tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Suudi Arabistan Gezi Rehberi

Suudi Arabistan Gezi Rehberi

İçindekiler


Bir Arap ülkesi olan Suudi Arabistan, Basra Körfezi’nin güneyinde yer alır ve Arap Yarımadası’nın en büyük ülkesi olma unvanına sahiptir. İki kutsal camiinin arazisi olarak bilinen ülke, İslamiyet’e göre kutsal sayılan Mekke ve Medine şehirlerine ev sahipliği yapar. Orta Doğu’daki körfez ülkeleri gibi Suudi Arabistan da hızla gelişmekte olan ülkeler arasındadır. Başkenti Riyad olan ülke İslamiyet öncesinde göçebe kabilelere vatan olmuştur. Günümüzde de yerel halkın %99’u Müslümanlardan oluşur.

Suudi Arabistan Gezi Rehberi

Suudi Arabistan Hakkında Genel Bilgiler

Dili Arapça
Başkenti Riyad
Bulunduğu Kıta Asya
Yerel Saat GMT+3
Para Birimi Suudi Arabistan Riyali
Priz Tipi G
Yıllık Ortalama Sıcaklık 25,4°C
İklimi Çöl
Yüz Ölçümü 2,149,690km²
Bitki Örtüsü Çöl
Geçim Kaynakları Petrol, Turizm 
Telefon Kodu +966

Resmi Dili

Suudi Arabistan’ın resmî dili Arapçadır. Bütün nüfus Arapça ve lehçelerini konuşur. 

Başkenti

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dır. Ülkedeki nüfusun büyük bir bölümü Riyad’da yaşamaktadır. 

Yerel Saati

Suudi Arabistan’ın yerel saati Türkiye ile aynıdır. 

Para Birimi

Suudi Arabistan’da resmi para birimi olarak Suudi Arabistan Riyali kullanılmaktadır. 

Bitki Örtüsü

Çöl iklimine sahip olan ülkede hurma ağaçları yetişmektedir.

Geçim Kaynakları

Suudi Arabistan’ın en büyük geçim kaynaklarından biri petrol, diğeri ise Hac ve Umre turizmidir.

Suudi Arabistan Nerededir?

Arap Yarımadası’nın en büyük ülkesi olan Suudi Arabistan, Asya kıtasının batısında yer alan bir krallıktır. Doğuda Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri ile komşu olan ülke; güneydoğuda Umman, güneyde Yemen, kuzeybatıda Ürdün, kuzeydoğuda ise Irak’la sınır komşusudur. Ülkenin kuzeydoğusunda Basra Körfezi yer alırken, batısını Kızıldeniz çevreler. 

Suudi Arabistan’a Ne Zaman Gidilir?

Yaz aylarında ülkede sıcaklıklar 50 derecenin üzerine çıkabildiği için Suudi Arabistan’ı ziyaret etmek için en ideal dönem kış ayları olacaktır. Kış aylarında sıcaklığı ortalama 20-25 derece arasında değişkenlik gösteren ülkede yağmur yağışı pek görülmez. Her ne kadar sıcak bir ülke olduğunu düşünerek bavulunuzu hazırlayacak olsanız da kapalı alanların tamamında klimaların çalıştığını unutmamalı ve yanınıza mutlaka kalın birkaç parça kıyafet almalısınız. Ülkede çöl iklimi hâkim olduğu için gece de sıcaklıklar düşebilmektedir.

Suudi Arabistan’a Ne Zaman Gidilir?

Suudi Arabistan’a Nasıl Gidilir?

Suudi Arabistan’a en kolay ulaşım yolu hava yoludur. Pegasus Hava Yolları, İstanbul’dan, Dammam ve Cidde şehirlerine direkt uçuş seferleri düzenlemektedir. İstanbul’dan Cidde Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı’na ve Dammam Kral Fahd Uluslararası Havalimanı’na ulaşım ortalama 4 saat sürmektedir. 

Suudi Arabistan’da Ulaşım İmkanları

Suudi Arabistan’da şehir içi ulaşım fazla gelişmemiştir. Cidde ve Riyad gibi büyük şehirlerde bazı hatlarda otobüs kullanılır ancak turistler tarafından tercih edilmez. En yaygın kullanılan ulaşım aracı taksidir. Özellikle havalimanı ve çevresinde korsan taksilere sıklıkla rastlandığı için lisanslı taksilerin tercih edilmesi önerilir.

Cidde Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir İçine Ulaşım

Havalimanının yolcu terminali dışında bekleyen lisanslı havalimanı taksileriyle şehir merkezine 1 saat gibi bir sürede ulaşmanız mümkündür. 

Dammam Kral Fahd Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir İçine Ulaşım

Havalimanı dışında bekleyen taksiler aracılığıyla şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır; şehir içine ulaşım ortalama 45 sürmektedir.

Suudi Arabistan’da Gezilecek Yerler

İslam’a göre kutsal sayılan şehirlere ev sahipliği yapan ve bu özelliğiyle her yıl milyonlarca kişiyi ağırlayarak bir turizm merkezi niteliği kazanan Suudi Arabistan’da gezilecek yerler;

Cidde

Cidde

Başkent Riyad’ın ardından gelen ikinci büyük kent olan Cidde, Kızıldeniz kıyısında yer alır ve Mekke’nin limanı olarak görev görür. Ülkenin diplomatik merkezi olarak kabul edilen Cidde, 11. yüzyılda önemli bir liman kenti olarak Mısır ve Hindistan arasında seyahat eden gemilerin duraklama noktalarından biri olmuştur. Uzun bir süre boyunca Osmanlı Devleti’nin hakimiyetinde kalan Cidde’nin, Kızıldeniz kıyısında yer alan Al-Balad semti 2014’te UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kendine yer bulmuştur ve görülmeye değerdir. 

Dammam

Suudi Arabistan’ın ve Arap Yarımadası’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Dammam, Mercan Adası ve tarihi yapılarıyla ziyareti hak eden bir şehirdir. Tarut Kalesi ve Dammam Yerel Müzesi görülecek yerler arasında ilk sırayı alırken, Kral Fahd Parkı, Korniş bölgesi ve Yunus Köyü de görülmeye değer diğer rotalar arasındadır. 

Medine

İslamiyet’te en kutsal yerlerden biri olarak kabul edilen bu şehir peygamber Hz. Muhammed’in hayatının bir kısmını da geçirdiği şehirdir. Hicret şehri olan Medine aynı zamanda İslami hükümet yapısı ve ekonomisinin de doğduğu şehirdir. Şehirde kutsal mekanlara sadece Müslümanlar girebilmektedir. Hac ve Umre dönemlerinde en kalabalık sezonunu yaşayan Medine’de, görülmesi gereken yerlerin başında Peygamber Camii gelir. 

Mekke

İslamiyet’te kutsal sayılan yerlerden biri olan Mekke’de tüm İslam aleminin kutsalı olan Kâbe ve El Haram Camii bulunmaktadır. Mekke, Müslümanların Hac görevini yerine getirdikleri şehirdir. Sevr Mağarası da şehirde kutsal kabul edilen bir diğer noktadır. 

Suudi Arabistan’da Nerede Kalınır?

Suudi Arabistan’da Nerede Kalınır?

Cidde ve Dammam konaklama konusunda pek çok seçenek sunar. Uygun fiyatlı şehir otelleri ve lüks oteller de seçenekler arasındadır. Cidde’nin Ash Shati bölgesinde Hira Caddesi’nde ve As Salamah bölgesinin Quraysh caddesinde oteller yoğunlaşmaktadır. Dammam’da ise oteller kıyı şeridi ve şehir merkezinde yoğunlaşır. 


REZERVASYON YAP

Suudi Arabistan’da Ne, Nerede Yenir?

Suudi Arabistan’da Ne, Nerede Yenir?

Arap mutfağı; Lübnan ve Afgan mutfağından etkilenmiştir. Etin başrolde olduğu Arap mutfağında, biryan ve benzeri pilav türleri de tamamlayıcı lezzet olarak sunulur. Nejdi Kabsa(et-kajulu(fıstıklı)pilav), Daghabees (yöresel çig börek), Sayadiya(balık-pilav) gibi lezzetleri bulabileceğiniz Suudi Arabistan’da ızgara balık ve kabuklu deniz ürünlerine de sıkça rastlayabilirsiniz. 

 • Deniz Mahsulleri: Golden Lobster/ Cidde, Al Orjouan/Riyad
 • Kabuklu deniz mahsulleri: Ocean Basket / Cidde
 • Yöresel ev lezzetleri: Al-Najdiyah Village/ Riyad
 • Kuzu eti-yöresel pilav: Cabrita/Riyada
 • Lübnan Yemekleri: Byblos Restaurant / Cidde

Suudi Arabistan’dan Ne Hediye Alınır?

Suudi Arabistan’da, alışveriş merkezlerinde dünyaca tanınan zincir markalardan alışveriş yapabileceğiniz gibi yerel çarşılardan ve esnaftan da alışveriş yapabilirsiniz. Elektronik eşyalar ve lüks tekstil seçenekleri hediyelik olarak alınabilir. Bunun dışında hurma, seccade takımları ve tesbihler de tercih edilen hediyelik eşyalar arasındadır.   Cidde’nin en meşhur alışveriş bölgesi Tahliye Caddesi’dir. Alışveriş kültürü alışveriş merkezleri ekseninde şekillenen Riyad’da en çok tercih edilen alışveriş merkezleri ise; Al Nakheel Mall, Kingdom Centre, Granada Center ve Panorama Mall’dur.

Suudi Arabistan Gece Hayatı

Suudi Arabistan’ın tüm şehirlerinde şeriat kuralları geçerlidir ve gece hayatı kültürü yerleşmemiştir. Güneş çekildikten sonra sokaklar ve alışveriş merkezleri hareketlenmeye başlar ancak oteller bile sıkı bir disiplinle hareket eder. 

Suudi Arabistan’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Ülke nüfusunun %99’u Müslüman’dır ve ülkede şeriat kanunları uygulanmaktadır. 
 • Kadınların günlük kıyafetlerini gizleyen uzun tunik ya da abaya giymesi zorunludur. Kadınların yanlarında ailelerinden bir erkek ile seyahat etmeleri gerekmektedir. 
 • Erkekler için kıyafet kısıtlaması şort giyilmemesi ile sınırlıdır.
 • Suudi Arabistan’da çalışma saatleri sektöre bağlı değişkenlik gösterir. Alışveriş merkezlerinin büyük bir kısmı gece 23.00’e kadar açıktır. Bazı süpermarketler ise 24 saat hizmet vermektedir. Saatler değişkenlik gösterse de 12.00-14.00 saatleri arasında her yer öğle izni sebebiyle kapalıdır. Cuma günleri ise alışveriş merkezlerindeki mağazalar dahil olmak üzere her yer kapalıdır. 
 • Sosyal hayat içinde haremlik-selamlık olabilecek alanlara dikkat etmeniz gerekir. Asansörler ve toplu taşıma gibi alanlarda bile kadınlar ve erkekler için ayrı bölümler bulunur.
 • Bütün restoranlar aile salonu ve bekar salonu olarak iki farklı bölümle karşılaşmanız mümkündür. Aile bölümü olmayan restoranlara ise kadınların girmesi yasaktır.
 • Namaz vakitlerinde tüm restoran ve kafeler kapalıdır. 
 • Cidde’de yer alan eski Al-Balad semti 2014’te UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.
 • Erkeklerin kadınlara bakması büyük bir saygısızlık olarak kabul edilmektedir. 
 • Suudi Arabistan’da hırsızlık olayları yok denecek kadar az yaşanmaktadır.
 • Hac mevsiminde fiyatların yükseldiği Suudi Arabistan’da alışveriş Cidde ve Riyad gibi şehirlerde daha pahalı olabilmektedir. Mekke ve Medine çevresinde de yüksek fiyatlarla karşılaşmak olasıdır. 

Suudi Arabistan Resmî Tatil ve Bayramları

 • Bağımsızlık Günü – 23 Haziran

Suudi Arabistan’daki Festivaller 

 • Janadriyah Festivali - Riyad
 • Souq Okaz - Taif
 • Jeddah Yaz Festivali
 • Cenadriye Kültür Festivali - Riyad

Suudi Arabistan Vize Süreci 

Ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları, hangi pasaport türüne sahip olursa olsun Suudi Arabistan vizesi almak zorundadır. Vize başvuruları bireysel olarak Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Konsolosluğu üzerinden yapılabilir. Hac ve Umre yolculuğu için vize almak isteyenler yetkili acentalar aracılığıyla başvuru yapmalıdır. Resmi görevle Suudi Arabistan’a giden Türk vatandaşlarından vize ücreti talep edilmez. 

Bu süreçle ilgili daha detaylı bilgi almak için "Sırbistan Vize Rehberi" sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Suudi Arabistan Hakkında Merak Edilenler 

Ülkeye seyahat planlayanların Suudi Arabistan hakkında merak ettikleri sorular; 

Suudi Arabistan acil durum numaraları nedir?

Polis: 999

Ambulans: 997

Acil durum hattı: 112

Suudi Arabistan’da giyim sorun oluyor mu?

Krallıkla yönetilen Suudi Arabistan’da şeriat kanunları uygulanmaktadır. Bu sebeple kadınların turist bile olsa giyimlerinin İslami kurallara uygun olması beklenmektedir. Kadınların yanlarında babaları, eşleri ya da ağabeyleri ile dolaşmaları tavsiye edilir.

Suudi Arabistan bayrağı ne anlam taşıyor?

Suudi Arabistan’ın bayrağında Arapça olarak kelime-i şehadet bulunur. Altında ise kılıç yatay şekilde görülmektedir. Bayrağın yeşil rengi İslam’ı, kılıç ise Suud ailesini ve ülkenin ordularını temsil eder. 

Suudi Arabistan arması ne anlam taşıyor?

1950 yılında Suudi Arabistan tarafından kabul edilen armada bulunan palmiye ağacı krallığın doğal kaynaklarını simgelerken, ağacı koruyan kılıçlar ise Suudi Arabistan ordularını temsil eder.

Suudi Arabistan’da kaç adet bölge bulunuyor?

Suudi Arabistan’da 13 ana bölge bulunur. Bunlar Cizan, Asir, Necran, Doğu Bölgesi, Tebuk, Medine, Hail, Cevf, El Kasım, Kuzey Sınır Bölgesi, Riyad, Mekke ve El Baha’dır. En çok turist çeken bölgeler ise Mekke ve Medine’dir. 

Suudi Arabistan’ın resmî adı nedir?

Suudi Arabistan Krallığı’dır.

Tüm Ülke Rehberleri

Yukarı Yukarı