tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Dağıstan Vize Rehberi

Dağıstan Vize Rehberi

İçindekiler

UYARI: Covid-19 pandemisi nedeniyle gideceğiniz ülke için henüz vize başvuruları başlamamış olabilir. Lütfen ilgili merkezlerden resmi ve güncel bilgileri almayı unutmayınız.

***

Dağıstan Vize Başvurusu

Hazar Denizi’nin batısında, Rusya topraklarının en güney bölgelerinden birinde yer alan Dağıstan, Rusya’ya bağlı özerk bir cumhuriyet. Oldukça dağlık bir alana kurulu olan ülke, adını da sahip olduğu coğrafi koşullardan alıyor. Güneyinde Azerbaycan, güneybatısında ise Gürcistan ile komşu olan ülkeye seyahat edebilmek için ise Dağıstan vizesi sahibi olmanız gerekiyor. Seyahat tercihinize göre başvurmanız gereken vize türleri değişirken Dağıstan vizesi işlemlerinin tümü Rusya Konsoloslukları üzerinden yapılıyor.

Dağıstan Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Kafkasya bölgesinin en önemli merkezlerinden biri olarak kabul edilen Dağıstan, ülkeye seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep ediyor. Turistik, çalışma, ticari veya evlilik gibi farklı vize türleri arasından seyahat nedeninize uygun olanı seçerek Dağıstan vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Dağıstan Uçak Bileti Aldınız Mı?

Dağıstan vizesi işlemleri için pek çok belge gerekli. Ancak vize türü fark etmeksizin bunlar arasında en önemlilerinden birini Dağıstan uçak bileti oluşturuyor. Ülkeye yapacağınız seyahat için gerekli uçak biletini aldığınızı belgeleyen evrak ile Dağıstan vizesi almak için başvurunuzu yapabilirsiniz.

Dağıstan uçak bileti almak ise Pegasus ile çok kolay! Pegasus Hava Yolları’nın İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de yer alan Uytaş Havalimanı’na gerçekleştirdiği direkt uçuş seferlerinde yerinizi ayırtarak Dağıstan uçak bileti satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

NOT: Covid-19 pandemisi nedeniyle uçuşlarda uygulanan kısıtlamalar ve uçuş tarihleri ile ilgili bilgi almak için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Yazılar da İlgilinizi Çekebilir:

Mahaçkale Gezi Rehberi

Dağıstan Vize Türleri

Pek çok ülkede olduğu gibi Dağıstan vizeleri için de seyahat nedeni başvurulacak vize konusunda belirleyici rol oynuyor. Rusya Konsoloslukları vasıtasıyla yapılan Dağıstan vizesi başvurularında ülkeye yapacağınız seyahat nedenini belirtmeniz ve seyahat nedeninize göre evrakları tedarik etmeniz gerekiyor.

Dağıstan Turist Vizesi

Dağıstan vizesi başvurularında bulunanların en sık tercih ettiği belge türü olan Dağıstan Turist Vizesi, ülkeye yapılacak turistik seyahatlerde geçerli. Maksimum bir ay süre geçerlilikle verilen belge, tek ya da çift girişli olarak tedarik edilebiliyor. Dağıstan Turist Vizesi alabilmek için vizenin bitiş tarihinden itibaren en az üç ay süreyle geçerli bir pasaportun yanı sıra uçak bileti ve biyometrik fotoğraf gibi farklı evraklar da talep ediliyor.

Dağıstan Çalışma Vizesi

Dağıstan Cumhuriyeti sınırları içerisindeki bir firmada çalışmak isteyen kişilerin ise Dağıstan Çalışma Vizesi’ne başvurması gerekiyor. Bu vize türüne yapılan başvurularda pasaportun en az bir yıllık geçerlilik süresine sahip olması şartı aranıyor. Ayrıca Dağıstan Çalışma Vizesi almak isteyen kişilerin Dağıstan’dan dönüş yapacakları tarihten itibaren de altı ay süreyle geçerli bir pasaporta sahip olması önemli. Dağıstan Çalışma Vizesi başvurularında pasaportta en az iki sayfalık boş alan şartı aranıyor. Bunların yanı sıra biyometrik fotoğraf, başvuru formu gibi belgeler de vize başvurusu için talep edilen evraklar arasında.

Dağıstan Eğitim Vizesi

Dağıstan’da eğitim alacak kişiler için sunulan vize türü ise Dağıstan Eğitim Vizesi olarak adlandırılıyor. Bu vize türüne başvuru yapacak kişilerin Dağıstan Cumhuriyeti’nde eğitim alacakları kurumdan bir davet mektubuna sahip olması gerekli. Dağıstan Eğitim Vizesi başvurularında pasaportun, vizenin bitiş süresinden itibaren en az üç ay süreyle geçerli olması şartı aranıyor.

Dağıstan Ticari Vizesi

Dağıstan Cumhuriyeti sınırları içerisinde herhangi bir ticari faaliyette bulunmak istiyorsanız Dağıstan Ticari Vizesi’ne başvurmalısınız. Bu vize türü için Dağıstan Dışişleri Bakanlığından veya göçmen bürosundan resmi bir davet alınması gerekiyor. Dağıstan Ticari Vizesi’nde de tüm vize türlerinde olduğu gibi bir adet başvuru formu ve iki adet biyometrik fotoğraf şartı aranıyor.

Dağıstan Evlilik Vizesi

Dağıstan Cumhuriyeti ya da Rusya vatandaşı bir kişiyle evlenmiş olanlar, Dağıstan Evlilik Vizesi’ne başvuruda bulunabiliyor. Bu vize türüne başvuruda bulunabilmek için evlilik cüzdanını ilgili konsolusluğa ibraz etmek gerekli. Ayrıca Dağıstan Evlilik Vizesi’ne başvuruda bulunacak kişilerden Adli Sicil Kaydı gibi ek evraklar da talep ediliyor.

Dağıstan Express Vizesi

Yakın tarihte Dağıstan seyahati planlayanlar için ise hızlı vize olarak da adlandırılan Dağıstan Express Vize seçeneği mevcut. Dağıstan Turistik Vizesi’ne göre daha yüksek harç ücretine sahip olan bu belge genellikle 72 saat içerisinde alınabiliyor. Dağıstan Express Vizesi’nde de tıpkı turistik vizede olduğu gibi biyometrik fotoğraf, pasaport geçerliliği ve başvuru formu gibi ek şartlar aranıyor.

Dağıstan Vizesi Başvuru Şartları

 • Dağıstan Vizesi başvurularında talep edilen vize türüne göre istenen tüm belgelerin eksiksiz ve anlaşılır bir şekilde konsolosluğa ibraz edilmesi gerekiyor.
 • Tüm vize türlerinde geçerli bir pasaport şartı aranıyor.
 • Vize tipine göre değişmekle birlikte pasaportunuzun geçerlilik süresi de Dağıstan Vizesi alabilmeniz için oldukça önemli.
 • Dağıstan Vizesi başvurularında bir başvuru formu doldurulması gerekiyor.
 • Dağıstan seyahati süresince konaklama durumunuzu gösteren belge, Dağıstan seyahati için gerekli ulaşım rezervasyonlarının yapıldığını ibraz eden evrak ve vize başvuru koşullarına uygun olacak şekilde çekilmiş biyometrik fotoğraflar da Dağıstan vizesi başvurularında aranan koşullar arasında.
 • Vize tipine göre değişen miktarlardaki harç ücretinin, başvuru öncesinde ilgili bankaya yatırılması gerekiyor. Vize başvurularında bu ödemeyi belgeleyen bir dekontun da evrakların arasına konulması gerekli.

Dağıstan Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Başvurulan vize türüne göre değişen sürelerde geçerliliği olan pasaport
 • Son üç ay içerisinde çekilmiş ve vize başvuru koşullarına uygun koşullara sahip biyometrik fotoğraf (Fotoğraf sayısı talep edilen vize türüne göre değişiklik gösterir.)
 • Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmuş Dağıstan Vizesi Başvuru Formu
 • Dağıstan seyahatinizde konaklayacağınız yeri belgeleyen evrak, konaklama belgesi
 • Voucher Belgesi
 • Dağıstan’da faaliyet gösteren bir tur operatörü tarafından misafir edileceğinizi belirten garanti belgesi
 • Dağıstan seyahatiniz için yaptığınız uçak bileti rezervasyonları ya da ulaşımınızı sağlamak için tercih edeceğiniz yöntemi belgeleyen evraklar

Dağıstan Vizesi Başvuruları Nereden Yapılır?

Rusya’ya bağlı özerk bir cumhuriyet olan Dağıstan’ın ülkemizde herhangi bir konsolosluğu veya elçiliği yok. Bu sebeple Dağıstan Vizesi başvuruları Rusya Konsoloslukları üzerinden yapılıyor.

Rusya Ankara Büyükelçiliği

Aziziye Andrey Karlov Sokağı No 5 06690 Çankaya/Ankara

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu

Tomtom Mahallesi İstiklal Cd. No:219 D:225A, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Rusya İzmir Fahri Konsolosluğu

Fatih Cad. No: 69 35090 Çamdibi/İzmir

Dağıstan Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Dağıstan Vizesi için başvuruda bulunmak istiyorsanız öncelikle ilgili konsolosluklardan randevu almalısınız. Randevu için direkt olarak konsolosluğu arayabileceğiniz gibi dilerseniz aracı kurumların sunduğu hizmetlerden de faydalanabilirsiniz.

Dağıstan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Dağıstan Vizesi başvurularının sonuçlanma süreleri talep edilen vize türüne göre değişiklik gösterebiliyor. Dağıstan Turistik Vizesi işlemleri yaklaşık 2-3 haftada sonuçlanırken Dağıstan Ekspres Vize işlemlerinde 72 saat gibi bir sürede sonuç alınabiliyor.

Dağıstan Vize Takibi

 • Dağıstan vizesi başvurularında talep ettiğiniz vize türüne göre değişen onay süreçleri bulunur.
 • Dağıstan Turistik Vizesi başvurularının seyahat tarihinden bir ay önce yapılması tavsiye edilir.
 • Çalışma vizesi ya da ticari vize gibi belgeler için ise en az 2-3 ay önceden başvuru yapılması önemlidir.
Yukarı Yukarı