tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Hırvatistan Vize Rehberi

Hırvatistan Vize Rehberi

İçerik

Dalmaçya kıyılarının muhteşem plajları ve Ortaçağı yaşatan Zagreb sokakları ile Hırvatistan, gezi rotalarının önemli bir durağıdır. Avrupa Birliği ve Schengen alanı dışında kalan birçok ülke vatandaşı Hırvatistan’a giriş için vizeye ihtiyaç duyar. Siz de Hırvatistan vize rehberi ile hangi koşullarda vize almaya ihtiyaç duyacağınızı ve gerekli tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Hırvatistan Vize Başvurusu

Doğu ve Orta Avrupa’nın kültür birleşimi Hırvatistan, D tipi vize adı verilen ulusal vize sistemi ile ziyaretçilerini ülkeye kabul eder. “Hırvatistan vizesi nasıl alınır?” sorusunun yanıtını, Hırvatistan vize rehberi içinde adım adım takip edebileceğiniz işlemler, vize türleri ve gerekli başvuru belgeleri ile bir arada bulabilirsiniz.

Hırvatistan Uçak Bileti Aldınız Mı?

Hırvatistan vizesi almayı kolaylaştırıcı etkenler arasında başvuru sırasında uçak biletinizin olması yer almaktadır. Hırvatistan uçak bileti alındıktan sonra biletin alındığına dair belge, vize başvurusu sırasında konsolosluğa iletilebilir.

Hırvatistan Vize Türleri

Hırvatistan vize başvurusu, ülkede kalma amacınıza ve kalış sürenize göre değişkenlik gösterir. Kısa süreli vize 180 gün içinde 90 günü aşmayacak biçimde ülkede konaklamaya imkan sunar. Bu vize turistik seyahat, sağlık uygulaması veya iş gezisi, bilimsel etkinlik gibi amaçlarla ülkeye giriş izni tanır. Uzun süreli vize ise 90 günü aşan durumlarda oturma izni alarak başvurabileceğiniz bir vize türü olarak karşınıza çıkar. Aile bireylerinin bir araya gelmesi, çalışma veya öğrenim amaçlı kabul almış olmak bu vize türüne başvurmayı gerektirir.

Kısa Süreli Hırvatistan Vizesi

Genellikle “turist vizesi” olarak anılan bu vize tipi, 6 ayda 90 günden kısa süre ile ülkede konaklama, seyahat amacına uygun ülke içi yolculuklarda izin ver. Tekli, çiftli veya çoklu giriş izni sağlanan kısa süreli vize ile Hırvatistan’ı bir kültür turu ile keşfetme; kongre, konferans konuşmacısı olma, toplantı ve fuara katılım, medikal bir operasyon veya tedavi sürecini gerçekleştirme, bir spor müsabakasında yarışma, aile bireylerini kısa süreli ziyaret gibi hedeflere uygun girişler için düzenlenir.

Uzun Süreli Hırvatistan Vizesi

180 gün içnide 90 günden uzun süreli konaklamayı gerektiren durumlarda başvurulan uzun süreli Hırvatistan vizesi genellikle öğrenciler ve ülkede çalışma izni almayı hedefleyenler tarafından tercih edilir. Dil kursunu veya yükseköğretimi bu ülkede sürdürmeyi düşünenler, öğrenci vizesine başvurabilir. Hırvatistan’daki bir işletmeden teklif alan profesyoneller çalışma vizesine başvurarak önce oturma izni almalı, daha sonra çalışma izni talep etmelidirler. Evlilik yoluyla Hırvatistan’da yaşamayı planlayan yabancılar da aile vizesi türüne başvurarak oturma iznine dönüştürebilirler.

Hırvatistan Transit Vizesi

Ülke sınırları içinde 72 saatten az sürede kalacak olanlar veya bir Schengen ülkesine seyahat etmeyi planlayanlar Hırvatistan transit vizesi başvurusunda bulunabilirler. Zagreb uçuşunu aktarmalı bir uçuş ile bağlayan yolcuların transit yolcu alanından çıkmadan yolculuklarına devam etmeleri halinde transit vize başvurusu yapmalarına gerek yoktur. Ancak havaalanından Zagreb’e gitmek isteyen transit yolcuların Schengen vizesi bulunmaması durumunda bu vize türüne başvurarak çıkış yapmaları gerekir.

Schengen Vizesi

Hırvatistan 1 Ocak 2023 itibariyle Schengen bölgesine dahil olduğundan, geçerli Schengen vizesi (Schengen A ve C tipi vizeler) bulunan yolcuların ülkeye girişte ayrıca bir başvuruda bulunmalarına gerek yoktur. Türk vatandaşları diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi olmaları durumunda, ayrıca vize başvurusunda bulunmadan, Hırvatistan’a vizesiz giriş yapabilirler.

Hırvatistan Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Hırvatistan seyahati bitiminden itibaren en az 90 gün süreli pasaport
 • Eksiksiz biçimde tamamlanmış ve imzalanmış Vize Başvuru Formu
 • Vize başvuru sistemine yüklü uygun formattaki (biyometrik) fotoğrafınızın bulunması
 • Başvuru ücretinin ilgili banka hesabına yatırdığınıza dair dekont ile vize başvuru işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler ile birlikte seyahat etmeyi planlıyorsanız, her bir aile bireyi için aynı evrakları ve koşulları sağladığınızdan emin olunuz.

Hırvatistan Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler

Hırvatistan vize başvurusu için gerekli evraklar vize tipine göre değişmekle beraber, turistik seyahat planlıyorsanız, aşağıdaki belgeleri hazırlamakla sürece başlayabilirsiniz:

 • Eksiksiz olarak tamamlanmış Hırvatistan Vize Başvuru Formu
 • En az 90 gün geçerlilik süresi olan pasaport veya seyahat belgesi
 • Seyahat yapılacak süreyi kapsayan seyahat sağlık sigortası
 • Hırvatistan’da kalacağınız süre boyunca giderlerinizi karşılayacak ekonomik güce sahip olduğunuzu kanıtlayan banka hesap bilgisi
 • 18 yaş altı çocuğunuzla seyahat edecekseniz, çocuğunuza ait başvuru formunun yasal ebeveyni tarafından imzalanmış çıktısı
 • İki adet beyaz fonda çekilmiş, 35x45 mm boyutlu fotoğraf
 • Pasaportunuzun giriş sayfası, önceki vizeler ve giriş-çıkışlarınızı gösteren sayfaların fotokopileri
 • Hırvatistan’da kalacağınız süreyi içeren ve acil sağlık ihtiyaçlarını da kapsayan, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Hırvatistan’daki konaklama planınızı belgeleyen otel rezervasyonu çıktısı
 • Hırvatistan gidiş-dönüş uçuşu için uçak biletinizin veya uçuş rezervasyonunuzun bir kopyası,
 • Ülkede kalış sürenize göre, günlük en az 60 Euro teminatın banka hesabınızda bulunduğuna ilişkin ekstre veya banka yazısı
 • Çalışanlar için işveren yazısı veya maaş bordrosu
 • Hırvatistan’a seyahat amacınızı gösteren ek belgeler

Ek belgeleri düzenlerken durumunuza uygun aşağıdaki örneklerden faydalanabilirsiniz:

 • Ekonomik durumunu belgeleyemeyen başvuru sahipleri için vize sponsor mektubu
 • Öğrenciler için okul veya üniversite kayıt belgesi, öğrenci belgesi ve akseptans
 • Bilim insanları ve meslek profesyonelleri için toplantı davet mektubu
 • Tedavi amaçlı seyahatlerde hasta muayene veya operasyona ilişkin kanıtlayıcı belge ve rapor
 • İş insanları ve firma sahipleri için şirket kuruluş belgeleri ve şirket antetli vize başvuru mektubu
 • 18 yaşından küçüklerle seyahat edecekseniz, çocuğun doğum belgesi, velisi veya yasal vasi tarafından imzalanmış onay belgesi
 • Çalışma vizesi başvurusunda bulunanlardan işveren kurum tarafından antetli işe kabul yazısı veya iş sözleşmesi, maaş bordrosu ve kuruluş belgeleri.

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Vize başvurusunda bulunan kişinin sigortalı çalışan veya emekli olmaması durumunda Hırvatistan seyahati sırasında ortaya çıkacak ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını belgelendirmesi beklenir. Son üç aylık banka hesap ekstresi gibi finansal bir belge sunamadığı takdirde, başvurusuna vize sponsor mektubu eklemesi gerekir. Bir dilekçe formatında yazabileceğiniz vize sponsor mektubuna, Hırvatistan vize ücreti ile konaklama ve seyahat masraflarını karşılayacak kişinin ad-soyad, iletişim ve ikamet bilgilerinin bulunması gereklidir. Vize sponsorunun imzası ve başvuran kişinin ülkede kalacağı tarihlerin dilekçede açıkça belirtildiğinden emin olmalısınız.

Hırvatistan Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Hırvatistan vize başvuru ücreti 2024 yılı için doğrudan Konsolosluk başvuru yapmanız halinde 80 Euro olarak belirlenmiştir. Bu ücret, biyometrik olmayan pasaport hamilleri için daha yüksek olabilmektedir. Vize ücret 12 yaş altındaki çocuklarda vize ücreti resmi olarak talep edilmez. Bununla beraber yetkili vize merkezleri veya seyahat acenteleri yoluyla vize başvurusu yaptığınızda, hizmet bedeli, kurye ücreti ve fotokopi masrafı gibi farklı kalemler için ek ödeme yapmanız gerektiğini unutmayınız.

Hırvatistan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Hırvatistan vize başvurusu için ilgili ülkenin resmi konsolosluk sitesinden işlem yapabilirsiniz. Türk vatandaşı iseniz, Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu veya İzmir Fahri Konsolosluğuna müracaat edebilirsiniz. Diplomatik temsilciliklerdeki konsolosluk hizmetleri için hafta içi sabah belirtilen çalışma saatlerinde başvurunuzu yapabileceğinizi unutmayınız. Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, Ukrayna, Moldova gibi diğer ülke vatandaşları da Türkiye’deki daimi temsilcilikler ve vize merkezleri ile iletişime geçerek Hırvatistan vize randevusu alabilirler.

Hırvatistan Vize İşlemleri ve Takibi

 • Hırvatistan vize başvuru formunu online olarak doldurmalı, çıktısını alıp imzalamalısınız.
 • Başvurduğunuz vize türüne göre istenen belgeleri bir araya getirerek başvuru dosyanızı oluşturmalısınız.
 • En yakın temsilcilikten veya vize merkezi aracılığıyla vize randevunuzu almalısınız.
 • Belirtilen banka hesabına vize ücretini yatırmalı ve dekontunu başvuru dosyanıza eklemeyi unutmamalısınız.
 • Randevu günü ve saatinde konsoloslukta / vize merkezinde şahsen bulunup başvurunuzu tamamlamalısınız.
 • Vizenizin onaylanması durumunda, belirtilen tarihte pasaportunuzu teslim almak üzere aynı merkezde şahsen hazır bulunmanız gerekir.
 • Kurye teslimi talep ediyorsanız, başvuru sırasında bu işlemi ve ek ödemesini gerçekleştirmeyi unutmamalısınız.

Hırvatistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hırvatistan’a seyahat edecek yolcuların, uçuş tarihinden 15-90 gün önce vize başvurusunu gerçekleştirmeleri uygun olacaktır. Kısa süreli vize başvurularının işleme konulması 2-4 haftalık ortalama süreye sahiptir. Uzun süreli vize başvurularında minimum işlem süresi 4 haftadan başlar. Bununla birlikte yoğunluk, resmi tatil veya başvuru dosyasındaki aksalıklar gibi süreyi uzatan etkenlerle de karşılaşmak mümkündür. Hırvatistan uçak bileti rezervasyonu yaparken bu süreleri dikkate alarak seyahat planınızı tamamlayabilirsiniz.

Yukarı Yukarı