;
tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Vize Rehberi

Vize Rehberi

İçindekiler


NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlgilinizi Çekebilir:

Kosova Gezi Rehberi

Priştine Uluslararası Havalimanı

Priştine Şehir Rehberi

Kosova Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Türkiye ve Kosova arasında 13.01.2009 yılında yapılan karşılıklı vize muafiyeti anlaşmasına göre iki ülkenin vatandaşları da belli şartlar altında vizeden muaf tutulmuştur. Hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah ve kırmızı) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C. vatandaşları 180 gün içinde 90 günü geçmemek kaydı ile turistik seyahatlerde vizeden muaftır.

Kosova Vizesi

Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika kıtalarında bulunan 87 ülkenin vatandaşları 1 Temmuz 2013 tarihi itibarı ile Kosova’ya seyahat edebilmek için vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Bu 87 ülke arasında bulunan Çin, Fildişi Sahili, Filipinler, Mısır, Bhutan, Ekvador, Madagaskar, Haiti, Gürcistan, Peru, Senegal, Dominik Cumhuriyeti, Jamaika ve Surinam ülkelerinin vatandaşları sınır kapısında da vize alabilmektedir. Bu ülkelerin vatandaşları vize başvurularını İstanbul Büyükelçiliği’ne yapabilmektedir.

Schengen Bölgesi ve Avrupa Birliği üye ülkeleri içinse farklı vize prosedürleri uygulanmaktadır. Schengen üye ülkelerinin birinden alınan oturma izni ya da çok girişli Schengen vizesi ile ülkeye giriş yapmak mümkündür. Bu vatandaşlar ve Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşları 15 günü aşmamak kaydıyla hem ülkede seyahat edebilmekte ve konaklayabilmekte hem de ülkeden transit geçebilmektedir.

Avrupa Birliği üye ülkeleri ile Sırbistan, Karadağ, Monako, San Marino ve Arnavutluk ülkelerinin vatandaşları ise 8 Mayıs 2013 tarihinden itibaren, geçerli biyometrik kimlik kartları ile 90 günü geçmemek şartıyla ülkeye giriş yapabilmektedir.

Kosova Vize Türleri

Kosova’da kısa ve uzun süreli kalmak isteyenlerin farklı vize türlerine başvurması gerekmektedir. Sürenin yanı sıra seyahat amacı da vize türlerinde farklılaşmaktadır.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Ülkeye 90 güne kadar yapılacak ziyaretlerde C Tipi vizelere başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Kosova Turistik Vizesi

Kosova vize muafiyeti uygulamasının dışında kalan ülke vatandaşları turistik geziler için bu vize türüne başvuruda bulunmaktadır. Tek ya da çok giriş hakkı tanıyan turistik vize ile 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla ülkede seyahat etmem mümkündür. T.C. vatandaşları aynı süre içinde vizeden muaf olarak Kosova’ya giriş yapabilmektedir.

Kosova Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Kısa süreli vizelerden biri olan ticari vize; iş görüşmeleri, müşteri ziyaretleri, fuar ve seminer ziyaretleri amacıyla alınmaktadır. Ticari vize en fazla 90 gün ülkede kalma hakkı tanımaktadır.

Kosova Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Vatandaşların 1. dereceden akrabaları, arkadaşları ve yakınlarını ziyaret etmek amacıyla başvurmaları gereken vize türüdür.

Kosova Transit Vizesi

Schengen Bölgesi ve Avrupa Birliği üye ülkeleri dışında kalan ya da vizeden muaf tutulmayan ülkelerin vatandaşlarının Kosova üzerinden 3. bir ülkeye geçiş yapabilmesi için transit vizeye başvuruda bulunması gerekmektedir.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Kosova vizeleri genel olarak en fazla 90 günlük verilmesine rağmen bu süreden daha fazla ülkede kalmak isteyenler D Tipi vizeye başvuruda bulunabilmektedir. Turizm, çalışma, eğitim, aile birleşmesi gibi amaçlarla vatandaşlara geçici oturma izni verilmektedir. Kosova’da faaliyet gösteren uluslararası kuruluşlarda çalışanlara, diplomatik ve askeri görevlerle ülkede bulunanlara ve bu görevlilerin 18 yaşından küçük çocuklarına ve eşlerine ise kalıcı oturum izni verilmektedir.

Kosova Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Vize başvurusu için hazırlanan tüm belgelerin 2 nüsha olması gerekmektedir.
 • İngilizce ya da Türkçe dillerinde doldurulabilen vize başvuru formu eksiksiz ve hatasız olmalıdır. Konsolosluk, hatalı formlar konusunda hassas davranmaktadır.
 • Tüm belgelerin İngilizce ya da Kosova’nın resmi dilleri olan Arnavutça veya Sırpçaya çevrilmesi gerekmektedir.
 • Diplomatik ve resmi pasaport sahipleri vize ücretlerinden muaftır.
 • Konsolosluğa teslim edilecek belgelerdeki tüm iletişim bilgilerinin ve kişisel bilgilerin tutarlı olması başvuru şartları arasında bulunmaktadır.

Kosova Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport (Seyahat bitiş tarihi itibarı ile en az 3 ay daha geçerliliğinin bulunması gereken pasaportların 10 yıldan eski olmaması ve en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (3,5X4,5 cm ölçülerindeki fotoğraflar son 1 ay içinde çektirilmiş olmalıdır.)
 • Kosova vize başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi
 • Onaylanmış konaklama ve gidiş/dönüş uçuş rezervasyon dökümleri
 • Finansal durumu gösteren banka dökümü
 • Baka hesap hareketleri dökümü
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Seyahat amacını, finansal bilgileri, iletişim bilgilerini ve seyahat süresini belirten dilekçe
 • Harç ücretinin yatırıldığına dair dekont
 • SGK işe giriş belgesi (Sigortalı çalışanlar için geçerli)
 • Faaliyet belgesi ve imza sirküleri (İşverenler için geçerli)
 • Varsa davetiye belgesi
 • Varsa kredi kartı, araç ruhsatı, tapu ve kira kontratı 

Başvuru Merkezleri

 • Kosova Cumhuriyeti Büyükelçiliği

Adres: Hirfanlı Sokak, No: 14/2, Gaziosmanpaşa, Çankaya/Ankara

Telefon: +90 312 446 70 54

 • İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Valikonağı Caddesi, Melek Apt., No: 74/3, Nişantaşı/İstanbul

Telefon: +90 212 234 82 62

Randevu Nasıl Alınır?

Kosova vize randevusu için Ankara ve İstanbul’da bulunan konsolosluklara talepte bulunmak mümkündür. Bununla birlikte, pek çok konsolosluk bazı danışma merkezlerini ve turizm acentelerini yetkilendirmektedir. Vatandaşların işlemlerini daha kısa sürede ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olan danışma merkezleri başvuru sahipleri adına randevu talep edebilmektedir. Konsoloslukların verdiği randevu günü ve saatinde belgelerinizi teslim ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Kosova, kısa süreli ve uzun süreli seyahatler için farklı vize prosedürleri uygulamaktadır. Başvuru yapmadan önce seyahat sürenize ve amacınıza uygun olarak vize türüne karar vermeniz gerekmektedir.
 • Danışma merkezleri aracılığı ile ya da konsolosluklara şahsen yapacağınız vize başvuruları için Kosova vize başvuru formunu doldurmanız ve vize türüne göre belirlenen harç ücretini yatırmanız gerekmektedir.
 • Başvurunun ardından konsolosluktan randevu talep edilmektedir. Danışma merkezleri ile çalışanlar için bu randevuyu merkezler alabilmektedir. Randevu günü ve saatinde eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanan belgeler konsolosluğa teslim edilmektedir.
 • Konsolosluk yetkilileri başvuru belgelerini incelemekte ve süreci sonlandırmaktadır. Vize takibinizi ister konsolosluklardan direkt bilgi alarak isterseniz de danışma merkezleri aracılığı ile yapabilirsiniz.

Kosova Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kosova vizesi belgelerin teslim edilmesinin ardından ortalama 7 iş günü içinde sonuçlansa da bazı durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Konsoloslukların çalışmadığı resmi tatiller, yoğunluğun yaşandığı dönemler ve ek belge istenmesi gibi durumları düşünerek vatandaşların seyahat tarihinden en az 1 ay önce başvuru yapmasında fayda bulunmaktadır.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Kosova Vize Başvurusu

2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova, her yıl çok sayıda ülkenin vatandaşı tarafından turistik ve ticari amaçlarla ziyaret edilmektedir. Ülkeye giriş yapabilmek içinse çoğu ülke vatandaşının vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Turistik amaçlarla ülkeye seyahat eden T.C. vatandaşlarının 90 güne kadar muaf olduğu vize prosedürünü detaylıca hazırladığımız rehber üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kosova Uçak Bileti Aldınız Mı?

Kosova konsoloslukları, vize başvurusunda bulunan vatandaşlardan ulaşım bilgilerinin dökümünü talep etmektedir. Ülkede kalma süresini belirten gidiş/dönüş uçak bileti rezervasyonlarının ise onaylanmış olması zorunludur. Siz de vize sürecinde sıkıntı yaşamamak için erkenden Kosova uçak bileti rezervasyonunuzu yaptırabilir ve ekonomik bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

 

Tüm Vize Rehberleri

Almanya Vize Rehberi

Arnavutluk Vize Rehberi

Avusturya Vize Rehberi

Azerbaycan Vize Rehberi

Bahreyn Vize Rehberi

Belçika Vize Rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri Vize Rehberi

Bosna-Hersek Vize Rehberi

Çek Cumhuriyeti Vize Rehberi

Danimarka Vize Rehberi

Fas Vize Rehberi

Finlandiya Vize Rehberi

Fransa Vize Rehberi

Gürcistan Vize Rehberi

Hollanda Vize Rehberi

Irak Vize Rehberi

İngiltere Vize Rehberi

İran Vize Rehberi

İspanya Vize Rehberi

İsrail Vize Rehberi

İsveç Vize Rehberi

İsviçre Vize Rehberi

İtalya Vize Rehberi

Katar Vize Rehberi

Kazakistan Vize Rehberi

Kıbrıs Vize Rehberi

Kırgızistan Vize Rehberi

Kosova Vize Rehberi

Kuveyt Vize Rehberi

Lübnan Vize Rehberi

Macaristan Vize Rehberi

Makedonya Vize Rehberi

Mısır Vize Rehberi

Norveç Vize Rehberi

Romanya Vize Rehberi

Rusya Vize Rehberi

Sırbistan Vize Rehberi

Suudi Arabistan Vize Rehberi

Türkiye Vize Rehberi

Ukrayna Vize Rehberi

Umman Vize Rehberi

Ürdün Vize Rehberi

Yunanistan Vize Rehberi

SIKÇA SORULAN SORULAR

Kosova’yı neden ziyaret etmeliyim?

Osmanlı, Uz, Peçenek, Hun, Avar gibi önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan Kosova’da bu tarihin izlerini hala görmek mümkün. Tarihi yapıları, eşsiz doğal güzellikleri, müzeleri ve kozmopolit yapısı ile Balkanların bu güzel ülkesi her yıl binlerce gezgin tarafından ziyaret ediliyor. Özellikle genç nüfusu ve canlı gece hayatı ile öne çıkan Priştine başta olmak üzere Kosova’da keyifli bir seyahat deneyimi yaşayabilirsin.

Kosova seyahati için ideal dönem nedir?

Akdeniz iklimi ve ılıman karasal iklimin hakim olduğu Kosova’da kışlar oldukça sert ve soğuk olsa da yaz ayları hava sıcaklığı yüksek. Yaz mevsiminde yıllık ortama sıcaklık 15°C-20°C arasında değişiyor. Hava sıcaklığından etkilenmeden rahat bir şekilde gezmek istiyorsan mayıs-eylül ayları arasını tercih edebilirsin.

Ucuz Kosova uçak bileti nasıl alırım?

Genellikle yaz sezonunda ziyaret edilen Kosova’ya ucuz uçak bileti bulabilmek için erkenden rezervasyon yapabilirsin. Bazı dönemlerde düzenlediğimiz kampanya ve promosyonlar ile hafta içi uçuşları da bütçene uygun uçak bileti satın alabilmeni sağlıyor.

Kosova’nın kullandığı saat dilimi nedir?

Kosova’da GMT+1 saat dilimi kullanılıyor.

Kosova vize istiyor mu?

Hayır. Kosova’ya Avrupa Birliği’ne üye bir ülke olsa da vizesiz seyahat etmek mümkün. Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları yalnızca pasaportları ile ülkeye giriş yapabiliyor.

Türkiye ile Kosova arasındaki saat farkı nedir?

Türkiye’nin yerel saati Kosova yerel saatinden 2 saat ileride bulunuyor.  

Yukarı Yukarı