BolBol
Üye Girişi

Odessa Gezi Rehberi

Keşif Bülteni
Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Ukrayna’nın birçok şehri, turistik açıdan gözde destinasyonlar arasında. Ancak son dönemde Odessa, özellikle yaz turizmine de elverişli olması sayesinde çok fazla ilgi görüyor. Karadeniz’e kıyısı olan ve Ukrayna’nın eğlence ve kültür başkenti olarak nitelendirilen Odessa’yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız aşağıdaki bilgiler, unutulmaz bir tatil geçirmenize yardımcı olabilir.

Odessa'da gezilecek yerler

Genel Bilgiler

Bulunduğu Ülke:

Ukrayna

Dili:

Ukraynaca

Konumu:

Doğu Avrupa

Yerel Saat:

GMT+2

Para Birimi:

Ukrayna Grivnası

Priz Tipi:

230 V | C / F

Yıllık Ortalama Sıcaklık:

12.4 °C

İklimi:

Karasal İklim

Yüz Ölçümü:

162,4 km²

Bitki Örtüsü:

Orman

 

Odessa Nerededir? Komşuları Nelerdir?

Ukrayna’nın güneybatı kıyısında yer alan Odessa, Karadeniz’in kuzeyinde konumlanıyor. Şehir, doğusunda Mykolayiv, kuzeyinde ise Kirovohrad ve Vinnytsya kentleriyle komşu.

Odessa’ya Ne Zaman Gidilir?

Ukrayna’nın en önemli şehirlerinden biri olan Odessa, yılın her mevsiminde ilgi görüyor. Ancak bölgesinde yaz turizminin önemli merkezlerinden biri olarak kabul edilen Odessa’nın en yoğun dönemi yaz ayları. Baharın sona ermesiyle beraber Odessa’da hava sıcaklıkları 20-25 derecelere yükseliyor. Plajlarıyla ünlü Odessa’ya bu dönemde rağbet oldukça fazla.

Odessa'ya ne zaman gidilir

Şehri Gezmek İçin Kaç Gün Kalmak Gerekir?

Odessa’da görülmesi gereken birçok yer var ancak kent, çok büyük bir şehir değil. Siz de Odessa’yı karış karış gezmek, tüm turistik yerlerini görmek istiyorsanız 4-5 günlük bir Odessa tatili planlamanız yeterli olacaktır.

Odessa’daki Festivaller

Doğu Avrupa’nın en önemli turistik merkezlerinden biri olarak kabul edilen Odessa’da yılın pek çok döneminde çeşitli festivaller ya da etkinlikler düzenleniyor. Dilerseniz Odessa seyahat planınızı festival tarihlerine denk getirerek şehirdeki renkli ve eğlenceli organizasyonlara katılabilirsiniz.

 • Humorina Festivali (Şaka Günü) - 1 Nisan
 • Odessa Uluslararası Müzik Festivali - Nisan
 • Müzeler Gecesi - Mayıs
 • Odessa Uluslararası Film Festivali - Temmuz
 • Odessa’nın Doğum Günü - 2 Eylül
 • Odessa Caz Festivali - Eylül

Odessa’ya Nasıl Gidilir?

Karadeniz’in kuzeyinde konumlanan Ukrayna şehri Odessa’ya seyahat etmek için tercih edilen yöntemlerin başında hava yolu ulaşımı var. Pegasus’un konforlu uçuşlarıyla Odessa’ya ulaşmak isterseniz İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan haftanın iki günü gerçekleşen direkt uçuş seferlerini tercih edebilirsiniz. Pegasus ayrıcalığıyla gerçekleşen Odessa uçuşları, Odessa Uluslararası Havalimanı’na iniş yapıyor.

Ayrıca Türkiye’nin ve dünyanın birçok farklı noktasından Odessa’ya gerçekleştirilen aktarmalı Pegasus uçuşları da mevcut. Pegasus ayrıcalığıyla Odessa seyahatinizi planlamak için Odessa uçak bileti sayfasına göz atabilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Odessa’da Ulaşım İmkanları

 

Odessa Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Pegasus’un gerçekleştirdiği Odessa uçuşlarında iniş yapacağınız havaalanı olan Odessa Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine yalnızca 7,5 km uzaklıkta. Havalimanından Odessa’nın merkezi bölgelerine farklı ulaşım yöntemleri ile gidilebiliyor. Otobüs ve troleybüs seçeneklerinin mevcut olduğu bölgede 117 numaralı otobüs hattı her 20 dakikada bir hareket ediyor ve Odessa’ya gelen yolcuları yaklaşık 45 dakikada şehir merkezine ulaştırıyor.

odessada ulaşım imkanları

Ayrıca 14 numaralı troleybüsler de 40 dakikaya yakın bir süre içerisinde şehir merkezine varmanızı sağlıyor. Bunlar haricinde dilerseniz havalimanı çevresindeki taksileri tercih ederek de şehrin merkezi bölgelerine ulaşabilirsiniz.

Odessa’da Şehir İçi Ulaşım

Odessa’da şehir içi ulaşım için kullanılan yöntemlerin başında yine otobüs ve troleybüsler geliyor. Ancak kentin birçok turistik cazibe noktası trafiğe kapalı şekilde düzenlenmiş. Bu sebeple turistik bölgeler arasında yürüyerek ulaşım da sık tercih edilen yöntemlerden. Avrupa şehirlerine göre oldukça ucuz toplu ulaşım imkanları sunan şehirde otobüslerin ve troleybüslerin zaman zaman çok kalabalık olabildiğini söylemekte fayda var.

Odessa’da Gezilecek Yerler

Ukrayna’nın kültür, sanat ve eğlence başkenti olarak nitelendirilen Odessa, bir seyahatten farklı beklentiler içerisinde olan her türlü gezgine aradıkları imkanları sunuyor. Yaz aylarında deniz turizmi, bahar ve kış aylarında kültür, sanat ve eğlence turizmi için ideal bir destinasyon olarak görülen şehir, yılın her döneminde hareketli.

Potemkin Merdivenleri

Odessa Potemkin Merdivenleri

Odessa’da görülmesi gereken birçok yer var. Ancak bunların başında şehrin en önemli simgelerinden biri olan Potemkin Merdivenleri geliyor. Odessa Merdivenleri adıyla da anılan yapı dünyanın en büyük merdivenleri arasında. 192 basamaktan oluşan Potemkin, oldukça görkemli bir görünüme sahip. Odessa ziyaretinizde Potemkin Merdivenleri’ne mutlaka uğramalı, merdivenlerin üst basamaklarından görünen Karadeniz ve liman manzarasını fotoğraflamayı unutmamalısınız.

Arcadia

Odessa’nın en popüler noktalarından biri de Arcadia bölgesi. Özellikle plajlarıyla ünlü olan bölge şehir merkezine birazcık uzak olsa da Odessa’yı ziyaret eden hemen herkesin rotası bu Arcadia’ya çevriliyor. Yaz aylarında oldukça hareketli olan Arcadia, büyüleyici plajlara sahip. Kumsal boyunca uzanan restoranlar, kafeler ve gece kulüpleri de Arcadia’yı Odessa’daki eğlence hayatının kalbi konumuna getiriyor.

Odessa Opera ve Bale Binası

odessa opera binası

Odessa şehri, kültür ve sanat anlamında Ukrayna’nın en önemli bölgelerinin başında geliyor. Şehrin bu alandaki en önemli yapısı ise Odessa Opera ve Bale Binası. Sovyet mimarisiyle 1810 yılında inşa edilen bina, oldukça görkemli bir görünüme sahip. Günümüzde halen opera, bale veya tiyatro gibi gösteriler için aktif olarak kullanılan Odessa Opera ve Bale Binası’nı ziyaret etmeyi unutmayın.

Deribasovskaya Caddesi

Odessa’da gezilebilecek yerler arasında en çok dikkat çekenlerden bir tanesi de şehirdeki caddeler ve bulvarlar. Uzun ve geniş caddelere ev sahipliği yapan şehirde kent merkezi olarak kabul edilen Deribasovskaya Caddesi oldukça popüler. Lüks oteller, mağazalar ve birçok restoran ve kafe bu cadde boyunca sıralanıyor. Odessa’da alışveriş denince de ilk akla gelen yerlerden biri olan Deribasovksaya boyunca uzanan binaların neredeyse tümü estetik Sovyet mimarisine sahip. Caddenin bu ilgi çekici yapısı, bölgeyi adeta bir açık hava müzesine dönüştürüyor.

Primorksy Bulvarı

Primorksy Bulvarı Odessa

Odessa’daki bir diğer merkezi bölge ise Primorsky Bulvarı. Deribasovksaya kadar büyük ve geniş olmasa da Primorsky’nin Odessa için anlamı çok büyük. Şehrin en merkezi yerlerinden biri olarak kabul edilen Primorsky Bulvarı’nda Eski Borsa Binası da yer alıyor. Ihlamur ağaçlarıyla kaplı cadde, hem Odessa’nın tarihine tanıklık etmek hem de gezinize huzurlu bir mola vermek için harika bir seçenek.

Puşkin Müzesi

Dünyanın farklı şehirlerinde yer alan Puşkin müzelerinden bir tanesi de Odessa’da konumlanıyor. Modern Rus edebiyatının kurucusu olarak değerlendirilen yazar, bir dönem bu şehirde yaşamış. Puşkin’in evi günümüzde müzeye dönüştürülmüş durumda. Puşkin Müzesi’nde dünyaca ünlü yazarın kişisel eşyalarının yanı sıra küçük bir Puşkin heykeli de mevcut.

Belverede Kolonları

Odessa Belverede Kolonları

Odessa’nın sembol yapıları arasında yer alan Belverede Kolonları, Potemkin Merdivenleri ile Odessa Limanı’nın tam ortasında yer alıyor. Helenistik dönem mimarisini yansıtan bir eser olan Belverede Kolonları, 19. yüzyılda inşa edilmiş.

Odessa Arkeoloji Müzesi

Şehirdeki en önemli müzelerden bir tanesini de Odessa Arkeoloji Müzesi oluşturuyor. 1825 yılında inşa edilen yapı, Ukrayna’nın en eski arkeoloji müzesi olma unvanına da sahip. Orta Çağ tarihi ve Kuzey Karadeniz bölgesine dair arkeolojik çalışmalarda elde edilen eserler, Odessa’daki bu müzede sergileniyor. Çok sayıda para ve sikkeye ev sahipliği yapan müzede Eski Mısır’a dair hiyeroglifler ve papirüsler de sergileniyor.

Odessa’da Nerede Kalınır?

Odessa gezinizde konaklamak için tercih edebileceğiniz pek çok farklı bölge bulunuyor. Şehrin en merkezi bölgelerinin başında gelen Deribasovskaya ve Primorsky bölgeleri en çok tercih edilen seçenekler arasında. Bu bölgelerde lüks otellerden hostellere, ev kiralama seçeneklerinden pansiyonlara kadar farklı bütçelere uygun pek çok konaklama imkanı yer alıyor.

Odesaa'da nerede kalınır

Ayrıca yaz aylarında Odessa’yı ziyaret edecek gezginler için Arcadia bölgesi de konaklama için tercih edilebilir. Plajlar bölgesi olarak nitelendirilen Arcadia, özellikle yaz turizmi açısından oldukça elverişli. Bölgede lüks tatil köylerinin yanı sıra her bütçeye uygun oteller de yer alıyor.


OTEL REZERVASYONU YAP

Odessa’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

Kültür, sanat ve eğlencenin yanı sıra gastronomi meraklıları için de Odessa’da pek çok ilgi çekici seçenek var. Rus ve Ukrayna mutfaklarının en lezzetli yemeklerini Odessa seyahatinizde tadabilirsiniz. Şehrin en ünlü yemeklerinin başında dünyaca ünlü bir Rus yemeği olan borsch çorbası geliyor. Besleyiciliği ve lezzetiyle hem Rusya’da hem tüm eski Sovyet ülkelerinde popüler olan çorbayı Odessa’daki pek çok restoranda deneyebilirsiniz.

Ayrıca yine Odessa’nın meşhur yemekleri arasında dondurulmuş et ile hazırlanan holodets var. Bu yemeği de Odessa’daki pek çok yerel restoranda tatma fırsatı bulabilirsiniz. Bunlar haricinde obroshka çorbası, banush yemeği gibi farklı tatları da Odessa seyahatinizde denemeyi unutmayın.

Odessa’dan Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

Odessa, oldukça turistik bir şehir olması nedeniyle alışveriş açısından da pek çok seçeneğe sahip. Şehrin en merkezi yeri olarak kabul edilen Deribasovskaya Caddesi, Odessa’da alışveriş yapmak için en çok tercih edilen bölge. Bu caddede pek çok butik ve hediyelik eşya dükkanının yanı sıra lüks markalara ait mağazalar da yer alıyor. Eğer yurt dışı seyahatlerinizden sevdiklerinize hediye almadan dönmek istemiyorsanız Ukrayna kültürünü simgeleyen motanka adlı yerel kıyafetleri, pek çok farklı modelde üretilen el yapımı örgü bebekleri ya da çeşitli biblo veya magnetleri tercih edebilirsiniz.

Odessa’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Ukrayna, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı tanıyan ülkeler arasında bulunuyor. Dolayısıyla gerçekleştireceğiniz Odessa seyahati için de vize almanıza gerek yok. Üstelik yeni düzenlemeyle birlikte çipli kimlik kartı sahipleri pasaporta dahi ihtiyaç duymadan Odessa’ya giriş yapabiliyor.
 • Odessa ile Türkiye arasında 1 saatlik fark bulunuyor. Ukrayna şehri, ülkemizden 1 saat geride.
 • Tüm Ukrayna şehirlerinde olduğu gibi Odessa’da da en çok konuşulan diller Ukraynaca ve Rusça. Ayrıca şehrin turistik bir bölge olması sayesinde pek çok yerde İngilizce de oldukça yaygın.
 • Odessa, her ne kadar plajlarıyla ünlü olsa da karasal iklime sahip olan bir şehir. Dolayısıyla sonbahar ve kış ayları zaman zaman oldukça soğuk geçebiliyor. Yaz ayları ise genellikle güneşli ve sıcak.
 • Şehirdeki turistik merkezlerin birçoğu trafiğe kapalı olacak şekilde düzenlenmiş. Bu bölgelere toplu ulaşım araçları ya da şahsi aracınızla ulaştıktan sonra gün boyunca şehri yürüyerek gezmeyi tercih edebilirsiniz.
 • İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan hareket eden Odessa uçuşları, yaklaşık 1 buçuk saat sürüyor.

Odessa Gece Hayatı

Odessa'da eğlence ve gece hayatı

Ukrayna gece hayatı açısından oldukça renkli bir ülke. Doğu Avrupa ülkesinin bu alandaki en iddialı şehirlerinin başında da Odessa geliyor. Özellikle yaz aylarında çok daha hareketli olan kent, plaj partileriyle ünlü. Aynı zamanda şehrin merkezi yerlerinde pek çok ünlü gece kulübü de bulunuyor. Arcadia bölgesi gece hayatının kalbi olarak nitelendirilirken Deribasovskaya Caddesi de pek çok bar, restoran ve gece kulübüne ev sahipliği yapıyor.

Önemli Telefonlar

Polis: 112

Ambulans: 112

İtfaiye: 112

Türkiye Cumhuriyeti Odessa Başkonsolosluğu Telefon Numarası: +380 48 722 7911

SIKÇA SORULAN SORULAR
Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.