;
tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Vize Rehberi

Vize Rehberi

İçindekiler


NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlgilinizi Çekebilir:

Sırbistan Gezi Rehberi

Belgrad Şehir Rehberi

Sırbistan Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Sırbistan, çoğu ülke vatandaşını vizeden muaf tutmasa da T.C. vatandaşlarına belli şartlar doğrultusunda vize serbestisi tanımaktadır.

Türkiye ve Sırbistan arasında 3 Aralık 2010 tarihinde karşılıklı olarak vizelerin kaldırılmasına yönelik anlaşma yapılmıştır. Bu anlaşma doğrultusunda hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah ve kırmızı) pasaport, umuma mahsus (bordo) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahibi T.C. vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla ülkeye vizesiz seyahat edebilmekte ya da ülkeden transit geçebilmektedir. Bu pasaport türlerinin yanı sıra T.C. vatandaşlarına verilen geçici pasaportlar ve seyahat belgeleri de ülkeye giriş yapmak için geçerlidir.

Havalimanında yapılan kontrollerde uçuş ve konaklama bilgileri ile sağlık sigortası poliçesi talep edilebilmektedir. Sırbistan’a seyahat edecek T.C. vatandaşlarının bu bilgileri içeren dökümleri yanlarında taşımalarında fayda bulunmaktadır.

Sırbistan’ın Vize İstemediği Ülkeler Nelerdir?

Türkiye ile birlikte 66 ülkenin vatandaşları da 180 gün içinde 90 gün kuralına uyarak vizesiz seyahat edebilmektedir. Bu ülkeler arasında bulunan Avrupa Birliği üye ülkeleri, Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya, Karadağ ve İsviçre vatandaşları ise pasaporta gerek olmadan, yalnızca kimlik kartları ile ülkeye giriş yapabilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Meksika, Bolivya ve Birleşik Arap Emirlikleri karşılıklı anlaşmanın dışında kalan ülkelerdir.

Sırbistan Vize Türleri

Vizeden muaf olmayan bazı ülkelerin vatandaşlarının Sırbistan’a turizm ya da ticaret amacıyla seyahat etmek için vize alması gerekmektedir. Seyahat amacı ve süresi vize türlerinin farklılaşma nedenidir.

A Tipi (Havalimanı Transit) Vize

Sırbistan üzerinden 3. bir ülkeye geçişi mümkün kılan transit vize en fazla 6 aylık verilmektedir. Transit vize alabilmenin en önemli şartlarından biri, vatandaşların seyahat edecekleri 3. ülkeye giriş için de vizeye sahip olmaları gerektiğidir. 3. ülke vize talep etmiyorsa vatandaşların bu durumu belgelemesi beklenmektedir.  6 ay süre ile verilen transit vize tek ya da çoklu girişler için kullanılabilmektedir.

Herhangi bir pasaport türüne sahip T.C. vatandaşları 90 güne kadar transit vizeden muaftır.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

C Tipi kısa süreli vize, vizeden muaf olmayan ülke vatandaşlarının Sırbistan’a 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla seyahat etmesini mümkün kılan vize türüdür. Bu vize ile ülkeye tek, çift ya da çoklu giriş yapılabilmektedir. En fazla 5 yıl için verilebilen kısa süreli vize herhangi bir amaç için alınabilmektedir. Turistik geziler, iş ziyaretleri, ticari faaliyetler, eğitim, aile ve arkadaş ziyareti, staj, seminer ve konferansa katılım, sportif aktiviteler gibi pek çok farklı amaç için C Tipi vizeye başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Bu amaçların birkaç istisnası bulunmaktadır. Uzun vadeli vize kategorisinde değerlendirilen seyahat amaçları ve geçici oturum izni için kısa süreli vizeye başvuru kabul edilmemektedir.

Kısa süreli vizelerde amaca göre davet mektubu şartı da aranmaktadır. Özel ziyaretler için Sırbistan Cumhuriyeti’nin yetkili makamlarından ve iş ziyaretleri için şirketlerden davet mektubu almak gerekmektedir. Turistik seyahatlerde ise ödeme yapıldığına dair turizm acentelerinden alınacak belge, makbuz ve fiş şartı aranmaktadır.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

D Tipi vize 90 ve 180 gün arasında verilmektedir. Bu vize ile ülkede 90 günden az, 180 günden fazla kalmak mümkün değildir. Çeşitli nedenlerle geçici ikamet izni almak isteyen vatandaşların uzun süreli vizeye başvuruda bulunması gerekmektedir.

Sırbistan Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Sırpça ve İngilizce dil seçenekleri ile sunulan vize başvuru formunu İngilizce ya da Türkçe dillerinde doldurmak mümkündür.
 • Vize başvuru formlarının eksiksiz ve hatasız doldurulması büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda, konsolosluklar ıslak imzalı başvuru formu talep etmektedir.
 • Sırbistan, vize başvurularının 3 ay önceden yapılmasını tavsiye etmektedir.
 • Diplomatik pasaportlara ve hizmet pasaportlarına damga vurulmamaktadır.
 • Kısa süreli vize başvurusunda bulunanların seyahat amacına uygun olarak mutlaka davet mektubu ya da makbuz göstermesi gerekmektedir.
 • Soyadı değişikliklerinde yenilenmeyen pasaportlar ile işlem yapılmamaktadır.

Sırbistan Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport (Pasaportların seyahatlerin bitiş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerliliğinin olması, 10 yıldan eski olmaması ve en az 2 boş sayfasının bulunması gerekmektedir.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Beyaz arka fona sahip fotoğraflar 3,5X4,5 cm boyutlarında olmalıdır.)
 • Sırbistan vize başvuru formu
 • Seyahat amacını ve süresini belirten dilekçe
 • Gidiş/dönüş uçak bileti ve otel rezervasyon dökümleri
 • Seyahati karşılamaya yetecek finansal destek
 • Banka hesap hareketleri (Son 1 aya ait dökümün ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.)
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Harç ücretinin yatırıldığına dair dekont
 • Kimlik fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Davet mektubu
 • SGK işe giriş belgesi ve hizmet dökümü (Sigortalı çalışanlar için geçerli)
 • Maaş bordrosu (Sigortalı çalışanlar için geçerli)
 • Faaliyet belgesi ve imza sirküleri (İşverenler için geçerli)
 • Varsa finansal durumu destekleyecek kredi kartı, araç ruhsatı ve tapular

 Başvuru Merkezleri

 • Sırbistan Büyükelçiliği

Adres: Remi Oğuz Arık Mahallesi, Yazanlar Sokak, No: 1, Kavaklıdere/Ankara

Telefon: + 90 312 426 02 36

Görev Bölgeleri: Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yalova ve Yozgat.

 • İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Geyikli Sokak, No: 1, Levent, Beşiktaş/İstanbul

Telefon: + 90 212 213 52 29

Görev Bölgeleri: Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak ve Zonguldak.

Randevu Nasıl Alınır?

Vize randevusu almak için konsolosluklara ve danışma merkezlerine müracaat edebilirsiniz. Başvuru sahiplerinin randevu taleplerini ikamet adreslerinin bağlı olduğu konsolosluğa yapması gerekmektedir.

 

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Sırbistan kısa süreli, uzun süreli ve transit vize alternatifleri sunmaktadır. Seyahat amacınıza ve seyahatinizin ne kadar süreceğine göre vize türü seçerek başvuru yapabilirsiniz.
 • Vize başvuruları doğrudan konsolosluklara yapılabildiği gibi konsolosluk tarafından yetkilendirilen danışma merkezleri aracılığıyla da yapılmaktadır.
 • Başvuru formunu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurduktan ve harç ücretini yatırdıktan sonra başvurunuz gerçekleşmiş olmaktadır.
 • Belgelerin hazırlanmasının ardından konsolosluktan randevu alabilir ve belgelerinizi teslim edebilirsiniz. Başvuru takibi ise hem konsolosluklarla iletişime geçerek hem de danışma merkezlerinden bilgi alarak yapılmaktadır.

Sırbistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Sırbistan vize başvuruları konsoloslukların yoğunluğuna ve resmi tatillere göre ortalama 7-14 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Bazı durumlarda konsolosluk ek belge de isteyebilir. Bu nedenle başvuruların 3 ay önceden yapılması tavsiye edilmektedir.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Sırbistan Vize Başvurusu

Balkanlar kültürünü yerinde keşfetmek isteyenler tarafından sıklıkla ziyaret edilen Sırbistan, turistik faaliyetlerde bulunmak isteyen T.C. vatandaşlarına vizesiz seyahat imkânı tanımaktadır. Turistik gezilerin yanı sıra iş seyahatleri ve eğitim gibi nedenlerle de ülkeye seyahat edilmektedir; bazı ülke vatandaşlarının ülkeye giriş yapabilmesi için vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Sırbistan’ın vize prosedürü hakkında merak ettikleriniz için rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Sırbistan Uçak Bileti Aldınız Mı?

Uçak bileti rezervasyonu, Sırbistan vizesi için konsoloslukların talep ettiği belgeler arasında bulunmaktadır. Ülkede kalınacak tarih aralığını bildiren otel rezervasyonlarının onaylanma şartı da aranmaktadır. Vize sürecinde büyük öneme sahip olan Sırbistan uçak bileti rezervasyonunuzu hemen yaparak bütçenize uygun fiyatlarla seyahat edebilirsiniz.

 

Tüm Vize Rehberleri

Almanya Vize Rehberi

Arnavutluk Vize Rehberi

Avusturya Vize Rehberi

Azerbaycan Vize Rehberi

Bahreyn Vize Rehberi

Belçika Vize Rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri Vize Rehberi

Bosna-Hersek Vize Rehberi

Çek Cumhuriyeti Vize Rehberi

Danimarka Vize Rehberi

Fas Vize Rehberi

Finlandiya Vize Rehberi

Fransa Vize Rehberi

Gürcistan Vize Rehberi

Hollanda Vize Rehberi

Irak Vize Rehberi

İngiltere Vize Rehberi

İran Vize Rehberi

İspanya Vize Rehberi

İsrail Vize Rehberi

İsveç Vize Rehberi

İsviçre Vize Rehberi

İtalya Vize Rehberi

Katar Vize Rehberi

Kazakistan Vize Rehberi

Kıbrıs Vize Rehberi

Kırgızistan Vize Rehberi

Kosova Vize Rehberi

Kuveyt Vize Rehberi

Lübnan Vize Rehberi

Macaristan Vize Rehberi

Makedonya Vize Rehberi

Mısır Vize Rehberi

Norveç Vize Rehberi

Romanya Vize Rehberi

Rusya Vize Rehberi

Sırbistan Vize Rehberi

Suudi Arabistan Vize Rehberi

Türkiye Vize Rehberi

Ukrayna Vize Rehberi

Umman Vize Rehberi

Ürdün Vize Rehberi

Yunanistan Vize Rehberi

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sırbistan’ı neden ziyaret etmeliyim?

Sırbistan; kendine özgü Balkanlar kültürü, çok uluslu yapısı, zengin tarihi geçmişi ve Tuna Nehri’nin eşsiz güzellikleri ile ünlü. Her yıl binlerce gezginin ziyaret ettiği ülkede görülmesi gereken pek çok yer bulunuyor. Sağlık turizminin çok gelişmiş olduğu ülkede kaplıcaları ziyaret edebilir, Tuna Nehri ve Sava Nehri kıyısında yürüyüş yapabilir, Türk mutfağıyla benzerlik gösteren eşsiz yemekler deneyebilirsin.

Sırbistan seyahati için ideal dönem nedir?

Karasal iklimin hakim olduğu Sırbistan’da kış mevsimi çok soğuk ve sert geçiyor. Özellikle aralık ve ocak aylarında, dağlık bölgelerde sıcaklıklar 0°C’nin altında olduğu için kar yağışı görmek mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 12°C olduğu ülke genelinde yaz mevsimi ise oldukça sıcak geçiyor. Bu nedenle, ülkenin en kalabalık olduğu dönem nisan ve ekim ayları arası oluyor.

 

Ucuz Sırbistan uçak bileti nasıl alırım?

Sırbistan, kış aylarının çok soğuk olması nedeniyle genellikle yaz mevsiminde ziyaret ediliyor. Nisan ayından ekim ayına kadar uçak bileti fiyatları daha yüksek olabiliyor. Daha uygun fiyatlarla bilet arıyorsan nisan-ekim dışında kalan ayları tercih edebilirsin. Dönem dönem düzenlediğimiz kampanyaları da takip ederek avantajlı fiyatlarla uçmanın keyfini çıkarabilirsin.

 

Sırbistan’ın kullandığı saat dilimi nedir?

Sırbistan, GMT+1 saat dilimini kullanıyor.

 

Sırbistan vize istiyor mu?

Hayır. Türkiye ve Sırbistan arasında karşılıklı yapılan anlaşmaya göre T.C. vatandaşları vize almadan ülkeye seyahat edebiliyor. Sırbistan’a gidebilmek için en az 6 ay geçerliliği olan pasaport yeterli.

 

Türkiye ile Sırbistan arasındaki saat farkı nedir?

Türkiye’nin yerel saati Sırbistan yerel saatinden 2 saat ileri.

Sırbistan pahalı bir ülke mi?

Hayır. Balkanların en turistik destinasyonlarından biri olmasına rağmen Sırbistan’da oldukça ekonomik bir tatil deneyimi yaşayabilirsin. Konaklama merkezleri, kafe ve restoranlar, taksiler ve diğer turistik noktalar popüler Avrupa ülkelerine göre oldukça uygun fiyatlar sunuyor.

Yukarı Yukarı