tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Finlandiya Gezi Rehberi

Finlandiya Gezi Rehberi

İçindekiler

Muhteşem doğası ve huzur dolu topraklarıyla Avrupa’nın kuzeyinde minik bir cenneti andıran Finlandiya, son dönemlerin en gözde seyahat destinasyonlarından bir tanesi. Ziyaretçilerine eşsiz bir görsel şölen vadeden Kuzey Işıkları başta olmak üzere çok sayıda turistik cazibeye sahip olan Kuzey Avrupa ülkesi, mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. İşte A'dan Z'ye tüm detaylarıyla Finlandiya ülke rehberi…

Helsinki

Finlandiya Hakkında Genel Bilgiler

Bulunduğu Kıta: Avrupa
Başkenti: Helsinki
Ülke Kodu: FI
Resmi Dili: Fince ve İsveççe
Yüz Ölçümü: 338.424 km²
GMT ile arasındaki fark: GMT+2
Telefon Kodu: +358
Alan adı uzantısı: .fi
Para Birimi: Euro

Başkenti:

Finlandiya’nın başkenti aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehri olan Helsinki’dir.

Resmi Dili:

Finlandiya’da Fince ve İsveççe olmak üzere iki adet resmi dil bulunur. Ancak ülkenin çok büyük bir çoğunluğu Fince konuşmaktadır.

İşinize yarayabilecek Fince sözcükler:

Merhaba - Hei

Günaydın - Hyvää huomenta

İyi Akşamlar - Hyvää iltaa

Ne kadar? - Kuinka paljon

Teşekkür Ederim – Kiitos

Hoşça kal - Hyvästi

Konumu:

Kuzey Avrupa’da yer alan Finlandiya, Baltık Denizi kıyısına konumlanmıştır. 338 bin kilometrekarelik bir alana yayılan ülke, doğuda Rusya, batıda İsveç ve kuzeyde Norveç ile komşudur. 

Nüfus:

2018 yılı itibarıyla Finlandiya’nın nüfusu yaklaşık 5.5 milyon civarındadır. Ülkedeki nüfusun büyük çoğunluğu Finlerden oluşur. Finlandiya’da yaşayan İsveçliler ise ülke nüfusunun yaklaşık %10’unu kapsamaktadır.

Yerel Saat:

Finlandiya, yerel saat olarak GMT+2 saat diliminde yer alır. Ülkenin yerel saati Türkiye’den 1 saat geridedir.

Para Birimi: 

Avrupa Birliği üyesi olan Finlandiya’da para birimi olarak Euro kullanılır.

Yönetim Şekli: 

Finlandiya parlamenter cumhuriyet sistemiyle yönetilir.

Bitki Örtüsü: 

Finlandiya’nın büyük bir bölümü ormanlarla kaplıdır. Ülke, bu özelliği sayesinde muhteşem doğal güzelliklere sahne olur.

Geçim Kaynakları: 

Finlandiya’nın başlıca geçim kaynağı ormancılıktır. Çok sayıda ormana sahip olan Kuzey Avrupa ülkesinde ormancılığa bağlı olarak imalat sektörleri de oldukça gelişmiştir. Ülke, aynı zamanda telekomünikasyon sektöründe de iddialı bir konumda bulunur.

Finlandiya’ya Ne Zaman Gidilir?

Finlandiya, coğrafi konumu itibarıyla oldukça soğuk iklime sahiptir. Avrupa’nın en kuzeyinde yer alan ülkede, özellikle kış aylarında dondurucu soğuklar yaşanır. Finlandiya iklimi soğuk-ılıman olarak nitelendirilir. Ülkede kış aylarında -20’ye varan soğuklar görülür. Yaz aylarında ise oldukça ılıman bir iklim hakimdir. Bu dönemlerde sıcaklık 13-22 derece aralığında seyreder.

Gece Yarısı Güneşini Görmek için Ne Zaman Gidilir?

Ülkede görülen bir diğer ilgi çekici doğa olayı da gece yarısı güneşleridir. Yaz aylarında Finlandiya’da gündüz süreleri yaklaşık 19 saati bulur. Güneşin saatlerce havada asılı kaldığı bu ilginç olayı gözlemlemek isterseniz mayıs-temmuz ayları arasında rotanızı Finlandiya’ya çevirebilirsiniz.

Eğer soğuk havalara dayanıklı olduğunuzu düşünüyor ve Finlandiya’nın çetin ama bir o kadar da etkileyici kış mevsimine tanık olmak istiyorsanız Finlandiya gezinizi kış aylarında planlayabilirsiniz. Daha ılıman hava koşullarıyla birlikte keyifli bir Finlandiya turu içinse yaz aylarını tercih edebilirsiniz.

Kuzey Işıkları'nı Görmek İçin Finlandiya'ya Ne Zaman Gidilir?

Finlandiya seyahatinizde amacınız Kuzey Işıkları’nın (Aurora Borealis) büyüleyici güzelliğine şahit olmaksa ekim, şubat veya mart aylarını tercih etmeniz gerekir. Bu aylarda Kuzey Işıkları’nı görmek isteyen sayısız turist Finlandiya’ya akın eder.

Finlandiya Festivalleri

Finlandiya’da yıl boyunca birçok festival ve etkinlik de düzenlenir. Özellikle Paskalya Bayramı Finlandiya’da oldukça büyük bir coşkuyla kutlanır. Bunun yanı sıra yaz ortasında (haziranın son hafta sonu) kutlanan Juhannus ve 30 Nisan’da düzenlenen Vappu gibi festivallere de katılabilirsiniz.

Finlandiya’ya Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Finlandiya’ya hava yoluyla ulaşım sağlanabilir. İstanbul ile Finlandiya’nın başkenti Helsinki arasındaki uzaklık yaklaşık 2200 km’dir. Bu mesafe, uçak ile yaklaşık 3 buçuk saatte tamamlanmaktadır. İstanbul'dan gerçekleşen direkt uçuşlarla Finlandiya'nın başkenti Helsinki'ye kolayca ulaşabilirsiniz.

Finlandiya’da Ulaşım İmkanları

Finlandiya, oldukça gelişmiş tren yollarına sahip ülkelerden biri konumundadır. Ülkenin ulusal tren firması olan VR, birçok şehre tren yoluyla ulaşım imkanı tanır. Ayrıca özellikle ülkenin büyük şehirlerinde otobüs ulaşımı da oldukça yaygındır. Finlandiya’da ulaşım için dilerseniz birden fazla kullanıma imkan tanıyan seyahat kartlarından satın alabilirsiniz. Başkent Helsinki’de ayrıca metro, tramvay ve Suomenlinna adı verilen vapur seferleri de düzenlenir. Şehirdeki toplu ulaşım olanakları HSL adıyla anılır.

Vantaa Havalimanından Helsinki’ye Ulaşım

Hem Helsinki’nin hem de Finlandiya’nın en büyük ve en işlek havalimanı olan Vantaa, şehrin 20 km kuzeybatısında yer alır. Yılın her döneminde çok sayıda turistin kullandığı Vantaa Havalimanı’nın iki adet terminali bulunur. Her iki terminalde de şehir merkezine ulaşmak için birçok toplu ulaşım seçeneği mevcuttur. Havalimanı çıkışında yer alan otobüs duraklarından 615 ve 615T numaralı otobüslere binerek yaklaşık 40 dakikada Helsinki şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehre ulaşım konusunda en ekonomik seçeneği sunan bu halk otobüsleri her 15 dakikada bir hareket eder.

Vantaa Havalimanı’ndan Helsinki’ye ulaşmak için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem de Finnair otobüsleridir. Halk otobüslerine nazaran daha hızlı bir ulaşım sağlayan bu seferler daha yüksek bilet ücretlerine sahiptir.

Havaalanından şehir merkezine en hızlı şekilde ulaşmayı hedefliyorsanız taksi seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

ARAÇ KİRALA

Finlandiya’da Gezilecek Yerler

Finlandiya, Kuzey Avrupa kültürünü yakından tanımak isteyen gezginler için ideal bir rota konumundadır. Başta başkent Helsinki olmak üzere ülkenin birçok şehri çok sayıda tarihi ve kültürel yapıya ev sahipliği yapar. Ayrıca ülke, coğrafi konumu itibarıyla doğal güzellikler konusunda da oldukça cömerttir. Göller ülkesi olarak da adlandırılan Finlandiya, huzur dolu bir tatil vadeder. 

Helsinki

Finlandiya'nın başkenti Helsinki, ülkenin turistik açıdan rağbet gören şehirleri arasında en üst sıradadır. Tarihi ve kültürel açıdan birçok ilgi çekici mekana ev sahipliği yapan şehir, aynı zamanda çok sayıda doğal güzelliğe de sahiptir. Başkentin en gözde noktaları arasında yer alan Suomenlinna Adası, mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunur. 18. yüzyılın ortalarında inşa edilen İsveç Kalesi'nin konumlandığı adaya Suomennlina vapurlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca şehirde Helsinki Katedrali, Kaya Kilisesi, Finlandiya Ulusal Müzesi gibi çok sayıda tarihi ve kültürel yapı da yer alır.

Laponya (Lapland)

Özellikle son dönemde oldukça popüler bir hale gelen Kuzey Işıkları, Finlandiya’nın Laponya bölgesinde görülebilir. Ancak bu doğa olayını gözlemleyebilmek için ülkeye kış aylarında seyahat etmiş olmak gerekir. Finlandiya’nın en kuzeyinde yer alan Laponya’da Kuzey Işıkları’na tanık olabilmenizi sağlayacak birçok otel bulunur. Bölgedeki bu tip otellere cam iglu otelleri adı verilir. Cam ile kaplı odalarıyla Kuzey Işıkları’nın tadını doyasıya çıkarmanızı sağlayan oteller, bu keyifli seyre dalarken oldukça soğuk olan hava koşullarından etkilenmenizin de önüne geçer.

Finlandiya’da Kuzey Işıkları’nı seyredebileceğiniz tek bölge olan Laponya’ya en kolay ulaşım Helsinki’den sağlanır. Lapland adı da verilen bölgeye Helsinki’den uçak veya tren yoluyla ulaşabilirsiniz.

Turku

Finlandiya'nın Helsinki'den sonra ikinci büyük şehri konumundaki Turku, aynı zamanda ülkenin eski başkenti olma unvanını da taşır. Ülkenin güney kıyılarına konumlanmış olan şehir oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. 2011 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen kentte Turku Kalesi ile Aboa Vetus ve Ars Nova ikiz müzeleri ilgi çekici noktalar arasında yer alır. Başkent Helsinki'ye yaklaşık 2 buçuk saatlik bir uzaklıkta olan Turku'ya otobüs veya tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Finlandiya Vize Süreci

Finlandiya bir Avrupa Birliği ülkesi olduğu için Schengen Vizesi prosedürlerine tabidir. Finlandiya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen Vizesi alması gerekir.

Finlandiya vize süreciyle ilgili ihtiyacınız olan bilgilere "Finlandiya Vize Rehberi" üzerinden ulaşabilirsiniz.

Finlandiya’da Nerede Kalınır?

Finlandiya’da konaklama için en çok tercih edilen şehirlerin başında Helsinki gelir. Küçük fakat bir o kadar da gelişmiş ve düzenli bir şehir olan başkentte ulaşım oldukça kolaydır. Bu sayede Helsinki’nin birçok bölgesinde rahatça konaklayabilirsiniz.

Helsinki’nin merkezi Kluuvi bölgesidir. Aynı zamanda şehrin tren istasyonuna da ev sahipliği yapan bu bölgede çok sayıda otel bulunur. Kluuvi, şehrin diğer birçok noktasına kolayca ulaşabilmek için de ideal seçimlerden bir tanesi konumundadır.

Helsinki’nin bir diğer popüler bölgesi olan Kamppi, ahşap evleri ve neredeyse günün her saati hareketli olan sokaklarıyla ünlüdür. Aynı zamanda çok sayıda sergi ve müzeye de ev sahipliği yapan bölgede çeşitli konaklama seçenekleri de yer alır.


REZERVASYON YAP

Finlandiya’da Ne Yenir?

Finlandiya mutfağı; tatlıları, kırmızı etleri, hamur işleri ve balık seçenekleriyle oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Ülkede tüketilen geleneksel yemeklerin birçoğu Türk damak tadına da uygun olarak değerlendirilebilir. Finlandiya’nın geleneksel hamur işi yemeklerinden Piirakka, Korvapuusti veya Munkki gibi lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca Finlandiya’da geyik eti de sıklıkla tüketilir. Avcılık konusunda ustalaşmış bir millet olan Finler, sık sık av etleri tüketir.

Finlandiya’dan Ne Hediye Alınır?

Her ne kadar alışveriş kültürü çok fazla gelişmemiş bir ülke olsa da Finlandiya’da hediyelik olarak satın alınabilecek birçok eşya bulunur. Ren geyikleriyle ünlü olan ülkede birçok hediyelik eşya geyik figürleriyle donatılmıştır. Aynı zamanda geyik postları da Finlandiya gezinizden sevdiklerinize birer armağan olarak alabileceğiniz ürünler arasındadır.

Finlandiya’da Gece Hayatı

Pek çok alanda olduğu gibi Finlandiya’da gece hayatının kalbi de Helsinki’de atar. Şehirde çok sayıda kafe, bar ve gece kulübü bulunur. A21 Cocktail Lounge, Apollo Live Club gibi birçok mekan Helsinki gecelerinde hem yerliler hem de turistler tarafından rağbet gören yerler arasındadır. Aynı zamanda Helsinki, sanatsal anlamda da oldukça gelişmiş bir şehirdir. Yılın her döneminde birçok mekanda opera, tiyatro gibi sanatsal faaliyetler seyircilerle buluşur.

Finlandiya’da Tatil ve Bayramlar

 • 6 Ocak Epifani
 • Kutsal Cuma - Paskalya’dan önceki cuma
 • Paskalya Bayramı
 • Yükseliş Günü
 • 1 Mayıs Vappu - İşçi Bayramı
 • Whit Monday
 • 6 Aralık Finlandiya Bağımsızlık Günü 
 • 25 Aralık Noel 

Önemli Telefonlar ve Adresler

 • Türkiye Helsinki Büyükelçiliği: Puistokatu 1B A3 00140 Helsinki/Finland | Telefon: 00 358 9 612 261 00
 • Polis: 112
 • Ambulans: 112
 • İtfaiye: 112

Finlandiya’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Finlandiya, eğitim kalitesiyle ünlü ülkelerden biridir. Ülkedeki eğitim sistemi, kendine özgü yapısıyla birçok dünya ülkesine referans olmaktadır.
 • Ülkenin kuzeyinde yer alan Lapland, Noel Baba’nın yaşadığı yer olarak da bilinmektedir.
 • İnsani gelişmişlik düzeyi bakımından en üst sıralarda yer alan Finlandiya’da insanlar birbirine oldukça saygılıdır.
 • Finlandiya 180 binden fazla göle sahiptir ve göller ülkesi adıyla da anılır.
 • Ülkenin bazı bölgelerinde kış aylarında hava sıcaklığı -30 dereceye kadar düşebilmektedir.
 • Dünyada en çok kahve tüketilen ülkelerden biri olan Finlandiya’da çok çeşitli kahvelerin tadına bakma şansını bulabilirsiniz.
 • Finlandiya’nın başkenti Helsinki, dünyadaki en güvenli şehirler arasında en üst sıralardadır.

Finlandiya Hakkında Merak Edilenler?

Finlandiya vize istiyor mu?

Evet, Finlandiya'ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen Vizesi alması gerekir.

Finlandiya'da saat kaç?

Finlandiya yerel saati ülkemizden 1 saat geride bulunur.

Türkiye-Finlandiya uçak biletleri ne kadar?

Finlandiya uçak bileti fiyatları dönemsel olarak değişiklik gösterebilir. Daha uygun fiyatlara Finlandiya uçak bileti satın almak için erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Pegasus Hava Yolları'nın avantajlı fiyatlarıyla başkent Helsinki'ye uçabilir, Finlandiya seyahatinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarı Yukarı