tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Almanya Gezi Rehberi

Almanya Gezi Rehberi

İçindekiler


Almanya’da Ulaşım İmkânları

Toplu taşıma, Almanya’nın kentsel bölgelerinde ve büyük şehirleri birbirine bağlayan güzergâhlarında oldukça hızlı ve verimli bir şekilde çalışır. Almanya'daki toplu taşıma araçlarının büyük bir çoğunluğu birbirine entegre edildiği için küçük şehirlerde dâhi araçsız seyahat edilebilir. U-Bahn (metro), S-Bahn (banliyö ekspres treni), tramvay hatları (Straßenbahn) ve otobüsler ile şehirlerin bir noktasından diğerine pratik bir şekilde erişim sağlanabilir. Hızlı ve pratik bir seyahat için taksi duraklarından veya araç kiralama şirketlerinden yararlanmak da mümkündür.

Berlin

Almanya Havaalanına Ulaşım

Almanya’da havaalanına ulaşım çoğunlukla otobüs, metro ve taksi ile sağlanır. Şehrin önemli noktalarından hareket eden shuttle hizmetleri de yolcular tarafından tercih edilen başlıca havaalanı ulaşım araçları arasında yer alır. Ayrıca VIP taşımacılık hizmeti sunan çok sayıda firma, premium araçlar ile havaalanından istediğiniz yere ulaşmanıza destek olur.

Almanya'da Gezilecek Yerler

Özenle korunmuş tarihi yapıları, göz alıcı katedralleri, Orta Çağ döneminden izler taşıyan Gotik kasabaları, geleneksel kent pazarları, müzeleri, eğlenceli festivalleri ve büyük fuarları ile yıl boyunca ziyaretçi akınına uğrayan Almanya’da çok sayıda gezilip görülebilecek yer bulunur. Almanya'nın kültürel, turistik özellikleri ve iş merkezi oluşlarıyla öne çıkan en gözde şehirlerine yakından göz atabilirsiniz.

Bamberg

Bir zamanlar imparatorluk şehri olan Bamberg, Bavyera'nın kuzeyinde yer alır. UNESCO Dünya Kültür Mirası içinde bulunan bu ufak şehir; görkemli yapıları, tarihi dokusu, iç içe geçmiş su kanalları ve mükemmel manzarası ile Almanya’nın en önemli turistik lokasyonları içinde gösterilir. Regnitz Nehri'nin ortasına inşa edilen eski belediye binası, taş köprü, Bamberg Katedrali ve küçük Venedik evleri şehrin en çok ziyaret edilen yerleri arasında öne çıkar.

Berlin

Berlin'de gezilecek yerler

Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin, hareketli gece hayatı ve dünyanın her yerinden ziyaretçi çekmeyi başaran kültürel etkinlikleri ile bilinir. Berlin'in tüm yıla yayılan kültürel takvimi; festivaller, konserler ve partilerle dolup taşar. Brandenburg Kapısı, Checkpoint Charlie, Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi, Berlin duvarının kalıntılarının sergilendiği East Side Gallery ve yeni Reichstag binası, şehirde görülmeye değer yerler arasında başı çeker.

Berlin gezisi için daha fazla ilham almak isterseniz Pegasus Blog'a göz atabilirsiniz.

Frankfurt

Frankfurt

Frankfurt, her yıl çok sayıda uluslararası ticaret fuarına ev sahipliği yapar. Yılda ortalama 80 fuar ve serginin düzenlendiği şehirde yüksek binalar ve modern mimari yapılar dikkat çeker. Şehrin alışveriş merkezi Hauptwache ve eski kent merkezi Römerberg, Frankfurt’ta gezilip görülmesi gereken başlıca yerler arasında bulunur.

 

Hamburg

Hamburg

Almanya’nın en kalabalık ikinci şehri olan Hamburg; yüksek yaşam standartlarına, kozmopolit bir yaşam tarzına ve muhteşem bir mimariye sahiptir. Büyük bir liman şehri olan Hamburg’da Orta Çağ'da inşa edilen ticari yapılara ait izler günümüzde de görülebilir. St. Michael Kilisesi, tarihi belediye binası, botanik bahçe, geleneksel yarı ahşap evlerin bulunduğu birkaç caddeden biri olan Deichstrasse bölgesi ve gece hayatı ile ünlü Reeperbahn Mahallesi, şehrin başlıca cazibe merkezleri arasında yer alır.

Hamburg gezisi için daha fazla ilham almak isterseniz Pegasus Blog'a göz atabilirsiniz.

Heidelberg

Almanya’nın güney batısında bulunan Heidelberg; benzersiz konumu, kültürel şehir hayatı ve doğal yapısı ile dikkat çeker. Şehir, Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Heidelberg Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapar. Neckar Nehri'nin dar ve pitoresk yolları üzerinden eski kent merkezine yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Hareketli ana cadde, yaya dostu oluşuyla alışveriş yapmak için idealdir. Dünyaca ünlü kale, şüphesiz Heidelberg'in en dikkat çeken yapılarından biridir.

Köln

Köln

Almanya’nın en büyük dördüncü kenti olan Köln; modern alışveriş merkezleri, eğlenceli gece hayatı ile görülmeye değer bir şehirdir. Ren Nehri çevresine kurulan kent, medya ve endüstri kuruluşları anlamında da ülkenin en önemli şehirlerinden biri olarak kabul görür. Tam anlamıyla bir Gotik mimari şaheseri olan Köln Katedrali, Almanya’nın en ünlü yapıları içinde yer alır. Çikolata Müzesi’nin ve Kolumba Müzesi’nin de Köln'de gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması önerilir.

Köln gezisi için daha fazla ilham almak isterseniz Pegasus Blog'a göz atabilirsiniz.

Leipzig

Tarihi, ticari ve kültürel açıdan önemli bir kent olan Leipzig, Almanya tarihinin unutulmaz anlarına tanıklık etmiştir. Johann Sebastian Bach, bugün şehrin en önemli yerlerinden biri olan St. Thomas Kilisesi'nde Koro şefliği yapmıştır. Felix Mendelsohn, en önemli eserlerinden bazılarını Leipzig’de bestelemiştir. Goethe'nin en büyük eserlerinden biri olan Faust'taki meşhur bar sahnesine ilham verdiği söylenen opera binası, Leipzig’de bulunmaktadır. Leipzig Hayvanat Bahçesi, Bach Müzesi ve Auerbach mahzeni de şehrin diğer önemli turistik yerleri içinde sıralanabilir.

Leipzig gezisi için daha fazla ilham almak isterseniz Pegasus Blog'a göz atabilirsiniz.

Münih

Münih

Resmi olarak 1158 yılında kurulan Münih şehri, 1503'ten beri Bavyera'nın başkenti olarak kabul edilir. Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih, ülkenin en büyük eyaletlerinden biri olan Bayern’de yer alır. Müzelere ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan şehir merkezine yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Büyüleyici eski şehir; Rönesans, Barok, Gotik ve neo-klasik tarz mimarinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapar. Şehir merkezinde Marienplatz olarak adlandırılan geniş bir kafe ve restoran alanı bulunur. Marienplatz Meydanı’nın yakınında yer alan Altes Rathaus (Eski Belediye Sarayı) ve Neues Rathaus (Yeni Belediye Sarayı) şehrin en önemli turistik lokasyonları içinde gösterilebilir.

Münih gezisi için daha fazla ilham almak isterseniz Pegasus Blog'a göz atabilirsiniz.

Stuttgart

Stuttgart

Ülkenin tarihi, kültürel ve sanatsal anlamda en önemli şehirlerinden biri olan Stuttgart’ta, ekonomik ve endüstriyel faaliyetler yoğundur. Rönesans tarzı ile bilinen Altes Schloss (eski kale), Barok tarzı ile öne çıkan Neues Schloss (yeni kale) ve şehrin en modern yapılarından biri olan Mercedes-Benz Müzesi, Stuttgart’ta gezilip görülebilecek başlıca yerler arasında bulunur.

Almanya Vize Süreci

Almanya Konsolosluğuna giderek veya "vize.flypgs.com" adresini ziyaret ederek alabileceğiniz seyahat vizesi sayesinde 90 güne kadar Almanya’da konaklayabilirsiniz. Ayrıca, farklı bir AB ülkesinden alınan Schengen vizesi ile de Almanya’ya turistik ziyarette bulunabilirsiniz.

Almanya vizesi hakkında daha detaylı bilgi almak için "Almanya Vize Rehberi" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Almanya’da Nerede Kalınır?

Almanya’da bütçenize ve beklentilerinize uygun çok sayıda konaklama seçeneği vardır. Uluslararası yıldız derecelendirme sistemini kullanan Almanya’da, bir yıldızlı mütevazı bir otelden beş yıldızlı ultra lüks bir otele kadar oldukça geniş bir yelpaze içinden seçim yapabilmek mümkündür. Yıldızlı şehir otelleri, kamp alanı motelleri, kiralık evler ve pansiyon tipi oteller, Almanya’daki başlıca konaklama seçenekleri içinde gösterilebilir.

REZERVASYON YAP

Almanya’da Ne Yenir?

Almanya'da ne yenir

Gastronomi anlamında Fransa, İspanya veya İtalya kadar çeşitliliğe sahip olmasa dâhi geleneksel Alman mutfağında, oldukça lezzetli yemekler de bulunabilir. Alman makarnası (spatzle), sosisli sandviç, patates kavurması (Bratkartoffeln), sığır yahnisi (Sauerbraten), Alman usulü şinitzel, biftek sarması (Rouladen) Almanya’da deneyimleyebileceğiniz başlıca lezzetler arasında yer alır. Ülkede Türkiye'den giden göçmen nüfusu da bir hayli kalabalık olduğu için her şehirde Türk yemekleri yapan restoranlara rastlayabilirsiniz.

Almanya’dan Ne Hediye Alınır?

Almanya’da sevdikleriniz için alabileceğiniz çok sayıda hediyelik eşya türü bulunmaktadır. İlginç bir hatıra olması adına orijinallik sertifikasıyla sunulan Berlin duvarı kalıntılarını satın alabilirsiniz. Porselen ve metal işçiliği ile üretilen renkli bira bardakları, Bavyera’nın geleneksel kıyafetleri, ahşap işçiliği ile şekillendirilen guguklu duvar saatleri, cam şişe içine yerleştirilen dekoratif gemiler ve birbirinden lezzetli Alman çikolataları ülkeden dönmeden önce alabileceğiniz başlıca hediyelik eşyalar arasında sıralanabilir.

Almanya’ya Ne Zaman Gidilir?

Almanya, tipik karasal iklime sahip ülkeler arasında bulunur. Genel olarak yazları sıcak ve ılıman, kışları ise soğuk ve kar yağışlı olarak geçer. Hava sıcaklıklarının 20 ila 30 °C arasında değiştiği Mayıs ve Eylül ayları arası, Almanya’ya gitmek için tercih edilebilecek en ideal dönemlerden biridir.

Almanya Gece Hayatı

Almanya gece hayatı

Berlin, Frankfurt, Münih, Hamburg ve Köln gibi büyük şehirlerde gece hayatı oldukça aktiftir. Ünlü DJ’lerin sahne aldığı, gece boyu dans edebileceğiniz elektronik müzik ağırlıklı kulüpler, Almanya’nın hareketli gece hayatını özetler.

Almanya'ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Almanya’da pazar günleri tüm alışveriş yerleri ve dükkânlar kapalıdır.
 • Alman halkı her zaman kurallara uyar ve saygı gösterir. Özellikle trafikte tüm kurallara harfiyen uyulması gerekir. Aksi halde ciddi para cezaları ile karşılaşılabilir.
 • Kaldırımların çoğunda renkli bir şerit ve gri bir şerit olmak üzere iki farklı şerit alanı bulunur. Renkli şerit bisikletler, gri şerit de yayalar için ayrılmıştır.
 • Almanya’da, ülkemizde olduğu gibi klasik 230 V prizler kullanılır.
 • Yanınızda her daim nakit bulundurmanız özellikle halk pazarları, festivaller ve yöresel lokantalarda işinizi kolaylaştırabilir.

Almanya Önemli Telefonlar

İtfaiye: 112

Polis: 110 veya 112

Ambulans: 112

Almanya Önemli Günler ve Bayramlar

 • 1 Ocak Yeni Yıl Tatili
 • 1 Mayıs İşçi Bayramı
 • 23 Mayıs Anayasa Günü
 • 14 Eylül Almanca Günü
 • 3 Ekim Alman Birlik Günü
 • 9 Kasım Berlin Duvarı'nın Yıkılış Yıldönümü
 • 11 Kasım St. Martin Günü
 • 17 Kasım Ulusal Yas Günü
 • 6 Aralık Aziz Nikolas Günü

Almanya’daki Festivaller

 • Oktoberfest (Münih)
 • Freimarkt Bremen Festivali (Bremen)
 • Cranger Kirmes Festivali (Herne)
 • Nürnberg Halk Festivali
 • Berlin Film Festivali
 • Schützenfest Hannover
 • Leipzig Kitap Fuarı

Almanya Hakkında Merak Edilenler

Tarihi yapıları, kültürel dokusu, modern şehir hayatı, küçük kasabaları ve geniş ormanları ile eşsiz bir yer olan Almanya, kıtanın en güçlü ekonomiye sahip ülkesidir. Tarih, sanat, kültür ve doğal güzellik denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri olan Almanya, tatil yapmak için de ideal bir yerdir. Almanya hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ve gezi planınızı kolayca organize etmek için rehberimize göz atabilirsiniz.

almanya gezi rehberi

Almanya Hakkında Genel Bilgiler

Bulunduğu Kıta: Avrupa
Başkenti: Berlin
Ülke Kodu: DE
Resmi Dili: Almanca
Yüz Ölçümü: 357.386 km²
GMT ile arasındaki fark: GMT+1
Telefon Kodu: +49
Alan adı uzantısı: .de
Para Birimi: Euro

Almanya Başkenti

Almanya’nın başkenti, kültürel ve tarihi anlamda dünyanın en önemli kentlerinden biri olan Berlin’dir.

Almanya Para Birimi

Ülkenin resmi para birimi Euro’dur.

Resmi Dili

Ülkenin resmi dili Almancadır.

Konumu

Orta Avrupa'da yer alan Almanya, 357.386 km² yüz ölçüme sahiptir. Almanya’nın kuzeyinde Danimarka, Baltık Denizi ve Kuzey Denizi; doğusunda Çek Cumhuriyeti ve Polonya; güney bölümünde İsviçre ve Avusturya; batısında da Belçika, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg yer alır.

 

Almanya Nüfusu

Almanya nüfusu 2017 yılı itibari ile yaklaşık 83 milyondur.

Yerel Saat

(GMT+1) saat diliminde bulunan Almanya’nın yerel saati, Türkiye’den iki saat geridedir.

Bitki örtüsü

Ülkenin üçte biri ormanlık alanlarla kaplıdır. Geniş ormanların büyük bir bölümü güneyde bulunur. Kuzeye; otsu bitki örtüsü, kumul alanlar ve turba araziler hâkimdir. Orta ve yüksek kesimlerde ise baskın bitki örtüsü, meralar ve çalılıklardır.

Geçim kaynakları

Dünyanın en büyük dört ekonomisinden biri olan Almanya, Japonya’dan sonra en fazla ihracat yapan ülke olma özelliğine de sahiptir. Dış ticaret, endüstriyel üretim, otomotiv, gıda, tarım, hayvancılık ve turizm, ülkenin başlıca gelir kaynakları arasında gösterilebilir.

Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Almanya’ya hava ve kara yolu ile ulaşım sağlanabilir. Hızlı ve konforlu olmasından dolayı Almanya ile Türkiye arasındaki yolculukların büyük bir çoğunluğu hava yolu ile gerçekleştirilir. İstanbul ile Berlin arası yaklaşık 740 km’dir. Uçak ile yapılan yolculuklar ortalama 2 saat 10 dakika sürer. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya başta olmak üzere çok sayıda uluslararası havaalanından Almanya’ya doğrudan uçuşlar düzenlenmektedir. Yılın hemen hemen her döneminde Türkiye’den Düsseldorf, Berlin, Köln, Stuttgart, Frankfurt, Münih, Hamburg ve Nürnberg şehirlerine günlük uçak bileti bulunabilir.

Almanya uçak bileti fiyatları hakkında fikir sahibi olmak ve vakit kaybetmeden seyahatinizi planlamak için arama yapmaya başlayabilirsiniz.

Almanya'ya Uçak Bileti Ara


Tüm Ülke Rehberleri

Yukarı Yukarı