BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

İtalya Vize Başvurusu

Eşsiz tarihi dokusuyla her yıl milyonlarca turist ağırlayan İtalya’ya seyahat etmek için ilk önce vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Vize başvurusu hakkında merak edilen konuların başında ise vize türleri, vize başvuru şartları, başvuru için gerekli belgeler, başvuru ücreti ve vizenin ne kadar sürede çıktığı gibi faktörler geliyor.

Sizler için hazırladığımız “İtalya vize başvuru rehberi”nde bütün bu süreç hakkında ihtiyacınız olan bilgileri bir arada bulabilirsiniz.

İtalya Uçak Bileti Aldınız mı?

Bir ülkeye ilk kez seyahat gerçekleştiren çoğu kişi, vize işlemlerini tamamlamadan uçak bileti almamayı tercih ediyor. Ancak İtalya vize başvurusunda satın aldığınız uçak bileti ile ilgili detayları yetkili makamlarla paylaşmanız, seyahat için hazır olduğunuza dair olumlu bir intiba bırakacaktır.

Uçak biletinizi erken tarihte almanız, vize işlemleri belirli bir zaman aldığı için indirimli fiyatlardan yararlanmanızı da sağlıyor. Bundan dolayı İtalya uçak bileti alırken erken rezervasyon avantajlarından faydalanmak mümkün oluyor.


NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

***

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir:

İtalya Gezi Rehberi

Roma’da Gezilecek Yerler

Venedik’te Gezilecek Yerler

 

İtalya Vize Türleri

Schengen ülkeleri arasında yer alan İtalya, ziyaret amacı ve süresine bağlı olarak ziyaretçilerine pek çok farklı vize seçeneği sunuyor.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Turistik, ticari, eğitim, sağlık, spor ve kültürel ziyaret gibi amaçlarla İtalya’yı ziyaret edecek kişiler, Schengen Vizesi olarak da adlandırılan kısa süreli vize başvurusunda bulunmalıdır.

Schengen Vizesi Nedir?

1995 yılında imzalanan Schengen Sözleşmesi, Avrupa Birliği’ne üye ülke vatandaşlarının serbest olarak dolaşımda bulunmasına yönelik bir kolaylık sağlıyor. Schengen bölgesine dahil olan 26 ülke arasında Almanya, Malta Estonya, Finlandiya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Danimarka, Lüksemburg, Fransa, Hollanda, Macaristan, İspanya, Letonya, İsveç, Slovenya, Lihtenştayn, Litvanya, Polonya, Portekiz, Slovakya ve Yunanistan bulunuyor. Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerin vatandaşları ise, alacakları Schengen Vizesi ile bu 26 ülkeye tek vizeyle seyahat edebilmektedir.

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri, İtalya vize başvurusunun olumlu olması halinde bütün Schengen ülkelerine 90 günü aşmayacak şekilde seyahat edebiliyor. Hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah ve kırmızı) pasaport ile hizmet (gri) pasaport sahipleri ise yine 90 günü aşmayacak şekilde, fakat vize başvurusunda bulunmadan seyahatlerini gerçekleştirebiliyor.

İtalya Turistik Vizesi

İtalya’yı turistik amaçlı ziyaret etmek isteyen kişilerin başvuruda bulunması gereken vize türüdür. 90 günden az şekilde planlanan seyahatleri kapsamaktadır.

İtalya Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Ticaret ile uğraşan meslek erbaplarının iş ve fuar ziyaretleri için alması gereken vize türüdür. 90 günü aşmayacak şekilde düzenlenen ticari vizeyi almak için İtalya’daki iş ortağınızın düzenlediği davet mektubunu yetkililere sunmanız gerekiyor.

İtalya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Aile, akraba ve arkadaşları ziyaret etmeniz için verilen 90 günlük geçici vizedir. Bu vizeyi de almak için, tıpkı ticari vize başvurusunda olduğu gibi bir davet belgesi sunmanız gerekmektedir.

İtalya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Mesleki konferans, sempozyum ve konuşma gibi etkinlikler ile birlikte kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunan yetkilileri kapsayan kısa süreli vize türüdür.

İtalya Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

İtalya’da yapacağınız mesleki staj ve geçici eğitim süresi 90 günü geçmiyorsa, kısa süreli öğrenim ve staj vizesine başvuruda bulunabilirsiniz.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

İtalya’da kesintisiz olarak 90 günün üzerinde kalması gereken ve bunu belgeleyebilen (uzun süreli öğrencilik, çalışma izni, evlilik gibi) kişilerin ikameti için verilen vize türüdür.

İtalya Transit Vizesi

Schengen ülkesi olmayan başka bir ülkeye İtalya üzerinden yapacağınız seyahatler için gerekli olan vize türüdür. Schengen prosedürleri gereği, günlük olarak geçiş yapsanız bile transit vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

İtalya Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • İtalya’ya seyahat etmek için gerekli olan Schengen vizesine başvurmak için konsolosluktan randevu alınması zorunlu tutulmuştur. İşlemlerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz adına randevunuzu seyahatinizden en az 15 gün önce almanızı tavsiye ediyoruz.
 • Başvuru için hazırlanan belgelerin tamamının yetkililere elden teslim edilmesi gerekiyor. Fiziki başvuru şartı bulunduğu için elektronik posta, mektup ve faks gibi uzaktan teslim seçenekleri kabul edilmiyor.
 • Pasaport kopyası ve önceden alınmış bütün vize kopyalarının en az 3 ay daha geçerli olması gerekiyor. Ayrıca pasaportta en az 2 boş yaprağın bulunması da başvuru şartları arasında yer alıyor.
 • Schengen vizesine ilk kez başvuru yapacak kişilerin başvuru öncesinde parmak izi taraması yaptırması gerekiyor. Kimlik sahteciliğine karşı alınan parmak izi örneği, sonraki Schengen vizesi başvurularınız için 5 yıl boyunca saklanmaktadır.
 • Başvuruda yetkililere beyan edeceğiniz pasaportun veriliş tarihi 10 yıldan daha eski olmamalıdır.

İtalya Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Kimlik fotokopisi
 • İtalya vize başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf, 3.5x4 cm ve açık arka fonlu
 • Pasaportun aslı ve fotokopisi (Dönüş tarihinden itibaren en az 90 gün daha kullanım süresi olması gerekiyor.)
 • Eski pasaportların fotokopisi
 • Uluslararası geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigortası
 • Çalışılan şirkete ait imza sirküleri
 • SGK’dan alınan işe giriş bildirgesi, son 3 aylık maaş bordrosu ve sigorta hizmet dökümü.
 • Acil durumlarda ulaşılacak kişi bilgisi, konaklanacak otel ve uçak bileti bilgilerini içeren rezervasyon detayları.
 • Gelir beyanında bulunulan bir dilekçe
 • Varsa gayrimenkul tapusu ve araç ruhsatı fotokopileri
 • Banka şubesi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış, son 3 aya dönük hesap özetleri
 • Teminat göstermek için banka hesap cüzdanı fotokopisi, nakit para beyanı ve kredi kartı fotokopileri
 • Son 3 aya ait faaliyet belgesi, vergi levhası ve Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi (Ticari vize başvurusunda bulunacak işverenler ve serbest meslek erbapları için geçerlidir.)
 • Şirketin antetli kağıdına yazılan, çalışanın İtalya’da bulunma gerekçesi ile bulunacağı tarihlerin yer aldığı kaşeli ve ıslak imzalı dilekçe (Masrafları bir şirket tarafından karşılanacak çalışanlar için geçerlidir.)
 • SGK emeklilik kartı fotokopisi ve maaşın alındığı hesap cüzdanı fotokopisi (Emekliler için)
 • Mevcut eğitim dönemine ait öğrenci belgesi (Öğrenciler için)
 • Vize sponsor dilekçesi (Geliri bulunmayan kişiler için)

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Öğrenci ve işsiz gibi maddi durumu yurt dışına seyahat etmek için yeterli olmayan kişiler, sponsor kişiden alacakları dilekçe ile başvuruda bulunabilmektedir. Vize sponsor dilekçesini hazırlayan kişinin, başvuru sahibinin 1. dereceden akrabası olma şartı bulunuyor.

Banka hesabında yeterli bakiyeye sahip işsiz ve öğrenciler, herhangi bir sponsor desteğine ihtiyaç duymadan vize başvurusu yapabilmektedir. Bunun için; başvuruyu yapacak kişiye ait banka hesap dökümleri, varsa öğrenci belgesi, 1. dereceden akrabanın yazacağı ve kişinin maddi durumunun yeterli olduğunu belirten dilekçe yeterli olmaktadır.

İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya vizesine başvuru için ödenecek ücretler arasında konsolosluk harcının yanı sıra başvuru formu ücreti, fotoğraf ücreti ve vize danışmanlık ücreti gibi kalemler bulunmaktadır.

Mart 2020 itibarıyla geçerli güncel ücretler şu şekildedir:

 • Vize başvuru harcı: 80 Euro
 • 6-12 yaş arası için vize başvuru harcı: 40 Euro

 

Başvuru Merkezleri

 • İtalya Büyükelçiliği

Adres: Remzi Oğuz Arık Mah. No: 118, 06680 Kavaklıdere - Çankaya / ANKARA

Telefon: +90 (312) 457 42 00

Ankara Büyükelçiliği Yetki Alanı: Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir.

 • İstanbul İtalya Başkonsolosluğu

Adres: Boğazkesen Cad. Tomtom Kaptan Sk. No: 5, 34433, Tophane - Beyoğlu/İstanbul

Telefon: +90 (212) 243 10 24

İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı: Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bartın, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat, Zonguldak.

 • İzmir İtalya Konsolosluğu

Adres: Cumhuriyet Meydanı, Cumhuriyet Apt, No: 112 / 3, 35212 Alsancak / İZMİR

Telefon: +90 (232) 463 66 76

İzmir Konsolosluğu Yetki Alanı: İzmir, Adıyaman, Adana, Ağrı, Afyon, Antalya, Aksaray, Batman, Aydın, Bitlis, Bingöl, Burdur, Diyarbakır, Denizli, Gaziantep, Elazığ, Hatay, Hakkari, Kahramanmaraş, Isparta, Kayseri, Karaman, Konya, Kilis, Manisa, Malatya, Mersin, Mardin, Muş, Muğla, Osmaniye, Niğde, Şanlıurfa, Siirt, Van, Şırnak, Uşak, Tunceli.

Randevu Nasıl Alınır?

İtalya vize başvurusunda bulunan kişilerin, başvurularını kolay bir şekilde gerçekleştirmeleri için randevu alması zorunlu tutulmuştur. 90 günlük kısa süreli vize başvuruları, İtalya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği vize danışma merkezleri veya turizm acenteleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Uzun süreli vize başvuruları ise şahsen yapılmaktadır.

İtalya Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Konsolosluğu; bulunulan bölgeye göre vize başvuruları için hizmet vermektedir. Bu konsoloslukların yanı sıra Bursa, Gaziantep, Trabzon ve Antalya’da bulunan fahri konsolosluklar üzerinden de başvuru işlemleri yapılmaktadır. Ancak fahri konsolosluklara verilen başvuru evrakları, değerlendirilmek üzere bağlı bulunan konsolosluklara yönlendirilmektedir.

İnceleme sürecinden dolayı vize randevusunu seyahat tarihinizden en az 15 gün öncesinde almanız, seyahat planınızı aksatmayacaktır. Ancak resmi tatiller ve aşırı yoğunluktan dolayı bu sürecin biraz daha aksayabileceğini unutmayın.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Vize başvurusunda bulunmadan önce, seyahat tarihinizi net bir biçimde belirlemeniz önemlidir. Toplam seyahat süreniz 90 günü geçmeyecekse kısa süreli Schengen vizesi, 90 günden uzun seyahatlerinizde ise uzun süreli vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor.
 • İstenen bütün evrakların eksiksiz ve son tarihine uygun şekilde hazırlanması, başvurunuzun olumlu şekilde sonuçlanması için çok önemlidir. Belgelerde eksik olmadığından emin olmak için profesyonel danışmanlık hizmeti almanızı öneriyoruz.
 • Evrakları hazırladıktan sonra vize başvurusu için randevu alabilirsiniz. Kısa süreli seyahatler için randevu işlemlerinin vize danışmanlık merkezleri aracılığıyla yapılması gerekiyor. Başvuru ise şahsen gerçekleştirilmektedir.
 • Konsoloslukta tamamladığınız başvuru işleminden sonra verdiğiniz evraklar yetkiler tarafından incelenir. Başvurunuz, resmi tatiller hariç ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.
 • Resmi olarak yetkilendirilmiş vize kuruluşu İDATA üzerinden başvuru durumunuzu sorgulayabilirsiniz.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belgelerinizde herhangi bir problem bulunmaması durumunda başvurunuz en geç 5 iş günü içerisinde olumlu olarak sonuçlandırılır. Türki Cumhuriyetler gibi diğer ülke vatandaşlarının başvuru incelemesi ise 15 güne kadar tamamlanır.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.