BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Finlandiya Vize Başvurusu

İskandinav Yarımadası’nda bulunan ve “Zambaklar Ülkesi” olarak da anılan Finlandiya, az nüfusu ve yüksek yaşam standartları ile dünyanın tanınmış ülkelerinden biridir. Birçok şehri turistlerin rotası arasında bulunsa da en yoğun ilgiyi başkent Helsinki görmektedir.

Finlandiya Schengen bölgesinde yer aldığından T.C. vatandaşlarının ülke ziyareti için vize alması gerekmektedir. Umuma mahsus pasaportu bulunan ve daha önce hiç Schengen vizesi almamış kişilerin tamamlaması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların yanı sıra vize başvurusunda merak edilen birçok sorunun cevabına “Finlandiya Vize Rehberi” içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Finlandiya Uçak Bileti Aldınız mı?

Vize başvuru aşamasında tamamlanması gereken belgeler vardır. Bu belgelerin arasında Finlandiya uçak bileti zorunlu tutulmasa da rezervasyon bilgilerinin gösterilmesi vizenin verilme sürecinde olumlu bir intiba bırakmaktadır. Vize çıkış sürecini kolaylaştıran erken rezervasyon fırsatı aynı zamanda Finlandiya uçak biletini daha uygun fiyata almayı da sağlamaktadır.

NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir:

Finlandiya Gezi Rehberi

Helsinki’de Gezilecek Yerler

Helsinki-Vantaa Havalimanı

***

Finlandiya Vize Türleri

Finlandiya’ya yapılacak seyahat türüne göre çeşitli vize türleri bulunmaktadır. Ülkeye özgü bu vize türlerine göre başvuru evrakları hazırlanır ve vize sınırları dahilinde Finlandiya’ya seyahat edilebilir.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Bir diğer adı Schengen vizesi olan C tipi vize ile 180 günde 90 gün sınır olmak koşulu ile Finlandiya’ya seyahat gerçekleştirebilmektedir. Turistik ve ticari geziler, aile ya da akraba ziyaretleri, sportif faaliyetlere katılım gibi çeşitlenen vize türleri C tipi vizeye girmektedir.

Finlandiya Schengen vizesinden diplomatik, hususi ya da hizmet pasaportu olanlar muaf tutulurken; umuma mahsus pasaportu bulunanların vize alması gerekmektedir. Her türlü pasaporta sahip olan kişilerin Finlandiya’da kalış süresi 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlı tutulmaktadır.

Finlandiya Turistik Vizesi

Finlandiya’da eğlenmek, gezmek ya da ülkenin farklı yerlerini görmek amacıyla seyahat edeceklerin alması gereken vize türüdür. Turistik vize alan kişiler 180 gün içerisinde en fazla 90 gün ülkede kalabilirler.

Finlandiya Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Finlandiya’da düzenlenecek olan fuarlara katılacak olan kişilerin yanı sıra ülkede iş gezisi gerçekleştiren ya da konferans, toplantı gibi etkinliklere katılacak olanların alması gereken vizedir. Bu vizeyi alan kişiler Finlandiya’ya çalışamazlar. Ayrıca başvuru yapanların Finlandiya’daki kurumdan/organizasyondan davet mektubu ya da fuara katılacağını kanıtlayan belgeyi alması gerekmektedir.

Finlandiya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Finlandiya’daki aile, akraba ya da arkadaşını ziyaret edecek kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Başvuru evrakları arasında Finlandiya’da bulunan aile, akraba üyesinden ya da arkadaştan davet mektubu olması gerekmektedir. Bu vize ile ülkede kalış süresi 90 gündür.

Finlandiya Eğitim, Kültürel ve Sportif Faaliyet Katılım Vizesi

Finlandiya’da gerçekleşecek bir eğitime, sportif faaliyete ya da kültürel etkinliğe gitmek için gerekli olan vizedir. Bu vizede kalış süresi yine 90 gün ile sınırlıdır. Eğitim için ülkede olacakların süresi eğer 3 aydan fazla olacaksa uzun süreli vizeye başvurması gerekmektedir.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Finlandiya’da çalışacak, eğitim görecek ya da aile birleşimi yapacak kişiler 3 aydan daha fazla süre kalacaklarsa D tipi vize almalıdır. D tipi vize, uzun süreli ya da ulusal vize olarak da bilinmektedir.

Finlandiya Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Finlandiya büyükelçiliğinden seyahat takviminden en geç 15 gün, en erken 3 ay öncesine randevu alınması gerekmektedir. 3 ay öncesinde alınan randevular kabul edilmemektedir.
 • Seçilen vize türü için gerekli olan belgelerin temsilciliklerin istediği düzen ile eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi almamış olan kişilerin parmak izi vermesi zorunludur. Parmak izinin geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 yıl önce parmak izi vermiş olanlar tekrardan parmak okuyucuya girmelidir.
 • Pasaport ve vize kopyalarının seyahat takviminden en az 3 ay öncesine kadar geçerli olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapılacak olan pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir.

Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Finlandiya turistik vizesi almak için şirket sahipleri (İşverenler), sigortalı çalışanlar, işsizler, esnaf-sanatkârlar ve serbest meslek mensupları (Doktorlar, avukatlar, eczacılar, mühendisler, diş hekimleri vb.), öğrenciler ve emeklilerin bazı belgeleri tamamlamış olması gerekmektedir. Vize ancak eksiksiz olarak tamamlanan belgeler sonrasında verilebilir.

 • Pasaport (Yıpranmamış ya da yırtılmamış, en az 2 sayfasının Finlandiya Schengen vizesi için boş olması gerekmektedir)
 • Varsa daha önce kullanılan pasaportların fotokopileri
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Son 6 içerisinde çekilmiş, başka bir vize başvurusunda kullanılmamış, beyaz fonda, 35x45 mm ölçülerinde, yüzün ve boynun tamamı gözükecek şekilde)
 • Finlandiya vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (E-devletten ya da nüfus müdürlüğünden alınabilir)
 • Uçak, otel rezervasyon belgeleri ya da seyahat planı
 • Seyahat sağlık sigortası (Seyahat süresini kapsayacak şekilde)
 • Son 3 aya ait banka hesap dökümü (İlgili bankanın kaşe ve imzası ile)
 • SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü (Sigortalı çalışanlar için geçerlidir)
 • İşveren tarafından yazılmış izin belgesi (Sigortalı çalışanlar için geçerlidir. Kurumun antetli kâğıdına kaşeli ve imzalı)
 • Ticaret odası sicil kaydı, vergi levhası fotokopisi, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, imza sirküleri, SGK ya da Bağ-Kur hizmet dökümü (İşverenler için geçerlidir)
 • Emeklilik belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için ebeveynler tarafından noterden alınan seyahat belgesi)
 • Gelir belgeleri (Varsa araç ruhsat, kira sözleşmesi tapu vb. fotokopileri)
 • Sponsor dilekçesi
 • Davet mektubu

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Sabit bir geliri bulunmayan öğrenci, ev hanımı ya da işsizlerin 1. derece yakınları Finlandiya seyahatlerine sponsor olabilmektedir. Vize başvuru evraklarında bulunması gereken sponsor dilekçesinin yanı sıra sponsorun gelirini ispatlayan evraklar da olması gerekmektedir.

Sponsorluk kategorisinde olan kişilerin banka hesaplarında seyahat için gerekli olan nakit para varsa sponsor olmadan da Finlandiya’ya vize başvurusunda bulunabilirler. Bunun için yine 1. derece yakının dilekçe vermesi gerekir.

Finlandiya Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Vize başvurusu öncesinde vize harç ücreti yatırılmalıdır. Bunun yanı sıra vize merkezleri ya da acenteler danışmanlık hizmeti olarak ek ücret de alabilirler. (Başvuru formu, fotokopi, fotoğraf, kurye vb.)

Mart 2020 itibarıyla geçerli güncel ücretler şu şekildedir:

 • Vize harç ücreti: 80 Euro
 • 6-11 yaş arası çocuklar için harç ücreti: 40 Euro
 • 0-6 yaş ücretsiz

 Başvuru Merkezleri

 • Finlandiya Büyükelçiliği

Adres: Beyaz Zambaklar Sokağı No.:44 06700 Gaziosmanpaşa/Çankaya/ANKARA

Telefon: +90 312 457 44 00

Yetki Alanı: Tüm Türkiye’nin vize başvuruları Ankara’da değerlendirilmektedir.

 • İstanbul Fahri Başkonsolosluğu

Adres: Nisbetiye Mah. Aydın Sokak No.: 6 C Blok K:3 D:8 1.Levent/İSTANBUL

Telefon: +90 212 296 95 49

Yetki Alanı: İstanbul ve çevre illerdeki Fin vatandaşlarına hizmet vermektedir. Vize başvurusu kabul etmemektedir.

 • İzmir Fahri Konsolosluğu

Adres: Kırovası Mevkii PK: 10 35170 Kemalpaşa/İZMİR

Telefon: +90 232 877 02 35

Yetki Alanı: İzmir ve çevre illerdeki Fin vatandaşlarına hizmet vermektedir. Vize başvurusu kabul etmemektedir.

Randevu Nasıl Alınır?

Tüm Türkiye’ye Finlandiya Schengen vizesi verme yetkisi sadece Ankara Büyükelçiliğindedir. Bu yüzden de vize randevusunun da buradan alınması gerekmektedir. Yoğunluk sebebiyle vizeler bazen daha geç verileceği için seyahatten en geç 1 ay öncesine randevu oluşturulmalıdır.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Finlandiya seyahat amacına göre vize türü belirlenmelidir. Bu vize türüne göre de vize başvurusu yapılmalıdır.
 • Seçilen vize türüne göre zorunlu evraklar değişiklik göstermektedir. Gerekli evrakların başvuru sahibi tarafından İngilizce, Fince ya da İsveççe eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Evrak tesliminde eksik ya da hata olmamalıdır. Bu yüzden de konsolosluğun yetkili kıldığı vize merkezlerinden ya da acentelerden danışmanlık hizmeti alınabilir.
 • Evrakların tamamlanmasının ardından büyükelçilikten randevu alınması gerekmektedir. Vize başvuruları büyükelçiliğe şahsen yapılmaktadır.
 • Vize süreci 15 iş gününde gerçekleşmektedir. Bu yüzden de resmî tatiller, özel günler düşünülerek randevu alınmalıdır. Finlandiya özellikle yaz aylarında daha çok tercih edildiği için bu dönemde büyükelçiliğin yoğunluğu da göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Vize ve pasaport acentelerden alınabileceği gibi kurye hizmeti ile adrese de postalanabilmektedir.

Finlandiya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Zorunlu evrakların tesliminden sonra vize işlem süreci 15 gündür. Ayrıca Schengen vizesi için temsilciliklerin pasaportu 30 gün tutma hakkı da bulunmaktadır. Bu yüzden de seyahate uygun olan tarihte vize almak için en geç 1 ay öncesinde başvuru gerçekleştirilmelidir.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.