;
tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Vize Rehberi

Vize Rehberi

İçindekiler


NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlgilinizi Çekebilir:

Rusya Gezi Rehberi

Moskova Şehir Rehberi

Mineralnye Vody Şehir Rehberi

Grozni Şehir Rehberi

Rusya Türkiye’den Vize İstiyor mu?

06.02.2019 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaport sahipleri maksimum 30 güne kadar yapacakları Rusya seyahatleri için vizesiz giriş hakkına sahip oldular. Bordo (umumi) pasaport sahipleri için ise Rusya vizesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Rusya Vize Türleri

Planladığınız Rusya seyahatinin amacına ve seyahat süresine bağlı olarak farklı vize türleri için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Rusya Turistik Vizesi

Maksimum 30 günlük seyahatleriniz için tek veya çift girişli olarak alabileceğiniz vize türünü ifade eder. Bu vize sayesinde Rusya Federasyonu sınırları içinde en çok 2 giriş yaparak toplamda 30 gün serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz.

Rusya Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Rusya’da ticari ilişkilerde bulunmak üzere almanız gereken ticari vize türü tek veya çift girişli olarak 90 gün süreyle ya da çok girişli olarak 1 yıl süreyle düzenlenebilmektedir. Rusya’da herhangi bir ticari etkinliğe ya da fuara katılmayı planlıyorsanız ve söz konusu etkinlik sürekli tekrarlanan bir yapıya sahip değilse o zaman 90 günlük tek ya da çift girişli ticari vize türü sizin için uygun olacaktır.

Rusya ticari vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ya da Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde oturma iznine sahip olan yabancı uyruklu vatandaşların Rusya’da ticari faaliyette bulunulacak kurum tarafından hazırlanan ve Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan onaylı bir davetiyeye sahip olmaları gerekmektedir.

Rusya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Rus ve Türk halkı arasında sosyal ve kültürel olarak derin bağlar söz konusudur. Buna bağlı olarak Rusya’ya yapılan ziyaretlerin önemli bir kısmını aile, akraba ya da arkadaş ziyaretleri oluşturur. Eğer Rusya seyahatiniz bu amaçlardan herhangi birini taşıyorsa o zaman başvurmanız gereken vize türü aile ziyareti vizesidir.

Rusya aile vizesi almak için Rusya Dışişleri Bakanlığı ya da Rusya Göç Şubesi’nden resmi davetiye almanız ya da Rusya’da ikamet eden yakınınız tarafından yazılı olarak sunulan bir beyana sahip olmanız şarttır. Söz konusu davetiyelerin elinize geçme süresi 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Rusya Öğrenci Vizesi

Eğer Rusya Federasyonu’nda faaliyet gösteren eğitim kurumlarından eğitim alma amacıyla bir seyahat planlıyorsanız o zaman almanız gereken vize türü öğrenci vizesi olarak karşınıza çıkar.

Rusya öğrenci vizesi tek ya da çift girişli olarak 90 güne kadar olan seyahatleri kapsar. Bu vize türü için 1 seneyi geçmeyecek şekilde süre uzatma imkanı da bulunmaktadır. Rusya öğrenci vizesi sahibi olabilmek için Rusya Göçmen Bürosu veyahut da Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan resmi bir davetiyeniz olması gerekir.

Rusya İnsani Vize

Akademik gelişim, ilerleme ve yenilenme, kültürel ve sosyo-politik gelişim, spor etkinliklerinde görev alma, dinsel aktiviteler ve insani yardım amaçları için yapacağınız Rusya ziyaretlerinde almanız gereken vize türü insani vizedir. İnsani vize, tek ya da çift girişli olarak 90 güne kadar, çok girişli olarak 1 seneye kadar verilebilmektedir.

Diğer vize türlerinde olduğu gibi insani vize alabilmek için de davetiyeniz olması gerekmektedir. İnsani vizenin süresi ile kaç girişli olacağı konularında karar verici tek yetkili makam Rusya Konsolosluğu’dur.

Rusya Çalışma Vizesi

Rusya’da faaliyet gösteren kurumlarda çalışmak üzere bu ülkeye gitmeyi planlıyorsanız Rusya çalışma vizesine başvurmanız gerekmektedir. Çalışma vizesi 90 güne kadar tek ya da çift girişli, 1 yıla kadar çok girişli olarak verilebilmektedir.

Eğer Rusya seyahatinizin amacı bu ülkede iş edinmek ise o zaman Rusya Göçmen Bürosu’ndan davetiye almanız gerekmektedir.

Rusya Transit Vize

Rusya topraklarına inişinizi takiben başka bir ülkeye seyahat etmek istiyorsanız bu durumda almanız gereken vize türü transit vizedir. Rusya’ya gidiş ve dönüş biletinizin geçerlilik tarihi, vizenizin geçerlilik süresi ve ülkeye giriş tarihi gibi faktörler üzerinden Rusya transit vizenizin geçerlilik süresi belirlenir.

Rusya havalimanında kalış süreniz 24 saati geçmeyecek ise bu durumda transit vize alma zorunluluğunuz bulunmaz. Ancak kalış sürenizin 24 saatten uzun olduğu ve başka bir ülkeye geçmeyi planladığınız durumlar için transit vizeye ihtiyacınız olacaktır. Tek girişli Rusya transit vizesi uçak seyahatlerinde 3 gün, tren ya da karayolu seyahatlerinde ise 10 günlük geçerlilik süresine sahiptir.

Rusya Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Rusya vizesi başvuru formunda istenen bilgiler başvuru sahibi tarafından tam, eksiksiz ve hatasız olarak doldurulmalı ve şahsen imzalanmalıdır.
 • Rusya’ya yapmayı planladığınız seyahatler için almak istediğiniz vize türlerinin hemen hemen hepsinde davetiye alma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca söz konusu davetiyelerin Rusya’da faaliyet gösteren yetkili makamlar tarafından hazırlanmış olması gerekmektedir. İhtiyacınız olan davetiyenin elinize geçme süresi 45 güne kadar uzayabilmektedir. Bu nedenle seyahat ve vize başvuru planlamalarınızı dikkatlice yapmanız önem arz eder.
 • Rusya’ya gidiş amacınıza ve seyahat sürenize göre başvuruda bulunacağınız farklı vize türleri için farklı evraklar talep edilebilmektedir. İlgili belgelerin eksiksiz ve usulüne uygun biçimde hazırlanıp teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Pasaportunuzun, seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerlilik süresinin bulunması ve içinde minimum 2 sayfalık boş yer olması gerekmektedir.
 • Rusya vize işlemleri için konsolosluktan randevu almanız gerekmektedir.
 • Rusya vize başvurularında parmak izi ibrazı istenmemektedir. Talep edilen evrakların eksiksiz olarak ilgili makamlara teslim edilmesi yeterlidir.
 • Rusya seyahatiniz 7 günden uzun sürecekse, ülkeye giriş yaptıktan sonra 7 iş günü içerisinde ilgili makamlara kayıt (registration) yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır.

Rusya Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Rusya’ya seyahat etmek üzere vize başvurusunda bulunacak işsizler, sigortalı çalışanlar, esnaf-sanatkârlar ve serbest meslek mensupları, doktorlar, avukatlar, eczacılar, mühendisler, diş hekimleri, öğrenciler, emekliler ve şirket sahiplerinin belirlenen belgeleri başvuru yapacakları kuruma teslim etmeleri gerekmektedir.

 • Vize başvurusunda bulunacak kişi tarafından tam, eksiksiz ve hatasız biçimde doldurularak imzalanmış vize başvuru formu
 • En az 6 ay geçerlilik süresi bulunan pasaport
 • Güncel, beyaz fon üzerine çekilmiş, 3,5x4,5 cm. boyutlarında 2 adet biometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Rusya’daki yetkili makamlar tarafından onaylanmış davetiye
 • Oturum kartı
 • C. oturum izni (Yabancı uyruklu vatandaşlar için)
 • Apostil ile tasdiklenmiş diploma fotokopisi (Rusya’ya çalışmak üzere gitmek isteyen işsizler için)
 • HIV virüsü taşımadığına dair sağlık raporu (Rusya öğrenci vizesi almak isteyen öğrenciler için)
 • Sağlık sigortası (Öğrenciler için)
 • Sponsor evrakları (İşsizler, öğrenciler ve ev hanımları için)

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Rusya vizesi için başvuruda bulunacak kişiden, çalışma ve sosyal durumuna göre, başvuru için talep edilen evraklara ek olarak sponsor ve sponsor evrakları da istenebilir. Başvuru yapacak kişiye ait banka hesap dökümü, banka hesap özeti, taşınmaz mallara ilişkin tapu benzeri belgeler bu aşamada belirleyici olabilmektedir.

Genel olarak işsizler, öğrenciler, ev hanımları Rusya vizesine başvuruda bulunabilmek için sponsor desteğine ihtiyaç duyabilir.

Rusya Vize Ücreti Ne Kadar?

Rusya vize başvuru ücreti, yaptığınız vize başvurularının işleme alınabilmesi ve değerlendirilmesi için gereklidir. Vize ücreti, başvuruda bulunulan vize türüne, vize için talep edilen giriş sayısına, işlem süresine ve başvuruda bulunan kişinin vatandaşlığına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Rusya vize ücretleri konsolosluk harcı ve hizmet bedelini kapsamaktadır.

Mart 2020 itibarıyla geçerli güncel ücretler şu şekildedir:

 • Tek girişli, 5-7 iş günü işlem süresi bulunan turistik vize için; Konsolosluk ücreti: 80 USD, Hizmet bedeli: 35 USD
 • Tek girişli, 1 iş günü işlem süresi bulunan turistik vize için; Konsolosluk ücreti: 160 USD, Hizmet bedeli: 35 USD
 • Çok girişli, 5-7 iş günü işlem süresi bulunan turistik vize için; Konsolosluk ücreti: 128 USD, Hizmet bedeli: 35 USD
 • Çok girişli, 1 iş günü işlem süresi bulunan turistik vize için; Konsolosluk ücreti: 256 USD, Hizmet bedeli: 35 USD
 • Tek girişli, 5-7 iş günü işlem süresi bulunan ticari vize için; Konsolosluk ücreti: 80 USD, Hizmet bedeli: 35 USD
 • Tek girişli, 1 iş günü işlem süresi bulunan ticari vize için; Konsolosluk ücreti: 160 USD, Hizmet bedeli: 35 USD
 • Çok girişli, 5-7 iş günü işlem süresi bulunan ticari vize için; Konsolosluk ücreti: 240 USD, Hizmet bedeli: 35 USD
 • Çok girişli, 1 iş günü işlem süresi bulunan ticari vize için; Konsolosluk ücreti 480 USD, Hizmet bedeli: 35 USD

Rusya elektronik vize başvurularında konsolosluk harcı talep edilmez. Elektronik vize başvurusu için hizmet bedeli ise 250 TL olarak belirlenmiştir.

 

Başvuru Merkezleri

 • Rusya Ankara Büyükelçiliği

Adres: Andrey Karlov Sokağı, No.5, 06692 Çankaya, Ankara

Telefon: 0 312 439 2122

Ankara Büyükelçiliği Yetki Alanı: Ankara, Bolu, Düzce, Çankırı, Bartın, Eskişehir, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir, Yozgat, Zonguldak, Karabük

 • Rusya İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: İstiklal Caddesi, 219-225A, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0 212 292 5101

İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı: Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Yalova

 • Rusya Antalya Başkonsolosluğu

Adres: Park sok. No: 30, 07100 Yenikapı, Antalya

Telefon: 0 242 248 3202

Antalya Başkonsolosluğu Yetki Alanı: Antalya, Muğla

 • Rusya Trabzon Başkonsolosluğu

Adres: Refik Cesur Caddesi No: 6, Trabzon

Telefon: 0 462 326 2600

Trabzon Başkonsolosluğu Yetki Alanı: Ardahan, Artvin, Bayburt, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Rize, Trabzon, Erzincan

 • Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu

Adres: Gaziosman Paşa Bulvarı No:9 Kat:3 Daire:303 Esen İş Hanı, Çankaya İzmir

Telefon: 0 232 461 5186

İzmir Fahri Konsolosluğu Yetki Alanı: İzmir ve çevresi

Randevu Nasıl Alınır?

Rusya konsoloslukları Rusya vizesi işlemlerini randevu sistemi ile kabul etmektedir. Randevusuz başvurular değerlendirmeye alınmamaktadır. Başvuru süreçleri vize danışma merkezlerinin yönlendirmesiyle yürütülebilir.

Randevular, planlanan seyahat tarihinden 30 gün önce alınmalıdır. Böylece başvuru sahibi, Rusya konsolosluklarının olası yoğunluklarına, başvuru taleplerinin detaylı incelenmesi gibi sebeplere bağlı olarak yaşanabilecek aksamalardan etkilenmemiş olur.

Rusya vize başvuruları için ikamet ettiğiniz şehri esas alarak Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, Antalya Başkonsolosluğu, Trabzon Başkonsolosluğu ya da İzmir Fahri Konsolosluğu’na yönlendirilebilirsiniz.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Rusya vize başvurusunda bulunmadan önce ilk iş olarak seyahat planınızı net bir biçimde yapmanızda fayda vardır. Seyahat sürenizi belirledikten sonra bu süreye ve Rusya’ya gidiş amacınıza uygun vize türüne başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Seyahat sürenize, ülkeye kaç kere giriş yapma hakkı elde etmek istediğinize, mesleğinize ve gelir durumunuza göre sizden talep edilen evrakları eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlayarak, istenen sıraya göre düzenlemeniz gerekmektedir.
 • İstenen evraklar hazırlanıp düzenlendikten ve bu konuda hizmet veren profesyoneller tarafından kontrolü sağlandıktan sonra vize randevusu almak için harekete geçilebilir. Vize randevu merkezleri tarafından alabileceğiniz randevuları size en uygun gün ve saate göre belirlemeniz, sonradan herhangi bir aksilik yaşamamak adına faydalı olacaktır.
 • Vize işlemleri, ilgili konsolosluğun yoğunluğuna ve tatil günlerine bağlı olarak genellikle 4 ila 10 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ancak beklenmeyen durumlar yaşanması halinde bu süre 30 güne kadar uzayabilmektedir.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya vize başvuruları genellikle 4-10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Rus yetkili makamları acil seyahatlere özel, başvurulan vize türüne de bağlı olarak ekspres vize uygulamasını hayata geçirmektedir. Ekspres vize başvurusu ile vize işlemleriniz 3 iş günü içerisinde sonuçlanabilmektedir. Yabancı uyruklu vatandaşların vize talepleri ise daha uzun sürelerde sonuçlanabilmektedir.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Rusya Vize Başvurusu

Ülkemizle kültürel, sosyal, ekonomik ve siyasal ilişkilerin hayli yoğun olduğu Rusya’ya farklı amaçlarla yapacağınız seyahatler için tamamlamanız gereken vize işlemlerinin pek çok aşaması bulunur. İlgili aşamaları sorunsuz ve hızlı bir biçimde yürütmek için süreçle ilgili tam ve doğru bilgilere ulaşmanız gerekir.

Sizler için hazırladığımız Rusya vize rehberi sayesinde, vize başvuru koşullarından, başvuru sırasında talep edilen belgelere, başvuru ücretlerinden başvuru merkezlerine kadar ihtiyaç duyduğunuz her türlü bilgiye hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Rusya Uçak Bileti Aldınız mı?

Yapacağınız Rusya vize başvurularının değerlendirme sürecinde olumlu bir intiba bırakmak ve başvurunun lehinize sonuçlanmasına katkıda bulunmak adına bilet rezervasyonlarınızı önceden yapabilirsiniz.

Erken davranarak satın alacağınız Rusya uçak bileti sayesinde birbirinden cezbedici erken rezervasyon avantajlarından da yararlanabilirsiniz.

 

Tüm Vize Rehberleri

Almanya Vize Rehberi

Arnavutluk Vize Rehberi

Avusturya Vize Rehberi

Azerbaycan Vize Rehberi

Bahreyn Vize Rehberi

Belçika Vize Rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri Vize Rehberi

Bosna-Hersek Vize Rehberi

Çek Cumhuriyeti Vize Rehberi

Danimarka Vize Rehberi

Fas Vize Rehberi

Finlandiya Vize Rehberi

Fransa Vize Rehberi

Gürcistan Vize Rehberi

Hollanda Vize Rehberi

Irak Vize Rehberi

İngiltere Vize Rehberi

İran Vize Rehberi

İspanya Vize Rehberi

İsrail Vize Rehberi

İsveç Vize Rehberi

İsviçre Vize Rehberi

İtalya Vize Rehberi

Katar Vize Rehberi

Kazakistan Vize Rehberi

Kıbrıs Vize Rehberi

Kırgızistan Vize Rehberi

Kosova Vize Rehberi

Kuveyt Vize Rehberi

Lübnan Vize Rehberi

Macaristan Vize Rehberi

Makedonya Vize Rehberi

Mısır Vize Rehberi

Norveç Vize Rehberi

Romanya Vize Rehberi

Rusya Vize Rehberi

Sırbistan Vize Rehberi

Suudi Arabistan Vize Rehberi

Türkiye Vize Rehberi

Ukrayna Vize Rehberi

Umman Vize Rehberi

Ürdün Vize Rehberi

Yunanistan Vize Rehberi

İçindekiler

SIKÇA SORULAN SORULAR

Rusya Türk vatandaşlarından vize istiyor mu?

06.02.2019 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaport sahipleri maksimum 30 güne kadar yapacakları Rusya seyahatleri için vizesiz giriş hakkına sahip oldular. Bordo (umumi) pasaport sahipleri için ise Rusya vizesi alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Rusya Türkiye arasındaki saat farkı kaçtır?

Rusya ile Türkiye arasında saat fakı bulunmamaktadır. İki ülkenin yerel saatleri aynıdır.

Yukarı Yukarı