;
tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Vize Rehberi

Vize Rehberi

İçindekiler


NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Pakistan Vize Türleri

Pakistan vize türleri genel olarak turistik vize, ticari vize, çalışma vizesi, eğitim vizesi, aile birleşimi veya aile ziyareti olarak sınıflandırılabilir. 175 ülkeden yapılan başvurular elektronik vize başvurusu olarak kabul edilmektedir.

Pakistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının giriş vizesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri ise Pakistan vizesinden muaftır. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 günü geçmeyen seyahatleri için Pakistan vizesi almak zorunda değildir.

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Kısa süreli vize, başvuru sahibinin 90 günü geçmeyen kalış talebi doğrultusunda önceden belirlenen süreler için verilmektedir.

Pakistan Turistik Vizesi

Pakistan turistik vizesi, Pakistan’a turizm ve eğlence amaçlı seyahat etmek isteyen üçüncü ülke vatandaşlarına verilmektedir.

Pakistan Ticari Vizeler ile İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri

Pakistan’ı ticari sebeplerle ziyaret etmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşların ticari vize talebinde bulunması gerekmektedir. Ticari vize sahipleri Pakistan’da iş görüşmesi, fuar, toplantı veya seminerlere katılabilir.

Ancak, başvuru sırasında Pakistan Ticaret Odası tarafından onaylanan bir davet mektubunun ibrazı gerekmektedir. Pakistan ticari vizesi ile Pakistan’da çalışmak veya iş başvurusunda bulunmak mümkün değildir.

Pakistan Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti Vizesi

Pakistan’da akraba ve tanıdıklarını ziyaret etmek isteyen başvuru sahipleri “aile ziyareti” vizesine başvurmalıdır. Başvuru sırasında ziyaret edilecek kişi tarafından bir davet mektubunun sunulması gerekmektedir. Başvuru sahipleri akrabalık ilişkisini noter tasdiki ile birlikte kanıtlamak durumundadır. Pakistan’da ikamet eden tanıdıkların ziyaret edilmek istenmesi durumunda ise ziyaretçi vizesine başvuru yapılır ve davet eden kişi tarafından imzalı bir davet mektubu talep edilir. Ev sahibi kişinin istihdam veya öğrenim detaylarının ilgili kurumlar tarafından onaylanması gerekmektedir.

Pakistan Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi

Kültür veya spor etkinliklerine katılım amacıyla Pakistan’a seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri, planlanan etkinlikten en az altı hafta öncesinde başvurularını iletmelidir. Ev sahibi kuruluştan resmi bir davet mektubu ile etkinlik detaylarını içeren bir dilekçe talep edilir.

Pakistan Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

Pakistan’da kısa süreli eğitim veya öğretim faaliyetlerine katılmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar eğitim vizesine başvurmalıdır. Daha uzun süreli eğitim için Pakistan’a seyahat etmek isteyen başvuru sahiplerinin oturma izni başvurusunda bulunması gerekebilir.

D Tipi (Uzun Süreli) Vize

D tipi (uzun süreli) vize, başvuru sahiplerine Pakistan’da uzun süre bulunma imkânı tanır. Pakistan’da uzun süreli bir eğitim programına kaydolmak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler iki yıla kadar Pakistan’a çoklu giriş imkânı tanıyan öğrenci vizesine başvurulabilir. İlgili eğitim kurumu tarafından onaylanmış ve kişinin eğitim programına kabulünü tasdik eden bir davet mektubunun başvuru belgelerine eklenmesi gerekmektedir. 18 yaşından küçük öğrencilerin yasal vasilerinden alınacak bir yazılı izin talep edilmektedir.

Belirli bir süre için Pakistan’a çalışma amacıyla seyahat etmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşların ise çalışma vizesine başvurması gerekmektedir. Bu durumda, geçerli bir iş teklifi ve teklifi yapan işverenin sponsorluk ve iletişim bilgilerini gösteren belgelerin ibrazı istenmektedir.

Pakistan Transit Vizesi

Pakistan transit vizesi, vize sahibinin Pakistan havaalanlarında geçici süreli olarak bulunmasına izin verir. Yolcu, bir sonraki varış noktasına ulaşmak için transfer boyunca ülkede kısıtlı vakit harcama iznine sahiptir. Pakistan transit vizesine başvuracak kişinin başvuru işlemlerini seyahat tarihinden önce gerçekleştirmesi istenir. Dönüş tarihinden itibaren en az üç ay geçerli olacak bir pasaport, 2 adet 35x45 ölçülerinde biyometrik fotoğraf, SGK giriş belgesi ve hizmet dökümü, son üç aylık maaş bordrosu, banka hesap dökümü ve seyahat sağlık sigortası gibi belgeler talep edilmektedir. Araç ile transit yapacak kişilerden uluslararası geçerliliği olan ehliyet ibraz etmeleri istenir.

Pakistan Vize Başvuru Şartları

Pakistan turist vizesi başvuruları için gerekli belgeler aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Başvuruların seyahat tarihinden en az iki hafta önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Başvuru süreci, yaklaşık yedi iş günü içinde sonuçlanır. Lütfen gerekli belgelerin kalış süreniz ve amacınıza, dolayısıyla vizenizin kategorisine bağlı olarak değişebileceğini unutmayın. Yetkili diplomatik birimler ek evrak talep etme hakkını saklı tutar.

 1. En az iki boş sayfası olan, vize bitiminden sonra en az 6 ay geçerli olan bir pasaport veya seyahat belgesi. Kişisel veriler ve alınmışsa önceki vizeleri içeren ilk iki sayfanın fotokoposi. Aynı zamanda, Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlardan Türkiye Cumhuriyeti oturum kartını ibraz etmeleri istenir.
 2. İngilizce ve Türkçe dillerinde doldurulmuş Pakistan vize başvuru formu ile birlikte 6 aydan eski olmayan iki adet 3.5 x4.5 cm biyometrik fotoğraf.
 3. E-vize başvuruları için pasaport fotokopisi ve kişisel fotoğraflar, çevrimiçi olarak verilen yönergelere uygun olmalıdır.
 4. Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu.
 5. Yolcunun seyahatini finanse edebileceğini kanıtlayan banka hesabı bilgileri.
 6. İşveren mektubu, öğrenci belgesi, kayıt belgesi veya emeklilik fonlarının gösterilmesi yoluyla mesleki bilgilerin onayı.
 7. Bir davet mektubu veya otel rezervasyonu aracılığıyla konaklama detayları.
 8. Seyahat sağlık sigortası.

Çalışma durumunuza bağlı olarak başvurunuza eklemeniz gereken özel belgeler bulunabilir:

Pakistan Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Sigortalı Çalışanlar; Doktorlar, Avukatlar, Eczacılar, Mühendisler, Diş Hekimleri:

 • İş sözleşmesi (şirketteki pozisyonu ve maaşı gösteren orijinal çalışma belgesi)
 • Son 6 aya ait banka hesap özeti
 • İşverenden izin onay mektubu
 • Gelir Vergisi Beyannamesi (ITR) 

Şirket Sahipleri, İşverenler, Esnaf-Sanatkârlar ve Serbest Meslek Mensupları:

 • İşletme ruhsatı (şirket tescili)
 • Şirketin son 6 aya ait banka hesap özeti
 • Gelir Vergisi Beyannamesi (ITR)

Öğrenciler:

 • Üniversiteye kayıt belgesi
 • Okul yönetiminden itiraz etmeme belgesi

Emekliler:

 • Son 6 ayı belgeleyen emeklilik beyannamesi

 İşsizler:

 • Her koşulda seyahat masraflarının karşılanacağını gösteren mali kaynakların kanıtlanması gerekir.
 • Kişi kendi masraflarını karşılayamıyorsa, sponsor beyanı zorunludur.

Vize Sponsor Dilekçesi Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Kendi seyahat masraflarını karşılayacak durumda olmayan öğrenciler veya işsiz/emekli kişilerin, tüm masrafları karşılayabileceğini beyan eden bir sponsordan destek göstermeleri gerekecektir. Sponsorluk beyanında belirli şartlar istenebilir ve yalnızca birinci dereceden akrabaların bu görevi yerine getirmesi kabul edilebilir. Sponsor olacak kişinin ilgili detayları açıkladığı bir vize talep dilekçesini ve mesleki durumunu gösteren belgeleri Pakistan Konsolosluğuna ibraz etmesi gerekir. Seyahatin bir sponsor tarafından desteklenmediği durumlarda, banka hesaplarında yeterli bakiye bulunan öğrenci veya işsiz/emekli kişiler ilgili evrakları sunmaları durumunda sponsor desteğine ihtiyaç duymadan vize başvurusu yapabilirler.

Pakistan Vize Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Pakistan vize başvuru ücreti başvuru kategorisi ve ülkede kalış süresine göre değişiklik gösterir. İlgili vize ücreti Pakistan Büyükelçiliğince belirlenmektedir. Konsolosluk harcı ve başvuru formu ücreti Pakistan vizesi ücretine dahildir. Yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılan başvurularda ek danışmanlık hizmeti ücretleri talep edilebilir.

Vize ücretleri ret durumunda iade edilmemektedir. Mart 2020 itibarıyla Pakistan Büyükelçiliği tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için belirlenen güncel ücretler şu şekildedir:

Vize Türü Turistik vize İş/Ticari vize
Tekli giriş US$70 US$105
Çift giriş US$138 US$207
Çoklu giriş US$228 US$342

Başvuru Merkezleri

Ankara Pakistan Büyükelçiliği, İstanbul Pakistan Başkonsolosluğu ve Pakistan vize işlemlerini yürütmekle yetkili aracı kurumlar Pakistan’ın yetkili Türkiye temsilcilikleridir.

Pakistan Büyükelçiliği

Adres: Gaziosmanpaşa, İran Cd. No:37, 06700 Çankaya/Ankara

Telefon: +90 (312) 427 14 10

Ankara Büyükelçiliği Yetki Alanı: Ankara ve çevresindeki illerde ikamet eden Türk vatandaşları vize başvurularını Ankara Büyükelçiliğine iletebilirler. Ayrıca, Türkiye’de yaşayan Pakistan vatandaşlarının pasaport, kimlik yenileme, evlilik vb. tüm işlemleri Büyükelçilik tarafından yürütülür.

İstanbul Pakistan Başkonsolosluğu

Adres: Konaklar Mahallesi, Akağaç Sokak, No.2, 34330, 4. Levent, Beşiktaş/İstanbul

Telefon: +90 (212) 324 91 54

İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı: İstanbul Pakistan Başkonsolosluğunun yetki alanı sınırlaması bulunmamaktadır. Dolayısıyla, Türkiye’nin herhangi bir yerinden yapılacak başvurular kabul edilmektedir.

Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu

Adres: 2823 Sokak, No: 133/A Halkapınar / İzmir

Telefon: +90 (232) 459 1616

İzmir Başkonsolosluğu Yetki Alanı: İzmir ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Pakistan İzmir Fahri Konsolosluğu aracılığıyla vize işlemlerini gerçekleştirebilirler. Pakistan Fahri Konsoloslukları vize başvurularını kabul eder, ancak vize işlemlerinde karar verme yetkisi yalnızca Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu ile Ankara Büyükelçiliğine aittir.

Pakistan Bursa Fahri Konsolosluğu

Adres: Ipekis Mensucat T.A.S. Demirtaş Organize San. Bölgesi Mustafa Karaer Cad.No:33 Bursa

Bursa Başkonsolosluğu Yetki Alanı: Bursa ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Pakistan Bursa Fahri Konsolosluğu aracılığıyla vize işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu

Adres: Cemalpaşa Mah. Atatürk Cad. Ulcaz Apt. No:62 K:1 D:1 Seyhan/ADANA

Telefon: +90 (322) 458 3836

Adana Başkonsolosluğu Yetki Alanı: Adana ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Pakistan Adana Fahri Konsolosluğu aracılığıyla vize işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Randevu Nasıl Alınır?

Pakistan vize müracaatlarında Başkonsolosluk tarafından şahsen başvuru yapma zorunluluğu aranmamaktadır. Şahsi başvuruların Ankara Pakistan Büyükelçiliği veya İstanbul Pakistan Başkonsolosluğuna bizzat yapılması gerekmektedir. Başvuru sahipleri vize işlemlerini yetkili vize hizmet merkezleri aracılığıyla da Pakistan Konsolosluk birimine iletebilirler. Online başvuru hizmeti sunan birçok acente bulunmaktadır. Ancak, uzun süreli vize taleplerinde Pakistan Konsolosluğu veya Pakistan Büyükelçiliğine şahsen başvuru yapılması istenmektedir. Başvuruların sonuçlandırılması yalnızca Pakistan Konsolosluklarının inisiyatifindedir. Başvuruların seyahat tarihinden en az iki hafta önce yapılması tavsiye edilmektedir.

 

Vize İşlemleri ve Takibi

 • Pakistan vize başvurusunda bulunacakların öncelikle ilgili vize türünü belirlemesi gerekmektedir.
 • Meslek grubu ve vize türüne göre belirlenen tüm evrakların eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Belgeler, konsolosluğun belirlediği sıraya göre düzenlenmelidir.
 • Tüm evraklar kontrol edildikten ve dosya hazırlandıktan sonra başvuru sahipleri uygun gün ve saatte vize randevusu alırlar. Randevunun kısa süreli seyahatler için vize danışmanlık merkezlerince, uzun süreli seyahatlerde ise bizzat yapılması gerekmektedir.
 • Vize işlemleri, konsoloslukların yoğunluğuna bağlı olarak, resmî tatiller hariç 7-10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Pakistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden Türk vatandaşları veya yabancı uyruklu vatandaşlar tarafından yapılan Pakistan vizesi başvuru işlemleri 7-10 işi günü içinde sonuçlanmaktadır. Konsolosluğun ek evrak talep etmesi durumunda bu süre uzayabilmektedir.

 

***

NOT: Bu yazı Mart 2020 tarihinde hazırlanmıştır. Lütfen bilgilerin güncelliğini resmi kaynaklardan kontrol etmeyi unutmayınız.

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Pakistan İslam Cumhuriyeti, Güney Asya'da yer almaktadır. Hindistan, Afganistan, İran ve Çin ile komşu olan Pakistan'ın başkenti İslamabad’dır. Sizler için derlediğimiz “Pakistan Gezi Rehberi” aracılığıyla bu ilgi çekici ülke hakkında daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Pakistan Vizesi

Pakistan vizesi başvuru süreci hakkında vize türleri, başvuru için gerekli evraklar, sponsorluk bilgileri ve vize başvuru merkezleri olmak üzere ihtiyacınız olan tüm bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Pakistan Uçak Bileti Aldınız mı?

Vize başvuru evrakları arasında yer alan gidiş-dönüş uçak bileti hem seyahatinizi belgeler hem de vize başvuru sürecinde olumlu bir izlenim bırakır. Uçak biletinizi alırken erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabilir, indirimli fiyatlara yerinizi ayırtabilirsiniz. Vize başvuru sürecinde hazırlıklarınızın ilk adımı olarak “Pakistan Uçak Biletinizi” almayı unutmayın.

Tüm Vize Rehberleri

Almanya Vize Rehberi

Arnavutluk Vize Rehberi

Avusturya Vize Rehberi

Azerbaycan Vize Rehberi

Bahreyn Vize Rehberi

Belçika Vize Rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri Vize Rehberi

Bosna-Hersek Vize Rehberi

Çek Cumhuriyeti Vize Rehberi

Danimarka Vize Rehberi

Fas Vize Rehberi

Finlandiya Vize Rehberi

Fransa Vize Rehberi

Gürcistan Vize Rehberi

Hollanda Vize Rehberi

Irak Vize Rehberi

İngiltere Vize Rehberi

İran Vize Rehberi

İspanya Vize Rehberi

İsrail Vize Rehberi

İsveç Vize Rehberi

İsviçre Vize Rehberi

İtalya Vize Rehberi

Katar Vize Rehberi

Kazakistan Vize Rehberi

Kıbrıs Vize Rehberi

Kırgızistan Vize Rehberi

Kosova Vize Rehberi

Kuveyt Vize Rehberi

Lübnan Vize Rehberi

Macaristan Vize Rehberi

Makedonya Vize Rehberi

Mısır Vize Rehberi

Norveç Vize Rehberi

Pakistan Vize Rehberi

Romanya Vize Rehberi

Rusya Vize Rehberi

Sırbistan Vize Rehberi

Suudi Arabistan Vize Rehberi

Türkiye Vize Rehberi

Ukrayna Vize Rehberi

Umman Vize Rehberi

Ürdün Vize Rehberi

Yunanistan Vize Rehberi

Yukarı Yukarı