BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Norveç Vize Başvurusu

Norveç, her yıl çok sayıda turistin merakla ziyaret ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. İş, turistik veya kültürel amaçla seyahat edilen Norveç’e gitmeden önce vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Norveç vizesi almak istiyorsanız başvuru sırasında dikkat etmeniz gerekenler hakkında detaylı bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Size özel hazırladığımız Norveç Vize Rehberi’nde vize başvuru koşulları, vize ücreti, gerekli belgeler ve başvuru merkezleri hakkındaki detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Norveç Uçak Bileti Aldınız Mı?

Norveç vizesi almayı kolaylaştırıcı etkenler arasında başvuru sırasında uçak biletinizin olması yer almaktadır. Norveç uçak bileti alındıktan sonra biletin alındığına dair belge, vize başvurusu sırasında konsolosluğa iletilebilir.

Norveç vizesi yaklaşık 15 gün içinde sonuçlandığı için biletinizi erken rezervasyon fırsatlarından faydalanarak çok daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlgilinizi Çekebilir:

Norveç Gezi Rehberi

Oslo Gezi Rehberi

Norveç Vize Türleri

Norveç vizesi, seyahat süresine ve amacına göre değişebilmekte ve farklı türlere ayrılmaktadır.

C Tipi (Kısa Süreli Vize)

Norveç’te geçici olarak kalmak isteyen kişiler C tipi vize almaktadır. Schengen vizesi olarak da bilinen C tipi vize, 6 aylık süre içinde 90 güne kadar alınabilmektedir. Norveç’in de arasında bulunduğu Schengen üye ülkelerine turistik, ticari veya eğitim amaçlarıyla seyahat etmek isteyen kişilerin Schengen vizesi başvurusu yapması gerekmektedir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi vatandaşların 180 gün içinde 90 güne kadar Schengen vizesi alma hakkı vardır. Diplomatik (kırmızı ve siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 gün sınırını aşmamak kaydıyla Schengen vizesinden muaf tutulmaktadır.

Norveç Turistik Vizesi

Norveç’e turistik amaçla gitmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri 90 günlük bir vize almak zorundadırlar ancak bu durum 6 ay içinde 90 günü geçmemek kaydıyla hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri için geçerli değildir.

Norveç Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Norveç’e iş ve ticari amaçlı gitmek isteyen kişilerin başvurduğu bu vize tipi, 90 güne kadar verilebilmektedir. Norveç’e ticari amaçlı gidecek kişinin Türkiye’ye geri döneceği ve izin günlerinin yazılı olduğu bir dilekçenin teslim edilerek alınacağı bu vize türü, ortalama 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Norveç Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Norveç’te yaşayan yakınlarınızı görmek için alacağınız bu vize türü ülkede 90 güne kadar kalmanıza olanak tanımaktadır. Ayrıca ziyaret edeceğiniz kişilerin davet mektubu göndermesi gerekmektedir. Bu mektup, kendi ülkenize geri döneceğinizi, ziyaret nedeninizi ve seyahat tarihlerinizi temin etmelidir.

Norveç Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Norveç’e 90 gün sınırını geçmeme şartıyla konferans, organizasyon, spor müsabakalarına katılmak gibi amaçlarla gitmek isteyen hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu bulunan kişiler vize almaktan muaftır. Bordo (umuma mahsus) pasaportluların başvuruda bulunması gereken bu vize türü, yaklaşık 15 gün içinde sonuçlanabilmektedir.

Norveç Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

Bordo pasaport sahiplerinin 90 güne kadar alabileceği bu vize türü, Norveç’e kısa süreliğine eğitim amacıyla gitmek isteyenler için uygundur. Hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri ise bu vizeyi almaktan muaftır.

Norveç Sağlık Vizesi

Norveç’e tedavi amaçlı gitmek isteyen kişilerin sağlık vizesine başvuruda bulunması gerekmektedir. En fazla 90 gün geçerli olan bu vizeye başvururken tedavi edileceğiniz hastanenin davet mektubunu bulundurmanız önem taşımaktadır.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Schengen vizesi üye ülkelerinde 90 günden fazla konaklamak isteyen vatandaşlar D tipi vizeye başvurmaktadır. Norveç Ulusal Vizesi diye de adlandırılan D tipi vizeye eğitim, iş veya uzun süreli aile ziyareti için başvurulabilmektedir. Ayrıca Norveç Ulusal Vizesi’ni alan kişiler 90 günü aşmamak kaydıyla diğer Schengen ülkelerini de ziyaret edebilir.

Norveç Transit Vizesi

Geçiş vizesi diye de adlandırılan Norveç Transit Vizesi, Oslo Havalimanı’ndan üçüncü bir ülkeye geçiş yaparken kullanılmaktadır. Ayrıca son varış noktanıza ulaşmak için Norveç’ten transit geçmeniz durumunda C tipi vizenizin olması gerekmektedir.

Norveç Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Norveç vizesi başvurusu seyahat tarihinden en fazla 90 gün en az 15 gün öncesinde yapılmış olmalıdır.
 • VFS Global veya vize danışmanlık merkezlerinden randevu aldıktan sonra seyahat amacına ve süresine uygun olarak toplanan belgeler elden teslim edilmektedir.
 • Pasaportun ve önceki vizelerin tüm kopyalarının seyahat tarihinden önce en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportlarda en az iki sayfanın boş bırakılması önem taşımaktadır.
 • Norveç vize başvurusu sırasında parmak izi vermek gerekmektedir. Son 5 yıl içerisinde VIS (Visa Information System / Vize Bilgi Sistemi) ile parmak iziniz alınmış olsa bile bu işlemi yenilemeniz şarttır ancak 12 yaştan küçük çocuklar ile parmak izi veremeyecek durumda olanlar bu durumdan muaf tutulmaktadır.
 • Pasaportunuzun 10 yıldan eski olması, Norveç vizesi almanızı ve seyahatinizi mümkün kılmamaktadır.

Norveç Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Norveç’e seyahat etmek isteyen turistler, işverenler, işsizler, sigortalı çalışanlar, esnaf ve sanatkârlar, öğrenciler ve emeklilerin Norveç vizesi başvurusu sırasında ihtiyaç duyacakları bazı belgeler vardır.

 • Pasaport (Son 10 yıl içinde alınmış olması, en az 2 sayfasının boş olması, alacağınız vizenin süresi bittikten sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir)
 • Norveç vize başvuru formu
 • Başvuru formuna ait kapak mektubu çıktısı
 • Kimlik fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğü’nden veya e-devlet üzerinden alınabilir ancak e-devletten alınan belgelerin barkodlu olması gerekmektedir)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Son 1 ayda çekilmiş olması, boyutlarının 35x45 mm olması, arka planın beyaz renkte olması gerekmektedir)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Banka hesap dökümü (Vizeye başvurmadan en fazla 1 hafta öncesinden alınması, son 6 aylık hesap hareketlerini göstermesi, üzerinde banka yetkilisinin imzasının ve kaşesinin bulunması gerekmektedir. Ayrıca banka hesabınızda bulunan mevcut para miktarının seyahatinize yetecek seviyede olması önemlidir)
 • Otel rezervasyon bilgileri (Seyahat edecek kişinin kendi telefon, adres gibi iletişim bilgilerini de belirtmesi gereklidir)
 • Norveç’e giderken kullanacağınız taşıtla ilgili bilgiler (Bu bilgilere uçak biletiniz de dahildir)
 • Davetiye mektubu (Aile, arkadaş veya akraba ziyaretleri ile ticari ve sağlık seyahatlerinde ziyaret edilecek yerden/kişiden davetiye mektubu gereklidir)
 • Çiftçilik belgesi aslı ve fotokopisi (Norveç’e seyahat edecek çiftçiler için gerekli bir belgedir, bu belge çiftçinin bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmektedir)
 • Vize sponsor dilekçesi (Yeterli düzeyde geliri olmayan öğrenciler, işsizler ya da çalışanların vize sponsor dilekçesi alması, başvuruya olumlu etki sağlayacaktır)
 • Öğrenci belgesi aslı ve kopyası (İngilizce orijinalinin de başvuruda bulundurulması gerekmektedir)
 • Reşit olmayan öğrenciler için noter onaylı muvafakatname (İngilizce çevirisi de bulunmalıdır)

Çalışanlar için Gerekli Belgeler

Aşağıda bulunan belgeler ise Norveç’e gitmek isteyen çalışan kişiler için gerekmektedir:

 • Son 3 ay maaş bordronuz (Evrağınızın ıslak imzalı ve kaşeli olduğundan emin olunuz)
 • Şirket banka hesap cüzdanı fotokopisi (Bu belgeyi imzalayan banka yetkilisinin beyannamesinin fotokopisi de yer almalıdır)
 • Barkodlu SGK işe giriş belgesi (SGK Genel Müdürlüğü’nden veya çalışılan kurumun muhasebe görevlisinden alınabilir)
 • SGK hizmet döküm belgesi aslı ile fotokopisi (4A Hizmet Dökümü belgesi)
 • Faaliyet belgesi (Son 3 aya ait olmalı) ve ticaret sicil belgesi fotokopisi
 • Son döneme ait vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi (Süresinin hala geçerli olduğuna dikkat edilmelidir. Bir işyerinin sahibi veya ortağı iseniz, kurum müdürünün noter onaylı imza sirküleri fotokopisi gerekmektedir)
 • Vize talep dilekçesi (Norveç’e iş amaçlı seyahatlerde çalışılan kurumun imza yetkilisi tarafından İngilizce olarak antetli kağıda yazılmalıdır; bu belge ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır)
 • Resmi Gazete İlanı kopyası (Ticaret Sicil Gazetesi)
 • Varsa tapu, araç ruhsat, kredi kartı ve kira kontratı fotokopileriniz

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Norveç’e gitmek isteyen ancak yeterli düzeyde geliri bulunmayan öğrenci, işsiz, çalışan veya işverenlerin sponsor dilekçesi ile vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bu esnada dikkat edilmesi gereken husus, sponsorların birinci dereceden akraba (yasal veli) olmasıdır ancak birinci dereceden akrabaların sponsor olamaması durumunda ikinci veya üçüncü dereceden akrabalar sponsor olarak gösterilebilir. Sponsor olacak kişi belirlendikten sonra dilekçenin yanı sıra sponsorun iş durumunu gösteren belgeler, ev tapusu, araba ruhsatı ve banka hesap dökümü gibi maddi durumunu ifade eden belgeler, sponsorun noterden alınacak imza sirküleri ve sponsorun vukuatlı nüfus kayıt örneğinin de başvuru sırasında bulundurulması gerekmektedir.

Ayrıca Norveç vizesi başvurusunda sponsor dilekçesi kullanılması gereken durumlarda örnek dilekçe mektubunun incelenmesi bu süreci kolaylaştırmaktadır.

Norveç Vize Ücreti Ne Kadar?

Norveç vizesi başvurusu sırasında vize ücreti ve VFS Global servis ücreti ödenmektedir. Başvurudan önce evrakların hazırlanması sırasında biyometrik fotoğraf, yeminli tercüman ve kurye ücreti de ödenebilmektedir. Mart 2020 itibarıyla geçerli güncel ücretler şu şekildedir:

 • Vize Harç Ücreti: 80 Euro (yetişkinler için), 35 Euro (6-12 yaş arası ve anlaşmalı ülkeler)
 • VFS Global servis ücreti: 139 TL

Yapılan başvuru sırasında kurye hizmetinin tercih edilmesi halinde ek olarak 60 TL ödenmektedir. Ancak İstanbul’da ikamet eden kişiler Macar Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firma olan As-Visa üzerinden başvuru gerçekleştirdiği takdirde ödemeleri gereken ücret 105 Euro’dur. Bu ücretin peşin ve Euro şeklinde ödenmesine dikkat etmek gerekmektedir.

 Başvuru Merkezleri

Norveç’e gitmek için vize alması gereken kişiler, Norveç Krallığı’nın yetkilendirdiği firma olan VFS Global aracılığıyla işlem yapabilmektedir. Ancak İstanbul’da ikamet edip Norveç’e seyahat etmek isteyen vatandaşların kısa süreli Schengen vizesi almak için Macaristan Baş Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği As-Visa’ya başvuruda bulunması gerekmektedir. İstanbul’da ikamet edenlerin uzun süreli vize almak için ise VFS Global aracılığıyla vize başvuru merkezlerine müracaat etmeleri gerekebilmektedir.

 • As- Visa Solutions İstanbul

Adres: Ergenekon Mahallesi Cumhuriyet Caddesi Fransız Hastanesi Sokağı No:5/1-2-3-4-5-6 Harbiye Şişli – İstanbul

Telefon: 0212 245 95 95

As-Visa Solutions İstanbul Yetki Alanı: İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli (İzmit) Sakarya (Adapazarı), Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova

 • VFS Global Ankara Vize Başvuru Merkezi

Adres: İşçi Blokları Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:57/A Çankaya/Ankara 06530 – Regnum Sky Tower

Telefon: (0212) 373 58 11 (Çağrı merkezi numarasıdır)

VFS Global Ankara Vize Merkezi Yetki Alanı: Türkiye’deki bütün iller

 • VFS Global İzmir Vize Başvuru Merkezi

Adres: Akdeniz Mahallesi Akdeniz Caddesi Reyent İş Hanı No:1/C Pasaport/İZMİR

Telefon: 0212 373 58 16 (Çağrı merkezi numarasıdır)

VFS Global İzmir Vize Merkezi Yetki Alanı: Türkiye’deki bütün iller

 • VFS Global Antalya Vize Başvuru Merkezi

Adres: Yeşilbahçe Mahallesi 1480 Sokak Ülker Apartmanı No:42/B Muratpaşa Antalya

Telefon: 0212 373 58 16 (Çağrı merkezi numarasıdır)

VFS Global Antalya Vize Merkezi Yetki Alanı: Türkiye’deki bütün iller

Randevu Nasıl Alınır?

Norveç vizesi başvuruları ortalama 15 gün içerisinde sonuçlandığı için başvuruların bu süre dikkate alınarak yapılması gerekmektedir. Bunun için vize başvuru merkezlerinden ortalama 1 ay öncesinden randevu almak doğru bir tercih olacaktır. Merkezlerin yoğunluk durumuna göre değişmekle birlikte randevular kimi zaman ertesi güne bile verilebilecek kadar hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Hem uzun süreli hem de kısa süreli vizeler için konsolosluklar yerine Norveç Krallığı’nın yetkilendirdiği VFS Global’e başvuru yapmak gerekmektedir. Bunun dışında vize hakkında danışmanlık almak için ise vize danışmanlık merkezlerinden randevu alınabilmektedir.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Gidilecek ülkeye hangi tür vize başvurusu yapılması gerektiği öğrenilmelidir. Bunun için gidecek kişinin hangi statüde (öğrenci, işsiz, emekli vb) olduğu ve hangi amaçla gittiğinin yanında gideceği ülkede ne kadar süre kalacağı da belirlenmelidir. Ayrıca bu esnada hangi pasaporta sahip olduğunuz (bordo, yeşil, kırmızı, siyah, gri) da vize alıp almayacağınızı belirleyecektir.
 • Vize türü belirlendikten sonra başvuru şartları detaylıca araştırılıp gerekli evraklar hazırlanmalıdır.
 • Evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra başvurular, Norveç Krallığı’nın akredite ettiği acentelerden veya vize başvuru merkezlerinden gerçekleştirilmektedir.
 • Norveç vizesi başvuruları, yaklaşık 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize başvurusu, UDI veya elçilik tarafından işleme alınmaktadır. Vize alma ihtimalini kolaylaştırmak için evrakların eksiksiz bir şekilde ilgili merciiye iletilmesi önem taşımaktadır.
 • Vize başvurusu yapıldıktan sonra başvuru merkezinin internet adresi üzerinden takip edilebilmektedir.

Norveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç vizesi başvurusu tamamlandıktan sonra 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Türkiye vatandaşları dışında diğer ülkelerin vatandaşları için ise bu süre çoğunlukla aynı olmakla birlikte 15 gün- 1 ay arasında değişebilmektedir.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.