;
tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Vize Rehberi

Vize Rehberi

İçindekiler


NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlgilinizi Çekebilir:

Kuveyt Gezi Rehberi

Kuveyt Uluslararası Havaalanı

Kuveyt Vize Türleri

Vize gerektiren her ülkede olduğu gibi Kuveyt’e gitmek için de seyahatin amacına, süresine ve pasaport tipine bağlı olarak farklı vize prosedürleri uygulanmaktadır.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Kuveyt’e 90 günü (3 ay) aşmamak kaydıyla turistik, kültürel, sportif, ticari, diplomatik amaçlı gerçekleştirilecek olan seyahatler için C tipi vize (kısa süreli vize) almak gerekmektedir. Bu prosedür umuma mahsus (bordo), hizmet (gri), hususi (yeşil) ve diplomatik (kırmızı ve siyah) olmak üzere tüm pasaport sahipleri için geçerlidir.

Pasaportunda İsrail vizesi damgası bulunanlar hariç bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bu işlem uygulanmaktadır.

Kuveyt Turistik Vizesi

Mimari yapıları, doğal güzellikleri sebebiyle her yıl binlerce kişinin tercih ettiği yerler arasında gelen Kuveyt’e turistik amaçlı seyahat etmek isteyen kişilerin başvurduğu vize türüdür. Kuveyt turistik vizesi, ülkede 90 güne kadar seyahat imkanı tanımaktadır.

Kuveyt Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Kuveyt’e 90 gün sınırını geçmemek kaydıyla yapılacak iş ve ticari amaçlı seyahatlerde bu vize türüne başvuruda bulunmak gerekmektedir. Ancak ticari amaçla gidilecek kurumun başvuru sahibi adına vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Kuveyt Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

90 güne kadar geçerli olan bu vize türü, bölgede ikamet eden bir akrabanın davetiye mektubuna sahip olunmasıyla alınabilmektedir.

Kuveyt Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Kuveyt’e kültürel, sportif faaliyet veya bir konferansa katılmak için gitmek isteyen kişilerin alması gereken vizenin süresi 90 güne kadar geçerlidir.

Kuveyt Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

Kuveyt’e 90 günden az bir süre için eğitim ve staj amacıyla gidecek olan kişilerin sahip olması gereken vize türüdür.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Kuveyt’te 90 günden uzun süre konaklamak isteyen kişilerin D tipi vizeye başvurması gerekmektedir.

Kuveyt Transit Vizesi

Kuveyt üzerinden üçüncü bir ülkeye seyahat edecek olan kişilerin transit geçişlerde vize alması gerekmektedir. Kuveyt transit vizesi, 7 güne kadar geçerlidir.

Kuveyt Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Uzun süreli Kuveyt seyahatleri için Kuveyt Ankara Büyükelçiliği’ne, kısa süreli seyahatler için ise vize başvuru merkezlerine başvuru yapmak gerekmektedir.
 • Kısa süreli Kuveyt vizelerinde parmak izi şartı aranmazken uzun süreli vizelerde bu prosedür uygulanmaktadır.
 • Pasaportun seyahatin bitiş tarihinden 6 ay sonra geçerli olması, en az iki sayfasının boş olması ve 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca İsrail’e giriş damgası ve İsrail vizesinin alındığını gösteren pasaport sahipleri Kuveyt vizesi alamamaktadır.

Kuveyt Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kuveyt’e turistik amaçlı seyahat edecek olan işsizler, sigortalı çalışanlar, emekliler, öğrenciler, esnaf-sanatkarlar ve serbest meslek mensupları ve işverenlerin vize başvurusu sırasında sahip olması gereken belgeler aşağıda sunulmuştur.

 • Pasaport (10 yıldan eski olmaması, en az 2 sayfasının boş olması, seyahat bitiminden sonra 6 ay kadar daha geçerli olması gerekmektedir)
 • Kuveyt vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Uçak bileti ve konaklama bilgileri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Fotoğrafın güncel olması gerekmektedir)
 • Vize talep dilekçesi (Dilekçede seyahat tarihleri ile seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açık bir şekilde belirtilmeli ve İngilizce yazılmış olmalıdır)

Kuveyt’e akraba, aile, arkadaş ziyareti için gidecek vatandaşların aşağıdaki belgeleri başvuru esnasında ilgili kuruma iletmeleri gerekmektedir:

 • Vize güvenlik formu
 • Ziyaret edilecek kişinin nüfuz cüzdanı
 • Ziyaret edilecek kişinin gelir belgesi
 • Ziyaret edilecek kişinin çalışma izni
 • Ziyaret edilecek kişinin pasaport fotokopisi
 • Ziyaret edilecek kişi ile akraba olunduğunu belirten belge

Kuveyt vizesine başvuran kişi SSK’lı bir çalışan ise aşağıdaki belgeleri temin etmesi gerekmektedir:

 • Şirketin antetli kağıdı
 • Seyahat amacı (İngilizce yazılmalıdır)
 • Şirket yetkililerinin imza ve kaşeleri
 • Davet mektubu

Kuveyt vizesine başvuran kişi şirket sahibi ise bu kişinin şirketin antetli kağıdına ticari faaliyetlerini ve seyahat amacını anlatan bir dilekçe yazması gerekmektedir.

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Vize sponsor dilekçesi, öğrenci, işsiz, yeterli düzeyde geliri olmayan çalışanların vize alırken ihtiyaç duyduğu bir belgedir. Birinci derece akrabaların maddi olarak sponsor olduğunu gösteren bu belge, birinci derece akrabalara ulaşılamadığı takdirde ikinci veya üçüncü dereceden akrabalar aracılığıyla da alınabilmektedir.

Vize sponsor dilekçesine ihtiyaç duyan kişilerin sponsorun maddi durumunu gösteren belgeleri (ev tapusu, araba ruhsatı ve banka hesap dökümü ve iş durumunu gösteren belgeler), sponsorun noterden alınacak imza sirküleri ve sponsorun vukuatlı nüfus kayıt örneğini de başvuru sırasında ilgili merkeze sunması gerekmektedir.

Kuveyt’e seyahat ederken vize sponsor dilekçesine ihtiyaç duyan kişilerin örnek sponsor mektubunu incelemesi işini kolaylaştırabilmektedir.

Kuveyt Vize Ücreti Ne Kadar?

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri 30 güne kadar geçerli olan C tipi vizeyi ücretsiz olarak alabilmektedir. Öte yandan hizmet, hususi veya diplomatik yani resmi pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü geçmemek kaydıyla vize almaktan muaf tutulmaktadır.

Kısa süreli Kuveyt seyahatlerinde vize başvuru merkezlerinin belirlediği fiyat tarifesi uygulanmaktadır. Her vize başvuru merkezinin uyguladığı tarife birbirinden farklı olabilmektedir.

 

Başvuru Merkezleri

 • Kuveyt Ankara Büyükelçiliği

Adres: Kazım Özalp, Reşit Galip Cd. No:110, 06700 Çankaya/Ankara

Telefon: (0312) 445 05 76

Kuveyt Ankara Büyükelçiliği Yetki Alanları: Tüm Türkiye

Randevu Nasıl Alınır?

Kuveyt’e 30 günü aşmayacak şekilde seyahat etmek isteyen kişilerin ilgili vize başvuru merkezlerine, Kuveyt’te uzun süreli konaklamak isteyen kişilerin ise Kuveyt Ankara  Büyükelçiliği’ne müracaat etmesi gerekmektedir.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Kuveyt’e gitmek isteyen ancak ülkede 30 güne kadar kalmak isteyen kişilerin C tipi vizeye, uzun süre kalmak isteyen kişilerin ise D tipi vizeye başvurması gerekmektedir.
 • Kişinin seyahat amacı ve süresine göre belirlenen başvuru koşulları yerine getirildikten sonra gerekli evrakların ayarlanması gereklidir.
 • Vize başvuru merkezi veya konsolosluklar aracılığıyla yapılan başvurular için önceden randevu almak zorunludur. Randevu tarihinin kaçırılmaması önem taşımaktadır.
 • Başvuruların ilgili merciye şahsen yapılması gerekmektedir.
 • Kısa süreli vize başvuruları ortalama 1-2 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.
 • Başvurular başvuru merkezinin internet adresi üzerinden kontrol edilebilmektedir.

Kuveyt Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kuveyt’e kısa süreliğine seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvuruları genel olarak 1-2 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Kuveyt Vize Başvurusu

Kuleleri, camileri, doğal güzellikleri ve adaları ile her yıl çok sayıda turistin uğrak yeri olan Kuveyt’e gitmeden önce vize almak gerekmektedir. Kültürel ve ticari amaçlarla da seyahat edilebilen Kuveyt’e vize başvurusunda bulunmadan önce başvuruda bulunulacak vize tipi, gerekli evraklar, başvuru koşulları, başvuru ücreti ve başvuru merkezleri hakkında bilgi sahibi olmak önem taşımaktadır.

Kuveyt vizesi almadan önce dikkat edilmesi gerekenler hakkında size özel hazırladığımız “Kuveyt vize rehberini” inceleyerek siz de işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Kuveyt Uçak Bileti Aldınız Mı?

Kuveyt’e gitmek isteyen kişilerin vize başvurusu sırasında uçak biletinin olması, başvurunun kabulünü kolaylaştıran bir etkendir. Başvuru sırasında ilgili merciiye sunacağınız Kuveyt uçak bileti, başvurunuzun değerlendirilmesinde olumlu bir intiba bırakmaktadır.

Kuveyt vizesi sonuçları 3-5 gün arasında belirlense de uçak biletinin vize başvurusundan önce alınması önem taşımaktadır. Erken rezervasyon fırsatlarından faydalanmak, seyahatinizi daha ekonomik hale getirebilmektedir.


Tüm Vize Rehberleri

Almanya Vize Rehberi

Arnavutluk Vize Rehberi

Avusturya Vize Rehberi

Azerbaycan Vize Rehberi

Bahreyn Vize Rehberi

Belçika Vize Rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri Vize Rehberi

Bosna-Hersek Vize Rehberi

Çek Cumhuriyeti Vize Rehberi

Danimarka Vize Rehberi

Fas Vize Rehberi

Finlandiya Vize Rehberi

Fransa Vize Rehberi

Gürcistan Vize Rehberi

Hollanda Vize Rehberi

Irak Vize Rehberi

İngiltere Vize Rehberi

İran Vize Rehberi

İspanya Vize Rehberi

İsrail Vize Rehberi

İsveç Vize Rehberi

İsviçre Vize Rehberi

İtalya Vize Rehberi

Katar Vize Rehberi

Kazakistan Vize Rehberi

Kıbrıs Vize Rehberi

Kırgızistan Vize Rehberi

Kosova Vize Rehberi

Kuveyt Vize Rehberi

Lübnan Vize Rehberi

Macaristan Vize Rehberi

Makedonya Vize Rehberi

Mısır Vize Rehberi

Norveç Vize Rehberi

Romanya Vize Rehberi

Rusya Vize Rehberi

Sırbistan Vize Rehberi

Suudi Arabistan Vize Rehberi

Türkiye Vize Rehberi

Ukrayna Vize Rehberi

Umman Vize Rehberi

Ürdün Vize Rehberi

Yunanistan Vize Rehberi

SIKÇA SORULAN SORULAR

Kuveyt’i neden ziyaret etmeliyim?  

Mimari binalara özel ilgisi bulunanlar ülkede farklı tarzları bir arada görebilir ve kendilerine yeni bir bakış açısı kazandırabilir. Kuveyt’te sadece modern yapıları yok tabii ki. Ülkenin kültürünü ve tarihini yansıtan müzeler, tarihi binalar ve eski yerleşim bölgelerinde Kuveyt’i daha yakından tanıma şansı bulabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra kış aylarında sıcak bir ülkede bulunmak ve denize girme şansını yakalamak için de Kuveyt’i ziyaret edebilirsiniz. Kuveyt, çoğu zaman alışveriş çılgınlarının da tercihi oluyor. Elektronik eşyalardan dünyaca ünlü markalara kadar çok ucuz fiyata aradığınız her şeyi Kuveyt’te bulabilir ve satın alabilirsiniz.  

 

Kuveyt seyahati için ideal dönem nedir?

Kuveyt seyahati için en çok sonbahar ve kış ayları tercih ediliyor. Oldukça sıcak bir iklime sahip olan Kuveyt’te yaz aylarında hava 40 dereceleri gösteriyor ve bu da oldukça yakıcı bir etki bırakıyor. Kuveyt’e hangi mevsim giderseniz gidin denize girebilir ve seyahatinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.  

 

Ucuz Kuveyt uçak bileti nasıl alırım?

Tüm uçak biletlerinde olduğu gibi Kuveyt için alacağınız uçak biletlerinde de hafta içi uçuşlarını tercih etmeniz size avantaj sağlayacaktır. Hafta sonu yoğun olan seyahat programları ile uçak bileti fiyatlarında da artış görülüyor. Bu nedenle de hafta içi uçuşlarınızda ucuz uçak bileti ve rahat bir seyahat imkânı sizin oluyor. Kuveyt’e ucuz uçak bileti almak için yurt dışı kampanyalarımızı takip ederek de cazip fiyatlı biletler ile yolculuk yapabilirsiniz.  

 

Kuveyt’in kullandığı saat dilimi nedir?

Kuveyt, GMT+3 saat dilimini kullanıyor.  

 

Kuveyt vize istiyor mu?  

Umuma mahsus pasaportu olan T.C. vatandaşlarının ülkeye girebilmesi için Kuveyt vizesine başvurması gerekiyor. Hizmet, hususi veya diplomatik pasaport sahipleri ise 90 günü aşmayacak seyahatleri için Kuveyt vizesinden muaf tutuluyor. Ayrıca 2013 tarihinden itibaren T.C. vatandaşları Kuveyt’e geldiklerinde havalimanlarından da 3 ay süreli vizelerini alabiliyor. Eğer pasaportunuzda İsrail vizesi bulunuyorsa Kuveyt’e vize alamayacağınızı da bilmelisiniz.   

Türkiye ile Kuveyt arasındaki saat farkı nedir?

İki ülke arasında saat farkı bulunmuyor.

Yukarı Yukarı