tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Hollanda Gezi Rehberi

Hollanda Gezi Rehberi

İçindekiler


Benelüks ülkelerinin vazgeçilmez ve çoğu gezgine göre en eğlenceli durağı konumundaki Hollanda, zengin bir kültürel mirası bünyesinde barındırıyor. Her yıl milyonlarca gezgin, bu etkileyici mirasın izlerini sürmek için ülkeye akın ediyor. Tabii bu arada renkli gece yaşamını deneyimlemeyi, kanallar etrafında romantik yürüyüşlere çıkmayı, cazip alışveriş fırsatlarını değerlendirmeyi ve özgün Hollanda mutfağını tanımayı da ihmal etmiyor. Eğer sizin de aklınızda uzun süreden beri Hollanda'yı ziyaret etme fikri varsa, sizin için hazırladığımız Hollanda gezi rehberiyle kusursuz bir seyahat geçirmenizi sağlayacak programınızı kısa sürede oluşturabilirsiniz.

hollanda

Hollanda Hakkında Genel Bilgiler

 

Bulunduğu Kıta: Avrupa
Başkenti: Amsterdam
Ülke Kodu: NL
Resmi Dili: Almanca
Yüz Ölçümü: 42.508 km²
GMT ile arasındaki fark: GMT+2
Telefon Kodu: +31
Alan adı uzantısı: .nl
Para Birimi: Euro

Hollanda Resmi Dili

Hollanda’nın resmi dili Flemenkçedir. Ancak nüfusun büyük bölümü ile İngilizce konuşarak rahatlıkla anlaşabilirsiniz.

Hollanda Başkenti

12 il ve 3 denizaşırı kamu yönetiminden oluşan Hollanda’nın başkenti, 821 bin nüfuslu Amsterdam’dır.

Hollanda Nüfusu

Hollanda’nın nüfusu, 2017 verilerine göre 17 milyonun biraz üzerindedir.

Hollanda’da Yerel Saat

GMT +2 zaman diliminde yer alan Hollanda, Türkiye’yi 1 saat geriden takip ediyor.

Hollanda Para Birimi

Hollanda, 2002 yılından beri resmi para birimi olarak Euro’yu kullanıyor.

Hollanda Yüz Ölçümü

Avrupa’nın batısında yer alan Hollanda’nın yüz ölçümü, 42.508 km².

Yönetim Şekli

Ülke, 1848 yılından bu yana anayasal monarşi ile yönetiliyor. Kısıtlı yetkiye sahip kral, devletin yönetiminde en üst kademeyi oluşturuyor. Yürütme görevini ise hükümet ve bakanlar kurulu üstleniyor.

Bitki Örtüsü

Hollanda, topraklarının büyük bölümünü tarım ve hayvancılığa ayırmış durumda. Yani sayısal verilerle konuşmak gerekirse ülke topraklarının %32’si tarımsal faaliyetler için kullanılıyor. %40’lık kısımsa çayır ve meralardan oluşuyor. Ülkenin geri kalan kısmını, meşe ve huş ağaçlarının ağırlıkta olduğu ormanlık alanlar kaplıyor.

Geçim Kaynakları

Ülke, İkinci Dünya Savaşı’nın bitimiyle birlikte hayata geçirdiği ekonomi politikalarını sürdürüyor. Tarım ve hayvancılık, yerel halkın en önemli geçim kaynağı. Kimya başta olmak üzere bazı sanayi kolları, finans ve deniz ticareti; ülkeye zenginlik katan diğer geçim kaynakları olarak sıralanıyor.

Hollanda Nerededir? Komşuları Kimlerdir?

Hollanda, Avrupa kıtasının batısında yer alıyor. Ülkenin kuzeyi ve batı kıyıları, Kuzey Denizi’ne açılıyor. Hollanda’nın yegâne iki komşusu ise güneydeki Belçika ile doğudaki Almanya.

Hollanda’ya Ne Zaman Gidilir?

Tüm ülkede ılıman okyanus ikliminin etkileri görülüyor. Bu durum, havanın yıl genelinde serin geçmesine neden oluyor. Ancak nem oranının ve yağışlı gün sayısının artmasına da yol açıyor. Yazın hava sıcaklıkları, 22 °C’yi nadiren aşıyor. Bu dönemde nem oranı bir hayli yükseliyor. Ülkede tatil yapmak için ideal dönem olan ilkbahar ve sonbahar aylarında ise ortalama sıcaklıklar 15 °C dolaylarında hissediliyor. Yalnız iki mevsim arasından seçim yaparken, sonbahar aylarında sisin etkisini daha fazla hissettirdiğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Tatil ve Bayramlar

 • Paskalya (Nisan)
 • Paskalya Pazartesisi (Nisan)
 • Kral’ın Günü (Nisan)
 • Ulusal Anma Günü (Mayıs)
 • Bağımsızlık Günü (Mayıs)
 • Ulusal Yel Değirmeni Günü (Mayıs)
 • Bayrak Günü (Haziran)
 • Boxing Day (Aralık)

Hollanda’da Festivaller

 • Mardi Gras  (Şubat ya da Mart)
 • Sessiz Yürüyüş (Mart)
 • Keukenhof Çiçek Festivali (Mart-Mayıs)
 • Ulusal Restoran Haftası (Mart)
 • Bloemencorso (Nisan)
 • Hollanda Festivali (Mayıs-Haziran)
 • Pinkpop (Haziran)
 • Rotterdam Yaz Karnavalı (Temmuz)
 • Kuzey Denizi Caz Festivali (Temmuz)
 • Amsterdam Kanal Festivali (Ağustos)

Hollanda’ya Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Hollanda’ya ulaşım için hava yolunu tercih edebilirsiniz. Böylece hem bütçenizi hem de zamanınızı daha efektif kullanabilirsiniz. Türkiye’den haftanın her günü Amsterdam ile Rotterdam’a direkt ve aktarmalı seferler düzenleniyor. İstanbul’dan Amsterdam’a hava yoluyla ulaşım, ortalama 2 saat 45 dakika sürüyor. Ankara ile Hollanda’nın başkenti arasındaki mesafe ise 4 saat yakın sürede aşılıyor. Bu yolculuk için ihtiyaç duyacağınız uygun fiyatlı Hollanda uçak bileti seçeneklerine Pegasus Hava Yolları aracılığıyla kolayca sahip olabilirsiniz.

Pegasus Hava Yolları’nın düzenlediği seferlerle Hollanda’daki şu havalimanlarına ulaşabilirsiniz:

Hollanda’da Ulaşım Olanakları

Hollanda şehirleri, oldukça iyi tasarlanmış toplu taşıma sistemleri ile tanınıyor. Sadece şehir içerisinde değil, köylere gitmek için de birçok yerde toplu taşıma araçlarından yararlanabilirsiniz. Demir yolu ağı, ulusal ulaşım sisteminin omurgasını oluşturuyor. Bu ağı, otobüs hatları destekliyor. Amsterdam ve Rotterdam’da iki nokta arasındaki mesafeyi mümkün olan en kısa sürede aşmak isterseniz, metro seferlerinden yararlanabilirsiniz.

Hollanda’da tatil yaparken kentlerin tarihi ve kültürel birikimini daha iyi anlamak için yürümeyi de tercih edebilirsiniz. Hatta yerel halkın yaptığı gibi ulaşım ihtiyacınızı bisiklet kullanarak giderebilirsiniz. Zira ülkede iki teker üzerinde seyahat etmek, çok yaygın ve gayet güvenli bir ulaşım yolu.  

İş seyahati ya da tatil için Hollanda'ya vardığınızda ulaşım için daha konforlu bir seçeneğini değerlendirmek isterseniz, Pegasus ayrıcalıkları ile araç kiralayabilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Hollanda Havalimanlarına Ulaşım

Tren seferleri, Hollanda havalimanları ile kent merkezleri arasında seyahat eden gezginlere bir hayli yardımcı oluyor. Ülkenin hava yolu taşımacılığındaki ana arteri konumundaki Amsterdam Schiphol Havalimanı’nın hemen altında yüksek hızlı trenlerin uğradığı bir istasyon bulunuyor. Schiphol ayrıca metro ağına da bağlı durumda. Ülkenin diğer havalimanlarında ise banliyö trenleri ekonomik fiyatlarla yolcu taşıyor.

Eğer tren bileti bulamazsanız, havalimanlarından kalkan otobüslere binebilirsiniz. Bütçeniz el veriyorsa ve zamandan kazanmak istiyorsanız, özel transfer hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Dilerseniz bu konuda rezervasyon yaptırdığınız otelden de yardım alabilirsiniz.

Hollanda’da Gezilecek Yerler

Hollanda, kendine özgü kültürü ve tarihi ile gerçekten de görülmeye değer bir ülke. Hollanda'nın her bir şehri, kendine has güzelliklere sahip. 

Amsterdam

Etkileyici mimarisi, sevimli kanalları, müzeleri ile Amsterdam, Hollanda gezilecek yerler listesinde ilk sırada olmayı fazlasıyla hak ediyor. Başkentte tatil yaparken ilk önce Eski Şehir bölgesini ziyaret edebilirsiniz. Şehirde müzeler ağırlıklı olarak Plantage ile güney kesimde yer alıyor. Eğlence olanakları ise Leidseplein ve Rembrandtplein civarında yoğunlaşıyor.

amsterdam

Arnhem

Ren Nehri kıyısına kurulu Arnhem, kültürel etkinlikleri ile adından söz ettiriyor. Yemyeşil atmosferi ile konuklarını büyüleyen kent, mimari bakımdan etkileyici örnekleri bünyesinde barındırıyor. Üstelik Arnhem, küçük bir kent olmasına rağmen alışveriş tutkunlarına cazip fırsatlar sunan dört caddeye ev sahipliği yapıyor. Mümkün olursa bu şehre ziyaretinizi Canlı Heykeller isimli sergiye veya Koningsdag’a denk getirmenizi öneriyoruz.

Delft

Yoğun tarihi birikime sahip olmasına rağmen Delft, diğer Hollanda şehirlerine göre pek fazla tanınmıyor. Bu durumu fırsat bilen deneyimli gezginler ise kolayca yerel halka karışıp farklı aktivitelerle ilgilenerek tatil deneyimlerini çok daha keyifli hale getiriyor. Yaklaşık 800 yıl önce kurulan kente giderseniz, kalabalığa karışmadan klasik tarzdaki yapıları ziyaret etmeye, kanal çevresinde uzun yürüyüşlere çıkmaya odaklanabilirsiniz.

Groningen

Roma döneminden kalma bir yerleşimin kalıntıları üzerine 950 yılı civarında kurulduğu bilinen Groningen, tıpkı Delft gibi sakin atmosferi ile kültür ağırlıklı Hollanda turları için ideal duraklar arasına adını yazdırıyor. Eğer büyük şehirlerin hareketliliğinden uzakta Hollanda yaşam tarzını deneyimlemek istiyorsanız, zamanınızın bir bölümünü mutlaka bu kente ayırın.

Eindhoven

Hollanda’nın beşinci büyük kenti olan Eindhoven, gezginlerin yanılgıya düşüp çok zaman ayırmadıkları bir şehir. Hâlbuki modern yapısını bir zamanlar endüstriyel gelişimin merkezinde olmasına borçlu şehirde faaliyet gösteren müzelerde, ülke tarihine dair önemli bilgiler edinebilirsiniz. Hatta Hollanda Tasarım Haftası gibi etkinliklere katılıp, bu coğrafyayı Avrupa’nın geri kalanından ayıran özellikleri daha rahat anlayabilirsiniz.

Maastricht

Hollanda tatili sırasında ziyaret edebileceğiniz bir diğer şehir olan Maastricht, turistik anlamda popülaritesini geniş alışveriş olanaklarına ve Orta Çağ’dan kalma tarihi atmosferine borçlu. Maastricht ayrıca bir üniversite  şehri olduğundan hareketli sayılabilecek sosyal hayata sahip. Alışveriş fırsatlarına odaklanmak isteyenleri, nehrin batı yakasında cazip fırsatlar bekliyor. Doğu yakası ise tarihe ve yerel kültüre meraklı gezginlerin ilgisini çekiyor.

Nijmegen

Ülkedeki en eski yerleşim olan Nijmegen; etkileyici görünüme sahip Eski Şehir bölgesi ve nüfusunun büyük bölümünü oluşturan öğrenci nüfusu ile tanınıyor. Kuruluşunun üzerinden iki bin yıldan fazla süre geçmiş olmasına rağmen kentin tarihi merkezi, özgün yapısını koruyor. 

Rotterdam

Avrupa’nın en büyük limanına ev sahipliği yapan Rotterdam’ı, modern mimarisi ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Özellikle kent merkezine gittiğinizde, 21. yüzyılın modern mimari anlayışına özgü detayları bünyesinde barındıran, birbirinden çarpıcı yapıları inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Hollanda klasik mimarisi ile tezat oluşturan bu yapılar, mimariye meraklı gezginlerin ilgisini çekiyor.

Utrecht

Utrecht’in kökenleri, Roma İmparatorluğu'na kadar uzanıyor. Tarihi merkezinde dolaşırken adeta zaman yolculuğuna çıkacağınız kentte, değerli ürünler bulabileceğiniz çok sayıda antikacı faaliyet gösteriyor. Öğrenci kenti olarak isim yapmış Utrecht’te gezilecek yerlerin başında ise Rietveld Schröder Evi geliyor.

Hollanda’da Nerede Kalınır?

Hollanda'nın turistik şehirleri, geniş konaklama seçeneklerine sahip. Sırt çantalı gezginler için en ideal seçenek olarak hosteller öne çıkıyor. İmkânları daha kısıtlı olan “Stayokay” yani Hollanda Gençlik Merkezleri, hostellere alternatif olarak gösteriliyor.

Daha geniş bütçeye sahip gezginler, aradıkları konforu yatak ve kahvaltı tarzı işletmelerde bulabiliyor. Hizmet kalitesi yüksek tesislerde konaklamaktan hoşlananlarsa otelleri tercih ediyor. Eğer ailenizle Hollanda tatiline çıktıysanız, kiralık daire seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Bu seçenek, özellikle kırsal alanlarda yoğun rağbet görüyor.

Henüz Hollanda'da nerede konaklayacağınıza karar vermediyseniz, seyahat amacınıza ve alışkanlıklarınıza uygun yüzlerce otel seçeneklerinden birini Pegasus aracılığı ile tercih edebilirsiniz.


REZERVASYON YAP

Hollanda’da Ne, Nerede Yenir? Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Gerek iklimi gerekse de coğrafi yapısı nedeniyle Hollanda, mutfak kültürü ile ünlü Avrupa ülkelerinden biri değildir. Ancak yerel halk, bu kanıya tezat oluşturacak şekilde zaman içerisinde özgün lezzetlere sahip yemekler ortaya koymayı başarmış. Ülkeyi dolaşırken açlığınızı bastıracak bir şeyler ararsanız Bitterbal, Poffertjes, Oliebollen, Limburgse vlaai gibi atıştırmalıklara yönelebilirsiniz. Amsterdam gibi büyük şehirlerde gezinirken, her köşe başında kroket otomatlarına denk gelebilirsiniz.

Güne keyifli başlangıç yapmak için kahvaltı masasına oturduğunuzda, Hollanda peynirlerinin tadına bakabilirsiniz. Öğle ve akşam yemeklerinde ise başlangıç olarak bezelye çorbasını deneyebilirsiniz. Çorbanın ardından Mosselpan, Hotch-potch ile öğünü tamamlayabilirsiniz. Tabii yeni lezzetler tatma konusunda yeterince cesursanız, oturduğunuz restoranda kendinize Broodje Haring, yani ekmek arası Haring balığı ısmarlayabilirsiniz.

Hollanda’da Ne Hediye Alınır?

Hollanda’nın kendine has kültürel özelliklerinin yansımalarını, en iyi alışveriş yaparken gözlemleyebilirsiniz. Tatilde ailenize veya arkadaşlarınıza hediyeler almak istediğinizde cadde üzerindeki dükkânlarda, alışveriş merkezlerindeki mağazalarda ve hatta müzelerde çeşitli ürünler bulabilirsiniz. Bu mekânlarda; Hollanda peynirlerinden ahşap ayakkabılara, küçük boyutlu değirmen maketlerinden önemli sanat eserlerinin replikalarına kadar sayısız ürün arasından seçim yapmak bazen gerçekten de zorlayıcı olabiliyor.

Eğer hediye alacağınız kişiler gastronomiye ilgi duyuyorsa, peynir dışında “Jenever” adlı likör çeşidinden birkaç şişe almayı düşünebilirsiniz. Dekoratif ev eşyalarından hoşlanan bireyler içinse mavi ve beyaz renkli porselenlerin daha iyi bir hediye olacağını düşünüyoruz.

Hollanda Gece Hayatı

Her ne kadar kültürel özellikleri ile öne çıkmış olsa da Hollanda gece hayatının da dünya çapında hatırı sayılır bir ünü var. Amsterdam, her konuda olduğu gibi bu alanda da ülkenin amiral gemisi olma özelliği taşıyor. Büyük kentlerde bar ve gece kulübü sayısı gayet fazla olsa da daha küçük yerleşimlerde kafeler bu görevi devralıyor.

Hollanda’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

   • Ülkede bisiklet kullanımı oldukça yaygındır. Bu nedenle yolda yürürken ve karşıdan karşıya geçerken bisiklet yollarına dikkat etmek gerekiyor.
   • Toplu taşıma ücretleri yüksek olduğundan, Hollanda’ya gitmeden önce internetten şehir indirim kartları satın alabilirsiniz.
   • Flemenkçe bilmiyorsanız, gittiğiniz şehirlerde zorluk yaşamamak adına akıllı telefonunuza çeviri uygulaması indirebilirsiniz. Böylece özellikle küçük yerleşim bölgelerinde, yer-yön bulma konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

Önemli Telefonlar

   • Acil Yardım: 112
   • Polis: 0800 7000
   • Lahey Büyükelçiliği: 00 31 70 302 31 00
   • Amsterdam Başkonsolosluğu: 00 31 68 724 20 60
   • Rotterdam Başkonsolosluğu: 00 31 10 201 20 00

Hollanda Vize Süreci

Hollanda’ya seyahat etmek isteyen bordo renkli pasaport sahibi gezginlerin, vize alma zorunluluğu bulunuyor. Kısa süreli vize ile ilgili başvuru süreci, Hollanda Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen kurum tarafından yönetiliyor. Uzun süreli oturma izni içinse ya konsolosluğa ya da büyükelçiliğe başvurulması gerekiyor.

Hollanda vize süreciyle ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgileri "Hollanda Vize Rehberi" sayfamızda bulabilirsiniz.

Hollanda Hakkında Merak Edilenler

Hollanda bayrağı hangi renklerden oluşuyor?

16. yüzyılda I. William tarafından hazırlatılmış olan Hollanda bayrağı, yatay üç şeritten oluşuyor. Yukarıdan aşağı olmak üzere bu şeritler; kırmızı, beyaz ve mavi renklerde.

Hollanda vizesi kaç günde çıkar?

Vize başvurularının sonuçlanması, ortalama yedi iş günü sürüyor.

Hollanda vizesi için hangi evraklar gerekiyor?

Hollanda vize başvuru formu da dâhil olmak üzere gerekli tüm evrakların listesini VFS Global’in resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Hollanda uçak bileti fiyatları ne kadardır?

Hollanda uçak bileti fiyatları, mevsimsel değişiklikler gösterebiliyor. Seyahat tarihinize göre en uygun fiyat seçeneklerine vakit kaybetmeden sahip olmak için araştırmanızı, Pegasus Hava Yolları aracılığıyla kolayca yapabilirsiniz.


Tüm Ülke Rehberleri

Yukarı Yukarı