BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

 

İsrail Vize Başvurusu

Orta Doğu ülkelerinden biri olan İsrail her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilir. Mescid- Aksa ve Ağlama Duvarı gibi önemli noktaları olan, Tel Aviv, Akka, Beytüllahim, Eilat gibi pek çok mühim kenti bulunan İsrail, inanç turizmi açısından oldukça fazla turist ağırlayan ülkelerin başında yer alır.

Ilıman iklimi ve doğal plajları ile de yaz turizmi açısından sıklıkla tercih edilen İsrail’e Türkiye’den ve Türki Cumhuriyetleri’nden nasıl gidilir, vize başvuru şartları ve ücretleri nelerdir sizin için hazırladığımız ‘İsrail Vize Rehberi’ yazımızda ayrıntıları ile bulabilir, seyahatinizi pratikçe planlayabilirsiniz.

İsrail Uçak Bileti Aldınız mı?

İsrail başkonsolosluğu, vize için gerekli evraklar arasında ülkeye alınmış uçak biletini şart koşmamaktadır. Fakat değerlendirmeler esnasında vize için gerekli belgelerle birlikte ülkeye alınmış uçak bileti olduğunda olumlu sonuçlar çıkartmaktadır. Seyahat tarihinizi planladıktan sonra İsrail uçak biletini önceden satın alarak hem vize işlemleri için olumlu intiba bırakabilir hem de bu sayede Pegasus’un erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir:

İsrail Gezi Rehberi

Tel Aviv Gezi Rehberi

Tel Aviv - Ben Gurion Uluslararası Havalimanı

***

İsrail Vize Türleri

İsrail seyahat etme amacınıza ve ülkede geçireceğiniz gün sayısına göre farklı vize türleri veren ülkeler arasında bulunmaktadır.  Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri vize almak mecburiyetindeyken, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri 180 günü kapsayan süreç içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vizeden muaf olarak ülkeyi ziyarette bulunabilirler.

B/2 Ziyaretçi Vizesi

Kısa süreli olarak bilinen bu vize türü turistik ziyaret, eğitim ya da iş toplantısı gibi faaliyetlerde bulunulabilmektedir. Düzenlenme tarihinden itibaren üç ay süre ile geçerliliği olan B/2 vizesinde İsrail’de kalma süresini sınır polisi belirler.

B/1 Çalışma Vizesi

İsrail’e gidiş amacı çalışmak olanların başvuracağı vize türü olan B/1 vizesi uzmanlar, sanatçılar ve buna benzer iş kollarında faaliyet gösteren kişilere verilmektedir.  İçişleri Bakanlığı’nın yetki alanı altında bulunan bu vize türünde geçerlilik süresi gibi konular bakanlığın nüfus müdürlüklerinde bulunan personeller ile görüşülerek çözüme gidilir.

A/2 Öğrenci Vizesi

İsrail ilk ve ortaokullarında öğrenim görmek isteyen veya İsrail’in farklı Yahudi Makamlarının gençlik kollarında eğitim almayı hedefleyen kişilere verilen vize türüdür. Bir seneyi kapsayan bu vize ile İsrail’ e çoklu giriş ve çıkışlar rahatlıkla yapılabilmektedir.

A/1 Geçici Konaklama Vizesi

İade göç yasası kapsamında göç için kabul edilebilecek vizelerden biri olan geçiçi konaklama vizesi Yahudi makamlarının aliyah temsilcilerince incelenerek gerekli görüldüğü durumlarda onaylanır.

A/3 Din Adamı Vizesi

İsrail Devleti’nde tanınmış dini kurumlardan herhangi birinin davette bulunması halinde başvurulabilen bu vize türü din adamlarına verilir. Ülkedeki dini topluluklar arasında ruhani görevlerini yerine getirmek isteyen din adamları B/2 vizesine de başvuruda bulunabilirler. İçişleri bakanlığınca verilen A/3 vizesi ile İsrail’de geçirilecek gün sayısı ve vizenin geçerlilik tarihi yine bakanlıkça belirlenir.

A/4 Vizesi

A/2 ve A/3 vizelerinin alıcılarının eşleri ve reşit olmayan çocuklarına verilen bu vizeden Suudi Arabistan’da olup da eş ve çocuklarını yanına almak isteyen kişiler faydalanabilir.

Göç Vizesi

İsrail Devleti 1950 yılında aldığı bir kararı yasaya bağlayarak ‘’Her Yahudi İsrail’e göçmen olarak girme hakkına sahiptir.’’ demiştir. Bu bağlamda İsrail kanunlarına göre göç vizesi düzenleme yetkisi sadece diplomatik veya konsolosluk temsilcilerine aittir. Diplomatik veya konsolosluk temsilcileri göç vizesine başvuranlardan ilave bilgiler talep etme hakkına sahiptir. İsrail’e göç etmek isteyenlerin ikamet ettikleri bölgesinden sorumlu olan aliyah temsilcileri ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.

Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • İsrail Devleti’ne ziyarette bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsrail Başkonsolosluğu’ndan online vize başvurusunda bulunması gerekir.
 • Vize İşlemleri sırasında konsolosluğa taktim edilecek olan pasaportta en az 2 adet boş sayfa bulunmalıdır
 • Pasaportun İsrail Devletine ziyarette bulunacak kişi için ibraz tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilikte olması gerekir.
 • Vize başvuruları esnasında ‘pasaport teslim makbuzu’ karşılığında sadece İsrail Başkonsolosluğu’ndaki yetkili kişiler tarafından onaylanan pasaportlar geçerli olmaktadır.
 • İsrail Devleti, ülkeyi ziyarette bulunacak kişiler tarafından bizzat başvuru yapılması şartını öne sürmez. Konsolosluğun yetkilendirdiği vize hizmeti sunan kuruluşlar aracılığıyla da vize için başvuruda bulunulabilir.
 • Ülkeyi ziyarette bulunacak başvuru sahiplerinin vize müracaat koşullarını eksiksiz olarak yerine getirmesi beklenir.

İsrail Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İsrail Devleti’ni ziyarette bulunmak isteyen kişilerin vize başvuruları esnasında hazırlamaları gereken evraklar mesleki statülerine göre farklılıklar gösterir. İş adamları, ev hanımları, öğrenciler, emekliler, serbest meslek mensupları, işverenler gibi pek çok farklı statüdeki kişilerden istenen evraklar gelir durumlarına göre şekillendirilir. Resmi evraklarla gelir durumlarının belgelendirilmesini isteyen İsrail Başkonsolosluğu en doğru ve en güncel belgeleri talep etmektedir. Vize başvurusu için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • En az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport
 • Son bir sene içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf (5x5 boyutunda)
 • İsrail vizesi için başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Bu standart evrakların haricinde

 • Kişinin üzerinde mal varsa tapu fotokopisi, ruhsat gibi mülkiyet bildiren belgeleri
 • Banka hesap cüzdanları
 • Banka hesap dökümü (hesapta en az 5.000 TL bakiye bulunması gerekir)

Şirket sahipleri kendilerine ait olan şirket veya şirketlerinin vergi levhası, oda kayıt belgesi, oda faaliyet belgesi, sicil gazetesi ve imza sirküleri gibi evrakların başvuru esnasında hazır ve eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekir

Herhangi bir yerde işçi olarak çalışan kişiler ise düzenli olarak maaş aldıklarını kanıtlayacak güncel evrakları konsolosluğa sunmak durumundadır. İşe giriş bildirgesi, son 3 ayı kapsayan maaş bordrosu, hizmet dökümü gibi.

İsrail Devleti’ne gitmeyi planlayan emekliler ise emeklilik belgeleri ve emekli maaşlarının hesaplarına düzenli olarak yattığını gösteren güncelden geriye doğru olan banka hesap dökümlerini konsolosluğa takdim etmek durumundadır.

İsrail Devleti’ne gitmek isteyen çiftçiler ise gerekli evrakların yanı sıra çiftçilik belgeleri ile varsa üzerlerine kayıtlı tapu veya tapular ile başvuruda bulunmak zorundadır. Kazançlarını gösteren banka hesap hareketleri de bu belgelerin yanında konsolosluğa takdim edilmelidir.

İsrail Devletine ziyarette bulunacak kişiler ülkeye herhangi bir tur şirketi ile gidiyorlarsa bu tura ait detaylı gezi programını gösteren belgeleri konsolosluk yetkililerine sunmalıdır.

Mesleklere Ait Evraklar

İş yeri dilekçesi: Çalışan kişiler, iş yerlerinden antetli kağıda hazırlanmış, şirket yetkilisi tarafından İsrail Başkonsolosluğuna hitap edecek şekilde, İsrail’de bulunacağınız tarihler arasında iş yerinden izinli olduğunuz tarihleri içeren kaşeli ve imzalı dilekçe, son 3 ayı kapsayan maaş bordrosu, SGK 4A hizmet döküm belgesi, faaliyet belgesinin fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi, işe giriş kaydı, vergi levhası ve sicil gazetesi gibi evraklar vize başvuruları esnasında İsrail Başkonsolosluğuna teslim edilmesi gereken evraklar arasında bulunur.

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

18 yaşını doldurmamış bireyler için noterden alınacak muvafakatnamenin kendi ikamet ettikleri yerdeki kaymakamlıklarından apostillenmesi gerekir.  İsrail’e gitmek isteyen öğrencilerin ve herhangi bir geçime sahip olmayan ev hanımlarının vize başvuruları esnasında sponsora ihtiyaçları vardır. Düzenli gelir elde edemeyen bu kişiler eşleri anne veya babaları gibi birinci derece yakınlarından gelir evrakı belgesi sunmak durumundadır. Bu bahsi geçen birinci derece yakınlar, çalışıyorlar ise çalışma evraklarını, sponsorluk dilekçelerini, banka hesap döküm özetlerini, emekliler ise emeklilik evraklarını ve işveren ise şirketle ilgili evraklarını konsolosluğa sunulması gerekir.

İsrail Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

İsrail Devleti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize başvuru ücreti talep etmemektedir. Bu durum yalnızca İsrail’de eğitim görecek olan öğrenciler için değişiklik gösterir. 2020 yılında belirlenen İsrail Öğrenci (A/2) Vize harç ücreti 50 USD’dir.

 

Randevu Nasıl Alınır?

İsrail için yapılacak tüm vize başvuru işlemleri için öncelikle online randevu alınması gerekmektedir. Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu ya da İzmir Fahri Konsolosluğu’ndan alınacak online randevunun akabinde vize başvuru formuyla birlikte gerekli olan tüm belgeler eksiksiz bir şekilde konsolosluklara teslim edilmelidir. Başvurular hafta içi her gün 10.30-13.00 saatleri arasında yapılır.

Güncel ve eksiksiz evraklarla birlikte konsolosluğa yapılan başvurular 7 ila 10 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Resmî tatil günlerine denk gelen zamanlarda bu süreç bir miktar farklılık gösterebilir. Konsolosluk tarafından istenen belgelerde eksiklik olması durumunda da bu süreç 30 güne kadar çıkabilmektedir. Tüm bu sebeplerden ötürü İsrail Devleti’ne ziyarete bulunmak isteyen kişilerin en az 1 ay öncesinden vize başvurularında bulunması tavsiye edilir.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • İsrail Devleti’ne gitmeyi planlayan kişilerin öncelikli olarak sosyal statülerine göre hangi vize türlerine başvurabileceklerini belirlemeleri gerekir.
 • Meslek gruplarına, gelir düzeylerine ve seyahat sürelerine bağlı olarak belirlenecek vize türlerine göre konsolosluklardan online randevu alınır.
 • Alınan randevu gününden önce konsolosluk tarafından istenen belgeler eksiksiz bir şekilde tamamlanır.
 • Belirlenen gün ve saatte evraklar ile birlikte randevuya bizzat gidilir ya da danışmanlık eden aracı firma bunu sizin adınıza yapar.
 • Vize randevuları resmî tatiller haricinde 7 ila 10 iş günü içerisinde sonuçlandırılır.

İsrail Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsrail vizesinin başvuru işlemleri gerçekleştirildikten sonra sonuçlanma süresi yaklaşık olarak 7-10 iş günüdür. Bu sebeple ülkeye ziyarette bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve en az 15 gün öncesinden vize başvurularını yapmak durumundadırlar.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.