• Ana Sayfa
 • Almanya
 • 2022’de Ucuz Tatil Yapmak İsteyenlere 10 Ekonomik Şehir Önerisi

2022’de Ucuz Tatil Yapmak İsteyenlere 10 Ekonomik Şehir Önerisi

2022’de ucuz tatil yapmak isteyenler toplansın. 2022’de gidilecek tatil yerlerinin, en güzellerinden ve en ucuzlarından bahsedeceğiz. 2022’de ucuz tatil yapmak için neler yapılması gerektiğinden başlayarak henüz çok rağbet görmeyen gizli cennetleri tanıtacağız.

2022’de Ucuz Tatil Yapmak İçin Tavsiyeler

ucuz tatil rotaları

Ucuz tatil yapmak için hiç değişmeyen belli başlı kuralların yanı sıra tatil trendlerine göre değişen taktikler var. İlk yapılması gereken tatil yapmak için iyi fikirler veren blogları okumak. Övünmek gibi olsun, bu konuda bizi düzenli olarak takip edebilirsin. Unutma, erken kalkan gezgin ucuz uçak biletini yakalar! 

Şimdi herkesin aklındaki soruyu soralım: Daha ucuza nasıl güzel tatil yapılır?

  • Erken Rezervasyon
  • Ucuz Konaklama
  • Erken Rezervasyon
  • Ucuz Yiyecek
  • Erken Rezervasyon
  • Gereksiz Alışverişten Kaçınma
  • Erken Rezervasyon

Saymakla Bitmez: Erken Rezervasyonun Faydaları

ucuz tatil nasıl yapılır

Fark ettiysen erken rezervasyonu papağan gibi  tekrarladık. 🙂 Neden? Çünkü ucuz tatil yapmanın yolu, kesinlikle erken rezervasyondan geçiyor. Ucuz uçak bileti ve ucuz konaklama için erken rezervasyon şart. Örnek verelim, tatil planını 6 ay önceden yapıp uçak biletini ve otelini ayırtırsan normalde ödeyeceğinden çok daha düşük ücretler ödersin. Ayrıca 6 ay içinde küçük miktarlarda birikim yaparak tatil bütçeni genişletebilirsin.

2022 Erken Rezervasyon Dönemi Ne Zaman Başlar?

erken rezervasyon ile ucuz tatil

Tur  düzenleyen şirketler, çoğunlukla 3-6 ay öncesinden erken rezervasyon dönemlerini başlatır. Fiyatlar talebe göre zamanla artar. Uçak bileti fiyatlarında da benzer bir sistem geçerlidir. Uçak biletini en erken alan, en ucuz olanı kapar.

2022’de Erken Rezervasyonla Ucuza Gidilebilecek Tatil Yerleri

ucuza seyahat nasıl edilir

Uçak biletini erken alarak ucuza tatil yapabileceğin yerlerden başlayalım. Çok talep gören Berlin, Amsterdam, Barselona, Roma, Prag ve Viyana gibi şehirlere ucuz uçak bileti almak için erken rezervasyon kampanyalarından yararlanmalısın.  

#1 Berlin

ucuz berlin tatili

Avrupa’nın sanat ve kültür merkezlerinden biri, Berlin… Kim orayı keşfetmek istemez ki? Berlin uçak biletini kampanyaları takip ederek indirimli alabilirsin. Kalacak yer konusunda da erken rezervasyon yaparsan ucuz Berlin tatili sana göz kırpıyor demektir.  

Biletini erkenden almak istersen fiyatlara şuradan bakabilirsin: Berlin uçak bileti

Berlin Uçak Bileti Ara

uçak bileti

#2 Barselona

ucuz Barcelona tatili

Barselona’da ucuz tatil yapmak için erken rezervasyonla kalacak yerini ve uçak biletini ayırtmalı, ücretsiz etkinlikler hakkında bilgi toplamalı (var böyle etkinlikler) ve ucuza yemek yiyebileceğin yerleri araştırmalısın. Bir sanat ve kültür şehri olan Barselona, ekonomik yaşamayı çok iyi bilen bohem gezginler tarafından tercih edilen rotalardan biri.

Barselona uçak biletini de kampanyaları takip ederek indirimli alabilirsin.

Barselona Uçak Bileti Ara

uçak bileti

#3 Amsterdam

Amsterdam ucuz tatil

Berlin, Barselona ve Amsterdam’da ucuz tatil yapmak için planını 3-6 ay öncesinden belirlemen gerekiyor. Başka yolu yok! Araştırmanı iyi yapıp şehir yaşamı hakkında yeterince bilgi toplarsan bu şehirlerde ekonomik bir tatil yapabilirsin.

Amsterdam Uçak Bileti Ara

uçak bileti

Amsterdam’da ucuz tatil yapmak hakkında bir şeyler yazmıştık, buraya bıraktık. 😉

Berlin’de ucuz tatil yapmak ile ilgili bir yazımız da varmış. :O

Barselona’da ucuz tatil yapmak için yararlı olacak yazımızı da ekleyelim. 

Ucuz Tatil Yapmanın Püf Noktaları

Ucuz tatil yapmak için tercih edebileceğin bir yöntem de bizimkine göre daha düşük kurlu para birimine sahip bir ülkeye yolculuk etmen. Euro kullanılan şehirlerde ekonomik bir tatil mümkün evet ama sonuçta euro. Ne kadar ekonomik olabilir ki!?

Avrupa’da euro kullanmayan ülkeler de var. AB üyesi olup da euro kullanmayan ülkeler: Birleşik Krallık, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, İsveç, Letonya, Litvanya, Macaristan, Romanya, Polonya ve Bulgaristan. İngiltere, Danimarka ve İsveç, yüksek gelir seviyelerine sahip; onları eleyelim. Yaşam standartlarının kısmen ucuz olduğu Romanya ve Çek Cumhuriyeti (Çekya), görülecek ve yapılacak şeyler bakımından diğer ülkelere oranla daha eğlenceli. O zaman, ucuz tatil yapmak için 2 ekonomik şehir önerisi daha gelsin.

#4 Prag

ucuz Prag tatili

Prag’da para birimi olarak Çek korunası kullanılıyor. 1 Türk Lirası yaklaşık 1.65 Çek korunası ediyor (2021). Yiyecek ve içecek fiyatları, İstanbul’a oranla daha ucuz; Türkiye’ye göre ise neredeyse benzer. Ucuz yollu restoranlarda 10-20 TL’ye doymak mümkün. Merkezi bir yerde kalırsan çoğu yere yürüyerek gidebilirsin. Prag’da en fazla bütçe konaklama masraflarına gidecek. Paylaşımlı hostellerde çok ucuza kalabileceğini unutma!

Prag uçak bileti fiyatlarını inceleyerek Prag rüyanı gerçeğe dönüştürecek ilk adımı atabilirsin.

Prag Uçak Bileti Ara

uçak bileti

Prag’a tek başına gitmek konulu bir yazımız varmış. Biletini almadan mutlaka okumalısın. 

Prag’da bedava eğlenmenin yollarını da yazmışız. 🙂

#5 Bükreş

Bükreş

Ucuz tatil yapmak için Bükreş, iyi bir seçim. Bükreş’te yaşam çok ucuz, ayrıca görülebilecek o kadar çok şey var ki!

Romanya, kendi parasını kullanan AB ülkelerinden. Bükreş’te para birimi olarak Rumen leyi kullanılıyor. 1 Rumen leyi 3.12 Türk lirasına eşit. (2021) Şehirde yiyecek, ulaşım ve konaklama masrafları ise Türkiye’ye göre daha ucuz. Tatil yapmak için ekonomik bir şehir arıyorsan Bükreş, tam sana göre.

Bükreş uçak bileti fiyatlarına bakarak hemen tatil planı yapmaya başlayabilirsin.

Bükreş Uçak Bileti Ara

uçak bileti

Bükreş’te alternatif bir tatil yapmak istersen nereyekacsak.com ekibinin hazırladığı Transilvanya gezisi içeriğine göz atmanı öneriyoruz.

Ucuz Tatil Yapmanın Yolları

Ucuz tatil fırsatları

Ucuz tatil yapmanın en önemli noktalarından biri de bütçe planlamasını önceden yapıp spontane harcamalardan uzak durmak. Ulaşım masrafları için seyahat kartı alıp (ya da araç kiralayıp)  katılmak istediğin etkinlikler için promosyon kuponları bulabilirsen tatilini ucuza getirdin demektir.

#6 Üsküp

Üsküp'te uygun tatil

Euro kullanılmayan, vize istemeyen, kültürü ve mutfağı bize benzeyen ve keşfedilecek bir dünya şey olan rota, Üsküp… 2022’de ucuz tatil yapmak istiyorsan ve Üsküp’ü henüz görmediysen bizce tatil planın hazır. Önce Üsküp gezisi ile ilgili yazımıza bir göz at, ardından Üsküp uçak bileti al.

Üsküp Uçak Bileti Ara

uçak bileti

Üsküp’te Makedon dinarı kullanılıyor. 1 Türk lirası, yaklaşık 4 Makedon dinarı ediyor (2021) ve Üsküp’te yaşamak, Türkiye’ye göre çok daha ucuz. Doğal olarak tatil yapmak da! Üsküp uçak bileti de 253 TL’den (2019) başlayan fiyatlar satılıyor. Daha ne olsun?  

#7 Saraybosna

ucuz saraybosna tatili

Ucuz tatil yapmak, Saraybosna’da bir başka güzel! Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, 2022’de tatil yapmak için ekonomik bir yer arayan herkes için mantıklı bir seçenek. Kültürü, insanı ve mutfağıyla bize çok benzer Saraybosna; keşfedilmeyi bekleyen, tanıdık bir yer.

Saraybosna kültürü hakkında bir yazımız varmış.  Gitmeden göz at deriz. 😉

Saraybosna’da para birimi olarak değiştirilebilir mark (konvertibl mark), orijinal ismiyle “convertible mark” (BAM) kullanılıyor. 1 BAM, yaklaşık 7.87 TL ediyor. Yani para birimi TL’den daha değerli. (2021)

Saraybosna’da euro da kullanılıyor ama kur farkı, tatil bütçesine etki ediyor. Yani Saraybosna’da ucuz bir tatil yapmak istiyorsan yerel para birimini kullanmanı öneriyoruz.

Saraybosna Uçak Bileti Ara

uçak bileti

Gençler Soruyor: Ucuz Tatil Nerede Yapabilirim?

Ucuz tatil yapılabilecek şehirler

Ucuz tatil yapma konusunda birçok tüyo verdik ve yapılması gereken şeylerden bahsettik. Şimdi sıra yaşamanın gerçekten çok ucuz olduğu yerlere geldi. 2022’in en ucuz tatil yerlerini sona sakladık.

#8 Tiflis

Uygun Tiflis tatili

Gürcistan şehirlerinden Tiflis, her şeyin ucuz olduğu bir ülke. Kalacak yer, yiyecek, içecek, eğlence, etkinlik ve ulaşım fiyatları oldukça makul. 2022’de ekonomik bir tatil yapmak istiyorsan Tiflis hakkında mutlaka araştırma yap.

Tiflis’te para birimi olarak lari kullanılıyor. 1 lari, yaklaşık 4.44  Türk lirası yapıyor. (2021)

Tiflis uçak bileti fiyatlarını öğrenmek için Pegasus tarifelerini inceleyebilirsin.

Tiflis Uçak Bileti Ara

uçak bileti

Tiflis hakkında şöyle bir yazımız varmış.

Tiflis gece hayatını da pek kapsamlı incelemişiz. 

#9 Almatı

Ucuz Almatı tatili

Yanı başımızda bir cennet, modernizmin doğa sevgisiyle birleştiği harikulade bir rota: Kazakistan’ın başkenti Almatı.

Büyükşehir hayatından bunaldın mı? Gürültü ve kalabalıklar artık tüm enerjini çekiyor mu? Benzer sokaklardan, yüzlerden ve kelimelerden sıkıldın mı? Tatile çıkmak istiyorsun ama bütçen kısıtlı mı? Almatı, mükemmel bir tatil için bir uçak bileti uzaklığında seni bekliyor. Sıcakkanlı insanları, olağanüstü doğası ve inanılmaz ucuzlukta şehir yaşamıyla Almatı gezisi, 2022‘de gidilebilecek en ekonomik şehirlerden biri.

Almatı uçak bileti fiyatlarına bakmak için Pegasus tariflerini inceleyebilirsin.

Almatı Uçak Bileti Ara

uçak bileti

Modern hayata ve teknolojiye bir süre ara vererek doğanın içinde ruhunu dinlendirmek istersen teknolojiden uzak tatil yerlerini anlattığımız içeriğimizi okuyabilirsin.  

Almatı’da para birimi olarak tenge kullanılıyor. 1 TL, yaklaşık 31.98 tenge ediyor. (2021)

#10 Tiran

Tiran'da uygun tatil

Arnavutluk’un başkenti Tiran, 2022’de ucuz tatil yapmak için gidilebilecek en iyi yer. Nostaljik bir atmosfere sahip şehir, belki sana yaşlı görünebilir ama nereye gideceğini ve neler yapılacağını bilirsen burası inanılmaz eğlenceli bir yer.

Lafı çok uzatmıyoruz çünkü Tiran’ı daha önceden yazdık. Tiran’da ucuz tatil yapmak istersen içeriğimize mutlaka göz at.

Tiran’da alternatif bir şeyler yapmak istersen Arnavutluk sahillerini keşfet.

Tiran uçak biletini de buraya bırakalım.

Tiran Uçak Bileti Ara

uçak bileti

Hadi sana iyi tatiller!

2 Comments

Bir cevap yazın