tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Kitesurfing-Uçurtma Sörfü

Kitesurfing-Uçurtma Sörfü

İçindekiler

Türkiye’de de son yıllarda popülaritesi artmaya başlayan bir spor olan Kitesurfing ya da kiteboard; adrenalin tutkunlarının vazgeçilmezleri arasındadır. Uçurtma uçurmanın nostaljisini sörf gibi ekstrem bir sporla buluşturan kitesurf malzemeleri değişiklik gösterir, bu sebeple çok benzeri olan rüzgar sörfünden ayrılır ancak temelde aynı prensiplere sahiptir. 

kitesurfing nedir

Kitesurfing Nedir?

Kiteboard nedir sorusuna, kısaca paraşütle yapılan rüzgar sörfü denilebilir. Adrenalin yüklü olması sebebiyle ekstrem sporlar arasına hatırı sayılır tutkunu olan kiteboarding ya da kitesurfing amatörler ve yeni öğrenmek isteyenler için rahatlıkla keşfedilecek bir spordur. Rüzgarın havalandırdığı dev bir uçurtmanın gücünü kullanarak su üzerinde çeşitli akrobasi hareketleri yapmak da freestyle tutkunları için ilgi çekici bir başka özelliğidir. Peki ama kiteboard ne demek? Dünyada kiteboard adıyla da bilinen kitesurfing Türkçeye uçurtma sörfü olarak çevrilebilir.  Eğer bu spor sizin de ilginizi çekiyorsa kitesurf hakkında bilgi almak için güvenilir bir kitesurf kurs eğitmeni ile iletişime geçebilirsiniz. 

Kitesurf Terimleri 

En çok kullanılan kitesurf terimlerinden ilk akla gelen kite kelimesidir. Kite, yani uçurtma, bu sporun temel ekipmanıdır. Spot ise kiteboard için uygun koşulların olduğu noktaya denir. Freestyle, uçurtmanın havalanması ile yapılan akrobasi hareketlerine verilen isimdir. Rüzgarın gücünü kullanarak hızın ön plana çıktığı durumlarda speed racing (hız yarışı), dalgalar üzerinde kitebord yapıldığında ise wave riding (dalga sürme) terimleri kullanılır. Jump ise dalgalar üzerinde zıplayarak yükselmek anlamında kullanılır. 

Kitesurfing Nasıl Yapılır?

Kitesurfing; temel işleyişi yamaç paraşütüyle aynı olan, kite (uçurtma) ekipmanı ile rüzgarın gücünü kullanarak sörf tahtası üzerinde denge kurmaya dayalı bir spordur. Profesyonel eğitim alabileceğiniz özel okulları ve kursları bulunan kitesurfing, amatörler için uygun ve hızlı öğrenilebilen bir spordur.

kitesurfing nasıl yapılır

Kitsurfing her ekstrem sporda olduğu gibi sakatlanma riski olan ve dolayısıyla güvenlik önlemlerinin alınmasının önem arz ettiği bir spordur. Bu konuda diğer dikkat edilmesi gereken husus da kilosu 90’ın üzerinde olanların mutlaka bu durumu bir yetkiliye danışması gerekliliğidir. Kitesurfing yeterli eğitim alınmadan tek başına yapılabilecek bir spor olmadığı gibi, temel eğitimler tamamlandıktan sonra bile bir gözetmen olmaksızın yapılmaması gerekir. Diğer ekstrem sporlarla kıyaslandığında daha az sakatlanma riski olsa da, kitesurfing de tamamen gözetmen eşliğinde gerçekleştirilmelidir.

Kitesurfing Malzemeleri Nelerdir? 

Hem eğlence hem de heyecan vadeden kitesurfing’i yakın zamanda keşfetmek istiyorsanız hazırladığımız temel malzeme listesine göz atabilirsiniz.

uçurtma sörfü malzemeleri nelerdir

Kite (Uçurtma)

Kiteboard malzemeleri arasında en önemli ve gerekli malzeme uçurtmadır. Boyutu rüzgar şiddetine göre belirlenen uçurtmalar aynı zamanda kullanıcının benimsediği ya da alışık olduğu stile göre de farklılık gösterir. Eğitim aşamasında eğitmeniniz boyunuz ve kilonuza uygun uçurtmayı seçecektir. Sonrasında ustalaşanlar uçurtmalarını yine boy-kilo oranlarına ve stiline göre tercih edebilir.

Kitesurf Board - Kiteboard (Kayak)

Kiteboard ekipmanları arasında bel kemiği olan ve kayma eyleminin temeli olan kayak yani kitesurf board pek çok boy ve genişlikte üretilir. Yeni başlayanlar için çift yönlü ve geniş olan kayaklar önerilirken, hız seven profesyoneller için ise ince ve küçük hacimli boardlar tavsiye edilir. 

Harness (Trapez)

Uçurtmanın ağırlığını dengelemek için kullanılan ve bele bağlanan trapez kiteboarding yapan kişinin en önemli desteğidir. 

Kitesurf Kıyafetleri

Kitesurf için özel olarak üretilmiş bir kıyafet bulunmaz. Su ve hava sıcaklığına bağlı olarak, dalgıç kıyafetlerinin sörf için üretilmiş versiyonu olan wetsuit’ler kullanılır. Bunun dışında suda giyilebilen tişörtler-şortlar ve rüzgarın etkisini azaltmak için üretilmiş gözlükler de tercih edenlerin beğenisine sunulur. 

Kitesurfing Ne Zaman Yapılır?

Çoğunlukla su üzerinde yapılan bir spor olan kitesurf için, rotası neresi olursa olsun, 12-20 knot arası sabit esen bir rüzgar gereklidir. Yaz ayları kitesurfing için çokça tercih edilse de rüzgar koşullarının uygun olduğu her dönem bu spor için uygundur. Yaz ve bahar aylarının yanı sıra kitesurfing kışın kar üzerinde de yapılabilen bir spordur. 

kitesurfing ne zaman nerede yapılır

Türkiye’de Kitesurfing Nerede Yapılır?

Türkiye doğal güzellikleriyle bir cennet olmanın ötesinde; uçsuz bucaksız sahilleri, adaları ve birbirinden ilginç sporlara uygun koşullar sağlayan rotaları ile kiteboard sevenler ve öğrenmek isteyenler için birçok fırsat sunar. Kitesurfing için popüler spotlar ise İzmir, Muğla, Antalya ve Çanakkale şehirlerinin kıyılarında bulunur. 

İzmir

Ege’nin incisi olan İzmir, sahil şeridinde ziyaretçilerini muhteşem doğası ve plajlarıyla ağırlamasının yanı sıra su sporu severler için de birçok fırsat sağlar.

İzmir’de bu sporu gerçekleştirmeye olanak tanıyan Urla ve Çeşme gibi spotlara, İzmir uçak bileti alarak kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Urla

İzmir’in en sevilen sahil şeridinde yer alan Urla, koruma altındaki plajında yaz aylarında kiteboard için ihtiyaç duyulan koşulları sağlar. Denizin sığ ve düz olması yeni öğrenenler için de kolaylık sağlar.

Urla’ya en yakın havalimanı, bölgeye 57 km uzaklığında konumlanan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır. 

Çeşme – Alaçatı

İzmir’de su sporları denince akla ilk gelen bölgelerinden biri olan Çeşme - Alaçatı, yaz sezonu boyunca esen kesintisiz rüzgarlarıyla kiteboard için uygun koşulları sağlar. Türkiye’de kiteboard Alaçatı bölgesinde oldukça popülerdir. Çeşme yarımadasında Nisan ve Kasım ayları arasında 30 knot’a kadar yükselen rüzgarlar eser; bu da bölgeyi özellikle profesyoneller için mükemmelleştirir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda iniş yaptıktan sonra Alaçatı’ya ulaşım sağlayan servis ve otobüslerle veya araç kiralayarak yaklaşık 1 saat içinde Alaçatı’ya ulaşabilirsiniz.

Çanakkale 

Çanakkale, konumu itibarıyla kiteboard için uygun koşulları sağlayan pek çok noktaya sahiptir. Bunlardan en popüler olan bölgeler Gökçeada ve Bozcaada’dır.

Çanakkale’deki bu bölgelere Edremit Koca Seyid Havalimanı aracılığıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gökçeada

Gökçeada kiteboard için oldukça ilginç bir nokta olarak karşımıza çıkar. Hem dalgasız dümdüz bir gölde hem de denizden esen rüzgarla birlikte sahil şeridinde kiteboard deneyimleme imkanınız bulunur. Kiteboard Gökçeada’daki spotlarda kolaylıkla öğrenebileceğiniz bir spor. Edremit Koca Seyid Havalimanı’ndan rahatlıkla Gökçeada’ya ulaşabilirsiniz. 

Bozcaada

Son yıllarda popülerleşen bir kiteboard spotu olan Bozcaada, hafif rüzgarları, sığ suları ve uzun plajıyla yeni başlayanlar ve biraz tecrübesi olanlar için elverişlidir. Müthiş manzaralar eşliğinde uçsuz bucaksız sahillerde kiteboard yapmanın keyfini Bozcaada’da çıkarabilirsiniz. Ulaşım için Edremit Koca Seyid Havalimanı’ndan özel araçlar ya da toplu taşımayla Bozcaada’ya ulaşabilirsiniz. 

Ayvalık

Edremit Körfezi’nde yer alan Ayvalık, hafif dalgalı suyu ve 5 km’lik parkuruyla ideal kiteboard spotlarından biridir. Deniz hem yeni öğrenenler için hem de keyifli sürüş tercih eden tecrübeli sporcular için rahat koşullar sağlar. Termal rüzgarlar da bu bölgede sık sık görülür.

Balıkesir-Edremit uçak bileti alarak, Ayvalık’a 48 km uzaklıkta bulunan Edremit Koca Seyid Havalimanı aracılığıyla bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Muğla

Muğla, Ege ile Akdeniz’in birleştiği mükemmel bir konuma sahip olması sebebiyle su sporu tutkunlarının uğrak yerlerinden biridir. Gökova, Akyaka, Datça, Fethiye gibi sahil şeridindeki muhteşem plajlarıyla tatilcilerin yanı sıra ekstrem su sporuyla ilgilenenler ya da öğrenmek isteyenlerin de ilgi odağındadır.

Bu bölgelere ulaşım için Dalaman ve Bodrum Milas havalimanlarını tercih edebilirsiniz. 

Gökova

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı olan Gökova kiteboard sporu için mükemmel imkanlar sunan dünya standartlarında bir rotadır. Azmak Çayı’nın denizle buluştuğu noktada körfezde oluşan akımlarla kiteboard için ihtiyaç duyulan termik rüzgar sağlanır. Mayıs sonundan başlayan sezon Ekim sonuna dek sürer. Plajın uzunluğu ve suyun sığlığı da Gökova’yı kitesurf öğrenmek için harika bir yer yapar.

Gökova’ya ulaşım için en yakın havalimanı olan Bodrum Milas Havalimanı’nı ya da Dalaman Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. 

Akyaka

Ula ilçesine bağlı Gökova’nın sahil şeridindeki bir doğal güzellik olan Akyaka, kiteboard öğrenmek isteyenlerin gözde rotalarından biridir. Sahil şeridinin uzunluğu, suların sığ oluşu ve Mayıs-Ekim aylarında hiç bitmeyen termik rüzgarıyla Akyaka, kiteboard için en verimli performansı alabileceğiniz destinasyonlar arasındadır. Dalaman uçak bileti alarak, bölgeye 70 km uzaklıkta konumlanan Dalaman Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Datça

Su ve doğa sporları için bir cennet olan Datça’da kiteboard yapmak isteyenler için sahil şeridi uygun koşullar sağlar. Bölgede birçok tatil köyü ve sörf merkezi bulmak mümkündür. Bunun yanında windsurf ve kitesurf yarışmaları ve etkinlikleri de bu bölgede düzenlenir.

Bölgeye en yakın havalimanı olan Dalaman Havalimanı’nda iniş yaptıktan sonra Datça’ya kolayca ulaşabilirsiniz. 

Fethiye 

Fethiye’ye bağlı Çalış ve Karadere bölgelerinde kiteboard eğitimleri alabileceğiniz kurslar bulunur. Rüzgar yönü, denizi ve uzun sahilleri ile kiteboard için oldukça elverişli koşullar sunan Fethiye’ye, 54 km uzaklıkta bulunan Dalaman Havalimanı aracılığıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Didim

Didim’de Taşburun mevkiindeki sığ sularda kiteboard yapmak mümkündür. Tertemiz kum plajıyla ilgi çeken Taşburun, oldukça iyi rüzgar alan bir koydur. Bu özelliğiyle, profesyoneller ve tecrübeli sporcular için uygun bir spottur.

Bodrum uçak bileti satın alarak, bölgeye 64 km uzaklıkta bulunan Bodrum Milas Havalimanı’na hızlıca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Antalya

Belek sahillerinde uygun koşulları olan Antalya’da kitesurf öğrenmek isteyenler için pek çok kurs bulunur. Pegasus Hava Yolları ile Belek’e 35 km uzaklıkta olan Antalya Havalimanı’na kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul - Kilyos

Kitesurf İstanbul’da da Karadeniz kıyılarında yapılır. Sert esen rüzgarları ve dalgalı deniziyle Kilyos, tecrübeli kiteboard severler için uygun bir spottur. Kiteboard’u öğrenmek isteyenler ve amatör olarak bu sporla ilgilenenler daha az rüzgarlı olmasıyla ve daha sakin deniziyle bilinen Suma Beach ve Burç Beach’i tercih edebilir.

İstanbul uçak bileti satın alarak, bölgeye konforlu ve hızlı bir ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Dünyada En İyi Kitesurfing Noktaları

İspanya, Mısır ve Fransa gibi ülkeler, dünya çapında ün kazanmış kitesurfing rotaları ile ön plana çıkar.

İspanya - Tarifa

İspanya’nın Tarifa kıyıları kiteboard severler için popüler spotlar arasında yer alır. Tarifa, Cebelitarik Boğazı’nın ucunda Avrupa ve Afrika’nın birleşim noktasında oluşan rüzgar tüneli sayesinde su sporu düşkünleri için mükemmel koşulları sağlar. Bölgeye hızlı ve konforlu bir ulaşım için Pegasus Hava Yolları’nın ülkeye gerçekleştirdiği uçuşlara göz atabilirsiniz.

İspanya – Kanarya Adaları

Lanzarote sahilleri İspanya’da kiteboard için uygun bir diğer seçenek olarak karşımıza çıkar. Lanzarote kite ve surf kampında konaklama ve eğitim bir arada sağlanır. Kanarya Adaları’na ulaşım için İspanya’ya düzenlenen direkt ve aktarmalı uçuşları inceleyebilirsiniz.

İspanya – Malaga

Cebelitarık Boğazı’nın oluşturduğu rüzgar tüneli sayesinde Malaga, kiteboard severler için popülerleşmeye başlayan bir nokta olarak karşımıza çıkar. Portekiz ve Fransa sınırları arasında kalan kilometrelerce uzunluktaki sahil şeridine sahip İspanya’nın zenginliklerinden olan Malaga’yı ziyaret etmek için İspanya’ya düzenlenen direkt ve aktarmalı uçuşları inceleyebilirsiniz.

Mısır – Nabk

Sina Yarımadası’nın güneydoğusundaki sahiller oldukça popüler kiteboard spotları olarak bilinir. Kiteboard’u en keyifli haliyle deneyimlemek isterseniz, Kahire Havalimanı aracılığıyla Aqaba Körfezi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Fransa – Marsilya

Fransa kıyılarında keyifli ve eğlenceli bir tatilin yanında kiteboard yapmak da mümkündür. Marsilya’da bulunan Hyères (Almanarre)’de rüzgar ve sahil koşulları kiteboard için oldukça uygundur.

Başlangıç seviyesindeki sporcular için iyi bir eğitim ortamı sunan Hyères’e, Marsilya Havalimanı aracılığıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

***

NOT: Eğer spor ekipmanlarınızı uçak seyahatinizde yanınızda götürmeyi planlıyorsanız Müşteri Hizmetlerimizi arayarak uçuşunuza ilgili hizmeti ekletmeniz gerekmektedir.

Spor Ekipmanları Taşıma Ücretlerini Öğrenmek için Tıklayın

Yukarı Yukarı