BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti, Prag şehri ile her yıl milyonlarca turistin gitmek istediği rotalardan biri olmaktadır. Gezilecek yerlerin yanı sıra tarihi, kültürü ve doğası ile de tercih edilen Çek Cumhuriyeti’ne gitmeden önce yapılması gereken şeylerden birisi de vize almaktır.

Planlanan seyahatlerin olmazsa olmaz aşamalarından biri olan vize süreci herkesin dikkat etmesi gereken bir aşamadır. Vize için gerekli evraklar nelerdir ya da nelere dikkat etmek gerekir gibi başlıkları sizler için hazırladığımız “Çek Cumhuriyeti Vize Rehberi” yazısında bulmanız mümkündür.

Çek Cumhuriyeti Uçak Bileti Aldınız mı?

Çek Cumhuriyeti için gerekli olan vizeye başvurmadan önce alınan uçak bileti vize değerlendirme sürecinde başvuran kişi için olumludur. Amacına göre seyahat edeceğini ve vize kapsamına çıkmadan ülkesine döneceğini destekleyen Çek Cumhuriyeti uçak biletini erken rezervasyon fırsatları ile alabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti özellikle bahar ya da yaz mevsimlerinde en çok tercih edilen yurt dışı destinasyonlarından biridir. Bu dönemlerde uçak bileti bulmak isteyenler erken rezervasyon avantajlarından faydalanabilirler.

NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir:

Çekya Gezi Rehberi

Prag Gezi Rehberi

***

Çek Cumhuriyeti Vize Türleri

Çek Cumhuriyeti’ne gerçekleştirilecek olan seyahat amacına göre çeşitli vize türleri bulunmaktadır.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Schengen vizesi olarak da kabul gören C tipi vize ile 180 gün içerisinde 90 gün kalmak koşulu ile Çek Cumhuriyeti ziyaret edilebilir.

Çek Cumhuriyeti Turistik Vizesi

Çek Cumhuriyeti’ni 180 gün içerisinde 90 gün turistik amaçlı seyahat etmek, gezilecek yerlerini görmek isteyenlerin alması gereken vize, turistik vizedir.

Çek Cumhuriyeti Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Çek Cumhuriyeti’nde 90 gün içerisinde ticaret yapacak ya da iş ve fuar ziyaretlerine katılacak kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Bu vize türü için gerekli olan evrakların arasında Çek Cumhuriyeti’nde iş yapılacak firmadan gelen davet mektubu/fuar katılım belgesi gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Çek Cumhuriyeti’nde ailesi, akrabası ya da arkadaşı bulunanlar bu kişilerden alınan davet mektubu ile başvuracağı vizedir. Kalış süresi yine 180 gün içerisinde 90 gündür.

Çek Cumhuriyeti Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen etkinlik/organizasyonlara katılacak kişiler başvurdukları bu vize ile ülkede 90 gün kalabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Kısa Süreli Öğrenim Vizesi

Ülkede 90 gün boyunca eğitim görecek kişiler bu vize türüne başvurmalıdır.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Çek Cumhuriyeti’nde aile birleşimi yapacak ya da 90 günden uzun süren eğitimler için oturuma ihtiyacı olan öğrencilerin başvurması gereken vizedir.

Çek Cumhuriyeti Transit Vizesi

Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye, Norveç’e ve İzlanda’ya ait Schengen vizesi ya da uzun süreli vizesi olmayan kişiler Çek Cumhuriyeti uluslararası havaalanlarından başka bir ülkeye geçiş gerçekleştirecekse transit vize alması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Çek Cumhuriyeti büyükelçiliklerine ya da başkonsolosluklarına Schengen vizesi için başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru randevusu seyahat tarihinden en az 1 ay öncesine alınmalıdır.
 • Çek Cumhuriyeti vize evrakları temsilciliklerin yetkili kıldığı vize merkezleri ya da acenteler aracılığı ile teslim edilmektedir.
 • Pasaport süresinin vize bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi için parmak izi vermeyenlerin Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi için parmak izi ibraz etmesi zorunludur.
 • Vize başvurusunda kullanılan pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir.
 • Yeni evlenen kişiler nikah tarihinden itibaren sadece 3 ay boyunca kızlık soyadları ile pasaportlarını kullanabilmektedir. Daha sonrasında pasaportların yeni soyadı ile değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvuruları kabul edilmemektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Çek Cumhuriyeti’ne turistik olarak seyahat edecek işsizler, işverenler, sigortalı çalışanlar, öğrenciler, emekliler, serbest meslek mensupları, esnaf ve sanatkârların vize başvurusunda tamamlaması gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar:

 • Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu
 • Pasaport (10 yıldan eski ve yıpranmış olmamalı, Çek Cumhuriyeti’nden ayrılış tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalı, vize için en az 2 sayfası boş olmalı)
 • Pasaportun resimli ve vizeli olan sayfalarının fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (35x45 mm ölçülerinde, beyaz fonda, son 6 ay içerisinde çekilmiş)
 • Vize ücretinin yatırıldığına dair dekont
 • Seyahat sağlık sigortası (Seyahat tarihinden 1 önce ve seyahat bitiminden 1 gün sonrayı kapsayan, 30.000 euro teminatlı)
 • Son 3 aya ait banka hesap dökümü/cüzdanı (İlgili bankadan ıslak imzalı ve kaşeli)
 • Uçuş ve konaklama belgeleri
 • İzin mektubu (Şirket antetli kâğıdına işveren iznini belirten imzalı ve kaşeli yazı. Sigortalı çalışanlar için geçerlidir)
 • SSK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü (Şirket imzalı ve kaşeli. Sigortalı çalışanlar için geçerlidir)
 • Kişi evli ise evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Oda kaydı ya da meslek kimlik kartı (Avukat, mühendis, doktor, dişçi vb. meslekler için geçerlidir)
 • Faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi (İşverenler için geçerlidir)
 • Öğrenci belgesi
 • Sponsor dilekçesi (Öğrencilerin seyahat masraflarını karşılayacak aile bireyinin imzalı yazısı)
 • Muvafakatname (18 yaşından küçükler için ebeveynleri tarafından noterden alınan izin belgesi)
 • Varsa araç ruhsatı, kira gelirleri, tapu fotokopileri

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Öğrenciler ya da sigortalı bir işte çalışmayanlar sponsor desteği alabilmektedir. 1. derece aile yakınının sponsorluğu kabul edildiği gibi aynı zamanda sponsor olacak kişinin gelirini beyan etmesi ve sponsor olacağına dair yazı yazması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Başvurunun kabul edilmesi için vize harcının yatırılması gerekmektedir. Vize merkezlerinden ya da acentelerden danışmanlık hizmeti alanlar bu aşamada ek ücret ödeyebilmektedir. Danışmanlık hizmetine aynı zamanda fotoğraf, başvuru formu, kurye gibi hizmetler de dahil edilmektedir.

Mart 2020 itibarıyla geçerli güncel ücretler şu şekildedir:

 • Vize Harç Ücreti: 80 Euro
 • 6-12 Yaş Arası Başvuru Sahipleri İçin Vize İşlem Ücreti: 40 Euro

 Başvuru Merkezleri

 • Ankara Büyükelçiliği

Adres: Kaptanpaşa Sokak No.:15 06700 Gaziosmanpaşa/ANKARA

Telefon: +90 312 40569 58

Yetki Alanı: Adana, Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Burdur, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük, Kırşehir, Kütahya, Konya, Malatya, Muğla, Sivas, Kırıkkale, Niğde, Nevşehir, Şanlıurfa ve Yozgat

 • İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Abdi İpekçi Cad. No.: 71 34367 Maçka/İSTANBUL

Telefon: +90 212 368 80 35

Yetki Alanı: İstanbul, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Samsun, Sakarya, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova ve Zonguldak

 • İzmir Fahri Konsolosluğu

Adres: Cumhuriyet Blv. No.:11 K:4/11 Konak/İZMİR

Telefon: +90 232 368 09 44

Yetki Alanı: Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, İzmir, Manisa, Kütahya, Muğla ve Uşak

Randevu Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti Schengen vizesi almak isteyenlerin başvurularını büyükelçilik/konsoloslukların yetkili kıldığı vize merkezleri ya da acenteler aracılığı ile yapmalıdır. Kısa süreli vize başvuruları 7 ila 10 gün arasında sonuçlandığı için randevuların seyahat takvimine göre en geç 15 gün önceden alınması gerekmektedir. Uzun süreli vize başvuruları ise temsilciliklere direkt olarak yapılmaktadır.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Çek Cumhuriyeti seyahat amacına göre vize türü belirlenmelidir. Eğer turistik, ticari ya da etkinlik amacı ile ülkeye gidilecekse ve 90 günden az kalınacaksa kısa süreli vizeye, 90 günden fazla kalınacak ya da aile birleşimi yapılacaksa da uzun süreli (ulusal) vize türüne başvuru gerçekleştirilmelidir.
 • Schengen vizeleri için zorunlu evrakların hatasız, eksiksiz, güncel ve İngilizce/Almanca doldurulması gerekmektedir. Bu süreçte danışmanlık hizmeti almak ve vize sürecine sorunsuz girmek mümkündür. Vize danışmanlık firmaları tüm belgeleri istenilen sıra ile düzenlemekte ve süreci sizin adınıza takip etmektedir.
 • Evrakların tamamlanmasının ardından vize randevusu alınmalıdır. Vize randevularını yine yetkili acenteler aracılığı ile gerçekleştirmek mümkündür.
 • Vize işlemleri 7-10 gün arasında sonuçlanmaktadır. Vize merkezleri pasaportu adrese göndermekte ve vize çıkış sürecinde bilgilendirme yapmaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti başvuruları 7 ve 10 gün arasında değerlendirilmektedir. Bu süreç ek evrak isteme ya da mülakata çağırma durumlarında uzayabilmektedir. Aynı zamanda resmî ve özel günler, izin günleri ya da yoğun olunan dönemlere göre de vize süreci uzayabilmektedir. Bu yüzden seyahat takviminden 1 ay öncesine vize randevusu alınmalıdır.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.