tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

İran Gezi Rehberi

İran Gezi Rehberi

İçindekiler


İran’da Ulaşım İmkanları

İran’ın Tahran haricindeki birçok şehrinde toplu taşımaya ihtiyaç duymadan, şehir içinde yürüyerek dolaşmak mümkündür. Tahran, Tebriz, İsfahan ve Şiraz’da metro ve belediye otobüsleri şehir içi ulaşımında yaygın olarak kullanılır. Bunun yanı sıra İran’da dolmuşlar ve taksi-motosikletler ile de ulaşım sağlanır. İran’da ayrıca taksi ile ulaşım da makul bir seçenektir. İran’da benzin fiyatları düşük olduğundan taksi ücretleri genel olarak uygundur, ancak taksiciler taksimetre kullanmadığından yolculuğa başlamadan önce fiyat konusunda anlaşmaya varılması tavsiye edilir. Dilerseniz Snapp adı verilen uygulama ile taksi çağırabilir, böylelikle gideceğiniz adresin tahmini ücretini önceden kolaylıkla görebilirsiniz. 

Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı (IKA)’ndan Şehir İçine Ulaşım

Havalimanından şehre en uygun ulaşım seçeneği metro veya taksidir. Geliş terminalinin çıkışında taksileri kolaylıkla bulabilirsiniz. Dilerseniz Snapp uygulamasından da taksi çağırabilir; toplam ücret, seyahat süresi ve seyahat edeceğiniz araç ile ilgili bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Daha ekonomik bir ulaşım tercih etmek isterseniz ise havalimanında bulunan metro istasyonunu kullanarak Tahran’ın hemen hemen dilediğiniz her noktasına ulaşabilirsiniz. Havalimanının resmî web sayfasında yer alan “Havalimanından ulaşım” kısmına tıklayarak, metro hattı ile ilgili detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

İran’da Gezilecek Yerler 

Tahran, Şiraz, İsfahan, Tebriz, Yazd, Kaşan gibi tarihsel zenginliğiyle ünlenen değerli şehirlere ev sahipliği yapan İran, Orta Doğu’daki kültürel zenginliğin kanıtlarından biridir. Her şehri mistik ve dolu dolu bir seyahat deneyimi vadeden İran’ın, başlıca gezilecek rotalarından bazılarına göz atabilirsiniz.

Seyahatinizi Tahran odaklı planlamak isterseniz “Tahran Gezi Rehberi”ni inceleyebilirsiniz.

Gülistan Sarayı

Gülistan Sarayı

Tahran’ın sembolü olan bu saray Türk Safevileri zamanında inşa edilmiştir. Dönem dönem İran şahlarının evi veya yabancı heyetler için misafirhane olarak kullanılan saray günümüzde müze haline getirilmiştir. 

Milad Kulesi 

Tahran’da bulunan ve dünyanın en yüksek kulelerinden biri olan Milad Kulesi’nin yüksekliği 435m’dir. Kendine has geleneksel bir mimariye sahip olan bu yapının terasından Tahran’ın eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz. 

İran Halı Müzesi

Halılarıyla meşhur İran’ın 18.yy’dan bu yana en nadir ve değerli halılarının sergilendiği İran Halı Müzesi, Tahran’da bulunur. Müzede ayrıca 7000 kitabın yer aldığı bir kütüphane de vardır. 

Nakş-ı Cihan Meydanı

İsfahan şehrinde yer alan ve diğer adı İmam Meydanı olan bu meydan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alır. Meydanın etrafında Bab-ı Ali Sarayı, Şeyh Lütfullah Camii ve Şah Camii gibi önemli tarihi binalar bulunur.

Eram Garden 

Şiraz şehrinde bulunan ve büyüleyici bir güzelliğe sahip olan bu tarihi Pers bahçesi, “Cennet Bahçesi” anlamına gelir. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olan bu bahçe klasik İran bahçelerinin eşsiz bir örneğidir. Bahçede Selçuklulardan kalma kalıntılara da rastlanmaktadır. 

Demavend Dağı

Yaklaşık 5600m yükseklikte bulunan Demavend Dağı, İran’ın kuzeyinde bulunan sönmüş bir volkandır. Pers mitolojisinde çok önemli bir yeri olan bu dağ doğaseverler ve tırmanışçılar için zorlu ama keyifli bir adrestir. 

İran’da Nerede Kalınır?

İran’da en çok tercih edilen konaklama şekli otel konaklamasıdır. Ülkede 5 yıldızlı lüks otellerden pansiyonlara ve hatta yerel halkın turistlere kiraladığı odalara kadar birçok farklı konaklama seçeneği bulunur. Başkent Tahran’da 5 yıldızlı lüks bir otelde tek kişi gecelik konaklama ücreti 70000 Riyal (2019) civarındadır. Bununla birlikte şehirde çok sayıda lüks otel bulunmadığından konaklama rezervasyonunun mümkün olduğunca önceden yapılması tavsiye edilir. Sayıca daha yaygın olan 2-3 yıldızlı otellerin 2 kişi gecelik konaklama ücreti yaklaşık olarak 20000-40000 Riyal (2019) aralığındadır. Şehirde gecelik ücreti 20000 Riyal’in (2019) altında olan genellikle ortak kullanımlı banyoya sahip hosteller ve pansiyonlar bulmak da mümkündür.

Ülkenin başkenti Tahran’da konaklama için en sık tercih edilen bölgeler; Firdevsi Meydanı ve Bazar Bozorg bölgesidir.


REZERVASYON YAP

İran’da Ne, Nerede Yenir? 

Bulunduğu coğrafya itibarıyla İran mutfağı Arap, Türk ve Fars kültüründen etkilenmiştir. Bu nedenle oldukça zengin bir mutfağa sahip olan İran’da temel olarak tüketilen ürünler bulgur, pirinç, geleneksel baharatlar ve kuzu etidir. İran ve Türk mutfağının benzer lezzetlerini ise kebap, lahmacun ve hamur işleri oluşturur. Aşağıda İran mutfağının en popüler lezzetlerini ve bu lezzetleri bulabileceğiniz restoranları bulabilirsiniz:

 • Abguşt (Fırın Güveç): Dizi Restoran
 • Kebap: Restoran Koohpaye
 • Yaprak Dolması: Aali Ghapou Restaurant
 • Safranlı Pilav: Sharaf El Islam
 • Geleneksel çaylar ve tatlılar: Cafe Istgah

İran’dan Ne Hediye Alınır?

İran hediyelik eşyalar

İran’da geleneksel el sanatları çok yaygındır. İran’ın en meşhur ürünü geleneksel İran halılarıdır. İran’dan sevdikleriniz için birbirinden farklı desende ve boyutta İran halısını kent merkezindeki birçok -dükkândan satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra İran’dan hediyelik olarak ipek kumaşlar, altın veya gümüş mücevherler, porselen ve seramik eşyalar ile geleneksel baharatlar getirebilirsiniz. 

İran’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • İran’da para birimi Riyal olmasına rağmen; pazarda ve bazı dükkanlarda birçok şeyin fiyatını Tümen cinsinden duyabilirsiniz. Tümen, riyalin bir sıfır atılmış biçimidir; yani 10.000 Riyal, 1000 Tümen’e eşittir. 
 • İran’da konaklanacak otel ile ilgili araştırmalarınızı yerel uygulamalar aracılığıyla yapmanız tavsiye edilir; Hotelsiniran ve Snapptrip bu uygulamalardan bazılarıdır.
 • İran’da bayram tatillerinde otel bulmak oldukça zor olduğu için erken rezervasyon önerilir.
 • İran’da şeriat sosyal yaşantıya büyük ölçüde etki etmiştir. Ülkede turistler de dahil olmak üzere tüm kadınların başlarını bir şal ile örtmeleri ve uzun kıyafetler giyinmeleri beklenir. Erkeklerin şort ile dolaşması da uygun karşılanmaz. 
 • İran kapalı bir ekonomiye sahip olduğu için ülkede uluslararası kredi kartları geçerli değildir. 
 • İran’da büyük şehirlerde metro kullanışlı bir toplu taşıma aracıdır. Toplu taşıma araçlarında, kadın-erkek olarak ayırılmış bölümler görmek mümkündür.
 • İran’da görülmeye değer birçok tarihi ve doğal güzellik, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alır. 

İran’da Gece Hayatı

İran’da yasalar gereği gece eğlencelerine izin verilmez. Kısıtlamalar sebebiyle eğlenceler genellikle ev partileri ile sınırlıdır. Bunun dışında eğlence kültürünü nargile kafeler oluşturmaktadır.

İran Resmî Tatil ve Bayramları

 • Devrim Yıldönümü- 11 Şubat
 • Petrolün millileştirilmesi- 19 Mart
 • İran İslam Cumhuriyeti Günü- 31 Mart
 • Hz. İmam Ali’nin doğumu (Her sene dini takvime göre belirlenir)
 • İşçi Bayramı -1 Mayıs
 • Hz. Muhammed’in Peygamber oluşu (Her sene dini takvime göre belirlenir)
 • Ramazan Bayramı (Her sene dini takvime göre belirlenir)
 • Kurban Bayramı (Her sene dini takvime göre belirlenir)
 • Ghader-e Khom Bayramı -20 Eylül
 • Tasooa -11 Ekim
 • Aşure Günü -12 Ekim
 • Arbain -20 Kasım
 • Hz. Muhammed’in doğum günü (Her sene dini takvime göre belirlenir)

İran’daki Festivaller 

 • Nevruz (20 Mart, Tüm Ülke)
 • Sizdah Bedar - Neşe ve Dayanışma Günü (Nevruz’un 13. Günü, Tüm Ülke)
 • Mehregan Festivali – Şükran Günü (Her sene dini takvime göre belirlenir, tüm ülkede kutlanır)
 • Jashne Sade Festivali (Her sene dini takvime göre belirlenir, tüm ülkede kutlanır)
 • Shabe Chelle (21 Aralık, Tüm Ülke)

İran Vize Süreci

İran’a turist olarak kısa süreyle seyahat etmek için vize almaya gerek yoktur. Türk vatandaşları 90 günü geçmeyen İran seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diğer ülke vatandaşları ihtiyacı olan bilgilere "İran Vize Rehberi" sayfamız üzerinden ulaşabilirler.

İran Hakkında Merak Edilenler

İran seyahatinizden önce öğrenmek isteyeceğiniz bazı detaylar:

Tahran Büyükelçiliği nerededir?

Tahran Büyükelçiliği

Adres: Ferdowsi Ave. No. 337 P.O.Box: 1144643463 Tahran 
T: +98 21 3 595 11 00 (Santral) 
F: 00 98 21 3 311 79 28 - 00 98 21 3 595 11 36 (Konsolosluk Şubesi)
E: embassy.tehran@mfa.gov.tr

İran’da acil durum numaraları nelerdir?

Polis: 110

Ambulans: 115

İtfaiye: 123

İran’da kadınlar rahatça dolaşabilir mi?

İran’da kadınların tek başına seyahat etmesinde herhangi bir engel yoktur. Kadınlar rahatlıkla araba da kullanabilir. Ancak çift olarak seyahat edilmesi tavsiye edilir. İran seyahatinde kadınların açık ve dikkat çekici kıyafetlerden kaçınmaları, kolları ve bacakları örten uzun kıyafetler giyinmeleri, başlarını da yarım bir şekilde kapatmaları beklenir. 

İran’da erkekler için herhangi bir kıyafet kuralı var mı?

İran’da erkeklerin şort veya atlet bluz gibi kısa/açık kıyafetlerle sokakta dolaşmaları uygun karşılanmaz. Kısa kollu tişört ile dolaşmak mümkündür; ancak erkeklerin mümkün mertebe uzun kollu tişört veya gömlek ve uzun pantolon ile dolaşmaları tavsiye edilir. 

İran’da sosyal yaşantıda dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir?

İran’da şeriat kurallarının sosyal yaşama etkisi gözlenir. Örneğin toplu taşıma araçlarında kadınlar ve erkekler ayrı yerlerde oturur. Turistik oteller dışında evli olmayan çiftlerin otellerde birlikte konaklaması mümkün değildir. Turistik bölgelerde ise bu durum sorun olmamakla beraber turist çiftlerin yüzük takması yaygın olarak alınan bir önemlidir. Sokaklarda çiftlerin el ele dolaşmaları uygun karşılanmaz. 

İran’da para bozdurmak mümkün mü?

İran’da havalimanlarında, şehir merkezinde ve birçok lüks otelde döviz bürosu bulmak mümkündür. 

İran; köklü tarihi, kendine has kültürü ve eşsiz güzellikleri ile Orta Doğu’nun en dikkat çekici ülkelerindendir. İran’ın temelleri MÖ 1000’li yıllarda yaşamış Pers uygarlığına dayanır. Mezopotamya’nın en gelişmiş uygarlıklarından biri olan Persler, günümüzde İran sınırları içinde kalan birçok önemli sanat eseri ve tarihi yapı bırakmıştır. İran, Orta Doğu’daki stratejik konumu itibarıyla tarih boyunca birçok medeniyetin uğrak yeri olmuş, dolayısıyla da farklılıklardan beslenerek kültürel açıdan oldukça zengin bir form kazanmıştır. Günümüzde batılı ülkelere göre daha tutucu bir sosyal yapıya sahip olan İran’da; Arap ve Türk gibi farklı toplumların kültürel etkilerine sıklıkla rastlanır.

İran

İran Hakkında Genel Bilgiler

Dili Farsça
Başkenti Tahran
Bulunduğu Kıta Asya
Yerel Saat GMT+4:30
Para Birimi İran Riyali
Priz Tipi C, F, 230V
Yıllık Ortalama Sıcaklık 8.5°C
İklimi Kurak, subtropikal
Yüz Ölçümü 1,648,195 km2
Bitki Örtüsü Bozkır, orman
Geçim Kaynakları Petrol, köy tarımı
Telefon Kodu +98

Dili

İran’ın resmi dili Farsçadır; ancak ülkede yaygın olarak Azerice, Beluçça, Arapça ve Türkmence de konuşulur. 

Yerel Saati

İran GMT+4:30 saat dilimini kullanır. İran ile Türkiye arasında 1,5 saatlik zaman farkı vardır.

Para Birimi

İran’ın para birimi Riyal’dir.

Yüz Ölçümü

İran’ın yüz ölçümü 1,648,195 km2’dir. İran, Türkiye komşu ülkeleri arasında, yüz ölçümü bakımından Türkiye’den büyük olan tek ülkedir. 

Geçim Kaynakları

İran’ın başlıca geçim kaynağı petroldür. Ülke çapında yaygın petrol rezervleri ve gelişmiş rafineriler vardır. Ülkenin sanayileşmesi de petrole dayalı olarak gelişmiştir. Petrol işletmelerine bağlı olarak petrokimya endüstrisi de İran’da çok gelişmiştir. İran doğalgazdan da önemli bir gelir elde eder. Bunun yanı sıra ülkenin bir diğer önemli geçim kaynağı ağırlıklı olarak köylerde yapılan geleneksel tarımdır. Yetiştirilen başlıca tarım ürünleri; şekerpancarı, şekerkamışı, pamuk, tütün, pirinç ve çaydır. 

İran Nerededir? 

İran Asya’nın güneybatısında bulunan stratejik olarak önemli bir konuma sahip ülkelerden biridir. İran’ın kuzeyde Hazar Denizi, Türkmenistan, Ermenistan ve Azerbaycan, güneyde Fars ve Umman Körfezi, batıda Irak ve Türkiye, doğuda ise Afganistan ve Pakistan ile sınırı vardır. 

İran’a Ne Zaman Gidilir?

İran’ı ziyaret etmek için en uygun zaman bahar aylarıdır (nisan-mayıs veya eylül-ekim). Hazar Denizi kıyıları yazın çok sıcak olduğundan yazın bu bölgelerde seyahat etmek zordur, ancak ülkenin dağlık bölgeleri yazın serin ve seyahat için elverişlidir. Seyahat tarihlerinizi, seyahat amacınız ve rotanı doğrultusunda belirleyerek, daha konforlu bir deneyim yaşayabilirsiniz.

İran

İran’a Nasıl Gidilir?

Pegasus Hava Yolları ile İran’ın eşsiz doğal güzelliklerini seyre çıkabilir, birbirinden etkileyici tarihi eserleri keşfedebilirsiniz. Pegasus’un, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Başkent Tahran’da bulunan Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı (IKA)’na direkt seferleri bulunur. Pegasus, avantajlı fiyatları ve konforlu hizmetiyle konuklarına unutulmaz bir seyahat deneyimi vadeder.

Tüm Ülke Rehberleri

Yukarı Yukarı