BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Romanya Vize Başvurusu

Romanya, dünyanın her yerinden turistin ilgisini çeken bir ülkedir.

Her yıl çok sayıda kişinin iş, eğitim, turistik vb. amaçlı tercih ettiği ülkeler arasında yer alan Romanya’ya gitmek için ihtiyacınız olan vize başvurusu için gereken evraklar, vize ücreti, başvuru koşulları, başvuru merkezleri gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını kolayca bulabilmeniz için hazırladığımız Romanya vize rehberini inceleyebilirsiniz.

Romanya Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Evet, Romanya Türk vatandaşlarından vize istemektedir.

Romanya Uçak Bileti Aldınız Mı?

Vize başvurusunda bulunacak kişilerin olumlu sonuç alabilmeleri için Romanya uçak biletine sahip olmaları önem taşımaktadır. Bu sırada ekonomik davranmak isteyen pek çok yolcu olabilmektedir. Eğer siz de bu işlemi cebinize uygun hale getirmek istiyorsanız size özel sunduğumuz erken rezervasyon fırsatları ve kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlgilinizi Çekebilir:

Romanya Gezi Rehberi

Bükreş Gezi Rehberi

Romanya Vize Türleri

Romanya’ya gitmek isteyen kişiler seyahat amacı ve süresine göre farklı vize prosedürlerine tabi tutulmaktadır.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Romanya’ya 90 günü aşmayacak şekilde seyahat etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri C tipi vizeye başvurmalıdır. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri ise bu vizeden muaftır. C tipi vize turistik, iş, ticari, kültürel, konferansa katılım, tıbbi tedavi ve sportif faaliyet amacıyla gerçekleştirilen seyahatleri kapsamaktadır. Aşağıda C tipi vize türleri detaylıca sunulmuştur.

Romanya Turistik Vizesi

Romanya’ya turistik amaçla seyahat etmek isteyen kişilerin 90 gün sınırını aşmamak kaydıyla alacakları vize türüdür.

Romanya Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyaretleri Vizesi

Romanya’ya ticari faaliyetler ya da iş-fuar ziyaretleri amacıyla gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Romanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Romanya’ya herhangi bir yakınını ziyaret etmek amacıyla 90 günü geçmeyecek şekilde seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Romanya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Romanya’ya kültürel, sportif faaliyet veya bir konferansa katılmak amacıyla 90 gün sınırını geçmeyecek şekilde gitmek isteyen kişiler bu vizeye başvurmalıdır. Ayrıca davet eden kurumun davet mektubu da vize başvurusu sırasında ilgili merciye sunulmalıdır.

Romanya Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

Romanya’ya 90 günü geçmeyecek şekilde öğrenim veya staj için gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Bu başvuruda da eğitim veya staj görülecek kurumun davet mektubuna ihtiyaç duyulmaktadır.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Romanya’ya aile tamamlaması, ekonomik, ticari (yatırım), mesleki, dini ve bilimsel faaliyetler amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin 90 günü aşmayacak şekilde başvurduğu vize türüdür. Uzun süreli oturum vizesi diye de adlandırılan D tipi vize, Romanya’ya seyahat eden kişilerin ülkeye giriş ve ülkede kalışlarına imkan tanımaktadır. Bu vizenin süresinin uzatılması isteniyorsa Romanya Göçmen Bürosu’na başvuru yapmak gerekmektedir.

Romanya Transit Vizesi

Diplomatik, hizmet veya özel (hususi) pasaport sahipleri Romanya’ya kısa süreli transit giriş sağlıyorlarsa bu vizeden muaf tutulmaktadırlar. Bordo (umuma mahsus) pasaport sahipleri için geçerli olan bu vize türü, kendi içerisinde iki çeşide ayrılmaktadır.

Havaalanı Transit Vizesi (A Tipi Vize)

Romanya’da havaalanlarının uluslararası alanına giriş ile gidilecek ülkenin uçağına bininceye kadarki süre için geçerlidir.

Transit Vize (B Tipi Vize)

Romanya üzerinden bir başka ülkeye transit geçiş sağlamak için geçerli olan bu vize türünün geçerlilik süresi 5 gündür.

Romanya Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Romanya’ya gitmek isteyen kişilerin vize alması gerekmektedir. Romanya vize başvurusu konsolosluk veya elçilik aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. İlgili başvuru merkezinden seyahat tarihinden 90 gün önce randevu alınması önem taşımaktadır.
 • Konsolosluk veya elçilikten randevu aldıktan sonra seyahat amacınıza ve sürenize göre topladığınız evraklarınızı, ikamet ettiğiniz yerde yetkili olan konsolosluk ya da elçiliğe teslim etmeniz gerekmektedir. Burada başvuru sahibinin evrakları elden teslim etmesi gerektiği detayı unutulmamalıdır.
 • Romanya vize başvurusu sırasında parmak izi vermek zorunludur. Son 5 yıl içerisinde başka bir ülke için parmak izi verilmesi halinde bu işlemin tekrar gerçekleştirilmesi gerekmemektedir. Pasaport işlemleri sırasında verilen parmak izi ile konsoloslukta yapılan parmak izi işleminin aynı olmadığı unutulmamalıdır.
 • Başvuru sırasında pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Romanya Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Romanya’ya seyahat etmek isteyen işsizler, sigortalı çalışanlar, emekliler, öğrenciler, esnaf-sanatkârlar ve serbest meslek mensupları ve işverenlerin başvuru sırasında konsolosluk veya elçiliğe sunması gereken evraklar farklı olabilmektedir ancak temel olarak her başvuru sahiplerinin şu evraklara sahip olması gerekmektedir:

 • Pasaport (10 yıldan eski olmaması, en az 6 ay geçerli olması gereklidir)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (arka fonu beyaz olmalı ve kişinin güncel halini yansıtmalı)
 • Seyahat sırasında maddi kaynağa sahip olunduğunu gösteren belge (banka hizmet döküm belgesi, nakit para veya konvertibl para)
 • Konaklama ve ulaşım bilgileri (Otel ve uçak rezervasyonu bilgileri)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Dönüş bileti
 • Sağlık sigortası
 • Vize başvuru dilekçesi (ıslak imzalı olmalı)
 • Pasaportun ilk sayfasının fotokopisi
 • Vize harcının ödendiğini gösteren evrak
 • Konut sıfatını taşıyan bir gayrimenkul tapu senedi
 • Konutun kiralık sözleşmesi

Çalışanlardan İstenen Belgeler

Romanya’ya seyahat etmek isteyen çalışan sıfatındaki kişilerin ayrıca aşağıdaki belgelere sahip olması gerekmektedir:

 • Son 3 aya ait geliri kanıtlayan belge
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Maaş bordrosu (son 3 aya ait olmalı, ıslak imzası ve kaşesinin olması gereklidir)
 • Banka hesap cüzdanı ekstresi (son 3 aya ait)
 • İşveren tarafından başvuru sahibinin ülkeye gidişini temin eden dilekçe (şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır)
 • SGK hizmet dökümü belgesi
 • SGK işe giriş belgesi

İşverenlerden İstenen Belgeler

Romanya’ya seyahat etmek isteyen işverenlerin ise ek olarak şu belgeleri sunmaları zorunlu tutulmuştur:

 • Şirketin Ticaret Odası’na tescilli kaydı
 • Faaliyet belgesi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • Banka imza sirküleri (15 günden eski olmamalı, ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır)
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İşverenin gerekli harç veya vergiyi ödediğini gösteren belge

Ziyaret Amaçlı Girişler için İstenen Belgeler

Romanya’ya akraba, arkadaş vb. ziyareti için gidecek olan kişilerin temel evraklara ek olarak aşağıdaki belgeleri de ibraz etmesi gerekmektedir:

 • Tam tekmil vukuatlı aile nüfus kayıt örneği (Bu belge, aile ya da akraba ziyaretlerinde önem taşımaktadır)
 • Ziyaret edilecek kişiden alınacak noter onaylı davet mektubu (Ziyaret edilecek kişinin konaklama ve geçindirme garantisini vermelidir)
 • Davet eden kişinin kimlik fotokopisi
 • Ziyaret edilecek yerin tapu senedi fotokopisi veya kiralık sözleşmesi

Ayrıca emeklilerin emekli kartlarını, emekli maaşlarının ispatını; çiftçilerin ise Ziraat Odası tarafından düzenlenen çiftçilik faaliyetini ispatlayan sertifika veya belgeyi; üniversite öğrencilerinin ise orijinal öğrenci belgelerini ve reşit olmayan kişilerin noter tasdikli muvafakatnamelerini Romanya vize başvurusu sırasında ibraz etmeleri gerekmektedir.

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Öğrenci, çalışmayan, düzenli ve yeterli bir geliri olmayan çalışanların Romanya vize başvurusu sırasında sponsor dilekçesine sahip olmaları önemlidir. Sponsor dilekçesi, 1. dereceden akrabaya yazdırılmalıdır. 1. dereceden akrabalarla iletişim kurulamaması halinde sponsor dilekçesi, 2. veya 3. dereceden akrabalardan istenebilir.

Sponsor dilekçesi ile birlikte başvuru sahibine sponsor olacak kişinin iş durumunu gösteren belgeler, ev tapusu, araba ruhsatı ve banka hesap dökümü gibi maddi durumunu beyan eden belgeler ile sponsorun noterden alınacak imza sirküleri ve sponsorun vukuatlı nüfus kayıt örneğinin de konsolosluk veya elçiliğe ibraz edilmesi gerekmektedir.

Romanya vize başvurusu için sponsor dilekçesi yazması gereken kişiler örnek vize sponsor mektubunu inceleyebilirler.

Romanya Vize Ücreti Ne Kadar?

Romanya’ya gitmek için vize başvurusunda bulunması gereken kişiler konsolosluk harç ücreti ve vize danışmanlık ücreti ödeyebilmektedir. Başvurusunu direkt konsolosluktan ya da elçilikten gerçekleştiren kişilerin vize danışmanlık ücreti ödemesi gerekmemektedir. Bu harcamalara ek olarak biyometrik fotoğraf, fotokopi ve başvuru formu ücreti de ödenebilmektedir.

Mart 2020 itibarıyla geçerli güncel ücretler şu şekildedir:

 • C tipi (kısa süreli) Romanya vizesi için geçerli ücret 60 Euro’dur.
 • D tipi (uzun süreli) Romanya vizesi için geçerli ücret ise 120 Euro’dur.

6 yaştan küçük çocuklar, bu ücret uygulamalarına dahil edilmemektedir.

 

Başvuru Merkezleri

 • Ankara Romanya Büyükelçiliği

Adres: Bükreş Sok.No.4, 06680 Çankaya, Ankara

Telefon: +90 312 466 37 06

Ankara Romanya Büyükelçiliği Yetki Alanları: Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bursa, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli ve Van.

 • İstanbul Romanya Başkonsolosluğu

Adres: Etiler, Yanarsu Sk. Narin Sitesi No:42, 34437 Beşiktaş/İstanbul

Telefon: (0212) 358 35 41

İstanbul Romanya Başkonsolosluğu Yetki Alanları: İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bilecik, Kütahya, Bolu, Düzce, Zonguldak, Karabük ve Bartın.

 • İzmir Romanya Başkonsolosluğu

Adres: Alsancak, 1479 Sok. No:9, 35220 Alsancak/Konak/Konak/İzmir

Telefon: (0232) 465 04 63

İzmir Romanya Başkonsolosluğu Yetki Alanları: İzmir, Çanakkale, Balıkesir, Manisa, Aydın, Muğla, Uşak, Denizli, Afyon, Isparta, Burdur ve Mersin.

Randevu Nasıl Alınır?

Romanya’ya yapılan kısa süreli ve uzun süreli tüm vize başvuruları yukarıda belirtilen konsolosluk veya elçilikler üzerinden gerçekleştirilmektedir. Başvuru gerçekleştirilmeden önce bu kurumlardan randevu alınması gerekmektedir.

Romanya vize başvuruları 15-20 gün içerisinde sonuçlandığı için başvuruların da bu süre baz alınarak yapılması önem taşımaktadır.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Romanya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize alması gerekmektedir. Seyahat süresi ve amacına göre vizeler türlere ayrılmaktadır.
 • Başvuru sahibi seyahat süresi ve amacına karar verdikten sonra dahil olduğu vize türünün gerektirdiği evrakları ayarlamalıdır. Ancak bu işlemleri kolaylaştırmak için vize danışmanlık merkezlerine müracaat edilebilmektedir.
 • Evraklar eksiksiz bir şekilde ayarlandıktan sonra ikamet edilen ilin yetki alanı içerisinde bulunan konsolosluk veya elçilikten randevu alınmalıdır. Randevu gününde evraklar başvuru sahibi tarafından ilgili merciye teslim edilmelidir.
 • Yapılan başvurular ortalama 15-20 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.
 • Başvurular, konsolosluk aracılığıyla takip edilebilmektedir.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya vize başvuruları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için ortalama 15-20 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre, diğer Türki Cumhuriyetlerde de benzer zaman diliminde işleyebilmektedir.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.