tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Katar Gezi Rehberi

Katar Gezi Rehberi

İçindekiler


Arap Yarımadası’nın doğusunda yer alan bir Basra Körfezi ülkesi olan Katar, eğitim ve araştırmanın merkezlerinden biri kabul edilir. Ülkede yıl boyunca uluslararası araştırma, eğitim, seminer ve kongreler düzenlenmektedir. Lüks mimarisi, yapay adaları ve renkli yaşamıyla Katar, turistlerinin ilgisini çeken bir lokasyondur. Katar’a gitmeden önce ülkeyi tüm yönleriyle öğrenmek ve verimli bir seyahat planı yapabilmek için Katar ülke rehberimize göz atabilirsiniz.

Doha

Katar Hakkında Genel Bilgiler

Dili Arapça
Başkenti Doha
Bulunduğu Kıta Arap Yarımadası
Yerel Saat GMT+3
Para Birimi Katar Riyali (QAR)
Priz Tipi G
Yıllık Ortalama Sıcaklık 25.7 C
İklimi Çöl
Yüz Ölçümü 11.586 km2
Geçim Kaynakları Petrol 
Telefon Kodu 974

Resmi Dili

Katar’ın resmi dili Arapçadır. Ancak ülkede başta İngilizce olmak üzere Fransızca, Urduca gibi farklı diller de kullanılır. 

İklim

Yazları kurak ve nemli, kışları ise ılık ve az yağışlı geçen Katar’da çöl iklimi hakimdir. Çöl ikliminden ötürü bitki örtüsü çok gelişmemiştir. 

Geçim Kaynakları

Katar, günümüzde petrol zengini ülkeler listesindedir. Petrol keşfedilmeden önce balıkçılık ve inci avcılığına dayalı bir ekonomisi olan Katar’da, 1940’lı yıllarda petrolün keşfedilmesiyle birlikte köklü bir değişim başlamıştır. Ekonomisi güçlenen ülke aynı zamanda yüksek yaşam standardına kavuşmuştur.

Katar Nerededir?

Katar, karadan yalnızca Suudi Arabistan ile komşudur. Basra Körfezi ile çevrelenmiş olan ülke; kuzeybatıda Bahreyn, batı ve güneyde Suudi Arabistan, doğuda Birleşik Arap Emirlikleri ve kuzeyde İran ile komşudur. 

Katar’a Ne Zaman Gidilir?

Tam bir çöl iklimi yaşanan Katar’a seyahat için ideal dönem havanın daha serin olduğu kış aylarıdır. Sıcaklık derecesinin oldukça yükseldiği yaz ayları da, enerjisi ve ritmi yüksek akşamüstü eğlenceleri sebebiyle tercih edilir.

Katar’a Ne Zaman Gidilir?

Katar’a Nasıl Gidilir?

Çöller ülkesi Katar’a hızlı ve güvenli bir yolculuk için en ideal seçenek hava yoludur. Pegasus Hava Yollar ile Katar’a; İstanbul, Ankara, İzmir, Antakya, Gaziantep, Trabzon gibi birçok şehirden ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan Doha Uluslararası Havalimanı’na ortalama 4 saatte ulaşabilirsiniz.    

Katar’da Ulaşım İmkanları

Katar’da ulaşım için metro, otobüs, taksi ve araç kiralama seçenekleri tercih edilir. Ülkedeki hava sıcaklıkları normalin üzerinde olduğu için tüm toplu taşıma araçları klimalı ve oldukça konforlu olmasına rağmen toplu taşıma ağı ve rutini çok gelişmiş değildir. Bu sebeple ülkede taksi ve araç kiralama seçenekleri revaçtadır.

Siz de seyahatinizi konforlu kılmak isterseniz, farklı araç kiralama firmalarının seyahat tarihinize göre sunduğu araç seçeneklerini incelemek için Pegasus’u ziyaret edebilirsiniz.

ARAÇ KİRALA

Doha Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir İçine Ulaşım

Doha Havaalanı’ndan şehir merkezine en kolay ulaşım seçeneği taksilerdir. Havalimanıyla merkez arasındaki süre yaklaşık 10 dakikadır. Bir diğer ulaşım aracı olan otobüsler ise yarım saatte bir şehir merkezine hareket eder. 777, 747 ve 737 no’lu otobüsleri tercih ederek şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Katar’da Gezilecek Yerler

Muhteşem yapıları, eşsiz körfez manzarası, lüks gökdelenleri, kültürel müzeleri, dikkat çeken şehir manzaralarıyla Katar tam bir turist cennetidir. Oldukça farklı bir seyahat deneyimi vadeden Katar’a gitmeden önce sizler için hazırladığımız gezilecek yerler listesini inceleyebilirsiniz.

Doha’ya özel bir seyahat planlıyorsanız, şehri tüm detaylarıyla tanıtan Doha Şehir Rehberi’ne göz atabilirsiniz.

Doha Kıyısı

Doha Kıyısı

Doha’nın kıyı şeridi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında kabul edilir. Cezp edici kıyı şeridi, yelkenler ve suyun diğer tarafındaki gökdelenlerle muhteşem bir manzara sunar. Doha kıyısı, özellikle fotoğraf tutkunları için ideal bir lokasyondur. Akşamüstü saatlerinde kıyı boyunca gezebilir ve şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

Souq Waqif Çarşısı 

Souq Waqif Çarşısı turistler için oldukça cezbedici bir yerdir. Çarşının bulunduğu meydan eski Katar’ı yansıttığı ve sembolize ettiği için kültürel açıdan ülkeyi keşfetmek isteyenlerin favori rotaları arasında yer alır. Burada hem ülke kültürünü yakından tanıma fırsatı yakalayabilir hem de alışveriş yapabilirsiniz. Ülkenin geleneksel kıyafetlerini, baharat çeşitlerini ve el sanatı hediyelik eşyaları bulabileceğiniz çarşı, Doha şehrindedir.

İslam Eserleri Müzesi

İslam kültürünün en özel eserlerinin sergilendiği ve her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan müze, Katar’ın ilgi gören noktalarından biridir. İslam’ın farklı coğrafyalara yayılan etkilerini ve önemli izlerini görmek için müzeyi gezebilirsiniz. Müzede eski Kur’an-ı Kerim’ler başta olmak üzere İslam’a dair birçok değerli eser bulunur.

Katara Kültür Köyü

Katara Kültür Köyü; festivaller, eğlenceler, fuarlar, sergiler ve çeşitli kültürel aktivitelerle ülkenin kültürünün yayıldığı ve farkındalığın doğduğu yer olarak bilinir. Bölgenin kuş cıvıltısıyla dolmasını sağlayan Güvercin Kaleleri ile öne çıkan bölgenin, en çok ziyaret toplayan festivali ise Ajyal Gençlik Film Festivali’dir.

Al Rumailah Parkı

Doha’da bulunan park, kentin adeta nefes aldığı bölge olarak nitelendirilir. Parkın içerisinde çocuklar için oyun alanları, açık hava tiyatrosu, kafeteryalar, oyun sahaları, sanat galerisi ve hediyelik eşya satan butikler bulunur. 

Pearl Qatar

Pearl Qatar, sahil açıklarında yer alan bir adadır. Bu adada yat marinaları, villalar, oteller, lüks butikler ve rezidanslar bulunur. Suni bir ada olan bu ada, Doha’ya köprülerle bağlanır. Bu adayı ziyaret ederek yatlarla gezintiye çıkabilir, bölgedeki popüler lezzet duraklarında Katar’ın özel tatlarını deneyebilirsiniz.

Al Zubarah Kalesi

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan kale, Katar’ın kuzeybatısında konumlanır. Döneminde inci dalgıçlığı ve ticaret merkezi gören kale, kusursuz restorasyonuyla turistlerin ilgi odağındadır. UNESCO’nun raporda “Al Zubarah, bölge halkının hem deniz hem de zorlu çöl koşullarıyla olan etkileşiminin benzersiz şahididir.” cümlesiyle tanımladığı kalenin çevresinde 60 hektarlık arkeolojik bir bölge bulunur.

Katar’da Nerede Kalınır?

Katar zengin bir ülke olmasına karşın her bütçeye uygun konaklama seçeneği sunmasıyla dikkat çeker. Doha şehir merkezinde şehrin en lüks ve kaliteli otelleri sıralanırken daha mütevazı ve ekonomik bütçeli konaklama arayanlar için şehirdeki küçük mahallelerde otel, apart otel, hostel, pansiyon gibi farklı konaklama seçenekleri bulunur.  Eski Pazar bölgesi olarak bilinen Souq Wakif ve şehrin ticaret merkezi olarak bilinen West Bay, Doha’da konaklama için tercih edilen bölgeler arasındadır.


REZERVASYON YAP

Katar’da Ne, Nerede Yenir?

Katar, Orta Doğu mutfağının özelliklerini taşıyan ve oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Et ve deniz ürünleri, hurma ve pirincin yaygın olarak kullanıldığı ülkede mezeler de dikkat çekicidir. Machbüs, Felafel, Luqaimat, pirinç pilavı, Balaleet ve Ghuzi ülkenin öne çıkan yöresel lezzetlerindendir. Ülkede ayrıca; Çin, İtalyan, Hint gibi farklı kültürlere ait lezzetleri de deneyimleyebilirsiniz. Bazı özel Katar lezzetleri ve onları deneyimleyebileceğiniz Doha restoranları;

 • Ghuzi: Shujaa Restoran
 • Felafel: Beirut Restoran
 • Luqaimat: Kebab Al Tayeb 

Katar’dan Ne Hediye Alınır?

Katar’dan gelirken ne hediye almalıyım diye düşünenler için çok fazla seçenek vardır. Katar’da, özellikle başkent Doha’da; alışveriş merkezleri, sokak satıcıları, butik dükkanlar gibi pek çok seçenek bulunur. Katar’dan yöresel kokular, egzotik parfümler, duvar süsleri, takı ve aksesuarlar, özel dokuma kumaşlar, ipek şallar, el yapımı süs eşyalar, oyuncaklar, inci, mücevher ve Katar hurması gibi farklı hediyeler bulabilirsiniz.  Başkent Doha’da, geleneksel alışveriş kültürünü deneyimlemek için Souq Waqif Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Katar’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Ülkenin petrol zengini olması ve gelir seviyesinin yüksekliği nedeniyle yerel halk genellikle özel araç kullanır. Bu nedenle toplu taşıma seçeneklerinin sayısı ve sıklığı da azdır. Turistlerin taksi seçeneğini değerlendirmesi veya araç kiralaması önerilir.
 • Katar mutfağı et ağırlıklıdır; bu özelliğiyle Türk turistlere oldukça hitap eden ülke, kebap restoranlarıyla da ünlüdür.
 • Cuma günü 11.30-12.30 arasında tüm işletmeler namaz sebebiyle resmi olarak kapalıdır.
 • Katar’a gelecek olan turistler için herhangi bir kıyafet sınırlaması yoktur; ancak açık giyilmemesi tavsiye edilir.
 • Katar’da gece hayatı genellikle gece 2.00’de son bulur. 

Katar Gece Hayatı 

Katar Gece Hayatı

Katar gece hayatı beklentilerin üzerinde bir renkliliğe sahiptir. Ülke halkı ve turistler, başkent Doha’daki eğlence mekânları sayesinde keyifli vakit geçirebilir. Avrupa kültüründen yerel eğlenceye kadar farklı eğlence tarzlarını görebileceğiniz Katar, çok yönlü eğlence yaşantısıyla öne çıkar. Doha’da eğlence için West Bay bölgesini veya lüks otellerin bar ve kulüplerini tercih edebilirsiniz.

Katar Resmî Tatil ve Bayramları

 • İslami Yeni Yıl – Ocak
 • Ulusal Spor Günü – Şubat’ın ikinci Salı günü
 • Mart Başı Banka Tatili – Mart
 • Ramazan Bayramı 
 • Kurban Bayramı
 • Ulusal Gün – 18 Aralık 

Katar’daki Festivaller

 • Katar Sanat Festivali – Aralık
 • Doha Kültür Festivali – Mart
 • Doha Tribecca film Festivali – Ekim
 • Katar Deniz Festivali – Mart 
 • Katar Masters Golf Turnuvası – Şubat 
 • Katar Açık Tenis Turnuvası – Ocak 

Katar Vize Süreci 

Katar’a gidecek olan Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaporta sahip kişiler 90 günlük; umuma Mahsus pasaport sahipleri ise 30 günlük vize muafiyetinden yararlanabilir; ancak bu süreler kesinlikle aşılmamalıdır. Ticari ve eğitim amaçlı seyahatlerde ise vize başvurusu yapılmalıdır. 

Katar vizesiyle ilgili merak ettiğini tüm detaylara "Katar Vize Rehberi" sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Katar Hakkında Merak Edilenler

“Gökdelenler ülkesi” olan Katar hakkında merak edilenler;

Katar’da acil durum numaraları nelerdir?

Polis, Ambulans, İtfaiye: 999

Katar’da kadın turistler nasıl giyinmeli?

Katar, kendi vatandaşları için kıyafet zorunluluğu belirlemiştir ancak turistler için böyle bir zorunluluk bulunmaz. Fakat turistlerin yine de diz altı kıyafetler giyilmesi tavsiye edilir.

Katar’da Türk mutfağı var mı?

Katar, Türklerin yoğun olarak iş yaptığı bir bölgedir. Ülkenin yemek kültürü et ağırlığında (kebap vb.) olsa da sebzeler de oldukça yaygın biçimde sofralarda yer alır. Bu anlamda Türk mutfağına oldukça benzeten Katar mutfağı, Türk mutfağı severleri hayal kırıklığına uğratmaz.

Katar güvenli bir ülke mi?

Evet. Katar, Orta Doğu’nun en güvenli ülkelerinden biri kabul edilir. Yerel halk da turistler de güvenle, keyifle ülkede dolaşabilmektedir.

Tüm Ülke Rehberleri

Yukarı Yukarı