BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

İçindekiler

Doğal ve tarihi güzellikleri, eşsiz dağ manzaraları ve açık hava festivalleri… Romanya hem şehir hayatının hem de geleneksel köy yaşantısının oldukça yoğun hissedildiği bir bölge olarak bilinir. Ayrıca Avrupa’nın önemli merkezlerinden biri olarak gösterilen başkent Bükreş de sahip olduğu tarihi binalar, eşsiz gece hayatı ve doğal güzellikleri ile her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapar. Romanya seyahatiniz hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri rehberimizde bulabilirsiniz.

Romanya Gezi Rehberi

Romanya Hakkında Genel Bilgiler

Dili Rumence
Başkenti Bükreş
Bulunduğu Kıta Avrupa
Yerel Saat GMT+3
Para Birimi Rumen Leyi
Priz Tipi C,F – 230V
Yıllık Ortalama Sıcaklık 10,8°C
İklimi Sıcak ve Ilıman
Yüz Ölçümü 238.397 km²
Bitki Örtüsü Orman ve Bozkır
Geçim Kaynakları Tarım
Telefon Kodu +40

Dili

Romanya’nın resmi dili Rumence’dir. Ayrıca halkın büyük bir çoğunluğu Macarca ve Sırpça da bilmektedir.

Geçim Kaynakları

Çok eski zamanlardan beri Romanya’nın ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Son yıllarda ise sanayileşme ve endüstriyel üretim gelişim göstermektedir.

İklim

Romanya’nın genelinde iklim sıcak ve ılımandır. Ülkenin yüksek kesimlerinde ise iklim karasala daha yakın olmakla birlikte özellikle kışlar oldukça sert geçer.

Saati Dilimi 

Romanya’nın saat dilimi Türkiye’de de olduğu gibi GMT+3’tür.

Romanya Nerededir? 

Romanya, Avrupa kıtasının doğu tarafında yer alan ve balkan yarımadası olarak adlandırılan bölgenin en doğusunda yer alır. Karadeniz’e de kıyıları olan Romanya’nın komşularını ise kuzeyde Ukrayna, Moldova ve Macaristan, güneyde Bulgaristan, güneybatıda ise Sırbistan oluşturur. 

Romanya’ya Ne Zaman Gidilir?

İklim çeşitliliği nedeniyle Romanya, yılın her döneminde turist çekmektedir. Kış aylarında ülkenin yüksek bölgelerinde kayak yapmaya uygun birçok tesis hizmet verir. Yaz aylarında ise yükselen sıcaklıklar ve nispeten azalan yağışlar, ülkenin doğal güzelliklerini ve tarihi yapısını görmek için son derece ideal bir ortam sunar. Bu nedenle Romanya’ya seyahat amacınıza göre yılın her döneminde gidebilirsiniz.

Romanya’ya Ne Zaman Gidilir?

Romanya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye ile Romanya arasındaki uzaklık yaklaşık olarak 900 km’dir. Türkiye-Romanya ulaşımında en sık tercih edilen seçenek hava yoludur. Pegasus Hava Yolları aracılığıyla, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Bükreş Otopeni Havalimanı’na yaklaşık 1 saat 30 dakikalık uçuşlar ile Romanya’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Romanya’da Ulaşım İmkanları 

Romanya, Avrupa’nın en gelişmiş toplu taşıma imkânlarının sunulduğu ülkelerden biri olarak ön plana çıkar. Herhangi bir özel araca veya taksiye ihtiyaç duymadan, ülke içerisindeki önemli merkezlerin hemen hemen hepsine toplu taşıma araçları ile gidilebilmektedir. 

Ülke içerisinde hizmet veren belediye otobüsleri ve metrolar, Metrorex adlı yerel bir firma tarafından işletilmektedir ve aynı şekilde tüm ulaşım araçları bu firma tarafından sunulan “Multiplu” isimli kartlarla kullanılmaktadır. Ülke genelinde geçerliliği olan bu kartlar, otobüs duraklarından veya metro istasyonlarından satın alınmaktadır. Romanya’da ulaşım ücretleri ise gayet uygun olmakla birlikte 7 yaş altı çocuklardan hiçbir toplu taşıma aracında ücret alınmaz.

Bükreş Otopeni Havalimanı’ndan Şehir İçine Ulaşım

Otopeni Havalimanı, Bükreş şehir merkezine 13 km uzaklıkta yer almaktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşabilmek için otobüs seçeneği oldukça sık tercih edilir. Terminal binası çıkışında yer alan otobüs durağında 782 Express otobüslerine binerek 30 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşmak mümkündür. 

Bunun yanı sıra, çıkış kapısında yer alan taksiler de şehir merkezine ulaşım için oldukça sık tercih edilmektedir. Bükreş şehir merkezinde hizmet veren taksicilerin büyük bir bölümü İngilizce bildiği için taksilere binmeden önce gideceğiniz lokasyonu bildirebilir ve fiyat konusunda anlaşma sağlayabilirsiniz. 

Seyahatinizi daha konforlu kılmak isterseniz araç kiralayarak da hem şehir merkezine hem de Bükreş civarındaki bölgelere ulaşabilirsiniz.

ARAÇ KİRALA

Romanya’da Gezilecek Yerler

Romanya’da Gezilecek Yerler

Ülkenin en çok ziyaret alan kenti ve Doğu Avrupa’nın önemli merkezlerinden biri olan Bükreş; tarihi yapıları, sanat galerileri ve eğitim merkezleri ile dikkat çekmektedir. İşte Bükreş ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken bazı yerler;

Bükreş Parlamento Sarayı

Tarihi çok eskilere dayanmasa da bu bina, şehrin mutlaka görülmesi gereken yerlerinin başında gelmektedir. Dünyanın en büyük ve en görkemli parlamento binası olarak bilinen Bükreş Parlamento Sarayı 10.00 ile 16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Lipscani

Rumence’de eski şehir anlamına gelen Lipscani, bölgenin tarihini ve doğal dokusunu yakından tanımayı sağlayan yerlerin başında gelmektedir. Kahve molası vermek ve bir şeyler atıştırmak için son derece ideal olan Lipscani, Bükreş şehir merkezinde konumlanır. 

Herăstrău Parkı

Şehrin batısında yer alan ve aynı isimli gölün etrafına kurulan Herăstrău Parkı, sahip olduğu doğal güzellikleri, yürüyüş ve bisiklet yolları ile doğaseverlerin beğenisini kazanmaktadır. Ayrıca parkın kıyısına kurulduğu gölde küçük tekne gezintileri yapmak da mümkündür.

Bükreş’i daha yakından tanımak ve kısa bir şehir turuna çıkmak isterseniz Bükreş Gezi Rehberi’ni inceleyebilirsiniz.

Romanya’da Nerede Kalınır?

Romanya’nın en büyük şehri olan Bükreş, tarihi yapısı, doğal güzellikleri ve eşsiz mimarisi ile dünyanın her yerinden turist çekmektedir. Turist yoğunluğu sayesinde şehirde; otellerden, hotellerden, apart dairelerden ve pansiyonlardan oluşan yaklaşık 1500 tesis tarafından konaklama imkânı sunulmaktadır. Farklı bölgelere ayrılan şehirde en lüks ve pahalı oteller, göl manzarasında eşlik eden ve şehrin en hareketli bölgelerine ev sahipliği yapan batı yakasında yer alır. Şehirde genellikle yerel halkın ve üniversite öğrencilerinin yaşadığı doğu ve güney kanadına gidildikçe otel fiyatları daha uygun aralıkta seyreder.


REZERVASYON YAP

Romanya’da Ne, Nerede Yenir?

Türk-Osmanlı mutfağı ile benzer özellikler taşıyan, bu özelliği sayesinde Türk turistlerin oldukça rahat ettiği Romanya’da et yemekleri başroldedir. Sebze çorbaları ve salataları ile de bilinen ülkede, sofra alışkanlıkları oldukça doyurucu ve tatmin edicidir. İşkembe çorbası, sarma, sulu köfte, püre, lokma tatlısı gibi pek çok lezzet ülkeye ziyaretiniz esnasına tadabileceğiniz lezzetler arasında yer alır. Romanya’da tadabileceğiniz bazı özel lezzetler;

 • Mititei (Geleneksel köfte): La Cocosatu/ Bükreş
 • Tochitura (Et ve patates yemeği): Vatra/ Bükreş
 • Papanasi (Yöreseldonut): Restaurant Ursul Carpatin/ Brasov

Romanya’dan Ne Hediye Alınır?

Romanya, el işlemeciliğinin ve zanaatın gelişmiş olduğu bir ülkedir. Bu nedenle ülkenin hemen hemen her yerinde el yapımı çömlek, sofra takımı, halı gibi eşyalar satan birçok mağazaya rastlayabilirsiniz. Ayrıca ülkenin kendine has peyniri ve içecekleri de tercih edilen diğer hediyelik seçenekler arasında yer alır.

Gözde bir alışveriş rotası olan Bükreş’te; alışveriş merkezlerinden butik dükkanlara, açık hava pazarlarından antikacılara aradığınız pek çok şeyi bulabilirsiniz. Şehirde en çok seçeneği bulabileceğiniz cadde ise “Zafer Bulvarı” olarak bilinen Calea Victoriei caddesidir. 

Romanya Gece Hayatı

Her zevke hitap eden kafe, bar, pub veya kulübün bulunduğu Bükreş’te fiyatlar da diğer turistik şehirlere kıyasla makul seviyededir. Romanya’nın gece hayatı açısından en çok tercih edilen şehirleri Bükreş, Kaloşvar, Yaş ve Tamışvar’dır. Ülkenin eğlence konusunda nabzının attığı Bükreş’te ise gece hayatı için tercih edilen bölgeler; Calea Victoriei, Smardan, Kiseleff ve Glodeni’dir. 

Romanya’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Romanya’da hırsızlık vakalarının zaman zaman yaşandığı bilinmektedir. Özellikle şehir merkezine uzak olan bölgelerde ve toplu taşıma araçlarında bu tür durumlara karşı dikkatli olunması tavsiye edilir.
 • Bükreş’te fazlasıyla korsan taksici olduğu bilinmektedir; bu sebeple taksi kullanırken taksimetre olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Romanya’da Euro kullanımı düşünüldüğü kadar yaygın değildir.

Romanya Resmî Tatil ve Bayramları

 • Yılbaşı Tatili (1-2 Ocak)
 • Paskalya (16-17 Nisan)
 • Gergyovden Bayramı (23 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Aziz Meryem Bayramı (15 Ağustos)
 • Kutsal Cuma (10 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs - 2 Mayıs)
 • Romanya Ulusal Bayramı (1 Aralık)
 • Noel (26 – 27 Aralık)

Romanya’daki Festivaller

 • Jazz & More Festivali (Ekim – Bükreş)
 • Untold Festivali (Ağustos – Transilvanya)
 • Transilvanya Film Festivali (Eylül – Transilvanya)

Romanya Vize Süreci

Bir AB ülkesi olan ve aynı zamanda Schengen bölgesinde yer alan Romanya, Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Romanya’ya gitmek için Schengen vizesine veya Romanya vizesine sahip olmanız gerekmektedir.  Romanya vizesi alabilmek için Romanya başkonsolosluğuna başvurabilir veya işlemleri sizin adınıza yürütecek olan bir vize şirketinden yardım alabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek içinse sizler için hazırladığımız "Romanya Vize Rehberi"ne göz atabilirsiniz.

Romanya Hakkında Merak Edilenler

Romanya’da İngilizce konuşuluyor mu? 

Evet, özellikle taksilerde ve turistlerin sıkça uğradığı birçok yerde İngilizce konuşuluyor.

Romanya pahalı bir ülke mi? 

Hayır, ülkede para birimi Euro olmadığı için diğer turistik rotalara kıyasla Romanya tatil için oldukça ekonomik bir tercihtir.  

“Transilvanya Bölgesi” nedir, hangi şehirleri kapsar?

Romanya’nın günümüzde orta ve batı bölgelerinin tarihteki adıdır. Dracula efsanesinin doğduğu bölge olarak bilinen Transilvanya; Braşov, Sibiu, Sighişoara gibi Orta Çağ mimarisini korumayı başarmış özel şehirleri kapsar.

Bükreş’i gezmek için kaç gün yeterlidir? 

Bükreş’i görülmesi gereken yerleri keşfetmek için 2-3 gün yeterli olacaktır.

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.