BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

Güney Asya’nın en ilgi çekici ülkelerinden biri olan Pakistan, çok kültürlü yapısı ve farklı coğrafi özellikleri ile gezginlerin yeni seyahat rotaları arasında. Umman Denizi'ne kıyısı olan ülke, nüfus yoğunluğu bakımından dünyada altıncı sırada. 1947 yılında Hindistan’dan ayrılan Pakistan İslam Cumhuriyeti, daha sonra Bangladeş ile de ayrılarak bugünkü topraklarına kavuşuyor Sind, Kuzeybatı Sınır Eyaleti, Belucistan ve Pencap olmak üzere dört eyaletten oluşan ülke, pek çok değişik ırk, dil ve mezhepteki insanın yaşadığı zengin bir kültürel mozaiğe sahip.

Pakistan gezi rehberi

Bir tarafı dağlık, bir tarafı ise çöllerle kaplı olan ülke, kendine özgü kültürel unsurları, inanış biçimleri ve mitleri ile benzerine az rastlanır bir renkliliğe sahip. Nüfusun büyük çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Pakistan’da Hristiyan, Hindu ve Budistler de kendi inanç ve geleneklerine uygun bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor. Coğrafi ihtişamı ve doğal güzellikleri ile kıtanın öne çıkan ülkesi olan Pakistan, seyahat tutkunlarının yeni gözdesi. Siz de farklı bir kültürü yakından tanımak için rotanızı Pakistan'a çevirebilirsiniz.

Pakistan Hakkında Genel Bilgiler

Bulunduğu Kıta: Güney Asya
Başkenti: İslamabad
Ülke Kodu: PK
Resmi Dili: Urduca ve İngilizce
Yüz Ölçümü: 881.913 km²
GMT ile arasındaki fark: GMT+5
Telefon Kodu: +92
Alan adı uzantısı: .pk
Para Birimi: Pakistan Rupisi

 

Resmi Dili

Pakistan’ın resmi dili Urduca ve İngilizce olup ülkede Hintçe de yaygın olarak kullanılıyor.

Başkenti

Pakistan’ın başkenti İslamabad'dır.

Bitki Örtüsü

Pakistan’da tropikal ve karasal iklimin bir arada görülmesi sonucunda bitki örtüsü de çeşitliliğe sahip. Dağlık yerlerde sıklıkla bozkırlara rastlanırken yağmurlu havaların sık görüldüğü kıyı şeridinde ise ormanlık alanlar mevcut.

Geçim Kaynakları

Yeraltı zenginlikleri sınırlı olan Pakistan’ın başlıca geçim kaynakları arasında tarım ve tekstil başı çekiyor. Bunun yanında hayvancılık ve turizm sektörleri de günden güne gelişim kaydediyor.

Pakistan Nerede?

Güney Asya’da konumlanan Pakistan, batıda İran ve Afganistan, kuzeyde Çin, doğuda ise Hindistan ile komşu.

Pakistan'a Ne Zaman Gidilir?

Coğrafi farklılıkları nedeniyle iklim özellikleri değişiklik gösteren Pakistan’da karasal ve tropikal iklimi aynı anda görmek mümkün. Ülkenin genelinde sıcak ve kurak bir iklim hakimken dağlara ve yaylalara yakın bölgelerde ise sıcaklık değerleri oldukça farklı. Yaz aylarında yaylalarda 46 °C'ye kadar çıkabilen sıcaklıklar, kış aylarında ise 4 °C civarında seyrediyor. Yağış alan kuzey bölgeler ormanlarla kaplı olup batıda da aynı özellikler görülüyor. Güney kısımda ise tropikal iklim özellikleri öne çıkıyor. Bölgesel bazda değişiklik gösteren hava sıcaklıkları dikkate alındığında ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi ilkbahar ve sonbahar ayları. Pakistan’ı kapsamlı bir şekilde gezmek için en az beş-altı günlük bir plan yapabilir, görülmesi gereken şehirleri keşfedebilirsiniz.

Pakistan’daki Resmi Tatil ve Bayramlar

Pakistan yıl boyunca pek çok önemli güne sahip. Seyahatinizi bu dönemlere göre planlayarak ülkenin kültürü hakkında daha fazla bilgi edinebilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz. İşte, Pakistan’da öne çıkan bazı özel günler…

 • Aşure Günü - Mart
 • Pakistan Günü - Mart
 • Bağımsızlık Günü - Ağustos
 • Ramazan Bayramı
 • Muhammed İkbal Günü - Ağustos
 • Qaid e Azam Cinnah’ın Doğum Günü ve Christmas - Aralık
 • Kurban Bayramı

Pakistan'a Nasıl Gidilir?

Pakistan'a gitmeyi planlıyorsanız, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan direkt uçuşla Karaçi’de bulunan Jinnah Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Size en uygun tarihleri Karaçi uçak bileti sayfası üzerinden inceleyebilirsiniz. Farklı şehirlerden Karaçi'ye gitmeyi düşünüyorsanız, İstanbul aktarmalı seferlere de göz atabilirsiniz.

Pakistan'da Ulaşım İmkanları

Güney Asya’nın en kalabalık ülkelerinden biri olan Pakistan, yoğun trafiği ile ünlü. Minibüs, midi otobüs ve büyük otobüsler ülkede en sık kullanılan ulaşım araçları. Otobüslerde kadınlar için ayrı bölümler yer alıyor. Çinçi adı verilen yerel ulaşım aracı ise halk tarafından tercih edilen bir diğer seçenek. Taksiler, orta ve üst gelir grubunun tercih ettiği ulaşım araçlarının başında. Ülkenin önde gelen şehirlerinde üç farklı taksi seçeneği mevcut. Bu alternatifler; sarı taksiler, siyah taksiler ve özel taksi şirketlerinin sağladığı taksi hizmetleri. Toplu ulaşım araçları genellikle gündüz saatlerinde oldukça kalabalık. Pakistan demir yolu hattı ise pek çok şehri birbirine bağlıyor. Ülkede birden fazla şehri gezmek isteyenler için tren ideal bir çözüm.

Jinnah Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Karaçi’de yer alan Jinnah Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için otobüsler ve taksiler hizmet veriyor. Havaalanı terminalinin dışında yer alan ve üç farklı hat üzerinde çalışan otobüslerle şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. City Line 22-B, UYS-12 ve UTS-13 gideceğiniz noktaya göre seçebileceğiniz alternatiflerden. Otobüsle şehir merkezine ulaşım ücreti ise yaklaşık 60 PKR.

Otobüsler dışında havaalanı çıkışında bekleyen taksilerle de şehir merkezine gidebilirsiniz. 7 gün 24 saat hizmet veren taksilerle havalimanından şehir merkezine trafik yoğunluğuna göre yaklaşık olarak 25 dakikada ulaşmak mümkün. Karaçi ile birlikte Pakistan'ın diğer şehirlerini de görmeyi planlıyorsanız, Pegasus’un araç kiralama alternatiflerine hemen göz atabilirsiniz.

Pakistan’da Gezilecek Yerler

İlkbahar ve sonbahar aylarında ideal bir sıcaklığa sahip olan Pakistan, keşif tutkunlarını bekliyor. Doğal güzellikleri, etnik çeşitliliği ve geleneksel yemekleri ile cazip bir gezi noktası olan ülkede, bazen zamanın nasıl geçtiğini bile anlamayabilirsiniz. Karaçi ve İslamabad ülkenin en dikkat çekici şehirleri. İşte, Pakistan’ın öne çıkan gezi durakları…

Mezar-ı Kaid (Karaçi)

Pakistan’ın kurucusu adına özel olarak inşa edilen Mezar-ı Kaid, görülmesi gereken anıt mezarlardan biri. 1970 yılında tamamlanan modern yapı, Karaçi'nin manevi sembollerinden biri konumunda.

Clifton Beach (Karaçi)

Clifton beach Karaçi

Yılın hemen hemen her ayında ılık bir iklime sahip olan Karaçi’de sahil kenarında keyifli vakit geçirmek için Clifton Beach’e uğrayabilirsiniz. Yıl boyunca çeşitli etkinlik ve eğlencelere ev sahipliği yapan plaj, kentin en hareketli noktalarının başında geliyor.

Mohatta Palace (Karaçi)

Mohatta sarayı

Ağa Ahmet Hüseyin tarafından inşa edilen Mohatta Palace, kentin en görkemli yapılarının başında geliyor. Fıskiyeleri, kubbeleri ve taş parantezleriyle ilgi çekici bir mimariye sahip saray, 20 yılı aşkın süre boyunca ünlü Mohatta ailesine de ev sahipliği yapmış.

Frere Hall (Karaçi)

Free hall

Karaçi şehrinin en ikonik binalarından biri olan Frere Hall, turuncu dış cephesi ve değişik mimari unsurlarıyla gezginlerin uğrak noktası. Günümüzde idari hizmetler, belediye binası ve kütüphane olarak kullanılan binada çeşitli el yazmalarını ve önemli kitapları incelemek mümkün.

Empress Market (Karaçi)

Karaçi'nin en işlek meydanı olan Empress Market, 1889 yılından beri yerel halkın buluşma noktası. Pek çok restoran, eğlence ve alışveriş merkezinin olduğu alanda keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Pakistan Monument (İslamabad)

Başkent İslamabad’ın en modern yapılarından biri olan Pakistan Monument, açılmış bir çiçeği andıran mimarisi ile gezginlerin gözdesi. Dört yaprağa sahip olan anıt, bu şekli ile ülkenin dört eyaletini temsil ediyor. Muhteşem manzarası ile görenleri kendine hayran bırakan yapı, akşam saatlerinde yapılan ışıklandırma ile daha büyüleyici bir hale bürünüyor.

Lok Virsa Museum (İslamabad)

Ziyaretçilerine ülkenin kültürel mimarisine yakından bakma şansı tanıyan Lok Virsa Museum, pek çok etnik ögeyi bir arada görebileceğiniz bir müze. Eski dönemlerin izini taşıyan takılar, el işlemeleri, kıyafetler ve ahşap ürünler öne çıkan eserlerden.

Faysal Camii (İslamabad)

1966 yılında inşası tamamlanan Faysal Camii, dünyanın en büyük altıncı camisi statüsünde. Aynı anda 74 bine yakın kişinin ibadet edebildiği caminin mimarı ise yapılan uluslararası yarışmada birinci olan ünlü Türk mimar Vedat Dalokay.

Pakistan'da Nerede Kalınır?

Turizm sektörünün giderek geliştiği Pakistan’da konaklama seçenekleri de her geçen gün daha konforlu hale geliyor. İslamabad, Karaçi ve Lahor gibi önemli şehirlerin bulunduğu ülkede her bütçeye hitap eden bir alternatif bulabilirsiniz. Şehir merkezlerinde yer alan lüks zincir oteller kalite ve konfor isteyenlerin tercihi olurken pansiyonlar ise bütçe dostu seçenekler sunuyor. Pakistan’da merkezde bulunan çoğu otelde temizlik ve hijyen açısından sıkıntı yaşanmıyor. Karaçi’de Old Town, Club Road, Fatima Jinnah Road gibi bölgeler güvenli konaklama seçenekleri sunuyor. İslamabad’da ise Old Town ve Lake View bölgesi pek çok cazip konaklama alternatifine sahip.


OTEL REZERVASYONU YAP

Pakistan'ın Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Hindistan mutfağından izler taşıyan Pakistan yemekleri, bol baharatlı ve soslu tariflerden oluşuyor. Güney Asya’nın zengin tatlarının bir araya geldiği yemeklerden en ünlüsü Balti. Tavuk eti, garam masala, tarçın ve çeşitli baharatlarla harmanlanan yemek, ülkenin önde gelen lezzetlerinden. Bunun yanında sebze ve et çeşitlerinin birleşimi olan Curry; tavuk eti, pirinç ve safrandan oluşan Biryani ve yoğurttan yapılan baharatlı meze Raita, ülkede öne çıkan en popüler yemekler arasında.

Pakistan'da ne yenir

Pakistan'da Ne, Nerede Yenir?

Geleneksel Pakistan Yemekleri: Chandi (Karaçi), Lalqila (Karaçi), The Monal (İslamabad)

Fast Food: Boat Basin (Karaçi), Eaton (Karaçi), Savour Foods (İslamabad)

Kahveciler: Butler’s Chocolate Cafe (Karaçi), Espresso (Karaçi), Burning Brownie (İslamabad)

Pakistan'da Ne Hediye Alınır, Nereden Alışveriş Yapılır?

Pakistan’dan halı, kilim, bambu obje, otantik takı, çanta, şal ve tekstil ürünleri satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra ünlü baharatlar garam masala, köri ve daha pek çok baharat çeşidine de yöresel pazar ve dükkanlardan ulaşmanız mümkün. Melody Park ve Ayub Market, İslamabad’da alışveriş için uygun adresler olurken Karaçi’de ise Port Grand, Frere Hall, Dolmen Mall Clifton ziyaret edilmesi gereken alışveriş durakları arasında yer alıyor.

Pakistan Gece Hayatı

Muhafazakar bir yapıya sahip olan Pakistan’da Avrupai tarzda bir eğlence anlayışı hakim değil. Havanın kararmaya başlaması ile kalabalıklaşan restoran ve canlı müzik yerlerinde yemek eşliğinde eğlenmek ve keyifli vakit geçirmek mümkün.

Vize Süreci

Bordo pasaport sahiplerinin Pakistan seyahati öncesinde vize başvurusu yapması gerekiyor. Bunun yanı sıra pasaportunda geçerli Schengen, ABD veya İngiltere vizesi olan Türk vatandaşları, 32 USD karşılığında Pakistan sınır kapısından vize alabiliyor. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise ülkeye vizesiz olarak seyahat edebiliyor.

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Pakistan’da alkol kullanımı yasak. Müslüman olmayanlar için ise alkol tüketiminde bir kısıtlama söz konusu değil, ama alkole güvenli bir biçimde ulaşabilmek yine de sorun teşkil ediyor.
 • Pakistan’ın resmi dillerinden biri de İngilizce. Bu nedenle ülkede İngilizce konuşarak hiçbir sorun yaşamadan seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Karaçi Pakistan’ın en gelişmiş şehri. Haydarabad kutu tipi bina mimarisi ile öne çıkarken Lahor ise ülkede ticaret ve endüstrinin kalbinin attığı kent olarak kabul ediliyor.
 • Spor tutkusu ile ünlü olan ülkede, kriket ve polo ulusal sporlar arasında gösteriliyor. Dünyanın en büyük polo sahasına ev sahipliği yapan Pakistan'da nefes kesici polo maçları düzenleniyor. Kriket maçlarında ise bütün ülke şenlik havasına girerek eğlenceli vakit geçiriyor.
 • Pakistan’da tekstil, tasarım ve zanaatkarlık oldukça gelişmiş. Mağazalarda yüzlerce kumaş ve bez çeşidine rastlayabileceğiniz gibi, sokaklarda toplu taşıma araçlarının süslenmesine ve rengarenk boyanmasına da sık sık şahit olabilirsiniz.

Önemli Telefonlar

 • Alan Kodu: +92
 • Jinnah Uluslarası Havalimanı: +92 21 99071111
 • Acil Yardım: 112
 • Polis: 999

Pakistan Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.