BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Fransa Vize Başvurusu

Fransa’ya yapacağınız turistik geziler, aile ziyaretleri ya da iş seyahatlerinde pasaportla birlikte Fransa vizesi de almanız gerekmektedir. Fransa; seyahat amacına, meslek gruplarına ve pasaport türlerine göre farklı vize prosedürleri uygulamaktadır. Fransa vizesi alabilmek için istenen belgelerin eksiksiz, hatasız ve belirlenen sırayla teslim edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Seyahat amacına ve meslek gruplarına göre değişen belgeler nedeniyle çoğu turist vize sürecinde oldukça zor anlar yaşayabilmektedir. Hazırladığımız Fransa vize rehberini inceleyerek vize sürecinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Fransa Uçak Bileti Aldınız Mı?

Fransa’ya vize başvurusunda bulunanların seyahat tarihleri ile uyumlu gidiş/dönüş uçak bileti ve konaklama bilgilerini konsolosluğa bildirmesi gerekmektedir. Bu nedenle, vize başvurusundan önce erken rezervasyon avantajından yararlanarak Fransa uçak bileti satın alabilir ve bütçenizi zorlamadan seyahat edebilirsiniz.

 

NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir:

Fransa Gezi Rehberi

Paris’te Gezilecek Yerler

Lyon Gezi Rehberi

Marsilya Gezi Rehberi

***

Fransa Vize Türleri

Fransa vizeleri seyahat amaçlarına ve süresine göre çeşitlilik göstermektedir.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Schengen vizesi olarak da bilinen C Tipi vizeler 90 güne kadar olan seyahatlerde alınmaktadır. Turistik seyahatler, aile ve arkadaş ziyaretleri, kısa süreli stajlar ve sportif faaliyetler için C Tipi vizeye başvurmanız gerekmektedir.

Schengen vizesi alan umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C. vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde ve hususi (yeşil) pasaport, diplomatik (siyah ve kırmızı) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Fransa’ya seyahat edebilmektedir.

Fransa Turistik Vizesi

Fransa’ya, 90 günü aşmamak kaydıyla turistik bir seyahat planlıyorsanız bu vizeye başvurabilirsiniz. En sık başvuru yapılan turistik vize yeni yerler keşfetmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Fransa Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Kısa süreli vize türlerinden biri olan ticari vizelere iş ve fuar ziyaretleri için başvuruda bulunulmaktadır. 90 güne kadar olan iş amaçlı seyahatler için vize başvurusunda bulunacakların Fransa’daki iş ortaklarından davetiye almaları gerekmektedir.

Fransa Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Aile, arkadaş ve akraba ziyaretleri için başvurulması gereken vize türüdür. 90 günü aşmaması gereken bu ziyaretler için yakınlarınız belediyeden davetiye de talep edebilmektedir.

Fransa Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Bu vize türü kültürel seyahatler, sportif faaliyetler, konferans ve seminerler için geçerlidir. 90 güne kadar alabileceğiniz Fransa kültürel vizesi ile belirlenen aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

Fransa Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

90 güne kadar olan kısa süreli öğrenim ve stajlar için başvuruda bulunulması gereken vize türüdür.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

Ulusal vize olarak da bilinen D Tipi vizeler çalışma, aile birleşimi ve uzun süreli eğitim gibi nedenlerle alınmaktadır. Başvuru sahiplerinin ülkeye giriş tarihinden itibaren 90 günden uzun sürecek olan seyahatleri için D Tipi vizeye başvuruda bulunması gerekmektedir.

Fransa Transit Vizesi

Fransa dışında Schengen üye ülkesi olmayan 3. bir ülkeye aktarma yapmak isteyenlerin alması gereken vize türüdür.

Fransa Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Fransa vizesi başvuru formunun 5 Kasım 2018’den itibaren online platformda doldurulması gerekmektedir. Formda belirtilen seyahat tarihleri ile pasaport süresinin bitiş tarihinin birbiri ile uyumlu olması da aranan şartlar arasında bulunmaktadır.
 • Kadınlar için vize başvuru formunda kızlık soyadının yazılması zorunludur.
 • Başvuru formunun eksiksiz ve hatasız doldurulması gerekmektedir. Bu konuda çok hassas olan konsolosluk ek belge taleplerini reddetmektedir.
 • Başvuru formunda belirtilen adres, telefon ve e-mail bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopilerinin yerine renkli bir şekilde taranan kimliklerle başvuru yapılmaktadır.
 • Biometrik fotoğrafların üzerinde oynanmamış ve lekesiz olması şartı aranmaktadır.
 • Pasaport ve nüfus cüzdanları için verilen parmak izleri, veri tabanlarının farklı olması nedeniyle vize için geçerli olmamaktadır.
 • Pasaportlarında son görünen Schengen vizesi Çek Cumhuriyeti ve Macaristan olanların yeniden parmak izi için randevu alması gerekmektedir.

Fransa Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport (Pasaportların 10 yıldan eski olmaması, en az 2 sayfasının boş olması ve seyahat dönüş tarihinden sonra 6 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir.)
 • Fransa vize başvuru formu (Eksiksiz ve hatasız doldurulmalı)
 • Daha önce kullanılan pasaportlar var ise bu pasaportların asılları
 • 2 adet biometrik fotoğraf (35X45 mm ölçülerinde olması gereken fotoğraflarda arka fon beyaz olmalıdır. Fotoğrafların son 6 ayda çekilmesi gerekmektedir.)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kağıt örneği
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Vize başvuru sahiplerinin Fransa seyahati için ulaşım ve konaklama bilgileri ile güncel telefon numarası
 • Banka hesap hareketleri (Hesabın son 3 ay aktif olarak kullanılması gerekmektedir.)
 • Son 3 aya ait ıslak imzalı ve kaşeli maaş bordrosu (Yalnızca sigortalı çalışanlar için geçerli)
 • Çalışılan şirkete ait imza sirküleri (Yalnızca sigortalı çalışanlar için geçerli)
 • SGK işe giriş belgesi (Yalnızca sigortalı çalışanlar için geçerli)
 • Çalışılan şirkete ait Ticari Sicil Belgesi fotokopisi (Yalnızca işverenler için geçerli)
 • Çalışılan şirketin son dönemine ait vergi levhası (Yalnızca işverenler için geçerli)
 • Seyahat amacı ve gidiş/dönüş tarihlerinin şirketin antetli kağıdına yazılı olduğu kaşeli ve ıslak imzalı dilekçe
 • Varsa araç ruhsatı, tapu ve kira kontratı fotokopileri
 • Varsa aile ya da arkadaşların belediyeden alabileceği davetiye
 • Sponsor dilekçesi (Maddi geliri yetersiz olan öğrenciler ya da işsizler için geçerli)

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Vize sponsor dilekçesi, maddi durumu Fransa seyahatine izin vermeyenlerin yararlanabileceği yöntemlerden biridir. Herhangi bir geliri bulunmayan, son 3 ayda banka hesap hareketleri görünmeyen ya da hesabında konsolosluğun belirlediğinden daha az miktarda varlık bulunan işsizler ve öğrenciler gelir beyanında bulunurken sponsor dilekçesinden yardım alabilmektedir.

Vize sponsorları, başvuru sahibinin 1. dereceden akrabaları olan anne, baba, eş ve çocuklar olabilmektedir. Sponsorun, başvuru sahibinin yurt dışı gidiş/dönüş ve diğer masraflarını karşılayacağına dair ıslak imzalı dilekçe yazması gerekmektedir.

Vize sponsor dilekçesi örneğini inceleyerek Fransa seyahatiniz için ihtiyaç duyduğunuz dilekçeyi kolaylıkla yazabilirsiniz.

Fransa Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Fransa vizesi başvuruları için harç ödemesi yapmak gerekmektedir. Yetişkinler ve çocuklar için farklı fiyatlarla talep edilen harç ücretinin yanı sıra vize danışmanlık merkezleri ile çalışanlardan danışmanlık ücreti de talep edilir. Vize başvuru sürecinde ödemeniz gereken diğer ücretler arasında fotokopi ücretleri, fotoğraf ve bilgisayar çıktısı ücretleri de bulunmaktadır.

2 Şubat 2020 tarihi itibarı ile geçerli olan ücretler aşağıdaki gibidir:

 • Vize Harç Ücreti: 80 Euro
 • 6-12 Yaş Arası Başvuru Sahipleri İçin Vize İşlem Ücreti: 40 Euro

 Başvuru Merkezleri

 • Fransa Büyükelçiliği

Adres: Paris Caddesi, No: 70, Kavaklıdere/Ankara

Telefon: +90 312 455 45 45

Ankara Büyükelçiliği Yetki Alanı: Adana, Afyon, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İçel, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Siirt, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat ve Zonguldak.

 • İstanbul Fransa Başkonsolosluğu

Adres: İstiklal Caddesi, No: 4, 34435 Taksim, Beyoğlu/İstanbul

Telefon: +90 212 334 87 30

İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı: İstanbul, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale (İmroz ve Gökçeada da dahil), Düzce, Denizli, Edirne, İzmir, Kocaeli, Kırklareli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Yalova ve Uşak.

Randevu Nasıl Alınır?

Fransa vizesi için randevu işlemleri turizm acenteleri ve vize danışma merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır. Randevu işlemlerini internet üzerinden, telefonla ya da şahsen yapmanız mümkün değildir.

Vize randevusu alabilmek için seyahatinize en geç 15 gün kala başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin, konsolosluklara teslim edilen belgelerin incelenmesinin uzun sürmesi ve tatil dönemleri gibi durumları göz önünde bulundurmasında fayda bulunur. 15 günden az olan vize randevu istekleri konsolosluklar tarafından kabul edilmemektedir. Aynı zamanda, seyahatlerden 90 gün önce de başvuru yapılamamaktadır.

Danışma merkezleri, başvuru sahiplerinin yaşadığı şehre göre onları Fransa Büyükelçiliği ya da İstanbul Fransa Başkonsolosluğu’na yönlendirmektedir.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Fransa vize işlemlerinden önce hangi vize türüne ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz gerekmektedir. Seyahat süresine ve amacına göre C Tipi (kısa süreli/Schengen) ya da D Tipi (uzun süreli) vizelere başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Başvuru yapacağınız vize türüne karar verdikten sonra online Fransa vizesi başvuru formunu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu konuda çok hassas davranan konsolosluk ek belge taleplerini reddetmektedir.
 • Seyahat sürenize ve meslek grubunuza göre hazırladığınız belgeleri danışma merkezlerinin aldığı randevu günü ve saatinde konsolosluklara elden teslim edebilirsiniz. Yaşadığınız şehre göre alınan konsolosluk randevularına başvuru sahiplerinin şahsen gitmesi gerekmektedir.
 • Randevunuzun ardından vize sonucunuzun takibini İstanbul Başkonsolosluğu tarafından görevlendirilen resmi site üzerinden yapabilirsiniz.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa vize başvuruları T.C. vatandaşları için ortalama 5-15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Belgelerde hata olması, ek belge istenmesi ya da resmi tatil dönemlerinde bu süre 20 güne kadar çıkabilmektedir.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.