ulaşım hizmeti alabilirsiniz.

Elazığ’a Ne Zaman Gidilir? 

Elazığ ne zaman gidilir

Elazığ’ın iklimsel koşulları Keban Barajı'nın yapımı ile birlikte karasal iklimden Akdeniz iklimine doğru geçiş gösterir. Bu nedenle şehrin sıcaklık ortalaması Doğu Anadolu Bölgesi sıcaklık ortalamasının üzerindedir. Yağışların çoğunlukla kış aylarında olması nedeniyle Elazığ’ı ziyaret etmek için kış ayları tavsiye edilmez. Aynı şekilde temmuz-ağustos ayı sıcaklık ortalaması hayli yüksektir ve bu aylarda da konforlu bir tatil yapmak zordur. Elazığ’a gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Ilıman iklimin etkisi ile özellikle ilkbahar aylarında eşsiz manzaralara şahit olabilirsiniz. Şehrin, zengin tarihi ve doğal güzelliklerinin tadına tam varabilmek için 3-4 günlük bir seyahat planı yapmak gereklidir.

Elazığ’daki Festivaller 

Elazığ kadim tarihinin yanı sıra sahip olduğu zengin kültürüyle de ön plana çıkar. Özellikle saray musikisi olarak adlandırılan yerel müziği hayli dikkat çekicidir. Elazığ’da her yıl çeşitli festivaller düzenlenir ve özellikle kültür festivalleri oldukça ilgi görür.  Tüm festival ve etkinlik programına Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün web sitesinden ulaşabilirsiniz.  

 • Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Festivali (Eylül-Ekim)
 • Uluslararası Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali (Mayıs)
 • Birvan Piri Davut Şenlikleri (Ağustos)
 • Keban Su ve Alabalık Festivali (Ağustos)
 • Ağın Kültür, Sanat ve Leblebi Festivali (Ağustos)

 

Elazığ’da Gezilecek Yerler

Köklü geçmişi ve kendine özgü doğal güzellikleri ile Doğu Anadolu'nun en güzel şehirlerinden biri olan Elazığ, keşif meraklısı gezginlerin en çok tercih ettiği şehirler arasında yer alıyor.

Harput

Elazığ Harput Kalesi

Elazığ şehir merkezine 7 km mesafede bulunan eski yerleşim yeri Harput mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Harput’ta bulunan eserlerden özellikle Harput Kalesi ve Ulu Cami dikkat çeker. Harput Kalesi’nin, MÖ 2000 yılında su yerine süt kullanılarak inşa edildiğine inanılır. Bu nedenle halk arasında “Süt Kalesi” olarak da bilinir.

Ulu Cami ise Artuklular döneminde 1156-1157 yıllarında inşa edilmiştir ve minaresinin 7 derecelik eğimi ünlü Pisa Kulesi’nin eğiminden fazladır. Harput’ta görülmesi gereken en önemli doğal güzellik ise şüphesiz Buzluk Mağaralarıdır. Yer altı hava akımları sayesinde mağara kışın sıcak yazın ise adeta soğuk hava deposu kadar soğuktur.

Keban Baraj Gölü

Elazığ Keban Barajı

Keban ilçesi sınırlarında bulunan Keban Baraj Gölü Türkiye’nin ikinci büyük suni gölüdür. Göl kenarında konuşlanmış balıkçılar ile bölge adeta bir balıkçı kasabası görünümündedir. Baraj Gölü çevresinde bulunan tesislerde keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

İzzet Paşa Camisi ve Çevresi 

Elazığ İzzet Paşa

Şehrin merkezinde bulunan caminin tarihi 1866 yılına kadar uzanır. Zaman içerisinde geçirdiği restorasyonlar neticesinde oldukça yeni görünen caminin zemin katında gümüşçüler ve sarraflar çarşısı vardır. Cami minaresinin asansörlü olması dikkat çekicidir. Cami etrafında kümelenmiş birçok yöresel çay ocağı bulunur.

Hazar Gölü

Elazığ Hazar Gölü

Şehir merkezine 26 km mesafede bulunan göl tektonik bir yapıdadır. Eşsiz doğal güzelliklere sahip Hazar Gölü’nün çevresinde birçok tatil köyü mevcuttur. Gölde su sporları da yapabilirsiniz. Ayrıca gölün güney kısmında Hazarbaba Kayak Merkezi bulunur. Kış aylarında Elazığ’a giden ziyaretçiler göl manzaralı kayak pistinde kayak yapmanın tadını çıkarabilirler.

Kapalı Çarşı

Elazığ Kapalı Çarşı

Tarihi yapıdaki Elazığ kapalı çarşı, yöresel lezzetlerin beğeniye sunulduğu popüler bir mekândır. Yöre halkı dışındaki insanlar tarafından cevizli sucuk olarak adlandırılan orciği, Elazığ’ın kendine has baharat karışımlarını, günlük üretilen badem şekerlerini, meşhur Ağın leblebisini ve daha birçok yöresel ürünü burada bulabilirsiniz. Ayrıca çarşı içinde bulunan kadayıf üreticilerini ziyaret ederek kadayıfın yapım aşamalarını inceleme imkânı bulabilir ve taze kadayıf satın alabilirsiniz.

Elazığ’da Nerede Kalınır? 

Elazığ nerede kalınır

Elazığ, Doğu Anadolu’nun diğer şehirlerine geçiş güzergâhında bulunur ve bu nedenle geniş konaklama imkânı sunar. Marathon Hotel, Akgün Otel, Ramada Otel, Double Tree by Hilton, Park Dedeman Hotel gibi şehir merkezinde bulunan otellerde konaklayabilirsiniz. Bunların dışında yine şehir merkezinde veya Harput’ta daha uygun fiyatlı otel ve pansiyonlarda da konaklama imkânı bulabilirsiniz. Ayrıca göl kenarında konaklamak isterseniz Hazar Gölü çevresinde bulunan Mavi Göl Hotel’de veya göl kıyısında hizmet veren tatil köylerinde kalabilirsiniz.


OTEL REZERVASYONU YAP

Elazığ’da Ne, Nerede Yenilir? 

Elazığ Nerede Ne Yenir

Elazığ zengin mutfağı ile ziyaretçilerine muhteşem bir lezzet şöleni sunar. Geleneksel Anadolu mutfağının yanı sıra Elazığ yemeklerinin tadına doyamayacaksınız. Şehir içinde hemen her köşe başında bir lokanta bulunur. Sadece köftecilerin bulunduğu ve yan yana 3 sokaktan oluşan köfteciler sokağı şehrin en işlek yerlerinden biridir.   Elazığda'ki popüler restoranlar:

 • Et Yemekleri: Kebapçı Halit Usta, Koçoğlu Restoran
 • Lorik Çorbası, Harput Köfteli Çorba: Elaziz Mutfağı, Divan Restoran, Hünkâr Konağı
 • İçli Köfte: Koçoğlu Restoran
 • Küncülü Köfte: Amcanın Yeri
 • Kömbe: Keyfet Steak House, Köz Kebap Lokantası, Hisar Kasap Izgara
 • Dolanger, Halbur Hurması: Tatlıcı Selo Usta, Tatlıcı Murat Usta, Buhara Künefe, Diyarbakır Kadayıfçısı

 

Elazığ’dan Ne, Nereden Alınır?

Elazığ ne nereden alınır

Elazığ’da büyük şehirlerin aksine pek fazla AVM yoktur. Mağazalar genellikle şehrin kalbi sayılabilecek olan Gazi Caddesi üzerindedir. Bunun yanında Hürriyet Caddesi, Birinci Harput Caddesi ve İkinci Harput Caddesi’nde de birçok markanın mağazasını görebilirsiniz.

Harput’ta bulunan El Emeği Göz Nuru Çarşısı’ndan el yapımı dikiş, nakış, örgü gibi ürünleri alabilirsiniz. Yöresel tatları bulabileceğiniz dükkânlar ise daha çok kapalı çarşı içinde ve Saray Camisi çevresindedir. Elazığ’ın kendine özgü lezzetleri olan orcik şekeri, çedene kahvesi, ağın leblebisi ve cevizli sucuk gibi yöresel lezzetleri sevdiklerinize hediye olarak götürebilirsiniz. Ayrıca dokuma halı çeşitleri de Elazığ hatırası olarak götürülebilir.

Elazığ’da Gece Hayatı

Elazığ Gece Hayatı

Elazığ’da gece hayatı pek hareketli değildir. En önemli gece aktivitesi olarak Harput Kürsübaşı Geceleri dikkat çeker. UNESCO Dünya Kültür Mirası Temsili Listesi’nde bulunan bu gece etkinliğine katılarak yöresel müzik ve eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

Önemli Telefonlar

Elazığ Telefon Kodu: 424

Elazığ Havalimanı: 0424 255 14 10  

SIKÇA SORULAN SORULAR

Elazığ'da yerel el sanatları veya alınabilecek hediyelik eşyalar nelerdir?

Elazığ'ın ünlü cevizlerinden yapılan ceviz ezmesi, orcik, Ağın leblebisi veya Elazığ'a özgü baharat karışımları hediye olarak alınabilir. 8 köşe şapka, örgü bebek ve iğne oyası da alınabilecek hediyelik eşyalar arasındadır. Bu ürünler, Elazığ'ın kültürel zenginliğini ve lezzetlerini sevdiklerinize taşımak için harika seçenekler olabilir.


Elazığ'a nasıl ulaşabilirim? En yakın havaalanı neresidir?

Elazığ'a ulaşmak için en yakın havaalanı Elazığ Havalimanı'dır. İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerden Elazığ'a direkt uçuş seçenekleri bulunmaktadır. Ayrıca karayoluyla da Elazığ'a ulaşmak mümkündür. Otobüs ve özel araçla seyahat edebilirsiniz.

Elazığ neyi ile meşhurdur?

Elazığ mutfağı, özellikle et ağırlıklı ve baharatlı yemekleriyle ünlüdür. Elazığ'ın meşhur yemekleri arasında Balakgazi böreği, Harput köftesi, haşlanmış içli köfte ve ballı muzlu cevizli krep gibi yöresel lezzetler öne çıkar. 

Elazığ'da nasıl araç kiralayabilirim?

Elazığ'da araç kiralamak için uçak yolculuğu ile şehre gittiyseniz doğrudan havalimanındaki araç kiralama firmalarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Pegasus Araç Kiralama hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Elazığ şehir merkezinden araç kiralamayı planlıyorsanız, yine güvenilir kiralama firmalarını tercih etmenizi öneririz.

Elazığ çevresinde doğa yürüyüşleri veya doğa sporları için uygun bölgeler var mı?

Elazığ ve çevresi doğa severler için harika yürüyüş rotalarına sahiptir. Özellikle Buzluk Mağarası, Harput Kalesi çevresi ve Hazar Gölü çevresi gibi bölgeler doğa yürüyüşleri için popülerdir.

Elazığ'da gezi planlarken nelere dikkat etmeliyim?

Elazığ'da gezi planı yaparken, mevsim koşullarına ve coğrafi yapıya dikkat etmek önemlidir. Yılın farklı dönemlerinde farklı hava koşulları görülebileceği için uygun giysileri ve ekipmanları yanınıza almanız gerekebilir. Ayrıca yerel kültür ve geleneklere saygı göstermeli ve yerel yemekleri tadarken baharatlı ve ağır yemeklere karşı hazırlıklı olmalısınız. Seyahat güvenliğini önemseyerek ve gerekli önlemleri alarak Elazığ'ın güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Yukarı Yukarı