BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

Türkiye, seyahat amacınıza göre size pek çok farklı gezi önerileri sunabilecek zenginliklere sahip bir ülke. Bizans İmparatorluğundan Roma İmparatorluğuna, Osmanlı İmparatorluğundan Hititlere; dünyanın en büyük kültürlerine yuva olmuş Türkiye’nin aynı zamanda turkuaz plajları, birbirinden modern gezilecek yerleri ve dağların arasına gizlenmiş doğal güzellikleri var. Kayak, yamaç paraşütü, bungee jumping ve rafting gibi ekstrem spor merkezleri; Ani Harabeleri, Efes ve Gelibolu Yarımadası gibi tarihi yerleri; Eğirdir Gölü, Kelebekler Vadisi ve Ayder Yaylası gibi doğal cennetleri ile Türkiye, Anadolu ile Avrupa’yı birleştiren İstanbul Boğazı’nın büyüleyici güzelliği eşliğinde dolu dolu bir tatil yapma imkanı veriyor.

Türkiye gezi planı yapmadan önce sizin için hazırladığımız rehber yazılara göz atmayı unutmayın! 

türkiye popüler tatil yerleri

türkiyeye gitmek için 50 sebep

Türkiye'de mavi yolculuk

 

Türkiye’de Gezilecek Yerler: Türkiye’de Gezilmesi Gereken Yerler Listesi

Türkiye; Ayasofya, Kapadokya, Yanartaş (Chimera), Asos, Kapalıçarşı, Pamukkale ve Sultanahmet Camii gibi görülecek yerleri ile Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir turizm merkezi. Burada binlerce yıldır yanan ateşi görebilir, Osmanlı mimarisinin en seçkin örnekleri ile karşılaşabilir ve her şeyden uzakta, kendinizi dinleyebileceğiniz sakin bir tatile kavuşabilirsiniz.

Türkiye’de tarihi bir yolculuk yapmak istiyorsanız ülkenin birçok köşesinde Roma, Osmanlı, Bizans, Hitit, Selçuklu, Likya, İyon gibi birçok hakim kültürün izleri ile karşılaşabilirsiniz. Birçok şehirde Roma döneminde şehir merkezi olarak kullanılan “acropolis” ve eğlence merkezi olarak hizmet veren “hippodrome” gibi yapılar, tarih seven gezginleri bekliyor.


Turistlerin Mutlaka Bilmesi Gereken 7 Gezi Önerisi

Türkiye’de gezilecek yerleri merak ediyorsanız sizin için birkaç önerimiz var.

 1. İstanbul. Türkiye’de her şeyin bir arada olduğu bir tatil yapmak istiyorsanız ilk rotanız İstanbul olmalı. Özellikle Kapalıçarşı alışveriş deneyimi, kesinlikle unutulmaz.
 2. Denize girmek, dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla tanışmak ve ultra lüks tatil köylerinin tadını çıkarmak için Antalya ve Muğla şehirlerini ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Fethiye, Bodrum ve Alanya, bu konularda sunduğu seçeneklerle öne çıkar.
 3. Peri Bacalarını ziyaret etmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer Kapadokya.
 4. Adıyaman’daki Nemrut Dağı, devasa boyutlardaki heykelleri görebileceğiniz masalsı bir yer.
 5. Tarihin en eski kalıntılarından birini görmek istiyorsanız rotanızı Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’ye çevirin.
 6. Ülkenin en iyi müzelerinden bazılarını ve Atatürk’ün ünlü anıt mezarı Anıtkabir’i görmek için gitmeniz gereken yer Ankara.
 7. Marmaris, masmavi denizlerde ve altın renkli kumsallarda ekonomik bir tatil yapmak için gidebileceğiniz bir yer.

Doğu ve Batı Sanatının Birleştiği Ülke

Türkiye sanatı, bulunduğu konum itibariyle hem doğu hem batı kültürlerinden besleniyor. Hattiler, İyonlar, Asurlar ve Persler gibi insan medeniyetinin en eski ve güçlü topluluklarının izlerini bıraktığı Anadolu topraklarındaki müzeler, zengin koleksiyonlara sahip. Neolitik Çağ’dan çağdaş Türkiye devrine kadar geniş bir zaman aralığını kapsayan bu müzelerde vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız...


Türkiye’deki Müzeler

İslam sanatının en güzide örnekleri, ülkenin her köşesine yayılmış. İstanbul Boğazı çevresine konumlanmış modern sanat müzelerinde günümüzün çağdaş sanatçılarının eserleri ile karşılaşmak mümkün. Doğu ile Batı felsefelerinin iç içe geçtiği Türkiye, sanatsal anlamda da zengin bir ülke. İstanbul’da bulunan İstanbul Modern, ülkedeki çağdaş sanatın nabzını elinde tutarken Beyoğlu, Beşiktaş, Kadıköy ve Karaköy civarına konumlanmış sanat galerilerinde ülkenin yetenekli sanatçıları ile karşılaşmak mümkün. İstanbul Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi ve Zeugma Mozaik Müzesi gibi kültür yapılarında ise ülkenin tarihine göz atılabilir.


Türkiye’deki Konser ve Festivaller

Dünyanın en ünlü isimleri Türkiye’ye konser vermeye sık sık gelir. İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa gibi şehirlerde verilen konserlerde şehrin insanları bir araya gelir ve doyasıya eğlenir. Türkiye aynı zamanda tatil beldelerinde, sahillerde ve ormanlarda yapılan müzik festivalleri ile de çok ünlüdür. Chill-Out Türkiye, Cappadox, Zeytinli Rock ve Electronica gibi festivaller, müzikseverlerin bir araya geldiği etkinlikler arasında yer alan ve renkli görüntülere sahne olan organizasyonlardan sadece bazıları.


Sinema, edebiyat, tiyatro, heykel, şiir… İster Doğu, ister Batı, ister evrensel... Türkiye’de sanatın her koluna yer var. 

Türkiye’de Yapılacak Eğlenceli Şeyler

Türkiye’de gezilecek yerler, her zaman kültürel ya da tarihi olmak zorunda değil. Sırf eğlence amacı güdenler, Türkiye’de yapacak birçok şey bulabilir. Üstelik çoğu ücretsiz! Ladin ve kayın ormanları ile kaplı Karadeniz, sıra dışı doğal oluşumların bulunduğu Kapadokya ve antik kalıntılar arasında yüzülebilen Ege ile Akdeniz kıyıları, gezginlere yapılabilecek eğlenceli şeyler konusunda ilham verir. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerde ise aradığınız her eğlenceyi bulabilirsiniz.


“Türkiye’de neler yapılır?” diye merak edenler, aşağıdaki listeden ilham alabilir.

 • -Likya Yolu yürüyüşü
 • -Türk hamamları
 • -Kapalıçarşı alışverişi
 • -Şanlıurfa’da sıra geceleri
 • -Nemrut’ta gün batımı
 • -Çoruh Nehri’nde rafting
 • -Fethiye’de yamaç paraşütü
 • -Konya’da semazen gösterisi
 • -Kapadokya’da balon turu
 • -Ege’de mavi yolculuk
 • -Doğu Ekspresi ile tren yolculuğu
 • -Kaş’ta su altı dalışı

Daha detaylı bilgi almak için tıklayın:

türkiyede yapılacak şeyler nelerdir

Türkiye’deki Antik Şehirler: Görülmesi Gereken 20 Antik Şehir

Türkiye’deki tarihi yerleri keşfetmek istiyorsanız uzun bir tatile ihtiyacınız var demektir.

 1. Efes Antik Kenti, İzmir
 2. Hattuşaş Antik Kenti, Çorum
 3. Ani Harabeleri, Kars
 4. Göbeklitepe, Şanlıurfa
 5. Milet Antik Kenti, Aydın
 6. Knidos Antik Kenti, Muğla
 7. Çatalhöyük, Konya
 8. Zeugma, Gaziantep
 9. Myra Antik Kenti, Antalya
 10. Afrodisias Antik Kenti, Aydın
 11. Aspendos Antik Kenti, Antalya
 12. Phalesis Antik Kenti, Antalya
 13. Pergamon Antik Kenti, İzmir
 14. Troya Antik Kenti, Çanakkale
 15. Assos Antik Kenti, Çanakkale

Bir Gurme Rotası: Türkiye’de Yemek Kültürü

Türk yemek kültürünü keşfetmek istiyorsanız alacağınız birkaç kiloya hazırlıklı olun. Bol şerbetli tatlıların, baharatlarla terbiyelenmiş etlerin ve lezzetli hamur işlerinin vatanı Türkiye, özellikle sokak lezzetleri ile pek ünlü. Her sokakta görebileceğiniz döner (doner) restoranları, sokaklarda gezen seyyar köfte arabaları (kofte) ve tabii ki bir İstanbul klasiği olan balık ekmek, Türk sokaklarında kolayca bulabileceğiniz yiyecekler. Ayrıca midye dolma, haşlanmış mısır, kestane kebap ve kokoreç, Türkiye’nin popüler sokak yemeklerinden diğerleri…

Türk Yemekleri 

Gaziantep Gurme Turu

Baklavanın kökeni Gaziantep olmalı. Ülkenin en ünlü baklava markalarını ortaya çıkaran bu şehir, aynı zamanda kebapları ile de pek ünlü. Yolunuz Gaziantep’e düşerse bu şehrin gastronomi dalında neden UNESCO tarafından “En Yaratıcı Şehir” olarak seçildiğini anlayabilirsiniz.

Gaziantep Uçak Bileti Ara


Sokak Lezzetlerini Kaçırmayın: İstanbul Gurme Turu

İstanbul yemek kültürü hakkında ne denebilir ki? Eminönü’nde Boğaz manzarası eşliğinde balık ekmek yemenin keyfini hiçbir İstanbullu değişmez. Sokak lezzetlerinin yanı sıra ülkenin en iyi restoranlarından birkaçı İstanbul’da bulunur. Moleküler gastronomiden dünya mutfaklarına kadar yemek kültürü ile alakalı her şeyi bu şehirde bulabilirsiniz.

İstanbul Uçak Bileti Ara


Bir Hamsi Masalı: Karadeniz

Karadeniz Bölgesi civarlarına gittiğinizde işler biraz değişir. Bölge halkı, mısır ve balık tariflerini çok iyi bilir; bu iki yiyecekten binlerce tarif üretebilir! Özellikle mısır ekmeği, hamsili pilav, kuymak ve etli lahana sarması tariflerini mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Trabzon Uçak Bileti AraSinop Uçak Bileti Ara

Ordu Uçak Bileti AraSamsun Uçak Bileti Ara


Sokak Lezzetlerinde İstanbul’un Rakibi: İzmir

İzmir, lezzet konusunda İstanbul ile yarışır ve bu şehir, en iyi kokoreç ve midye dolmanın kendinde olduğunu iddia eder! İzmir’in ayrıca balık restoranları da pek ünlüdür.

İzmir Uçak Bileti Ara


İskender Kebabın Anavatanı: Bursa

Türkiye’de iskender Bursa’da yenir, çünkü bu ünlü tarifin çıkış noktası da bu şehirdir!


Kebap Yemek İsteyen Buraya: Güneydoğu Anadolu

Kebap yemek istiyorsanız rotanızı kesinlikle güneydoğuya çevirin: Adana, Urfa, Diyarbakır, Mardin…

Adana Uçak Bileti AraUrfa Uçak Bileti Ara

Diyarbakır Uçak Bileti AraMardin Uçak Bileti Ara


Ünlü Türk Kahvaltıları için Doğuya Gidin

Ülkenin en lezzetli peynirlerini Kars ve Van çevresinde bulabilirsiniz. Van kahvaltıları da pek meşhurdur!

Kars Uçak Bileti AraVan Uçak Bileti Ara


Türkiye'ye Seyahat Etmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Pegasus Blog'dan İlham Al!

Karadeniz’de Gezilecek Yerler
Karadeniz’de Gezilecek Yerler: En Güzel 12 Tatil Yeri
Türkiye’nin en yeşil noktalarını içinde barından Karadeniz bölgesinde keşfedilecek o kadar güzel yer var ki hangi birinden başlasak bilemiyoruz. Lafı çok dolandırmadan keşfedilmesi gereken Karadeniz tatil yerleri içeriğimize başlıyoruz.
Devamını Oku
İstanbul'daki kamp yerleri
İstanbul ve Çevresinde Kamp Yapılabilecek Yerler I: Maşukiye, Sapanca ve İğneada
İstanbul’da kamp yapılacak yerlerde gezintiye çıkıyoruz. Yoğun iş temposu, bitmeyen sınavlar, kalabalık, gürültü, hızlı geçen zaman, kirli hava… Bunları ardında bırakman o kadar da zor değil. Bir hafta sonunu ayarla, malzemeleri toparla ve kampa git.
Devamını Oku
Antalya Tatil Yerleri
Antalya Tatil Yerleri: En Güzel Antalya Beldeleri
Akdeniz kıyılarındaki en güzel plajların birkaçına sahip Antalya, şehrin her köşesine yayılmış tarihi eserleri, doğal güzellikleri ve kent merkezinde geçen yaşamın modernliği ile Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında!
Devamını Oku
Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.