tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Rafting

Rafting

İçindekiler

Rafting dünyanın dört bir yanındaki ekstrem spor seven adrenalin tutkunlarının listesinde üst sıralarda yer alan heyecan verici aktivitedir. Macerayı ve doğayı sevenlerdenseniz siz de rafting sporunu öğrenerek bu heyecanı yaşayabilirsiniz. 

rafting nedir

Rafting nedir ve nerede yapılır gibi soruların cevaplarına ve rafting ile ilgili detaylı bilgiye bu yazıda ulaşabilirsiniz. 

Rafting Nedir?

Debisi ve akış hızı yüksek olan akarsularda raft denilen botlarla yapılan ekstrem bir su sporudur. Rafting ismi, İngilizce kelime anlamı “sal” olan “raft”tan gelir. Hızla ve delice akan akarsulara karşı devrilmemek ya da alabora olmamak için verilen mücadele bu sporun temelini oluşturur. 

Rafting aynı zamanda hidroelektrik barajları olan nehirlerde de yapılır. Barajların biriken enerjisi serbest bırakıldığında akarsuyun debisi ve akış hızı inanılmaz bir şekilde artarak, rafting için uygun koşulları oluşturur. Çoğu rafting şirketi, enerjideki bu dalgalanmadan faydalanmayı bekler ve bu güçten yararlanır. Ekstrem su sporu tutkunları da bu dönemleri özellikle bekler ve baraj kapakları açıldığında küreklerini kapıp şişme botlarına atlar.  

Rafting sporunda akarsular zorluk seviyesine göre 1 ile 6 arasında derecelendirilir. 6. derece en çetin parkurları, 1. derece ise en kolay parkurları tanımlar.

White Water Rafting Nedir?

Beyaz su raftingi, büyük bir nehrin hızla akan sularında, kayalıklı nehir yataklarında, genellikle zorlayıcı dönemlerde ve koşullarda yapılır. Girdaplarla ve ters akıntılarla dolu nehirde zorlu dalgalara karşı mücadele vererek yapılan, oldukça heyecan verici, aynı zamanda tehlikeleri olan spor türüdür. Rafting daha sakin sularda yapılırken; white water rafting özellikle tehlikeli akarsularda gerçekleştirilir. Bu sebeple white water rafting; hazırlıklı olmanın yanı sıra, uzmanlık ve ileri seviye tecrübe gerektirir. 

Rafting Nasıl Yapılır?

Rafting nasıl yapılır sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz: Bir rehber ya da eğitmenin önderliğinde bot ile akarsu yatağı üzerinde gerçekleştirilen bir takım oyunudur. En az 4, en fazla 12 kişilik ekip botun iki yanında yerlerini alarak kürek çeker. Rehber bu ekibi yönlendirir ve ön tarafta yer alarak botun kayalıklara çarpmasını önlemek için gruba direktif verir. Kılavuzlardan; iyi eğitimli olmaları ve rafting yapılan su yatağını çok iyi biliyor olmaları beklenir. 

rafting nasıl yapılır

Rafting tüm ekstrem sporlar gibi tehlikeleri olan bir spordur. Bu yüzden koruyucu ve önleyici ekipmanlarla yapılır. Rafting botlarının etrafı durum tehlikeli hale geldiğinde tutunabilecekleri, eğer düşerlerse yakalayabilecekleri halatlarla çevrilidir ve bu da dalgalarla boğuşurken salda kalmalarını sağlar. 

Rafting Malzemeleri Nelerdir?

Rafting adrenalin yüklü ve bir o kadar da tehlikelere açık bir spordur. İyi eğitimin yanı sıra kaliteli ve doğru rafting ekipmanları kullanmak da çok önemlidir. Asla bir gözetmen ya da kılavuz olmadan yapılmamalıdır ve raftingin bir takım sporu olduğu unutulmamalıdır.  Sporcular tipik olarak, alabora olma ihtimaline karşı, köpüren sularda daha emniyetli hissetmek için can yeleği kullanır. Aynı zamanda botlarını alabora tehlikesinden korumak için akışa doğru hareketlenmelerini sağlayan kısa bir de kürek taşır. Kask ise akarsularda kayalıklara çarpma ihtimaline karşı korunma amaçlı kullanılan bir diğer ekipmandır. Bu ekipmanların tamamı kurslar tarafından sporculara tedarik edilir. 

Rafting için gerekli malzemeleri aşağıdaki gibidir:

rafting malzemeleri

Rafting Botu

Raftingin temelidir. En küçük boy botlar 4 kişi alırken, 12 kişiye kadar alabilen botlar da mevcuttur. Botun dış malzemesinin kalitesinin yüksek olması ve darbelere dayanıklı olması beklenir. Nehir yatakları; keskin kayalar, taşlar ve ağaç dalları gibi delici olabilecek şeyler barındırdığı için rafting botunun yırtılmaması en önemli faktördür. 

Rafting Küreği

Rafting sporunun bel kemiğidir. Rafting botu gibi kaliteli ve darbelere dayanıklı olması çok önemlidir. Boyları 150-160 cm olan kürekler üç parçadan oluşur: T tutamacı, şaft ve kürek palası. Kürek palasının genişliği her kürek çekişinizde alacağınız hızı belirler ancak boyut büyüdükçe harcanan efor da artar. Kürek tutamacının ergonomik ve sağlam olmasına dikkat edilmelidir. 

Can Yeleği

Her sporcu, en tehlikeli dalgaların üzerinde bile suda kalmasına yardımcı olacak bir can yeleği giyer. Rafting sporunda güvenlik sağlamak adına can yeleği mutlaka giyilmelidir. Değişik materyallerden üretilen bu yeleklerin 120 kg ağırlığa kadar destekleyen modelleri vardır. 

Kask

Rafting tehlikelere açık bir su sporudur ve kask kullanımı en az can yeleği kadar önemlidir. İnsan vücudunun en hassas bölgesi olan kafayı korumak için sporcu mutlaka ideal boyutlarda olan bir rafting kaskı kullanılmalıdır. Kask seçiminde profesyonellerden yardım istenilmelidir.

Neopren Elbise ve Patik

Rafting doğası gereği soğuk akarsularda yapılır. Sporcular soğuğa ve suya azami düzeyde maruz kalmak için özel olarak üretilmiş neopren elbise ve patikler kullanır. 3, 5 ve 7 mm kalınlıkta üretilen kumaşlardan yapılmış bu özel kıyafetler dalgıçlar tarafından da kullanılır. 

Bu özel kıyafetlerin yanı sıra çoğu sporcu; spor ayakkabı, yürüyüş ayakkabısı veya doğrudan suya maruz kalmaktan koruyan ve bir alabora veya düşme durumunda ayaklarını keskin kayalara karşı koruyabilen çeşitli ayakkabıları da özel olarak tercih eder. 

Rafting Ne Zaman Yapılır?

Rafting dönemi, erken ilkbaharda başlar ve sonbaharın ortasına kadar sürer. Rafting şirketleri baraj salınımları dönemlerini takip ettikleri gibi kış aylarında yağan karların erirken ortaya çıkardıkları büyük akıntıların da dinmesini bekler. Aksi takdirde nehirler çok yükselip çok hızlı akabilir ve sporcular için aşırı risk ve tehlike yaratabilir. 

rafting nerede ne zaman yapılır

Türkiye’de Rafting Sporu Nerede Yapılır?

Türkiye coğrafi koşulları nedeniyle her yöresinde birbirinden güzel akarsulara ev sahipliği yapar ve bu özelliği sayesinde rafting için dünyada da en çok ziyaret edilen ülkelerden biridir. Türkiye’de rafting yapılacak yerler saymakla bitmez; Karadeniz’in köpüren nehirlerinden, Antalya Köprülü Kanyon rafting bölgesindeki Manavgat’a kadar en iyi rafting rotalarını Türkiye’de bulabilirsiniz. 

Antalya

Doğasıyla göz dolduran Antalya, pek çok beldesinde her türlü doğa sporu için gerekli atmosferi sunar. Antalya’da bir beldede tatil yapmayı düşünüyorsanız rafting için pek çok seçenekle karşılaşabilirsiniz. Antalya kanyon rafting severler için harika bir yerdir; burada düzenlenen Köprülü Kanyon rafting turuna ya da diğer günübirlik rafting turlarına katılabilir ve profesyonel eğitmenlerden ders alabilirsiniz.

Antalya seyahatinizi planlamak için Antalya uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Manavgat Rafting - Köprülü Kanyon Rafting

Manavgat Türkiye’de rafting denilince ilk akla gelen yerlerden biridir. Manavgat’ta bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı her yıl binlerce rafting tutkununu ağırlar. Kanyonun içinden, Toroslardan doğup Akdeniz’e dökülen Köprüçay Nehri geçer ve yeni başlayanlar, amatörler ya da macera arayanlar için harika rafting rotalarına sahiptir. Manavgat’a konforlu bir ulaşım için 64 km uzaklığında konumlanan Antalya Havalimanı’nı tercih edebilirsin. 

Beşkonak Rafting

Köprülü Kanyon Milli Parkı içinde bir mevki olan Beşkonak, pek çok rafting kursu ve turu düzenleyen firmaya ev sahipliği yapar. Köprüçay üzerindeki önemli rafting başlangıç noktalarından biridir. Bölgeye, Antalya Havalimanı’ndan hareket eden özel araçlarla ya da toplu taşımayla rahatlıkla ulaşılabilir. 

Muğla Rafting

Muğla Türkiye’nin en çok turist çeken illerinden biridir ve tatilcilerin ilk tercihleri arasında yer alır.  Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, ekstrem su sporu tutkunlarının en çok tercih ettiği rotalar arasındadır. Fethiye’nin yanı sıra Dalyan ve Köyceğiz’de raftinge elverişli bir yapıya sahiptir.

Fethiye Rafting - Dalaman Rafting

Adrenalin dolu bir yaz tatili için Fethiye Ölüdeniz’de Dalaman Çayı üzerinde rafting yapabilirsiniz. White water rafting için mükemmel bir spot olan Dalaman Çayı’nı Mayıs-Kasım ayları arasında ziyaret ederek müthiş doğasıyla iç içe bir maceraya atılabilirsiniz. Zorluk derecelerinde iki ayrı etaba sahip olan Dalaman Çayı, bu özelliğiyle hem amatörlere hem de profesyonellere hitap eder. Dalaman Çayı’nın üst etabı (rafting zorluk derecesi 3) profesyonellere, alt bölümünde kalan diğer etabı (rafting zorluk derecesi 1 ve 2) ise amatörlere uygundur. Çocukları için ise rafting zorluk derecesi 1 olan bölgeler önerilir.

Saklıkent Rafting

Antalya Muğla sınırında yer alan Saklıkent Kanyonu’nun içinden geçen Karaçay, Türkiye’de rafting için tercih edilen bir diğer popüler rotadır. Fethiye tatiliniz sırasında burada eğlence dolu bir gün yaşayabilirsiniz. Karaçay’ın rafting parkuru çok uzun değildir ve amatörlerin öğrenebileceği kolaylıkta bir rotadır. 5 ile 50 yaş aralığında herkes rafting turlarına katılabilir. Saklıkent’e Dalaman Havalimanı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.  

Karadeniz Rafting

Yemyeşil doğasıyla insanı kendine hayran bıraktıran Karadeniz, rafting severler için de bir cennettir. 

Rize Rafting - Ayder Rafting

Karadeniz rafting için uygun şartları Rize ilinde sunar. Kaçkar Dağları’na paralel Karadeniz kıyılarında bulunan yemyeşil bir il olan Rize, dağların tepesinde doğup Karadeniz’e dökülen Fırtına Deresi’yle rafting alanında ünlüdür. Rafting Karadeniz’de diğer rafting noktalarına göre bir başkadır.  57 km uzunluğa sahip olan Fırtına Deresi, Kaçkar Dağları’ndan doğarak Karadeniz’e dökülür. Rize’nin Çamlıhemşin yöresinde bulunan derenin rafting parkuru Çamlıhemşin’den başlar. Fırtına Deresi rafting yaş sınır olan bir bölgedir. Zorluk derecesi yüksek olan dere üzerindeki amatör parkurlarda rafting yapabilmek için 14 yaşından büyük olmak gerekir.

Raftingi keşfedeceğiniz bir Karadeniz seyahat planı için uçuş detaylarını inceleyebilirsiniz.

İstanbul Rafting

İstanbul rafting için fazla seçenek sunmamasına rağmen hemen yakınındaki Düzce Melen Çayı rafting için uygun şartlar bulunur. İstanbul rafting turları konaklamalı olarak da gerçekleştirilir. 

Düzce Rafting - Melen Çayı Rafting

Düzce’nin doğal güzelliği Melen Çayı, rafting öğrenmek isteyen amatörler için debisi oldukça uygun bir akarsudur ve son derece güvenli bir noktadır. Dokuzdeğirmen Köyü’nden başlayan 12 km’lik bir parkura sahiptir. Düzce Melen rafting için yükselen bir değer olarak karşımıza çıkar.

Bu alana, İstanbul’dan otobüsler ya da özel araçlarla ulaşım sağlanır. 

Cumayeri Rafting

Melen Çayı üzerindeki bir başka mevki olan Cumayeri yöresinde düzenlenen rafting turlarına katılabilirsiniz. 

Rafting Turları – Rafting Festivali

Türkiye; dört bir yanındaki doğal güzellikleri sayesinde doğa sporları için elverişli ortamlar sunar; bu sebeple herkese göre bir aktivite bulunur. Hem günübirlik hem de konaklama seçenekli pek çok rafting turunu bulmak mümkündür. Seyahat planınızı yaptıktan sonra bölgede gerçekleşen turlara göz atabilir, kendinize unutulmaz bir deneyim armağan edebilirsiniz. 

Turlar dışında rafting severlerin mutlaka görmesi gerekenlerden biri de Tunceli Rafting Festivali’dir. 2019 Dünya Rafting Şampiyonası’na ev sahipliği yapan Tunceli’de 35 kilometrelik parkura sahip olan Munzur Çayı bulunur.  Munzur Vadisi Milli Parkı içinden akan Munzur çayı rafting severler arasında popülerleşmeye başlayan bir başka noktadır. 

Dünyada En İyi Rafting Noktaları

Eğer bir profesyonelseniz ve Türkiye dışında başka hangi ülkelerde rafting yapabileceğinizi merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız listeden yararlanabilirsiniz.

Isar Nehri – Almanya

Bavyera Alpleri’nin muhteşem doğal güzelliklerine tanık olarak rafting tatili yapmak isteyenler için ideal bir nokta olan Isar Nehri, Münih yakınlarında bir nehirdir. White water rafting için en çok tercih edilen nehirde rafting yaparken Almanya’nın tarihi dokusunu yansıtan güzellikleri, nehir kıyısı boyunca gözlemleme şansı bulabilirsiniz. Isar Nehri’nde bir rafting turu için Münih uçak biletinizi buradan alabilirsiniz.  

Noce Nehri – İtalya

İtalyan Alpleri’nde yer alan Noce, Adige’nin bir koludur ve 105 km’lik bir uzunluğa sahiptir. İlkbaharın başlamasıyla eriyen kar ve buzla beslenen bu nehir, dik uçurumları ve kuvvetli akıntılarıyla dünyanın en tehlikeli rafting rotalarından biri olarak da bilinir.

Adrenalin sevenler için harika bir rafting noktası olan Noce’yi ziyaret etmek için İtalya uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Gallego Nehri – İspanya

194 km uzunluğa sahip bir nehir olan Gallego Nehri, İspanya’nın Aragon eyaletinde yer alır ve rafting için çok önemli olan bu bölge “Murillo de Gallego” olarak bilinir. Burada rafting eğitmenleri eşliğinde üç saat süren kılavuzlu rotalarda siz de rafting sporunu tecrübe etme şansı bulabilirsiniz.

İspanya seyahatinizi hemen planlamak için uçuş noktalarına göz atabilirsiniz.

Una Nehri – Bosna Hersek

200 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan Una Nehri, Bosna Hersek’in milli servetlerinden biridir. Tüm kıyı şeridi yemyeşil olan, dağlarla çevrili bu nehir Una-Sana bölgesinin göz bebeğidir ve binlerce turistin rafting için mutlaka ziyaret ettiği noktalardan biridir. Bu bölgede konaklamalı rafting turları da düzenlenir.

Bosna Hersek’e Saraybosna Havalimanı’nı kullanarak uçabilirsiniz. 

Gorges du Verdon – Fransa

Pont-de-Soleils ile Lake St. Croix arasında yer alan Gorges du Verdon, dünyadaki popüler white water rafting lokasyonlarından biridir. 700 metreye kadar derinleşebilen bu muazzam kanyonun ortasından akan nehir 45 km’lik bir parkura sahiptir.

Macera ve adrenalin yüklü bir bir seyahat deneyimi için Fransa uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.  

***

NOT: Eğer spor ekipmanlarınızı uçak seyahatinizde yanınızda götürmeyi planlıyorsanız Müşteri Hizmetlerimizi arayarak uçuşunuza ilgili hizmeti ekletmeniz gerekmektedir.

Spor Ekipmanları Taşıma Ücretlerini Öğrenmek için Tıklayın

Yukarı Yukarı