BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

İçindekiler

 

Almanya Vize Başvurusu

Her yıl binlerce kişi tarafından kültürel geziler ya da iş seyahatleri için ziyaret edilen Almanya’ya gidebilmek için öncelikle vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Bu nedenle vize başvuru koşulları, konsolosluk tarafından talep edilen belgeler ve başvuru ücretleri gibi konular ülkeye seyahat etmek isteyenlerin merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Sizler için hazırladığımız “Almanya vize başvuru rehberi”nde tüm süreç hakkında ihtiyacınız olan bilgileri bir arada bulabilirsiniz.

Almanya Uçak Bileti Aldınız mı?

Almanya vizesine başvuruda bulunanlardan uçak bileti talep edilmese de değerlendirme sürecinde başvuru sahiplerinin biletinin olması olumlu bir intiba bırakmaktadır. Almanya uçak bileti satın aldıktan sonra bilet alındığına dair belge konsolosluğa sunulabilmektedir.

Vize başvuru süreci genellikle 15 günden daha fazla sürdüğü için uçak bileti için erken rezervasyon avantajından yararlanmak ve daha uygun fiyatlarla bilet satın almak da mümkün.

 

NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlgilinizi Çekebilir:

Almanya Gezi Rehberi

Berlin Gezi Rehberi

Hamburg Gezi Rehberi

Münih Gezi Rehberi

Frankfurt Gezi Rehberi

Düsseldorf Gezi Rehberi

Almanya Vize Türleri

Almanya’ya seyahat amacına ve süresine uygun olarak farklı vize türleri için başvuru yapılmaktadır.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

90 güne kadar turistik geziler, eğitim faaliyetleri, tedaviler, spor ve kültürel faaliyetler gibi amaçlarla seyahat edeceklerin Schengen vizesi olarak da bilinen C Tipi vizeye başvuruda bulunması gerekmektedir.

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C. vatandaşları Schengen vizesi ile 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde Almanya’ya seyahat edebilmektedir. Hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah ve kırmızı) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, vizeden muaf olarak ülkeye seyahat edebilmektedir.

Almanya Turistik Vizesi

En çok başvuruda bulunulan vize türlerinin başında turistik vize gelmektedir. Yalnızca turistik amaçlarla, 90 günden daha az süre ile yapılan seyahatleri içermektedir.

Almanya Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Ticari faaliyetlerde bulunanların iş amaçlı seyahatlerinde alması gereken bize türüdür. 90 günü aşmamak kaydıyla alınabilen ticari vizeler için mutlaka iş ortaklarından davetiye alınması gerekmektedir.

Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

90 güne kadar alınabilen vize türlerinden biri de aile, akraba ve arkadaş ziyaretleri vizesidir. Ziyaret edilecek kişilerden alınacak davetiye bu vize türü için de zorunludur.

Almanya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Almanya’ya gerçekleştirilecek kültürel ve sportif faaliyetler için 90 güne kadar geçerli kültürel vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

Almanya Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vize

90 günden daha kısa sürecek olan eğitim ve staj faaliyetleri için öğrenim vizesi almak gerekmektedir.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

90 günden fazla süreyle aile birleşimi ya da çalışma amaçlarıyla Almanya’ya seyahat edeceklerin Almanya Ulusal Vizesi olarak da bilinen D Tipi vizeye başvuruda bulunması gerekmektedir.

Almanya Transit Vizesi

Almanya ile birlikte Schengen üye ülkesi olmayan üçüncü bir ülkeye yapılacak seyahatlerde A ya da C tipi transit vizeye başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Almanya Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Schengen vizesi başvuruları için elçilik ya da konsolosluktan randevu almak gerekmektedir. Randevunun, seyahat tarihinden en az 15 gün önce alınması tavsiye edilmektedir.
 • Elçilik ya da konsolosluktan alınan randevu sonrasında istenen belgelerin tamamı elden teslim edilmektedir.
 • Pasaportun ve önceki vizelerin tüm kopyalarının seyahat tarihinden önce en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir. Pasaportlarda ise en az iki boş sayfa bulunmalıdır.
 • İlk kez Schengen vizesine başvuruda bulunacakların randevu alarak parmak izi vermeleri gerekmektedir. Parmak izi, 5 yıl süre için geçerlidir. Bununla birlikte, 02.02.2015 tarihinden önce Avusturya vizesi için alınan parmak izleri Almanya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.
 • 10 yıldan daha eski olan pasaportlarla Almanya’ya seyahat etmek mümkün değildir.

Almanya Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Almanya’ya turistik seyahatlerde bulunacak olan işsizler, sigortalı çalışanlar, emekliler, öğrenciler, esnaf-sanatkârlar ve serbest meslek mensupları ve işverenler belirlenen belgelerle birlikte vize başvurusunda bulunabilmektedir.

 • Pasaport (Pasaportların 10 yıldan eski olmaması, 2 sayfasının boş olması ve dönüş tarihi itibarıyla en az 6 ay daha geçerliğinin bulunması gerekmektedir.)
 • Almanya vize başvuru formu
 • Çalışılan şirkete ait faaliyet belgesi ve Ticaret Sicil Belgesi fotokopisi (İşverenler ve esnaf-sanatkârlar ve serbest meslek mensupları için geçerlidir.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Biyometrik fotoğrafların en fazla son 3 ay içerisinde çekilmiş ve 3,5x4,5 cm ölçülerinde olması gerekmektedir. Aynı zamanda, fotoğrafların arka fonları beyaz olmak zorundadır.)
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Banka hesap dökümü (Son 3 aya ait bireysel ya da şirket banka hesap hareketlerinin kaşeli ve ıslak imzalı imza sirküleri ile birlikte temin edilmesi gerekmektedir.)
 • Konaklama bilgileri (Seyahat edeceklerin adres, telefon numarası gibi iletişim bilgilerinin yanı sıra uçak bileti ve Almanya’da konaklanacak otel rezervasyon bilgileri de vize başvurusunda gerekmektedir.)
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu (Sigortalı çalışanlar maaş bordrolarını ıslak imzalı ve kaşeli almak zorundadır.)
 • Varsa tapu, kira kontratı, araç ruhsatı ve kredi kartı fotokopileri
 • Çalışılan şirkete ait imza sirküleri
 • Son 3 aya ait faaliyet belgesi (Yalnızca işverenler için geçerli)
 • Şirket antetli kağıdına yazılı, seyahat amacı ve gidiş-dönüş tarihlerini belirten kaşeli ve ıslak imzalı dilekçe
 • SGK dökümü (Sigortalı çalışanlar için geçerli)
 • Nüfus müdürlüğünden ya da e-devletten alınmış tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Varsa belediyeden onaylı davet mektubu
 • Sponsor dilekçesi (Öğrenciler ve işsizler ile yeterli geliri bulunmayan çalışanlar ya da şirket sahipleri için gerekmektedir.)

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Aylık belirli bir geliri bulunmayan öğrenciler ve işsizler ile yeterli geliri bulunmayan çalışanlar ya da şirket sahipleri Almanya vizesine başvuruda bulunurken sponsor desteği alabilmektedir. Sponsorlar, 1. dereceden yakın olmak zorundadır.

İşsizler ya da öğrenciler banka hesaplarında yeterli bakiye bulunması durumunda sponsor desteği olmadan da vize başvurusunda bulunabilmektedir. Bu durumda, aylık gelire sahip 1. dereceden bir yakının dilekçe yazması gerekmektedir.

Almanya’ya seyahat edecekler örnek vize sponsor mektubu üzerinden mektuplarını kolaylıkla yazabilmektedir.

Almanya Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Almanya vizesi için konsolosluk harcı, başvuru ücreti ve vize danışmanlık hizmeti ücreti ödemek gerekmektedir. Bunlara ek olarak fotoğraf ücreti, başvuru formu ücreti, fotokopi ve bilgisayar çıktı ücretleri de başvuru sırasında ödenmesi gereken ücretlerdir. 2 Şubat 2020 tarihi itibarıyla geçerli güncel ücretler aşağıdaki gibidir:

 • Vize Harç Ücreti: 80 Euro
 • 6-12 Yaş Arası Başvuru Sahipleri İçin Vize İşlem Ücreti: 40 Euro

 Başvuru Merkezleri

 • Almanya Büyükelçiliği

Adres: Atatürk Bulvarı, No: 114, 06690 Kavaklıdere/Ankara

Tel: +90 312 455 51 00

Ankara Büyükelçiliği Yetki Alanı: Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin(İçel), Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat ve Zonguldak.

 • İstanbul Almanya Başkonsolosluğu

Adres: Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu İnönü Caddesi No: 10, Gümüşsuyu/İstanbul

Telefon: +90 212 334 61 00

İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı: Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya ve Yalova.

 • İzmir Almanya Başkonsolosluğu

Adres: Korutürk Mah. Havuzbaşı Sok. No: 1, 35330 Balçova/İzmir

Telefon: +90 232 488 88 88

İzmir Başkonsolosluğu Yetki Alanı: Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak, Antalya, Burdur ve Isparta.

Randevu Nasıl Alınır?

Almanya’ya kısa süreli vize başvuruları, Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize danışma merkezleri ya da turizm acenteleri aracılığı ile yapılmaktadır. Uzun süreli vize başvurularının ise şahsen yapılması gerekmektedir. Randevu almadan vize başvurusunda bulunmak mümkün değildir.

Vize merkezleri, başvuru sahiplerini yaşadıkları şehre göre Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu ya da İzmir Başkonsolosluğu’na yönlendirmektedir.

Vize randevularının seyahat tarihinden en geç 15 gün önce alınması gerekmektedir. Özellikle tatil dönemlerinde vize randevuları çok daha ileri bir tarihe verilmektedir. Bu nedenle, seyahat planlarını aksatmak istemeyenler 1 ay önceden randevu talebinde bulunmalıdır.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Vize başvurusunda bulunacakların öncelikle seyahat süresini belirlemesi gerekmektedir. Kısa süreli seyahatlerde C tipi Schengen vizesine, uzun süreli seyahatlerde ise D tipi ulusal vizeye başvuruda bulunulmaktadır.
 • Meslek grubuna ve seyahat süresine göre belirlenen tüm evrakların eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Belgeler, konsolosluğun belirlediği sıraya göre düzenlenmelidir. Vize danışmanlık merkezlerine başvuranlar bu belgeleri profesyoneller nezaretinde hazırlayabilmektedir.
 • Tüm evraklar kontrol edildikten ve dosya hazırlandıktan sonra başvuru sahiplerine uygun gün ve saate vize randevusu alınmaktadır. Randevunun, kısa süreli seyahatler için vize danışmanlık merkezleri tarafından alınması gerekmektedir.
 • Vize başvurusu ilgili konsolosluğa şahsen yapılmaktadır.
 • Vize işlemleri, konsoloslukların yoğunluğuna bağlı olarak, resmi tatiller hariç 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.
 • Başvuruları İDATA sitesi üzerinden takip etmek mümkündür.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvuruları genellikle başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra 5 gün içinde sonuçlanmaktadır. T.C. vatandaşlarının dışında diğer ülke vatandaşlarının işlemleri ise en geç 15 gün içinde tamamlanmaktadır.

 ***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.