tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Skydiving - Paraşütle Atlama

Skydiving - Paraşütle Atlama

İçindekiler

Türkiye ve dünyada popülaritesi giderek artan skydiving belli bir yükseklikten atlanarak yapılan ekstrem sporlardan biridir. Profesyonel ve amatör adrenalin tutkunları farklı ülkelerdeki skydiving etkinliklerine katılmak için her yıl yüzlerce kilometre yol kat eder. Dünyaya farklı bir perspektiften bakmak isteyenlerin tercih ettiği sporların başında gelen hava dalışı gerekli ekipmanlarla rahatlıkla öğrenilebilir.  

skydiving nedir

Skydiving Nedir?

Skydiving; çeşitli hava araçlarından atlanarak serbest düşüş yapılması ve ardından belli bir yükseklikte paraşüt açılması olarak tanımlanabilir. Gökyüzü dalışı olarak da adlandırılan skydiving yüksek adrenalin vadeden sporlardan biridir.

Skydiving Nasıl Yapılır?

“Skydving nasıl yapılır” diye merak edenler düzenlenen çeşitli eğitimlere katılarak bu sporu öğrenebilir. Tandem atlayışı, özellikle amatörlerin yönlendirilecekleri ilk atlayıştır. Bu atlayış bir uzman ya da profesyonelle birlikte yapılır. Eğlence amaçlı yapılan tandem atlayışının ardından katılımcılar bu spora devam edip etmeyeceğini karar verir.

skydiving nasıl yapılır

Serbest düşüş ise hava aracından atladıktan sonra paraşütün açılmasına kadar geçen süredir. Bu süreç hava dalışının temelini oluşturur. Serbest düşüşün süresi hava aracının yerden ne kadar yüksekte bulunduğuna göre değişir. 10.000 fit’te (3048 m) 30 sn, 12.000 fit’te (3658 m) ise yaklaşık 45 sn serbest düşüş yapılabilir. 

Skydiving için Gerekli Malzemeler

Hava atlayışının güvenli bir şekilde yapılabilmesi için bazı ekipmanlara ihtiyaç vardır.

skydiving malzemeleri

Paraşüt (Kanat)

Polyester ve naylon gibi materyaller kullanılarak üretilen paraşütler çeşitli boyutlarda tasarlanır. Üst üste koyulan kumaşların dik durabilmesi için ayrıca dik kumaşlarla duvar oluşturulur. Airfoil şeklinde dizayn edilmesinden dolayı paraşütlere “kanat” adı verilir.

Yedek Paraşüt

Serbest düşüş esnasında paraşütün açılmaması gibi ihtimaller göz önünde bulundurulduğu için yedek paraşüt kullanılması zorunlu tutulur. Yedek paraşüt, skydiving sporu ile ilgilenenler için hem koruyucu hem kurtarıcı görevi görür. Doğru bir şekilde katlanabilmesi ve hazır hale getirilmesi için profesyonellerden yardım alınmalıdır.

Kılavuz Paraşüt (Rasıt)

Ana paraşütün kuşamdan ayrılabilmesi için küçük bir paraşüte ihtiyaç vardır. Kılavuz paraşüt, sporcular tarafından manuel ya da yay sistemi ile bırakılır. Bu sayede, ana paraşüt güvenli bir şekilde açılır.

Kuşam (Harness)

İp ve kolonlardan oluşan kuşam, sporcuları paraşüte bağlar. Paraşüt, yedek paraşüt ve kılavuz paraşüt bu kuşam üzerinde bulunur.

Cyprus

Otomatik açılma mekanizması bulunan Cyprus, ana ve yedek paraşütlerin açılmadığı durumlarda devreye giren bir güvenlik sistemidir. Aynı zamanda, paraşütçülerin havada bayılması vb. olağanüstü durumlarda da paraşütün açılmasını sağlar.

Atlayış Başlığı

Atlayış sırasında paraşütçülerin kullandığı ve tedbiri artırmak amacıyla kullanılan başlıklar oldukça çeşitlidir. En sık kullanılanlar; yarım kask ve full face adındaki yüzü tam kapatan başlıklardır.

Atlayış Gözlüğü

Atlayış gözlüğü, paraşütçülerin serbest düşüş sırasında şiddetli hava akımından ve bunun yanı sıra tozdan korunması için kullanılır.

Altimetre

Belli yüksekliklerden yapılan atlamalarda paraşütçülerin yüksekliği ölçebilmesi için kola takılan saat benzeri bir araçtır.

Skydiving Ne Zaman Yapılır?

Havanın açık, stabil ve öngörülebilir olduğu yaz mevsimi skydiving için en doğru ve risksiz zamandır. Bununla birlikte gökyüzü dalışı hem Türkiye’de hem de dünyada lokasyonların hava koşullarına göre her mevsim yapılabilir. Skydiving kışın yapılsa da havanın soğuk olması nedeniyle özellikle amatörler tarafından çok fazla tercih edilen bir mevsim değildir.

skydiving nerede ne zaman yapılır

Türkiye’de Skydiving Nerede Yapılır?

Skydiving nerede yapılır diye araştıranlar dünyada olduğu gibi Türkiye’nin pek çok noktasında da hava dalışı yapılabildiğini görecektir. Bu sporun meraklıları, ilk araştırmalarını Skydiving İstanbul şeklinde yapıyor olsalar da Türkiye’de skydiving denildiğinde akla ilk gelen rotalar; Efes, Fethiye, İstanbul, Eskişehir ve Antalya’dır.

Efes

Hava dalışı için Türkiye’nin en elverişli havalarından birine sahip olan Efes skydiving tutkunlarının uğrak noktaları arasında bulunur. Efes, özellikle eğitimler ve tandem atlayışlar için amatör paraşütçülerin sıklıkla tercih ettiği lokasyonlardan biridir. Eğitim veren kuruluşlar profesyonellere yönelik de hizmet sunar. Skydiving için uygun ekipmanlar ve uzman paraşütçülerle güvenli bir şekilde hava dalışı yapmak mümkündür. Adrenalin tutkunlarının sevdiği sporların başında gelen skydiving İzmir – Selçuk’ta yapılabilir. Uçakla İzmir’e ulaştıktan sonra, 1 saat içinde Efes’e ulaşım sağlamak mümkündür.

Efes’e en yakın havalimanı olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşımın detayları için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Fethiye

Fethiye skydiving yapmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilen lokasyonlardan biridir. Ölüdeniz’de gerçekleştirilen serbest atlamaların bu kadar tercih edilmesinde adrenalinin yanı sıra doğal güzelliklerin de büyük etkisi bulunur. Skydiving Fethiye’nin muhteşem manzarasını kuş bakışı seyretme imkanı tanır. Skydiving’in bir türü olan Base Jumping ve tandem atlayışlar Fethiye’de yoğun olarak yapılır. Bu macerayı yaşamak isteyenler direkt uçuşlarla Bodrum’a giderek buradan kısa süre içinde Fethiye’ye ulaşabilir. 

Fethiye’ye kısa sürede ve rahatlıkla ulaşım sağlamak için Dalaman Havalimanı ya da Milas-Bodrum Havalimanı’na bilet bakabilirsiniz.   

İstanbul

Tarihi güzelliğiyle öne çıkan İstanbul’da şehir merkezinde skydiving noktaları bulunmasa da, şehrin biraz dışında hava dalışı heyecanını yaşamak mümkün. Aynı zamanda yamaç paraşütü de yapılabilen Ormanlı ve Şile, skydiving sporunu denemek isteyenler için başlıca noktalar arasında.

İstanbul uçak biletinizi alırken kendinizi şehrin tarihi ve kültürel hazinelerini görmenin yanında bir de skydiving macerası yaşamaya hazırlayın! 

Eskişehir

İç Anadolu bölgesinde yer alan; dinamik yaşam anlayışı ve düzenli yapısı ile öne çıkan Eskişehir; Türkiye’de Skydiving denildiğinde akla ilk rotalar arasında yer alır. “Öğrenci şehri” olarak da bilinen ve bu hareketliliği sayesinde renkli festivallere ev sahipliği yapan şehirde, geçtiğimiz yıllarda “Skydiving Fest” de düzenlenmiştir. Şehirde gerçekleşen etkinlikleri takip ederek, Sivrihisar Hava Parkı’nda düzenlenen Skydiving festivaline katılabilir, kendinize farklı ve dolu dolu bir deneyim armağan edebilirsiniz. 

Kayseri uçak bileti alarak Eskişehir’e kolayca ulaşabilirsiniz.

Antalya

Skydiving Antalya gibi doğal güzelliklerin yoğun olarak görüldüğü bir ilde eşsiz bir deneyime dönüşür. İki kişinin birlikte yaptığı tandem atlayışlar Antalya’nın Kaş ilçesinde yapılabilir. Antalya’da skydiving yapanlar Asos Dağı ve Kaş manzarası eşliğinde adrenalin dolu, unutulmaz bir deneyim yaşar.

Kaş’ta skydiving yapmak isteyenler, Antalya uçak bileti alarak şehre ulaşabilir ve adrenalin dolu bir deneyim için tandem atlayışlara katılabilir. 

Dünyada En İyi Skydiving Rotaları

Skydiving, dünyada giderek yaygınlaşan ekstrem sporların başında gelir. Serbest düşüş sırasında yaşanan adrenalin dolu anlar hem amatör hem de profesyonel paraşütçülerin bu sporu tercih etme nedenleri arasında bulunur. Dünya üzerinde skydiving’e uygun hava koşulları sunan çok sayıda lokasyon vardır. İspanya, Dubai, Kıbrıs, İsviçre ve Montenegro skydiving için araştırılan rotalar arasında yer alır.

Dubai

Skydive Dubai ve çevresinde eşsiz bir manzara üzerinde deneyimlenir. İnsan yapımı dev ikonik palmiyenin üzerinde hava dalışı yapmak isteyenler için Dubai’den başka bir alternatif yoktur. Burj Al Arab manzarasını kuş bakışı sunan Dubai, paraşütçüler için önemli destinasyonların başında gelir. Dubai’de bu deneyimi yaşamak isteyenler, İstanbul’dan direkt, diğer şehirlerden ise aktarmalı uçuşlarla şehre kolaylıkla ulaşabilir. 

Kıbrıs

Hava dalışına yeni başlayanlar için en güvenli atlayışlardan biri tandem atlayışıdır. Akdeniz’in eşsiz görünümü üzerinde hava dalışı yapmak isteyenler Kıbrıs’a giderek bu deneyimi yaşayabilir. 

Adrenalini yüksek skydiving Kıbrıs – Lefkoşa’ya yakın noktalarda yapılır. Direkt ya da aktarmalı uçuşlarla Lefkoşa’ya ulaşıp Ayia Napa ya da Gazimağusa’ya yaklaşık 1 saat içinde ulaşmak mümkündür.

Londra

Ekstrem sporlar arasında adrenalinin hiç eksilmediği skydiving Londra içinde ve çevresinde bulunan çok sayıda şehirde yapılır. Headcorn ve Langar gibi şehirler, Londra’ya yakın popüler skydiving bölgelerinin başında gelir. Hem tandem hem de solo atlayışların yapılması paraşütçüler için bu bölgeleri oldukça popüler hale getirir. 

Bu heyecan dolu deneyim için Londra uçak bileti alabilir, hem Londra’da hem de yakında bulunan diğer şehirlerde skydiving deneyimini yaşayabilirsiniz.

İsviçre

Interlaken ve Lauterbrunnen, İsviçre Alpleri’ne yakın skydiving rotaları arasında bulunur. Yeşil ovalar ve karlarla kaplı dağlar üzerinde hava dalışı yapmak için her yıl çok sayıda adrenalin tutkunu İsviçre’ye yolculuk eder. 

Skydiving noktalarına ulaşmak için öncelikle İsviçre’de bulunan Zürih ya da Basel şehirlerine gitmek gerekir. Interlaken ve Lauterbrunnen; bu şehirlerden yaklaşık 1 saat 30 dakika uzaklıkta bulunur.

Rotterdam

Rotterdam’a yakın birkaç noktada tandem ve single atlayışların yapılabileceği alanlar bulunur. Rhoon da hem profesyonel hem de amatör paraşütçülerin sıklıkla tercih ettiği bölgelerden biridir. 

Uçakla hızlı bir şekilde Rotterdam’a ulaştıktan sonra 20 dakikada Rhoon’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

İspanya

Empuriabrava yalnızca İspanya’da değil Avrupa genelinde hava dalışı yapılabilecek önemli noktalardan biridir. Bölgenin bu kadar tercih edilmesinin nedenleri arasında havası ve doğal güzellikleri bulunur. Profesyonel solo atlayışların yanı sıra amatörlerlerin yaptığı tandem atlayış da Empuriabrava’da oldukça popülerdir. 

Bölgeye kısa sürede ulaşmanın en kolay yolu Barselona üzerinden gitmektir. Empuriabrava’da skydiving yapmak isteyenler, Barselona’dan yaklaşık 1 saat 40 dakika içinde bölgeye ulaşım sağlayabilir.

 

***

NOT: Eğer spor ekipmanlarınızı uçak seyahatinizde yanınızda götürmeyi planlıyorsanız Müşteri Hizmetlerimizi arayarak uçuşunuza ilgili hizmeti ekletmeniz gerekmektedir.

Spor Ekipmanları Taşıma Ücretlerini Öğrenmek için Tıklayın

Yukarı Yukarı