tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Tebriz Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Tebriz Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Başlıklar

Diğer Şehirler

İran’ın kuzeybatısındaki Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin başkenti olan Tebriz, bölgenin en büyük Türk şehri olarak biliniyor. Nüfusunun çoğunluğunu Azerbaycan Türkleri’nin oluşturduğu kent, aynı zamanda İran’ın dördüncü büyük şehri ve önemli bir sanayi merkezi. Siz de son dönemde hem iş hem de turistik amaçlı seyahatlerin uğrak noktası haline gelen Tebriz’e seyahat etmeyi planlıyorsanız Pegasus’un uygun uçak bileti fırsatlarından faydalanabilir, şehre ulaşımınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Tebriz gezisi

Genel Bilgiler

Ülke: İran
Bölge: Doğu Azerbaycan Eyaleti
Yüz ölçümü: 2.356 km²
Dil: Farsça / Azerbaycan Türkçesi
Ortalama sıcaklık: 18 °C
İklimi: Karasal
Bitki örtüsü: Çalı
GMT ile arasındaki fark: GMT+3.30
Para Birimi: İran Riyali

Tebriz Nerededir? Komşuları Nelerdir?

İran’ın kuzeybatı bölümündeki Doğu Azerbaycan Eyaleti içerisinde yer alan Tebriz, batıda Urmiye, güneyde ise Zencan şehirleri ile komşu. Ülkemize de oldukça yakın konumda yer alan Tebriz, Van şehrine yaklaşık 400 km uzaklıkta bulunuyor.

Tebriz’e Ne Zaman Gidilir?

Tebriz, pek çok Orta Doğu şehri gibi karasal iklimin hüküm sürdüğü bir coğrafyada yer alıyor. Dolayısıyla şehirde zaman zaman fazlasıyla soğuk kış ayları ve oldukça sıcak, kuru yaz aylarına rastlanabiliyor. Ancak ilkbahar ve sonbahar aylarında Tebriz’deki hava durumu, şehri gezmek için çok ideal. Eğer siz de hava koşullarından etkilenmeden Doğu Azerbaycan’ın bu önemli kentini doyasıya gezmek istiyorsanız Tebriz seyahatinizi bahar aylarına denk gelecek şekilde planlayabilirsiniz.

Gezmek İçin Kaç Gün Kalmak Gerekir?

Tebriz, hem tarihi hem de kültürel açıdan zengin bir şehir olmasının yanında yüz ölçümü bakımından çok büyük bir şehir olmaması sayesinde kolayca gezilebiliyor. Tebriz seyahatinizde şehirdeki tüm turistik ve tarihi mekanları görmek istiyorsanız geziniz için yaklaşık 4-5 günlük bir süre ayırmanız yeterli olacaktır.

Tebriz Festivalleri

Azerbaycan Türklerinin yaşadığı en önemli şehirlerden biri olan Tebriz, Türk kültürünü yansıtan pek çok festival ve etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Dilerseniz Tebriz seyahati için alacağınız uçak biletlerini festival tarihlerine denk getirebilir, böylece şehrin ilgi çekici etkinliklerine de katılma şansı elde edebilirsiniz.

 • Nevruz - 21 Mart: Bahar bayramı olarak da bilinen Nevruz, Tebriz’de her yıl coşkuyla kutlanıyor. 21 Mart tarihine denk gelen bayramda şehrin pek çok noktasında eğlenceli etkinlikler düzenleniyor.
 • Uluslararası Karikatür Festivali - Mayıs: Tebriz, her yıl karikatür ve çizgi film festivaline de ev sahipliği yapıyor. Dünyanın pek çok farklı noktasından Tebriz’e ulaşan karikatür ve çizgi film sanatçıları, her yıl mayıs ayında düzenlenen festivalde bir araya geliyor.
 • Yalda Gecesi - 21 Aralık: İran’ın her bölgesinde uzun yıllardan beri coşkuyla kutlanan Yalda Gecesi ya da Yalda Festivali, Tebriz’de de önemli bir gün. Yılın en uzun gecesi olan 21 Aralık’ta kutlanan Yalda Festivali’nde aileler toplanıyor, sofralar kuruluyor ve şehir tam bir bayram havasına bürünüyor.

Tebriz’e Nasıl Gidilir?

Tebriz’e seyahat etmek isteyenlerin ulaşım konusunda tercih edebilecekleri en rahat ve konforlu yöntemin başında uçak yolculuğu geliyor. Pegasus Hava Yolları tarafından düzenlenen İstanbul-Tebriz direkt uçuş seferleri ile Doğu Azerbaycan’ın başkenti olan şehre yaklaşık 2 saat 40 dakikada kolayca ulaşabilirsiniz.İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkış yapan direkt Tebriz uçuşlarında yerinizi ayırtmak için Pegasus’un uygun uçak bileti fırsatlarına göz atabilirsiniz.

Tebriz’de Ulaşım İmkanları

Uluslararası Tebriz Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Tebriz seyahati için İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan kalkan Pegasus uçuşlarını tercih ettiğinizde iniş yapacağınız nokta Uluslararası Tebriz Havalimanı oluyor. Tebriz şehir merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunan havalimanı, bölgenin ulaşım konusundaki en önemli merkezlerinden bir tanesi.Uluslararası Tebriz Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için havalimanı çevresinde hizmet veren taksileri tercih edebilirsiniz. Taksilerle havalimanından şehir merkezine ulaşmanız yaklaşık 10 dakika sürecektir.

Tebriz’de Şehir İçi Ulaşım

Tebriz’de şehir içi ulaşım için en çok tercih edilen yöntemlerin başında yine taksiler geliyor. Pek çok İran şehrinde olduğu gibi Tebriz’de de kısıtlı sayıda toplu taşıma alternatifi var. Gelişmiş bir metro hattına sahip olmayan şehirde otobüs veya minibüsler zaman zaman toplu ulaşım için kullanılıyor. Ancak hem şehrin yerel halkı hem de Tebriz’e seyahat eden turistlerin şehir içi ulaşım konusundaki ilk tercihi taksiler. Ayrıca dilerseniz Tebriz’de oldukça yaygın olan paylaşımlı taksileri de tercih edebilir ve böylece ulaşım harcamalarınızda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Tebriz’de Gezilecek Yerler

places to visit in Tabriz

Güney Azerbaycan’ın en önemli merkezlerinden biri olan Tebriz’de hem Türk kültürünü hem de İran kültürünü yansıtan pek çok tarihi yer var. Tebriz seyahatinde mutlaka görülmesi gereken yerler dendiğinde ilk akla gelen destinasyonlar ise şu şekilde:

Tebriz Kalesi (Arg-e-Alishah)

Yaklaşık 500 yıl önce İlhanlılar tarafından inşa edilen Tebriz Kalesi, aynı zamanda Tebrizin Ark Kalesi adıyla da anılıyor. Şehrin en simgesel yapılarından biri olan kaleyi Tebriz seyahatinizde mutlaka görmelisiniz. Ücretsiz bir şekilde gezebileceğiniz kale, yıllar boyunca çeşitli depremler ve savaşlar sonrasında pek çok hasar görmüş. Ancak kalenin temel yapısı halen mevcudiyetini koruyor ve tarihi dokusunu ziyaretçilerine sunuyor.

El Gölü (Şah Gölü)

Tebriz şehir rehberi içerisinde mutlaka yer alması gereken yerlerden biri de tabii ki kentin simgesi El Gölü. Önceleri Şah Gölü adıyla anılan bölge 1979’daki İran Devrimi’nin ardından El Gölü adını almış. Gölün etrafındaki park alanı, Tebrizlilerin buluşma yerleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Göl çevresinde aynı zamanda görkemli bir saray da mevcut.

Azerbaycan Müzesi

En önemli Azerbaycan kentlerinden biri olan Tebriz’de doğal olarak Azerbaycan Türkleri’ne ait pek çok tarihi ve kültürel yapıya rastlamak mümkün. Şehrin turistik anlamda en çok ilgi gören yerleri arasında yer alan Azerbaycan müzesi, aynı zamanda İran’ın en büyük ikinci müzesi olma unvanını da elinde bulunduruyor. Haftanın her günü 08.00-18.30 saatleri arasında ziyarete açık olan müzede Azerbaycan tarihini yansıtan pek çok kültürel ve arkeolojik eseri görme fırsatı bulabilirsiniz.

Tebriz’de Nerede Kalınır?

Tebriz, İran’ın geri kalanında olduğu gibi misafirhane (mosaferkhaneh) adı verilen küçük otelleriyle ünlü bir şehir. Kentin pek çok merkezi noktasında bu misafirhaneler turistlere hizmet veriyor. Ayrıca şehrin bazı önemli bölgelerinde lüks otellere de rastlamak mümkün.

Tebriz’de Ne Yenir? Nerede Yenir?

Tebriz, hem Azerbaycan mutfağı ve İran lezzetleri hem de genel Orta Doğu yemeklerini tadabileceğiniz gastronomik açıdan oldukça zengin bir şehir.

what to eat in Tabriz

Özellikle bir kebap cenneti olarak nitelendirilebilecek şehirde, et yemeklerinin her türlüsünün tadına bakabilirsiniz. Tebriz seyahatinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin bazıları ise şu şekilde sıralanıyor:

 • Haj Ali Chelo Kebabı
 • Chelow Kebabı
 • Kufteh Tabrizi
 • Barg Kebabı
 • Jujeh

Tebriz’den Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

Tebriz, yurt dışı seyahatlerinden sevdiklerine hediye almadan dönmek istemeyenler için de zengin seçenekler sunuyor. Şehrin en önemli ve dünyaca ünlü ürünü tabii ki Tebriz halıları.

what to buy in Tabriz

Tebriz’e Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Tebriz nüfusunun büyük çoğunluğu Azerbaycan Türklerinden oluştuğu için şehirde pek çok yerde Azerbaycan Türkçesi konuşuluyor.
 • Tebriz halkı, oldukça misafirperver. Ulaşım, konaklama veya alışveriş gibi konularda yerel halktan çekinmeden yardım isteyebilirsiniz.
 • Tebriz’de gece hayatı tıpkı İran’ın geri kalanında olduğu gibi mevcut değil.

Önemli Telefonlar

 • Polis: 110
 • Ambulans: 115
 • İtfaiye: 125
Yukarı Yukarı