tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Filibe (Plovdiv) Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Filibe (Plovdiv) Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Bulgaristan’ın Filibe (Plovdiv) şehri dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Günümüzde 700.000 nüfusu bulunan bu şehir 8000 yıldır sakinleriyle birlikte var olmaktadır. Osmanlı yönetiminde bir süre geçirdikten sonra günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiş olan Filibe şehri Sofya’dan sonra Bulgaristan’ın en büyük ikinci şehri olarak öne çıkar. Zengin tarihi ve çeşitli kültürü, kozmopolit nüfusu ile birçok tarihi anıt ve yapıya ev sahipliği yapan Filibe şehrini güvenle ziyaret edebilirsiniz.

Filibe Hakkında Genel Bilgiler

Ülke:

Bulgaristan

Bölge:

Güneydoğu Avrupa

Yüz ölçümü:

5.972,89 km²

Dil:

Bulgarca

Ortalama sıcaklık:

12,7 °C

İklimi:

Ilıman karasal iklim

Bitki örtüsü:

Bozkır, orman

GMT ile arasındaki fark:

GMT +2

Para Birimi:

Bulgar Levası (BGN)

Telefon Kodu:

+359

Priz Tipi:

C, F

Filibe'ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Filibe şehrine ulaşmanın birden fazla yolu bulunur. Ama en kestirme ve hızlı ulaşım seçeneği İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’ndan Filibe (Plovdiv) Havalimanı'na (PDV) direkt uçuşlardır.

Yaklaşık 1 saat 10 dakikalık bir uçuşla İstanbul’dan Filibe’ye ulaşabilrisiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Filibe İçerisinde Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Filibe şehrinde taksiler ucuz olmalarıyla bilinir. Türkiye ile kıyaslandığında oldukça ucuz olan taksileri tercih ederek şehir içerisinde gezebilirsiniz. Aynı zamanda otobüsler de Filibe sakinleri ve turistler tarafından sıklıkla tercih edilir. Kendi özel aracınız ile de Filibe şehrini gezebilirsiniz, zira şehir içerisindeki bütün önemli noktalar işlevsel karayolları ile birbirine bağlıdır.

Filibe’ye Ne Zaman Gidilir?

Filibe şehrini ziyaret etmek için en uygun dönem ilkbahar mevsimidir. Bu bölgedeki kurak, sıcak yaz mevsimlerinden ve soğuk kış mevsimlerinden kaçınmak seyahatinizin daha konforlu geçmesine zemin hazırlar. Türkiye vatandaşları yeşil pasaport ile toplam 90 güne kadar vizesiz bir şekilde Bulgaristan’ı ziyaret edebilir. Bordo pasaport sahipleri ise Schengen Vizesi alarak seyahat edebilir.

Filibe İklimi

Bulgaristan’ın Filibe (Filibe) şehri ılıman bir iklime sahiptir. Kış mevsimleri soğuk ve yağışlı geçer. Yaz mevsimleri ise ortalama olarak sıcak ve kuraktır. Filibe şehrini yılın herhangi bir döneminde ziyaret etmek elverişli olsa da ilkbahar mevsimi gezinizin daha sorunsuz ve konforlu geçmesini sağlayabilir.

Filibe’de Gezilecek Yerler

Filibe şehrinde gezilmeye değer birçok farklı anıt ve yapı bulunur. Bu şehir varlığından bu yana sık sık yönetim, din ve demografik yapı değiştirmesi sayesinde çok sayıda tarihi esere, kalıntılara, harabelere, anıtlara ev sahipliği yapar. Filibe şehrini ziyaret ederek Osmanlı kültürünü, Avrupa ve Batı yansımalarını Bulgar dokunuşlarıyla deneyimleme şansı elde edebilirsiniz. Filibe şehrinde gezebileceğiniz bazı önemli ve ilgi çekici noktalar şunlardır:

Dzhumaya Camii (Cuma Camii)

Birinci Murat Hüdavendigar tarafından 14. yüzyılda inşa edilmiş olan bu camii aynı zamanda Hüdavendigar Camii olarak da bilinir. Tek minareli yapısı ve ilgi çekici bir mimarisi bulunan bu meşhur camii Bulgaristan’da çoğunlukla Türkler tarafından kullanılır. Osmanlı ve Bulgar kültürü açısından önemli bir yapı olan bu camiinin altında aynı zamanda bir de Türk kahvecisi bulunur.

Saborna Caddesi

Eski Şehir bölgesine doğru ilerleyen yolun üzerinde olan Saborna Caddesi şehrin zengin kültürel ögelerini bir arada sunar. Osmanlı mimarisinden esintiler barındıran bu caddede çok sayıda restoran ve farklı mekan bulunur. Saborna Caddesi’ni ziyaret ederek zengin ve ilgi çekici Bulgar kültürünü deneyimleyebilirsiniz.

Virgin Mary Katedrali

Bulgaristan’ın önemli dini eserlerinden birisi olan Virgin Mary Katedrali eşsiz mimarisi ve esrarengiz yapısı ile dikkat çeker. İnşası 9. yüzyılda tamamlanmış olan Virgin Mary Katedrali varlığı boyunca çok kez yıkılıp tekrar yapılmıştır. 1844 yılında tekrar inşa edilen bu katedrali ziyaret ederek Filibe (Filibe) şehrinin dini ve etnik kökenlerine inebilirsiniz.

Antik Roma Tiyatrosu

Bulgaristan’da Antik Roma İmparatorluğu’na dair birçok iz bulmanız mümkündür. Bu kalıntılardan birisi olan Antik Roma Tiyatrosu 117 yılında inşa edilmiştir. Roma İmparatoru Trajan tarafından inşası başlatılan bu antik tiyatro Dzhambaz ve Nebet tepelerinin arasında yer alır. 3.500 kişilik kapasitesi bulunur. Antik Roma Tiyatrosu’nda M.S. 340 yılına kadar Hz. İsa’ya inananların vahşi hayvanlara yem edildiği bilinir. Bu antik tiyatro günümüzde ise dans, müzik ve performans sanatları için kullanılır.

Hisar Kapı

Filibe kültürü için önemli bir nokta olan Eski Şehir bölgesine girişte Hisar Kapı eseri bulunur. Esasında Eski Şehir bölgesini korumak amacıyla bir kale olarak inşa edilen bu kapı Filibe şehrinin tarihi mimarisini yansıtır.

Church of St Constantine and Helen

Filibe şehrinde birden fazla sayıda eski ve tarihi kilise bulunur. Aziz Konstantin Kilisesi bunlardan birisidir. Kilisenin inşaatına 4. yüzyılda başlanmıştır. 1832 yılında inşası tamamlanan bu antik ve tarihi kiliseyi giriş ücreti ödemeden gezmeniz mümkündür.

Regional Ethnographic Museum

Filibe şehrinin en büyük müzelerinden olan Regional Ethnographic Museum 1917 yılında kurulmuştur. Bu müze içerisinde 40.000 civarı ilgi çekici eser barındırır. Bu müzeyi ziyaret ederek Bulgaristan’ın ve Filibe şehrinin zengin tarihini, değişen yönetim dönemlerini ve zengin etnografik yapısını bir arada görebilirsiniz.

Nebet Tepesi

Filibe şehrinin en yüksek noktası olarak inşa edilen Nebet Tepesi’ni ziyaret ederek Filibe şehrini yukarıdan görebilirsiniz. 7 tepe üzerine inşa edildiği bilinen Nebet Tepesi şehrin en eski yerleşim bölgelerinden birisidir. Birçok farklı yerleşim kalıntısına ev sahipliği yapan Nebet Tepesi’ni ziyaret ederek Filibe şehrinin eşsiz manzarasını görme şansı elde edebilirsiniz.

Filibe’de Nerede Kalınır?

Turistlerin Filibe şehrinde konaklamak için tercih edebileceği çok sayıda alternatif bulunur. Filibe şehrinde her bütçeye hitap eden oteller, pansiyonlar bulmak mümkündür. Dilerseniz konaklama rezervasyonunuzu Pegasus üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Otellerin fiyatları hizmet içerisinde dahil olanlara ve otelin konumuna göre değişiklik gösterebilir.

Filibe Mutfağı

Tarihi boyunca birçok kültürün etkisinde kalan Filibe şehrinde birçok farklı tadı deneyimlemeniz mümkündür. Osmanlı, İtalyan ve Türk yemeklerinin yanı sıra ilgi çekici Bulgar kültürünün de oluşturduğu farklı lezzetler için Filibe’i ziyaret edebilirsiniz.

Filibe’de Ne Yenir?

Filibe ya da diğer adı ile Filibe şehri hem tarihte hem de günümüzde oldukça geniş çaplı bir çeşitliliğe sahiptir. Bunun bir sonucu olarak da yerel halkın tükettiği, kullandığı kaynaklar, kültürel değerler büyük oranda değişiklik gösterebilir. Filibe şehrinin çok sayıda farklı meşhur yemeği ve öğünü bulunur. Bunların başında gelen Filibe Köftesi, Shopska salatası, yağlı ekmek, tereyağda tavuk kalbi, beyaz peynir ve mantarlı pirinç kızartma gibi lezzetler gelir.

Her bütçeye hitap eden farklı ölçeklerde restoranları tercih ederek bu lezzetleri deneyimleyebilirsiniz.

Filibe Gece Hayatı

Avrupa kültüründen önemli parçalar barındıran Filibe şehri aynı zamanda gece hayatı açısından da oldukça turist çeken bir bölge olarak öne çıkar. Filibe şehrinde ünlü olan birçok farklı gece kulübü ve bar bulunur. Şehirdeki farklı barları, gece kulüplerini tercih ederek bölgenin en iyi ve lezzetli kokteyllerini, alkollü içeceklerini tadabilirsiniz.

Filibe’ye Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Filibe şehri genel olarak güvenli ve huzurlu bir yapıya sahiptir. Dar sokaklarına ve yoğun nüfusuna rağmen birçok bölge turist ziyaretleri açısından güvenlidir.

İngilizce bilenlere nazaran Türkçe bilen kişilerin sayısı daha fazladır. Yerel halk ile kolay bir şekilde iletişim kurarak gezinize devam edebilirsiniz.

Yukarı Yukarı