tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Sand Surfing - Kum Sörfü

Sand Surfing - Kum Sörfü

İçindekiler

Sand surfing ya da sandboarding, kum üzerinde yapılan ve mantık olarak snowboard’a çok benzeyen bir spordur. Çöllerde ya da sahillerdeki kum tepeciklerinden ivme alarak kaymak olarak kısaca tanımlanabilir. Kayarken akrobatik hareketler de yapılabilir. 

sandboarding nedir

Sandboarding ya da sand surfing Türkçeye kum sörfü olarak çevrilebilir. Mısır’da ortaya çıkan spor buradan dünyaya yayılmıştır. 1970’li yıllarda snowboard ile birlikte keşfedilen bu spor Türkiye’de fazla yaygın değildir ancak dünyanın pek çok yerine sand surfing deneyimleyebileceğiniz rotalar bulunur. Spor için çöl ve kumluk araziler tercih edilir.

Sand Surfing Nedir?

Sand surfing, tıpkı benzeri olan snowboard gibi kayarken kumda board üzerinde kalmak için verilen mücadeledir. Bu sporda kullanılan board özel olarak kumluk araziler için tasarlanır ve kayılan arazideki kumun pürüzsüz olması gerekir. Kaymaya başlamadan önce boardun alt yüzeyine kumda daha iyi kayması için parafin denilen bir madde sürülür. Sörf tahtasın, üstünde bulunan bantlar sayesinde sporcunun ayağına sabitlenir ve eğimli bir tepeden kaymaya başlanır. 

Sand Surfing Nasıl Yapılır?

Sandboard için daha önce denge alıştırmaları yapabileceğiniz sporlarla ilgilenmiş olmak avantajlı olacaktır. Bunun için paten ya da kaykay iyi bir yöntemdir. Denge alıştırmaları yapıldıktan sonra kum üzerine geçilir. Kumda board üzerinde de denge alıştırmaları yapılmalıdır. Vücudun merkez karın kaslarını kullanan bir denge sporu olduğu için idmanlı olmak daha tercih edilebilir bir durumdur. 

sand surfing nasıl yapılır

Sand surfing’in en büyük zorluğu kumda dik yamaçları tırmanmak zorunda kalmaktır. Tepeciklere özel araçlarla da çıkılabilir ancak snowboardda olduğu gibi lift yardımıyla çıkış sağlanmaz. 

Sandboard her ekstrem sporda olduğu gibi tehlikeleri olan bir spordur ve gerekli önlemler alınıp koruyucu giysiler giyilmeden yapılmamalıdır. Sakatlanmalara karşı dizlik, kolluk ve kask gibi güvenlik ekipmanları kullanılmalıdır. 

Sand Surfing Terimleri

Board, adından da anlaşıldığı gibi tahta ya da kayak olarak Türkçeye çevrilebilir. Kaymak için kullanılan ekipmana verilen addır. Dune, kayak yapılan kum tepeciklerine verilen isimdir. Slalom, tıpkı snowboardda olduğu gibi bayraklarla işaretlenmiş bir parkurda zikzak çizerek yapılan kayak yarışına verilen isimdir.  

Sand Surfing Malzemeleri Nelerdir? 

Sand surfing malzemeleri arasında sandboard’un yanı sıra güvenliği artıracak koruyucu giysiler, kask ve dizlik de bulunur.

sand surfing malzemeleri

Sandboard

Sandboard tahtası bu sporun bel kemiğidir. Bu sporu nasıl yaptığınıza bağlı olarak üç farklı çeşide ayrılır: İkiz uçlu, kırlangıç kuyruklu ve kare kuyruklu. İkiz uçlu boardlar; boardun her iki yönde kayabileceği şekilde tasarlanır. Akrobatik hareketler ve sıçrayışlar için idealdir. Kırlangıç kuyruklu boardlar hızlı dönüş manevraları yapılabilecek şekilde tasarlanır. Sporcular için yüksek manevra kabiliyeti sunar. Son olarak kare kuyruklu boardlar yarış amacıyla tasarlanır. Bu çeşit boardla hep aynı yönde giderek hız kazanmak hedeflenir. Aynı zamanda slalom için idealdir. 

Kask

Kayak yapan sporcuların korunma amaçlı kullandığı tüm kayak kaskları sandboard yaparken de kullanılabilmektedir. Kulak kısmı ve alın kısmı kapalı olan bu kaskların ön ve çene kısmı tamamen açıktır. Gözlükle kullanılabilir. 

Dizlik – Kolluk - Eldiven

Yeni başlayanlar için mutlaka şart olan dizlik ve kolluklar, kırılma ve burkulmalara karşı koruyucudur. Eldivenler ise düşmelerde zedelenmelere karşı koruyucu olarak kullanılır. 

Gözlük ve Koruyucu Giysiler

Koruyucu giysiler tamamen sporcunun inisiyatifine kalmıştır. Sandboard çöl ve kumluk arazilerde yapıldığı için güneşin altında geçirilen zaman uzundur. Bu yüzden güneşten koruyan ve ince kıyafetler tercih edilebilir. Gözlüklerde UV filtresi bulunması tavsiye edilir.

Sand Surfing Ne Zaman Yapılır?

Ağırlıklı olarak çöllerde yapılan bir spor olduğu için çöl fırtınalarının olduğu vakitler dışında her zaman yapılabilen bir spordur. Yılın belirli dönemlerinde düzenlenen global yarışmaların dışında çöl ikliminin hakim olduğu bir noktada dilediğiniz zaman sandboard yapabilirsiniz. 

sandboarding nerede yapılır

Türkiye’de Sand Surfing Nerede Yapılır? 

Sand surfing henüz Türkiye’de yaygınlaşmamış olsa da Patara Plajı bu sporla ilgilenmek isteyenler için ideal bir atmosfer sunar.

Antalya – Kaş, Patara Plajı

Sandboard Türkiye’de ne yazık ki yaygın olmayan bir spordur. Türkiye’de sandboard yapabileceğiniz nadir noktalardan biri Antalya- Kaş’ta yer alan Patara Plajı’dır. Patara Antik Kenti yakınlarında bulunan bu plajın uzunluğu 12 km’yi bulurken kumsalın derinliği bazı yerlerde 200-300 metreyi bulabilir. Buradaki kum tepeciklerinde sandboard yapabilirsiniz.

Kaş’ın yanı sıra; Olympos, Kemer, Finike, Manavgat gibi büyüleyici rotaların yer aldığı Antalya’yı keşfetmek için Antalya uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Dünyada En İyi Sand Surfing Noktaları 

Sandboard kumda dolayısıyla da çöl ortamında yapılan bir spordur. Bu sebeple yapılabileceği yerler kısıtlıdır. Dubai ve Mısır başta olmak üzere sandboard Namibya, Şili, Japonya ve Avusturalya ve Batı Amerika’da oldukça popülerdir. Bunlar dışında Peru ve Brezilya’da da popülerleşmeye başlamıştır. 

Dubai

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en önemli şehirlerinden biri olan Dubai; lüks otelleri, inanılmaz büyüklükteki alışveriş merkezleri ve dünyanın en uzun binası olma özelliğine sahip olan Burj Khalifa ile ünlüdür. Dubai’de çöl iklimi hakimdir ve şehir dışında kalan bölgelerin tamamı çöllerden oluşur. Çöl safarisi başta olmak sandboard da bu bölgede oldukça popülerdir ve ekstrem spor severlerin uğrak lokasyonlarından biri olarak kabul edilir. Dubai tatilinizde lüks ve ihtişamın hüküm sürdüğü şehir hayatından uzaklaşıp sandboard yapmayı da mutlaka denemelisiniz.

Dubai’yi tüm güzellikleri ile keşfetmek isterseniz, seyahatinizi planlamak için Dubai uçak bileti sayfasına göz atabilirsiniz. 

Abu Dabi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin bir diğer şehri ve başkenti olan Abu Dabi, Dubai gibi lüksün şehridir ve kıyı şeridindeki plajlarıyla her yıl milyonlarca turist çeker. Gece hayatının çok hareketli olduğu bir şehir olan Abu Dabi çevresindeki çöllerde çöl safarileri düzenlenir. Bu safarilere katılarak siz de sandboard yapabilirsiniz.

Abu Dabi ziyaretinizi planlamak için uçuş tarih ve detaylarını inceleyebilirsiniz.

Doha

Katar’ın başkenti olan Doha lüks bir şehirdir ve gece hayatının hareketli olduğu bir metropoldür. Şehrin çevre bölgeleri çöllerle kaplı olduğu için bölgede çöl safarileri oldukça yaygın olarak yapılır. Bu çöl safarilerine günübirlik olarak katılabilir ve sandboard heyecanını siz de yaşayabilirsiniz.

Doha’yı ziyaret etmek için biletinizi buradan alın. 

Beyrut

Çöl ikliminin hüküm sürdüğü bir diğer ülke olan Lübnan’ın başkenti Beyrut, dünyadaki bir diğer popüler sandboard noktasıdır. Bölgede yaygın olan çöl safarileri ve bunları sağlayan firmalar aracılığıyla kum sörfü yapabilirsiniz. “Orta Doğu’nun Paris’i” olarak bilinen Beyrut’un otantik kültürünü, birbirinden güzel plajlarını, kendine has yemeklerini ve sandbordu tüm incelikleriyle keşfetmek için Beyrut uçak biletinizi alabilir, İstanbul’dan direkt uçuşlarla şehre ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kahire

Sandboard’un doğduğu yer olan Mısır’ın başkenti Kahire, aynı zamanda Afrika’nın da en büyük kentidir. Kahire çöl iklimine sahiptir ve çöl safarileri bu bölgede oldukça yaygındır. Müthiş bir metropol olan ve birbirinden ilginç kültürlerin bir arada bulunduğu kozmopolit bir yapıya sahip olan Kahire’de çöl safarileri aracılığıyla sandboard deneyimini siz de yaşayabilirsiniz. 

Unutulmaz bir sandboard deneyiminin yanı sıra Giza Piramitleri’ni görmek ve Kahire’de macera dolu bir tatil geçirmek istiyorsanız, uçuş detayları için Kahire uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

***

NOT: Eğer spor ekipmanlarınızı uçak seyahatinizde yanınızda götürmeyi planlıyorsanız Müşteri Hizmetlerimizi arayarak uçuşunuza ilgili hizmeti ekletmeniz gerekmektedir.

Spor Ekipmanları Taşıma Ücretlerini Öğrenmek için Tıklayın

Yukarı Yukarı