tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Bişkek Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Bişkek Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

1878 yılında kurulan Bişkek, Kırgızistan’ın en büyük şehri ve başkentidir. Şehrin ismi Kırgız kahramanından gelmektedir. Bişkek’te geniş yollar ve Sovyet Birliği döneminden kalan apartman blokları bulunmaktadır. Sokakların her iki yanında ağaçlar yer alır ve çok sayıda küçük parklar bulunmaktadır. Tarihi ve eşsiz doğal güzelliği ile şehir, turistlerin ilgisini çekmektedir.

Bişkek şehir gezi rehberi

Bişkek Tarihi

1825’te ipek yolu üzerinde bulunan ve kervanların dinlenme yeri olan şehirde Özbek Hanı Kokhand bir kale yaptırmıştır. Ancak bu kale Ruslar tarafından 1862 yılında yıkılarak ele geçirilmiştir. Sonrasında Ruslar, kenti geliştirerek kente Pişpek ismini vermişlerdir. Daha sonra Rus köylülerine burada bulunan verimli topraklardan vererek köylülerin bölgeye yerleşmelerini sağlamışlardır. Bişkek, 1926 yılında kurulan Kırgız Sovyet Cumhuriyetinin başkenti olmuştur. Ancak Lenin, Bişkek’te doğan yakın arkadaşı Mikhail Frunze’nin anısına şehrin ismini Frunze olarak değiştirmiştir. 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılması ile Kırgızistan, bağımsızlığını ilan edince şehrin adı tekrar Bişkek’e dönmüştür. Günümüzde şehir, hızlı bir şekilde yenilenmekte ve büyümektedir. Turistlerin uğraması gereken yerler arasında bulunan şehir, doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir.  

Bişkek Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Kırgızistan
Bölge: Orta Asya
Yüz ölçümü: 127 km2
Dil: Kırgızca- Rusça
Ortalama sıcaklık: 10.4 C
İklimi: Karasal iklim
Bitki örtüsü: Bozkır
GMT ile arasındaki fark: UTC+6
Telefon Kodu: +996
Para Birimi: Som
Priz Tipi: Tip F


Bişkek’e Nasıl Gidilir?

Bişkek nasıl gidilir

Turistlerin uğrak yeri olan Bişkek’e hava yolu ile gidilebilir. Türkiye ve Bişkek arası uçak ile 5 saat 30 dakika sürmektedir. Kırgızistan Türkiye’den vize istemediği için pasaport işlemleri kolay bir şekilde tamamlanır. Bilet ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için Bişkek uçak bileti sayfasını inceleyebilirsiniz.  

UCUZ UÇUŞ BUL

Manas Uluslararası Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için tercih edilebilecek en rahat yol taksilerdir. Bişkek’te taksiler yaygın olarak kullanılır ve uygun fiyatlıdır. Havalimanından şehir merkezine giden otobüsler de bulunmaktadır. Havalimanında bulunan 380 numaralı otobüse binerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Otobüsler 06.40-21.00 arasında çalışmaktadır. Otobüs ücreti 40 Som’dur ve yolculuk 40 dakika sürmektedir.  

Şehir İçi Ulaşım

Bişkek Manas Anıtı

Bişkek’te ulaşım fazla gelişmemiştir. Şehir içi ulaşım minibüs, otobüs ve taksilerle sağlanır. Bişkek şehrinde ulaşımda en çok kullanılan toplu taşıma aracı ise matrushka adı verilen minibüslerdir. Matrushkaların önünde gideceği güzergahı gösteren numara yazar.

Otobüsler, şehir içi ulaşımda matrushkalardan sonra en çok tercih edilen araçlardır ve matrushklara göre daha yavaş ve ucuzdur. Otobüs ve matrushkalar 06.00- 22.00 arası hizmet vermektedir. Bişkek’te taksi fiyatları da oldukça uygundur.  

Ancak konforlu bir şekilde hem şehir merkezine ulaşmak hem de şehir içi ulaşımı sağlamak için Pegasus araç kiralama hizmetlerini kullanabilirsiniz.  


ARAÇ KİRALA

Bişkek’e Ne zaman Gidilir?

Bişkek ne zaman gidilir

Karasal iklimin hakim olduğu Bişkek’te yazlar çok sıcak, ilkbahar ayları çok yağışlı ve kışlar çok soğuk geçmektedir. İklim özellikleri göz önünde bulundurularak gidilmesi gereken en uygun aylar haziran, temmuz ve ağustos olmaktadır. Çok kalabalık olmayan Bişkek’i gezmek için 2 gün yeterlidir.

Bişkek’teki Festivaller

Bişkek’e gitmek için tatilinizi aşağıdaki festivallerden birine de denk getirebilirsiniz.

 • Nevruz (Mart)
 • Bişkek Jazz Festivali (Nisan)
 • Tash Bashat Halı Festivali (Haziran)

 

Bişkek’te Gezilecek Yerler

Bişkek’e gelmişken ziyaret etmeden dönmemeniz gerek yerler arasında şehrin ana meydanı, ünlü Oş Pazarı, Rus Ortodoks Kilisesi ve daha fazlası yer alır. Önemli tarihi olaylara tanılık etmiş şehirde gezeceğiniz bu yerler ile şehrin tarihine daha yakından tanık olabilirsiniz.  

Alo-Too Meydanı

Bişkek Ala Too meydanı

Bişkek’in ana meydanıdır. Alo-Too Meydanı 1984 yılında inşa edilmiştir. Meydan sokak şenlikleri, festivaller ve toplantılar için buluşma yeridir. Alo-Too Meydanı’nın tam merkezinde ulusal kahraman olarak kabul edilen Manas’ın bir heykeli vardır. Bişkek’in simgesi olan meydan, bağımsızlık hareketinin başladığı yer olduğu için önemlidir. Meydanda Kırgızistan için büyük öneme sahip olan müzisyen ve şair Akyn Toktogul Satylganov adına yapılan Kırgız Ulusal Filarmoni Binası bulunmaktadır. Bu meydanda Parlamento Binası da bulunmaktadır. Sovyet zamanından beri ayakta kalan bina, mimarisi ile dikkatleri üzerine çekmektedir.  

Oş Pazarı

Bişkek oş pazarı

Bişkek kentinde bulunan Oş Pazarı çok ünlüdür. Geleneksel renkli Kırgız kıyafetlerinden sebze ve meyveye kadar birçok ürünün bulunduğu Oş Pazarı, Bişkek’in başkent olmadığı zamanlardan günümüze kadar varlığını korumuştur.  

Devlet Tarih Müzesi

Devlet Tarih Müzesi, Parlamento Binası ve Alo-Too Meydanı arasındadır. Müzede Sovyet zamanından kalan eserler, Kırgızistan kültürü ve tarihine ait eserler sergilenmektedir.  

Rus Ortodoks Kilisesi

Bişkek Rus Ortodoks Kilisesi

Orta Asya’nın en büyük kilisesidir. 2500 kişilik kapasiteye sahiptir. Bişkek’in güneyinde bulunan kilise 2015 yılında tamamlanmıştır.  

Bişkek’te Nerede Kalınır?

Bişkek otelleri

Bişkek’te her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Genel olarak otel fiyatları diğer şehirlere kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Ziyaret sebebinize göre kalacağınız yeri belirleyebilirsiniz. Şehir merkezine yakın otellerde kalırsanız gezinizi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda Bişkek’te bulunan tren istasyonu çevresindeki otellerde kalabilir ve böylece diğer şehirlere de kolaylıkla gidebilirsiniz. Merkezde bulunan Evropa Hotel, Olive Hotel, Ambassador Hotel tercih edilenler arasındadır. Tren istasyonu yakınında Compass Hotel, Capsule Hotel, Solutel Hotel, Discovery Hotel yer almaktadır.  


OTEL REZERVASYONU YAP

Bişkek’te Ne, Nerede Yenir?

Bişkek ne nerede yenir

Rus, Özbek, Kore ve Çin mutfağının özelliklerini de taşıyan Kırgız mutfağında et yemekleri ve hamur işi ağırlıklı olarak yer alır.

 • Kırgız geleneksel yemekler: Arzu
 • Beşparmak: Ir Kese
 • Yerel et yemekleri: Navat
 • Mantı: Supura
 • Bitfek: Red Cow

 

Bişkek’te Alışveriş

Bişkek alışveriş

Bişkek’te büyük alışveriş merkezleri arasında Tsum Center ve Bişkek Park bulunmaktadır. Uygun fiyatlara buradan alışveriş yapabilirsiniz. Bişkek şehrinde popüler alışveriş alanları olan Oş Pazarı ve Dordoy Pazarı’na da gidebilirsiniz. Bu pazarlardan taze yiyecekler ve hediyelik ürünler satın alabilirsiniz. Bişkek’ten hediyelik eşya olarak Kırgız kıyafetleri, kalpak, el dokuması halı ve kilim alabilirsiniz. Renkli desenleri olan el dokuması halı ve kilim fiyatları diğer ürünlere göre pahalıdır.  

Bişkek’te Gece Hayatı

Bişkek gece hayatı

Bişkek’te öğrenci sayısının fazla olmasından dolayı gece hayatı çok canlıdır. Şehirde herkese hitap eden müzik tarzları ve mekanlar bulunmaktadır. İstediğiniz tarzda bir mekânı kolayca bulabilirsiniz. En popüler mekanları arasında Retro Metro, Golden Bull, 12 Bar, Blonder Pub bulunmaktadır.    

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +996

Şehir Kodu: 312

Manas Uluslararası Havalimanı: 996 312 693 109

Acil Durum Hattı: 103

Yukarı Yukarı