BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

İsveç Vize Başvurusu

Doğasıyla, kültürüyle, ekonomisiyle, toplumsal yapısıyla İskandinav Yarımadası’nın güzide ülkeleri arasında yer alan İsveç’e yapacağınız seyahatler için her şeyden önce vize işlemlerinizi tamamlamanız gerekir. Vize başvurusu ve sonuç alma süreçleri pek çok farklı aşamayı kapsamaktadır. Sizler için hazırladığımız İsveç vize rehberi içeriğinde başvuru koşullarından istenen belgelere, başvuru ücretlerine ve başvuru yapabileceğiniz merkezlere kadar vize başvurularınıza ilişkin sorularınızın yanıtını tüm detaylarıyla bulabilirsiniz.

İsveç Uçak Bileti Aldınız mı?

İsveç vize başvurularınız çok sayıda farklı kriter üzerinden değerlendirmeye alınarak sonuçlandırılır. Bu süreci daha hızlı ve kolay atlatmak, değerlendirme aşamasında olumlu intiba bırakmak ve başvurunun lehinize sonuçlanmasına katkıda bulunmak amacıyla İsveç seyahatiniz için bilet rezervasyonlarınızı önceden yapabilirsiniz.

Erken dönemlerde alacağınız İsveç uçak bileti sayesinde birbirinden avantajlı erken rezervasyon fırsatlarından da faydalanabilirsiniz.

 

NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir:

İsveç Gezi Rehberi

Stockholm Gezi Rehberi

***

İsveç Vize Türleri

İsveç ziyaretinizi hangi amaçla ve ne kadar süreyle yapmak istediğinize bağlı olarak farklı vize türlerinden birine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Schengen vizesi olarak da bilinen C Tipi kısa süreli vize ile 180 gün içinde 90 güne kadar seyahat etme hakkınız bulunur.

İsveç, Schengen Bölgesi sınırları içinde yer alan bir ülkedir. Dolayısıyla İsveç’e seyahat etmeniz ancak farklı tür Schengen vizelerinden birini aldığınızda mümkün olabilir.

Umuma mahsus yani bordo pasaport sahipleri, 180 günlük zaman dilimi içinde maksimum 90 gün olacak şekilde yapmayı planladıkları İsveç ziyaretleri için Schengen vize prosedürüne tabidir. Öte yandan hususi yani yeşil, diplomatik yani siyah ve hizmet yani gri pasaport sahipleri, 180 günlük zaman dilimi içinde maksimum 90 gün olacak şekilde yapmayı planladıkları İsveç ziyaretleri için vizeden muaf tutulmaktadırlar.

İsveç Turistik Vizesi

İsveç’e turistik amaçlarla yapmayı planladığınız seyahatler için 180 gün içinde en fazla 90 gün geçerliliğini koruyan İsveç turistik vizesi almanız gerekmektedir. Söz konusu süre içinde Schengen Bölgesi’nde de serbest dolaşım hakkınız bulunur.

İsveç Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Eğer İsveç ziyaretinizin amacı birtakım ticari faaliyetler içinde yer almaksa başvurmanız gereken vize türü ticari vizedir. 90 gün geçerlilik süresi bulunan İsveç ticari vizesi ile iş görüşmesi, konferans ya da fuar katılımı, firma ziyareti gibi farklı amaçlarla ülkeyi ziyaret etme hakkınız bulunur.

Ticari vize başvurularında İsveç’te faaliyet gösteren ilgili firma tarafından hazırlanan ve içinde ticari ziyaretin kapsamı ve seyahat tarihleriyle ilgili bilgilendirme yer alan davetiyenin önemli rolü vardır.

İsveç Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

İsveç aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi ile İsveç’te yaşayan bir aile ferdi ya da arkadaşınızın yanında ikamet etme hakkı kazanırsınız. Söz konusu kısa dönem vize türünün geçerlilik süresi maksimum 90 gündür. Aile, akraba ya da arkadaş ziyareti yapmak üzere almak istediğiniz İsveç vizesi için, içinde İsveç’teyken ikamet edeceğiniz adresin yer aldığı, davet eden kişinin iletişim bilgilerinin bulunduğu İsveç’ten gönderilen bir davet mektubuna ihtiyacınız vardır.

İsveç Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

İsveç seyahatinizin amacı kültürel faaliyetlere, spor faaliyetlerine, konferans ya da seminer gibi etkinliklere katılmak ise İsveç kültürel, sportif faaliyet ve konferans katılım vizesi için başvuruda bulunmanız gerekir. Vizeyi aldıktan sonra giriş yapacağınız ilk ülke İsveç olmak üzere 90 gün içinde Schengen Bölgesi’nde birden fazla ülkeyi de ziyaret edebilirsiniz.

İsveç Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

İsveç seyahatinizin amacı bu ülkede faaliyet gösteren bir eğitim kurumundan kısa süreli eğitim almak ise o zaman başvurmanız gereken vize türü İsveç kısa süreli öğrenim ve staj vizesidir. Öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak kişinin 18 yaşından küçük olması halinde üzerinde anne ve babanın imzasının yer aldığı noter onaylı muvafakatname talep edilmektedir.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

İsveç ziyaretinizi 90 günü aşacak şekilde planlıyorsanız o zaman D tipi olarak bilinen uzun süreli vize için başvuruda bulunabilirsiniz. Eğitim, çalışma ya da aile birleşimi gibi farklı amaçlarla yapmak istediğiniz uzun süreli seyahatler için İsveç D tipi vize edinmeniz gerekir.

İsveç Transit Vizesi

Türkiye, İsveç transit vizesine tabi olan ülkeler arasında yer alır. Transit vize ile İsveç’in ulusal sınırlarına giriş yapamazsınız fakat transit alanda bir sonraki uçuşunuzu bekleyebilirsiniz.

İsveç Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • İsveç vize başvurularının kabul edilmesi için randevu alınması gereklidir. Almak istediğiniz vize türünü belirledikten sonra seyahati planladığınız tarihten en az 15 gün önce randevunuzu almış olmalısınız.
 • Başvuruda bulunmak istediğiniz vize türüne göre talep edilen evrak listesini öğrenip bu evrakları eksiksiz ve usulüne uygun şekilde hazırlamalısınız. Ayrıca bu belgelerin güncel olmasına da dikkat etmelisiniz.
 • Vize başvurusunda bulunmadan önce mevcut pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahat sonrası için en az 3 ay olmasına dikkat edin. Ayrıca pasaportunuzda vize basımı için en az 2 boş sayfa bulunmalıdır.
 • Pasaportun son 10 yıl içinde düzenlenmiş olması gerekmektedir.
 • İsveç vizesi için yapacağınız başvurular esnasında parmak izi vermeniz gerekmektedir. Verdiğiniz parmak izinin geçerlilik süresi 5 yıldır.

İsveç Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İsveç’e seyahat etmek üzere vize başvurusunda bulunacak işsizler, sigortalı çalışanlar, esnaf-sanatkarlar ve serbest meslek mensupları, doktorlar, avukatlar, eczacılar, mühendisler, diş hekimleri, öğrenciler, emekliler ve şirket sahiplerinin kendilerinden talep edilen belgeleri başvuruda bulunacakları kuruma teslim etmeleri gerekmektedir.

 • Başvuruda bulunacak kişi tarafından doldurulup imzalanmış İsveç vize başvuru formu. Eğer başvuru sahibi 18 yaşından küçükse formda anne ve babasının imzası bulunmalıdır.
 • Son 10 yıl içinde düzenlenmiş, seyahat dönüş tarihini takiben minimum 3 ay geçerlilik süresi bulunan ve en az 2 boş sayfası olan pasaport.
 • Son 6 ay içinde çekilmiş, 3,5x4,5 cm. boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Kimlik fotokopisi
 • Muvafakatname (18 yaşını doldurmamış başvuru sahipleri için)
 • Son 3 aya ait, minimum 5.000 TL bakiyesi bulunan banka hesap özeti.
 • Ulaşım ve konaklama bilgilerini gösterir belgeler. İsme düzenlenmiş gidiş-dönüş tarihlerini gösteren bilet rezervasyonları. Varsa otel rezervasyonları. Eğer konaklama aile, akraba, arkadaş ya da firma tarafından sağlanıyorsa bu durumu kanıtlayan belgeler.
 • Sigorta poliçesi.
 • Varsa tapu ve araç ruhsat fotokopileri
 • Varsa davet mektubu
 • İşveren tarafından imzalanmış, seyahat süresince izinli olduğunu gösterir belge (Çalışanlar için)
 • SGK işe giriş bildirgesi (Çalışanlar için)
 • SGK hizmet dökümü (Çalışanlar için)
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu (Çalışanlar ve devlet memurları için)
 • Bağlı bulunduğu kurumdan alınmış çalışma belgesi ve resmi izin yazısı (Devlet memurları için)
 • Çalıştığı şirketin vergi levhası, imza sirküleri, ticaret odası sicil gazetesi, faaliyet belgesi (Çalışanlar ve şirket sahipleri için)
 • Şirkete ait gayrimenkulu gösterir tapu, araç ruhsatı benzeri belgeler (Şirket sahipleri için)
 • SGK/BAĞ-KUR 4B detaylı hizmet dökümü (Şirket sahipleri için)
 • Emekli maaşının yattığı banka hesap hareketleri ve banka kartı fotokopisi (Emekliler için)
 • İsveç Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmış seyahat amacını açıklayan şahsi dilekçe (Emekliler için)
 • Öğrenci belgesi (Öğrenciler için)
 • Sponsor evrakları (Öğrenciler, ev hanımları ve işsizler için)

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Çalışmayanlar, ev hanımları, öğrenciler ya da yeterli geliri bulunmayan kişiler sponsor desteği ile İsveç vize başvurusunda bulunabilirler.

Banka hesaplarında yeterli bakiye bulunması durumunda ise işsizler, ev hanımları ve öğrenciler herhangi bir sponsor desteğine ihtiyaç duymadan da vize başvurusunda bulunabilirler.

İsveç Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

İsveç vize ücreti; konsolosluk harç bedelleri ile vize merkezi koordinasyon ücretlerini kapsamaktadır.

Mart 2020 itibarıyla geçerli güncel ücretler şu şekildedir:

 • Konsolosluk harç ücreti :105 Euro
 • Danışmanlık hizmeti ücreti: 30 Euro
 • 6-12 yaş için konsolosluk harç ücreti: 25 Euro

0-6 yaş için harç ücreti bulunmamaktadır. 

Başvuru Merkezleri

 • İsveç Ankara Büyükelçiliği

Adres: Katip Çelebi Sok. No:7, 06692 Kavaklıdere/Ankara

Telefon: 0312 455 4100

Ankara Büyükelçiliği Yetki Alanı: İsveç Büyükelçiliği Ankara görev bölgesi ayrımı yapmamaktadır. Türkiye’nin her yerinden başvuruları kabul etmektedir.

 • İsveç İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: İstiklal Caddesi 247 Tünel-Beyoğlu, İstanbul

Telefon: 0212 334 0600

İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı: İstanbul, Bursa, Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Yalova, İzmit, Kocaeli, Muğla, Antalya, Isparta, Denizli, Samsun, Giresun, Zonguldak, Bolu, Konya

 • İsveç İzmir Fahri Konsolosluğu

Adres:  Cumhuriyet Bulvarı, 296, Sarı-Part Residence, Daire:101 Alsancak - İzmir

Telefon: 0232 422 0138

İzmir Fahri Konsolosluğu Yetki Alanı: İzmir, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Uşak, Afyon, Muğla

·      İsveç Antalya Fahri Konsolosluğu

Adres: Genclik Mahallesi Fevzi Çakmak Cad, Mahmut Çil Apt. No:79/3 – Antalya

Telefon: 0242 242 3280

Antalya Fahri Konsolosluğu Yetki Alanı: Antalya, Muğla, Alanya, Konya, Mersin, Osmaniye, Isparta, Burdur

·      İsveç Alanya Fahri Konsolosluğu

Adres: Saray Mahallesi. Pelitlik Cad. No:16-18, 07400, Alanya / Antalya

Telefon: 0242 522 3634

Alanya Fahri Konsolosluğu Yetki Alanı: Alanya, Antalya, Burdur, Muğla, Konya, Isparta, Denizli, Karaman, Mersin, Muğla

·      İsveç Mersin Fahri Konsolosluğu

Adres: Çakmak Caddesi, 5309 Sok., Mahmut Torun Ticaret Merkezi, K.12, D:46-47, 33060 - Mersin

Telefon: 0324 238 0126

Mersin Fahri Konsolosluğu Yetki Alanı: Mersin, Maraş, Afyon, Diyarbakır, Hatay, Malatya, Şanlıurfa, Adana, Karaman, Niğde, Aksaray, Kayseri, Yozgat

·      İsveç Kulu Fahri Konsolosluğu

Adres: Cumhuriyet Meydanı, Kulu Site İş Merkezi No:1/1,42770 Kulu - Konya

Telefon: 0332 641 1140

Kulu Fahri Konsolosluğu Yetki Alanı: Kulu, Antalya, Burdur, Muğla, Konya, Isparta, Denizli, Karaman, Mersin, Muğla

Randevu Nasıl Alınır?

İsveç vize başvuru süreçlerinizi yetkili vize danışma merkezlerinin yönlendirmeleriyle yürütebilirsiniz. İsveç için vize başvurusunda bulunmak üzere randevu almanız gerekmektedir. Randevularınızı planladığınız seyahat tarihinden minimum 15 gün önce almanız yararınıza olacaktır.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Vize başvurusunda bulunacak kişilerin sürece başlamadan önce seyahatlerini tüm ayrıntılarıyla planlamaları faydalı olacaktır. Kısa süreli İsveç seyahatleri için C tipi, uzun süreli İsveç seyahatleri için ise D tipi vize için başvuru yapmaları gerekmektedir.
 • Vize başvurusunda bulunacak olan kişi çalışma durumuna ve planladığı seyahatin süresine göre vize için kendisinden talep edilen evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalı ve belirlenen sıraya göre düzenlemelidir. Bu noktada profesyonel destek almak süreçte sıkıntı yaşamamak adına önemlidir.
 • Vize başvurusunda bulunan kişiye en uygun tarih için ve geç kalınmadan konsolosluk randevusu alınmalıdır.
 • Vize başvuruları İDATA üzerinden takip edilebilmektedir.

İsveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

C tipi Schengen vizelerinin sonuçlandırılma süreleri genellikle 5-7 iş günü arasındadır. Ancak konsolosluğun ek evrak talep etme hakkı olduğunu ve bu durumda sonuç alma süresinin uzayabileceğini de aklınızda bulundurmanız gerekmektedir. D tipi vize türleri için ise bu süre 15 günden fazla olabilmektedir.

Schengen bölgesi dışındaki vatandaşlar içinse İsveç vizesi sonuçlanma süresi biraz daha uzayabilmektedir.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.