BolBol
Üye Girişi
PAYLAŞ

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Macaristan Vize Başvurusu

Dünyanın en popüler turistik ülkelerinden biri olan Macaristan’a farklı amaçlarla ziyaret etmek için farklı tür vize başvurularında bulunmanız gerekmektedir. Söz konusu vize başvuru işlemleriyle ilgili tamamlamanız gereken çok sayıda aşama bulunur. Bu süreçte zaman kaybı yaşamamak ve başvurunuzun reddedilmesi gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına süreçle ilgili ayrıntılı ve doğru bilgilere ulaşmanız önem arz eder.

Başvuru koşulları, başvuru belgeleri, başvuru ücretleri ve başvuru merkezleri gibi Macaristan vize başvurusuna dair merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını sizler için hazırladığımız “Macaristan vize rehberi” isimli içerikte bulabilirsiniz.

Macaristan Uçak Bileti Aldınız mı?

Macaristan ziyaretiniz için gerçekleştireceğiniz vize başvurularının değerlendirilme sürecinde olumlu intiba bırakmak için uçak bileti rezervasyonlarınızı önceden yaptırmanız yararınıza olacaktır. Bu sayede sürecin daha sorunsuz ilerlemesini sağlayabilir ve vizenizi herhangi bir aksilik yaşamadan alma olasılığınızı yükseltmiş olursunuz.

Erken rezervasyonun avantajlarından yararlanarak Macaristan uçak bileti rezervasyonunuzu şimdiden yaptırabilirsiniz.

 

Bu Yazılar da İlgilinizi Çekebilir:

Macaristan Gezi Rehberi

Budapeşte Şehir Rehberi

Macaristan Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Evet, Macaristan Türk vatandaşlarından vize istemektedir.

Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşlarına C tipi Schengen vize prosedürünü uygulamaktadır. T.C. diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri ise 180 günlük zaman dilimi içinde 90 günü aşmayacak şekilde planladıkları Macaristan seyahatleri için vizeden muaf tutulmaktadır.

Macaristan Vize Türleri

Macaristan seyahatleriniz için seyahat amacınıza ve seyahat sürenize uygun olan vize türüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Schengen Bölgesi ülkeleri arasında yer alan Macaristan’a seyahat için C tipi olarak geçen Schengen vizesi almanız gerekir.

Macaristan Turistik Vizesi

Macaristan’ı turistik amaçlı olarak ziyaret etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması gereken vize türüdür. Turistik vize, 180 günlük zaman dilimi içinde en fazla 90 gün konaklama koşuluyla verilmektedir.

Macaristan Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Macaristan’ı iş gezisi ya da fuar katılımı gibi ticari gerekçelerle ziyaret etmeyi planlayan T.C. vatandaşlarının alması gereken vize türüdür. Vize, 180 gün içinde en çok 90 gün konaklama koşuluyla verilmektedir.

Macaristan’a yapacağınız ticari seyahatler için Macaristan’da bulunan ilgili şirket ya da kurum tarafından hazırlanan ve Macaristan Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu tarafından onaylanan bir davetiye yollanması gerekmektedir.

Macaristan Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Macaristan seyahatiniz aile, akraba ya da arkadaş ziyareti amacını kapsıyorsa bu durumda başvurmanız gereken vize türü aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesidir.

Bu vize türüne özel olarak Macaristan’da kalacağınız yakınınız tarafından bir davetiye hazırlanmalı ve söz konusu belge belediyeye onaylatıldıktan sonra tarafınıza gönderilmelidir. Başvuru sürecinizi planlarken bahsi geçen davetiyenin elinize geçme süresini de hesap etmeniz yararınıza olacaktır.

Macaristan Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Macaristan sınırları içinde çeşitli kültürel faaliyetlere, konferanslara, seminerlere ya da spor faaliyetlerine katılmayı istediğiniz bir seyahat organize ediyorsanız başvurmanız gereken vize türüdür. Macaristan kültürel, sportif faaliyet ve konferans katılım vizesi 90 güne kadar konaklamayı mümkün kılar.

Macaristan Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

Eğer 90 günü aşmayacak şekilde düzenlenen bir eğitim ya da staj programına katılmak üzere Macaristan’a gitmek istiyorsanız başvurmanız gereken vize türüdür. Katılmak istediğiniz eğitimin 90 günden uzun sürmesi halinde D tipi, uzun süreli vize için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

90 günü aşacak şekilde organize ettiğiniz Macaristan ziyaretleri için D tipi olarak bilinen uzun süreli vizeye başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu vizelere eğitim, çalışma ya da aile birleşimi amaçlı olarak başvuruda bulunulabilir.

Macaristan Transit Vizesi

Macaristan transit vizesi havalimanında aktarma yapmanız gereken durumlar için başvurmanız gereken vize türünü temsil eder. Üçüncü bir ülkeye aktarma yapmanız gerekiyorsa Macaristan transit vizesine sahip olmanız gerekir ve bu vize ile havalimanında aktarma yapan yolcular için ayrılmış alanın dışına çıkamazsınız.

Macaristan Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Kısa süreli Macaristan vize türlerinden bir tanesi için başvuruda bulunacak kişilerin konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş acentelerden destek alması gerekmektedir. Uzun süreli Macaristan vize başvuruları ise konsolosluklara şahsen yapılmalıdır.
 • Vize başvuru formu tam ve hatasız olarak doldurulmalı ve şahsen imzalanmalıdır.
 • Vize başvuruları esnasında talep edilen tüm evrakların eksiksiz ve usulüne uygun şekilde hazırlanıp ilgili makamlara teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Başvurulan Macaristan vizesi için gerekli belgeler arasında davetiye bulunuyorsa söz konusu davetiyenin Macaristan’da faaliyet gösteren yetkili makamlar tarafından onaylanmış olması önemlidir.
 • Macaristan vize işlemlerinde kullanılacak olan pasaportun seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerlilik süresi ile minimum 2 boş sayfası bulunmalıdır.
 • Macaristan vize başvuru işlemlerinin bir ayağını konsolosluk randevuları oluşturmaktadır. Gerekli evrakları hazırladıktan sonra konsolosluktan randevu almanız ve belirlenen tarihte konsoloslukta bulunmanız gerekmektedir.
 • Macaristan vizesi için parmak izi ibrazı istenmektedir. 12 yaşından küçük çocuklardan ise parmak izi istenmemektedir.

Macaristan Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Macaristan’a seyahat etmek üzere vize başvurusunda bulunacak işsizler, sigortalı çalışanlar, esnaf-sanatkârlar ve serbest meslek mensupları, doktorlar, avukatlar, eczacılar, mühendisler, diş hekimleri, öğrenciler, emekliler ve şirket sahiplerinin belirlenen belgeleri başvuru yapacakları kuruma teslim etmeleri gerekmektedir.

 • Seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerlilik süresi bulunan pasaport.
 • Varsa daha önce alınmış olan Schengen vizelerinin fotokopisi
 • Başvuru yapacak kişi tarafından doldurulup imzalanmış Macaristan vize başvuru formu
 • Güncel, beyaz fon üzerine çekilmiş, 3,5x4,5 cm. boyutlarında 2 adet biometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Macaristan’daki yetkili makamlar tarafından onaylanmış davetiye
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Banka hesap dökümü
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Uçak bileti ile otel ön rezervasyon bilgilerini kapsayan konaklama bilgileri
 • Evli olan başvuru sahiplerinin evlilik cüzdan fotokopisi
 • Varsa tapu, araç ruhsatı, kira kontratı gibi belgelerin fotokopisi
 • Maaş bordrosu (çalışanlar için)
 • SGK işe giriş bildirgesi (çalışanlar için)
 • İzin yazısı (çalışanlar için)
 • SGK hizmet dökümü (çalışanlar ve işverenler için)
 • Orijinal faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve imza sirküleri fotokopilerinden oluşan güncel tarihli şirket evrakları (çalışanlar ve işverenler için)
 • Emekli maaşını gösteren belge (emekliler için)
 • Öğrenci belgesi (öğrenciler için)

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Eğer Macaristan seyahatinizin masrafını karşılayabilecek yeterlilikte belgeler sunamazsanız seyahatinizin bir başkası tarafından finanse edileceğini yine belgelerle kanıtlamanız beklenir. Başvuru sahiplerinin çalışma ve sosyal durumlarına bakılarak talep edilen evrakların arasında sponsor evrakları da girebilmektedir. İşsizler, öğrenciler ya da ev hanımları Macaristan vize başvuruları esnasında sponsor desteğine ihtiyaç duyabilmektedirler.

Macaristan Vize Ücreti Ne Kadar?

Macaristan vize ücreti, başvuruda bulunulan vize türüne ve başvuruda bulunan kişinin vatandaşlığına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Macaristan vize ücretleri konsolosluk harcı ve hizmet bedelini kapsamaktadır.

Mart 2020 itibarıyla geçerli güncel ücretler şu şekildedir:

 • Konsolosluk Harcı: 105 Euro
 • Hizmet Bedeli: 30 Euro

6-12 yaş arası çocuklar için konsolosluk harcı alınmamaktadır. 

Başvuru Merkezleri

 • Macaristan Ankara Büyükelçiliği

Adres: Adres: Sancak Mah. Layoş Koşut Cad. No:2 Yıldız-Çankaya / Ankara

Telefon: 0312 442 2273

Ankara Büyükelçiliği Yetki Alanı: Ankara, Bolu, Düzce, Çankırı, Bartın, Eskişehir, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir, Yozgat, Zonguldak, Karabük

 • Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu

Adres: Büyükdere Cad, No: 171, Metrocity Millennium, A Blok, 6. kat, 34330 1. Levent / İstanbul

Telefon: 0212 317 9214

İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı: Afyon, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Zonguldak.

 • Macaristan Antalya Fahri Konsolosluğu

Adres: Tuzcular Mah. Mescit Sok. No: 19 Kaleiçi / Antalya

Telefon: 0242 247 8039

Antalya Fahri Konsolosluğu Yetki Alanı:  Antalya, Burdur, Isparta

 • Macaristan Trabzon Fahri Konsolosluğu

Adres: Maraş Caddesi, No. 6, İpekyolu İşmerkezi Kat: 5, Trabzon

Trabzon Fahri Konsolosluğu Yetki Alanı: Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon

 • Macaristan İzmir Fahri Konsolosluğu

Adres: Cumhuriyet Bulvarı, No: 203 K:7 Gündoğdu / İzmir

Telefon: 0232 421 28 61

İzmir Fahri Konsolosluğu Yetki Alanı: İzmir, Çanakkale, Manisa, Aydın, Balıkesir

 • Macaristan Gaziantep Fahri Konsolosluğu

Adres: Naksan Holding 1.Organizasyon Sanayi Bölgesi, 18. Cad. No:13, 27120, Gaziantep

Telefon: 0342 211 22 44

Gaziantep Fahri Konsolosluğu Yetki Alanı: Adana, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mersin, Osmaniye, Şanlıurfa

 • Macaristan Kütahya Fahri Konsolosluğu

Adres: Güral Porselen, Eskişehir Yolu 5. Km, Kütahya

Telefon: 0274 225 03 18

Kütahya Fahri Konsolosluğu Yetki Alanı: Kütahya, Eskişehir, Uşak, Afyon, Denizli, Muğla,

 • Macaristan Tekirdağ Fahri Konsolosluğu

Adres: Orduevi Caddesi, Günaydın Apartmanı, İnsaniye sokak, No: 21, Daire: 7 Tekirdağ

Telefon: 0282 260 36 56

Tekirdağ Fahri Konsolosluğu Yetki Alanı: Tekirdağ, Kırklareli, Edirne

 • Macaristan Kayseri Fahri Konsolosluğu

Adres: Hunat Mahallesi, Talas Caddesi, Tok İşhanı No:17, Kat: 3 Melikgazi / Kayseri

Telefon: 0462 326 55 52

Kayseri Fahri Konsolosluğu Yetki Alanı: Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Niğde

Randevu Nasıl Alınır?

Macaristan vize işlemlerinin bir aşaması olarak konsolosluk randevusu almanız gerekmektedir. Sizin için uygun bir tarihte randevunuzu aldıktan sonra söz konusu tarihte konsoloslukta bulunmanız beklenir.  Randevu alma ve başvuru süreçlerinizi yetkili temsilcilikler aracılığıyla daha kolay ve hızlı bir biçimde tamamlayabilirsiniz.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Macaristan vize işlemlerine başlamadan önce seyahat planınızı tüm detaylarıyla birlikte ortaya koymanız yararınıza olacaktır. Seyahat amacı ve konaklama süresi gibi detayların başvuracağınız vize türünden gerekli başvuru belgelerine ve başvurunuzun sonuçlanma süresine kadar tüm süreci belirleyici bir nitelik taşıdığını aklınızda bulundurun.
 • Belirlediğiniz seyahat amacı ve seyahat süresine göre başvuracağınız vize türüne özel olarak sizden çeşitli evraklar talep edilecektir. Söz konusu evrakları eksiksiz ve usulüne uygun şekilde hazırlayarak yetkili mercilere teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Vize türüne göre belirlenen belgeler hazır edildikten sonra vize randevusu alınması gerekir. Randevuların, her türlü aksama hesaba katılarak erken bir tarihte alınması önemlidir.

Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan vize işlemlerinin eksiksiz yürütülmesi ve aksamaya sebep olabilecek herhangi bir gerekçe olmaması halinde vize başvurularınız genellikle 7 iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır. Yabancı uyruklu vatandaşların vize taleplerinin sonuçlanması ise daha uzun sürelere yayılabilmektedir.

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

.
Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.