Oş'ta Gezilecek Yerler

3000 yıllık kültürüyle Oş, İpek Yolu’nun tarihsel dokusunun hissedilebileceği mistik bir şehirdir.  

Trekking

Osh süleyman dağı mağara

Oş, zorluk seviyesine göre 1 günlük-1 haftalık arasında süresi değişen tırmanma organizasyonları ile oldukça ünlüdür. İpek Yolu hikayesi üzerinden temellendirilen trekking’lerde en popüler olan bir gecelik-iki günlük yolculuklardır. Kendinize en uygun rota ve tempoyu bularak katılabileceğiniz trekking organizasyonları için önerilen dönemler haziran ve eylül tarihleri arasıdır.  

Uzgen Antik Kent

Oş süleyman tahtı

12.yüzyılda bir Türk Hanedanlığı olan Doğu Karakhanid Hanlığı’na başkentlik yapan ve Büyük İpek Yolu’nun üzerinde olan antik kent, efsanevi Anthoia kentidir. Günümüzden 3 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen bu kentte kalan kalıntılar, şehirdeki en popüler turistik rotalar arasındadır.  

Jayma Bazaar

İpek Yolu’nun mirasını görebileceğiniz bu pazar, aynı zamanda Oş Pazarı olarak da anılır. Türlü türlü baharatlar, kuruyemişler, tekstil ürünleri, renkli Özbek tasarımları, yerel müzik aletleri görebileceğiniz pazarda aynı zamanda sebze ve meyve bulmak da mümkün. Stantların önünde durduğunuzda halkın size sunduklarını tadabilir, pazarın keyfini çıkartabilirsiniz.  

Süleyman Dağı

Osh süleyman dağı ve cami

  “UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi”nde olan Süleyman Dağı, birçok dini inanışın kalbi olarak anılır. İpek Yolu döneminde dağ, yolun doğu-batı güzergahı üzerinde tüccarlara ve karavanlara, yolu yarıladıklarını işaret eden bir rehberdi. Dağ içinde yer alan arkeolojik müze ve mağaralar da ziyaret edilmeye değerdir.  

Lenin Heykeli ve Zadnepetrovskogo Parkı

Dünyanın en büyük heykellerinden birisi olan Lenin Heykeli, Kırgızistan’ın ve Oş’un yakın tarihini temsil eder. Yakın tarihe ait bir başka ziyaret bölgesi de “Anıtlar Kompleksi” olarak bilinen Zadnepetrovskogo Parkı’dır. Geçmişte yaşanan pek çok olayda hayatını kaybeden kişilerin anısına yapılan park; şehrin tarihi geçmişini yansıtan semboller arasındadır.  

Alay Vadisi

Osh mağaraları

7 km yüksekliğinde olan ve endemik bitki türleri ile bezeli bu vadi, Oş’ta nefes almak için gidebileceğiniz ve izole olabileceğiniz çok özel rotalardan biri.  

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus Plus hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.