tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Slovakya Vize Rehberi

Slovakya Vize Rehberi

İçerik

Resmi adıyla Slovak Cumhuriyeti, Orta Avrupa ülkeleri arasında en çok görülmek istenilen ve ziyaret edilen ülkelerden biridir. Hem Avrupa’nın ortasında, birçok turizm bölgesine yakın konumu hem de doğası ile ilgi uyandıran ülke, her yıl yüz binlerce turisti ağırlamaktadır. Avusturya, Çekya, Macaristan, Polonya ve Ukrayna’ya yakınlığı da ülkenin cazibesini artıran hususlar arasında yer alır. Slovakya gezinizde yakınlarındaki ülkeleri de rahatça gezebilir ve yepyeni kültürlerle tanışma imkanı elde edebilirsiniz. Ülkenin doğal manzaraları, hayran bırakan mimari yapıları, Orta Çağ yolculuğuna çıkaran kaleleri ve kasabaları, sağlık turizmine öncülük eden kaplıcaları ve daha pek çok etken nedeniyle Slovakya sizi en iyi şekilde ağırlayacak ülkelerden biridir.

Slovakya’ya özgü pek çok özelliği yakından görmek ve keşfetmek için geç kalmayın ve yolculuğunuz için yerinizi ayırtın. Slovakya vize rehberi sayfamızı ziyaret ederek ülkeye bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Slovakya vize rehberi, Slovakya seyahatiniz konusunda aklınızdaki soru işaretlerine cevap vermeye hazır. Merak edilenler ve bilinmesi gerekenler ile Slovakya vize rehberini inceleyebilirsiniz.

Slovakya Vize İstiyor Mu?

Schengen bölgesinde yer alan Slovakya Türk vatandaşlarından vize isteyen ülkelerden biridir. Bu nedenle “Slovakya vize istiyor mu?” sorusuna doğrudan, evet olarak cevaplandırabiliriz. Slovakya sınırında vize alma uygulaması yoktur. Slovakya ziyaret öncesi Schengen vizesi alınması gerekir. Resmi pasaporta sahip kişilerin ise Slovakya’ya yapacakları 3 aya kadar turistik seyahatlerde vize almalarına gerek yoktur.

Slovakya Uçak Biletinizi Aldınız mı?

Vize başvurusunda gerekli olan evrakların yanı sıra alınan Slovakya uçak bileti rezervasyon bilgilerini de sunmak vizenin kabul aşamasında olumlu bir intiba bırakmaktadır. Uçak biletini erken rezervasyon ile almak aynı zamanda en uygun fiyatlara da sahip olmak demektir.


Slovakya Vize Türleri

Slovakya ziyaretinizi hangi amaçla yapıyorsanız bunun için belirlenmiş belli başlı vize türleri bulunmaktadır. Slovakya ziyareti amacı ve süresine göre vize başvurusunda bulunmak gerekir.

Slovakya Turistik Vizesi

Gezi ve turistik amaçlarla yapacağınız Slovakya seyahatiniz için turistik vize alınması gerekir. Bu vize türü, en fazla başvurulan vizeler arasında yer alır.

Slovakya Ticari Vizesi

Slovakya’ya yapılacak fuar, iş toplantısı, sempozyum, seminer, konferans gibi iş seyahatleri amacıyla iş insanları tarafından alınması gereken ayrıcalık bir vize türüdür.

Slovakya Erasmus Vizesi

Üniversite öğrencileri arasında bir değişim programı olan Erasmus kapsamında eğitim amacıyla Slovakya’ya gitmek adına Erasmus vizesi alınması gerekir.

Slovakya Ziyaret Vizesi

Ziyaret vizesi, Slovakya’da bulunan akrabalarınız varsa ve onları ziyaret edecekseniz ihtiyacınız olan vizedir. Slovakya ziyaret vizesi alabilmek için ülkede bulunan ya da yaşayan ziyaret edilecek akrabalardan en az birinden davet mektubu almak gerekir. Akrabalarınızdan davet mektup alınmadığı takdirde ülkeye ziyaret vizesi verilemez.

Slovakya Vize Başvurusu Şartları Nelerdir?

Her ülkede olduğu gibi Slovakya vize başvurusu için de belirlenmiş ve yerine getirilmesi gerekilen bazı şartlar bulunur. Slovakya vizesi nasıl alınır sorusunun cevabı şu şekildedir:

 • Slovakya seyahat amacı belirlenir.
 • Vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlanır.
 • Schengen vizesi başvurusu için gerekli konsolosluktan randevu alınmalı ve gerekli parmak izi prosedürü yerine getirilmelidir (ilk başvurularda parmak izi gereklidir ve geçerlilik süresi 5 yıldır).
 • Schengen vizesi başvurusu için gerekli evraklar hazırlanır.
 • Seyahat davet ile gerçekleşecekse davet mektubu evraklar arasında yer almalıdır.
 • Pasaport süresinin 10 yıldan fazla olmaması gerekir.

Slovakya vize başvurusu yaparken parmak izi uygulamasının da en önemli basamaklardan biri olduğunu hatırlatalım.

Slovakya Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Slovakya’ya turistik amaçlı ziyarette bulunacak olan öğrenciler, esnaflar, emekliler, işsizler, sigortalı çalışanlar ve işverenler belirlenen belgeler ile vize başvurusunda bulunmalıdır. Slovakya için vize başvurusunda bulunmadan önce hazırlanması gereken evraklar ise şu şekildedir:

 • Süresi 10 yılı geçmemiş olan bir pasaport (pasaportun yırtılmamış ve sayfalarının net görünürlükte olması)
 • Kaşeli banka hesap dökümü
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (35mm x 45mm ölçülerinde, arka fonu beyaz, kişinin yüz ve boynun kapanmadan görüleceği şekilde çekilmeli aynı zamanda fotoğraf son 3 ay içinde çekilmiş olmalı)
 • Nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren)
 • Şahsen hazırlanacak ıslak imzalı vize başvurusu dilekçesi
 • Turistik vize talep dilekçesi
 • Çalışılan şirkete ait imza sirküleri
 • Slovakya’da geçerli olacak seyahat sağlık sigorta poliçesi
 • Slovakya uçak bileti ve konaklama rezervasyonları bilgisi

Slovakya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusunda bulunduktan sonra herkes heyecanlı vizenin sonucunu beklemeye başlar. Belki de seyahatlerin en heyecan ve sabırsızlık uyandıran bölümü budur. Pek çok ülkede olduğu gibi Slovakya için de vize başvurusunun çıkması birkaç günü bulmaktadır. Ancak en genel bilgi ile hazırlanacak belgelerin eksiksiz ve tam olması durumunda Slovakya vizesi ortalama 7 ila 10 iş günü içinde çıkar.

Slovakya Vizesi İçin Randevu Nasıl Alınır?

Slovakya başvurusu için randevu Slovakya konsolosluğundan alınır. Vize randevularının seyahat tarihinden en geç 15 gün önce alınması gerekmektedir. Özellikle tatil dönemlerine dikkat etmek gerekir. Çünkü tatil dönemlerinde randevular 1 aylık süre içinde verilir. Randevu almadan önce bu hususlara özellikle dikkat etmek gerekir.

Başvuru Merkezleri

Slovakya vizesi başvuru işlemleri için aşağıdaki adreslerden yararlanabilirsiniz.

Slovakya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü

Atatürk Bulvarı No: 245

Kavallıdere 06692 Ankara

Ankara Slovakya Vize Başvuru Merkezi

Güvenevler Mahallesi, Cinnah Caddesi,

Alaçam Sokak 9/A

Çankaya / Ankara

Antalya Slovakya Vize Başvuru Merkezi

Etiler Mahallesi,

Evliya Çelebi Caddesi,

Remel Plaza 23 / 107

Muratpaşa / Antalya

Yetki Alanları: Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir illerinin vatandaşları, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat

İstanbul Slovakya Vize Başvuru Merkezi

Yeşilce Mahallesi,

Diken Sokak No:2,

Kağıthane / İstanbul

İzmir Slovakya Vize Başvuru Merkezi

Menşe Ofisleri,

Kazımdirik Mahallesi,

296/1 Sokak No 28,

Bornova / İzmir

Yetki Alanları: Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Karabük, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Zonguldak

Vize Ücreti Ne Kadar?

Slovakya için vize başvurusunda bulunulduğu takdirde ödenecek tutar 80 Avrodur. Vize çıkmadığı takdirde vize ücreti geri iade edilmez.

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Vize başvurusu ilgili konsolosluğa şahsen yapılır,
 • Tüm evraklar kontrol edilip dosya hazırlandıktan sonra uygun gün ve saate vize randevusu alınır,
 • Randevunun, kısa süreli seyahatler için vize danışmanlık merkezleri tarafından alınması gerekir,
 • Vize işlemleri sonucu 7 – 15 iş günü içinde sonuçlanır,
 • Slovakya’ya yapılacak seyahate göre vize tipinin belirlenmesi gerekir,
 • Başvuruları İDATA sitesi üzerinden takip edilebilir,
 • Başvuru formunun, başvuran kişi tarafından doldurulması ve imzalanması gerekir.

Orta Avrupa’nın en dikkat çeken ülkelerinden olan Slovakya vize rehberi için gerekli bilgileri sizler için derledik. Eğer yurtdışına ve elbette Slovakya’ya ilk kez çıkıyorsanız bu rehber size başvuru süreciyle ilgili gerekli bilgileri sağlayacaktır. Slovakya uçak bileti rezervasyonunuzu yaptıktan sonra diğer evrakları hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Yukarı Yukarı