tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Astana Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Astana Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Başlıklar

Diğer Şehirler

Kazakistan’ın en büyük ikinci şehri olan Astana'nın eski adı Nur-Sultan'dır. Eylül 2022 tarihinde Kazakistan cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başkentin adının tekrar Astana olarak değiştirilmesini onayladı. Eski Sovyet mimarisini modern tasarımlarla bir araya getiren yapıları ile büyüleyici bir atmosfer sunan Astana, ilgi çekici pek çok tarihi ve turistik yapıya ev sahipliği yapar.

Kazakistan gezi rehberi NurSultan

Siz de Kazakistan’ın dikkat çeken metropollerinden biri olan Astana'ya keyifli bir gezi planlıyorsanız, Pegasus avantajlarıyla en uygun Astana uçak biletinizi hemen satın alabilirsiniz.

Astana Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Kazakistan
Bölge: Orta Asya
Yüz ölçümü: 722 km²
Dil: Kazakça
Ortalama sıcaklık: 13,5°C
İklimi: Karasal İklim
Bitki örtüsü: Bozkır
GMT ile arasındaki fark: GMT +6
Para Birimi: Kazak Tengesi (KZT)
Telefon Kodu: +717
Priz Tipi: 220 V | 50 Hz | C/F

 

Astana Nerededir?

Astana Kazakistan’ın başkenti ve en büyük ikinci şehridir. Kazakistan’ın kuzeydoğusunda bulunan şehir güneyde Özbekistan ve Kırgızistan, Kuzeyde Rusya, doğuda Moğolistan, batıda ise Hazar Denizi ile çevrilidir.

Astana’ya Ne Zaman Gidilir?

Sert karasal iklim özelliklerinin görüldüğü Astana’da kış mevsiminde sıcaklıklar -30 dereceye kadar düşmektedir. Bahar aylarında 10 derecelere çıkan sıcaklık seviyeleri yaz aylarında artmaya başlar. Şehirde en fazla yağışlar bahar aylarında görülür. Bu doğrultuda şehri ziyaret etmek için en ideal dönem hava sıcaklıklarının arttığı ve yağışların azaldığı Haziran – Ekim ayları arasıdır.

Astana’yı Gezmek için Kaç Gün Kalmak Gerekir?

Kazakistan’ın öne çıkan şehirlerinden biri olan Astana görülmeye değer pek çok tarihi ve kültürel yapıyı barındırır. Şehrin tarihi ve turistik bölgelerini tam anlamıyla gezmek için 3 – 4 günlük bir gezi planı yapmanız yeterli olacaktır.

Astana’daki Festivaller

Astana yıl içerisinde çok renkli ve eğlenceli etkinlik ve festivallere ev sahipliği yapar. Geziniz sırasında şehrin yerel kültürüne eğlenceli bir ortamda tanıklık etmek için seyahatinizi festival tarihleri doğrultusunda planlayabilirsiniz.

Astana’daki festivaller şu şekildedir:

 • Uluslararası Yemek Festivali (Ağustos)
 • Uluslararası Aksiyon Filmleri Festivali’ (Temmuz)
 • Başkent Bayramı (Temmuz)
 • Türk Çayı Festivali (Mart)
 • Astana Etno Festivali (Haziran)
 • Göçebeler Dünyası Festivali (Haziran)

Astana’ya Nasıl Gidilir?

Astana’ya ulaşımın en hızlı ve konforlu yöntemi havayolu ulaşımıdır. Pegasus’un İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı kalkışlı direkt Astana uçuşlarıyla Astana Nazarbayev Uluslararası Havalimanına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin diğer şehirlerinden İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı aktarmalı uçuşları tercih ederek Astana'ya seyahat edebilirsiniz.

Astana Nazarbayev Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Astana Nazarbayev Uluslararası Havalimanı şehir merkezine 16 km mesafede yer alır. Havalimanı – şehir merkezi ulaşımı için otobüs, taksi ve araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Otobüs

Havalimanı çıkışında yer alan ve 06.30 – 23.00 saatleri arasında hizmet veren 10 ve 12 numaralı otobüslerle şehir merkezi ve civarı bölgelere yaklaşık 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

Taksi – Araç Kiralama

Havalimanında beklemeden hızlı bir şekilde şehir merkezine ulaşmak istiyorsanız haftanın her günü 24 saat çalışan taksileri tercih edebilirsiniz. Ayrıca Pegasus araç kiralama hizmeti önceden aracınızı seçebilir ve şehri rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

Toplu Taşıma

Astana’da toplu taşıma için otobüs ve taksiler kullanılır. Şehirde en fazla kullanılan ulaşım araçları Saparzhai adı verilen otobüslerdir. Şehrin pek çok bölgesine seferleri olan otobüslerle Astana’nın tarihi ve turistik yerlerine ekonomik ve konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir içerisinde dilediğiniz noktalara taksilerle gidebilirsiniz.

Astana’da Gezilecek Yerler

Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle dikkat çeken Astana etkileyici mimari yapıları ve geniş meydanları ile görülmeye değer pek çok seçenek sunar. İşte kentin mutlaka görmeniz gereken en önemli turistik noktaları:

Kazakistan Ulusal Müzesi

Şehrin en önemli kültürel yapılarından biri olan Kazakistan Ulusal Müzesi 2014 yılı itibariyle hizmete açılmıştır. Astana Hall, Tarih ile Etnografya Salonu, Antik ve Ortaçağ Hall ve Modern Sanat Salonu olmak üzere 4 bölümden oluşan müzede geçmişten günümüze ülkenin tarihine tüm yönleriyle tanıklık edebilirsiniz.

Khan Shatyr Merkezi (Han Şatır)

Neo-futuristik mimarisiyle dikkat çeken Khan Shatyr Astana’nın en büyük eğlence merkezidir. Bu ilgi çekici alanda havuzda yüzebilir, kanoyla sörf yapabilir, golf oynayabilir ya da alışveriş yapabilirsiniz. Özel ısı yalıtımıyla -30 dereceye kadar soğuk geçirmeyen bu merkezi kış aylarında da rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Nur Astana Cami

Orta Asya’nın en büyük üçüncü camisi olarak bilinen Nur Astana Cami kentin en önemli dini simgelerinden biridir. Caminin yüksekliği Hz. Muhammed'in ilk vahiy aldığı 40 yaş doğrultusunda 40 metre, minareleri ise Hz. Muhammed’in öldüğü yaş olan 63 cm yüksekliğinde inşa edilmiştir.

Dostoyevski’nin Evi

Ünlü Rus yazar Dostoyevski’nin sürgün dönemlerinde ailesiyle yaşadığı ev günümüzde ziyarete açık hale getirilmiştir. Yazar dünyaca ünlü “Suç ve Ceza” ile “Budala” eserleri bu evde yazmıştır. Evin içerisinde yazara ait fotoğrafları, kişisel eşyaları, notaları ve mektupları görme fırsatı bulabilirsiniz.

Barış ve Uzlaşma Sarayı

Şehirde konser, tiyatro, seminer gibi farklı etkinliklerin gerçekleştirildiği Barış ve Uzlaşma Sarayı’nda keyifli etkinliklere katılabilirsiniz.

Bayterek Anıtı

Bayterek Kazakça da uzun kavak ağacı anlamına gelir. 105 metre yüksekliği ve Görkemli duruşu ile kentin öne çıkan yapılarından biri olan Anıt aynı zamanda barış, huzur ve mutluluğu simgeler. Bayterek Anıtı’nın gözlem terasında şehrin muhteşem manzarasına şahitlik edebilirsiniz.

Silahlı Kuvvetler Müzesi

Silahlı Kuvvetler Müzesi Astana'nın tek askeri müzesi olma özelliği taşır. Müzede Kazak, Moğol ve Türk askeri tarihine dair yedi bin eser sergilenmektedir. 2015 yılından bu yana ziyaretçi kabul eden müzeyi pazartesi günü dışında 10.00 - 18.00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Devlet Opera Bale Tiyatro Merkezi

Devlet Opera Bale Tiyatro Merkezi sanata büyük önem veren Kazakistan’ın en önemli merkezlerinden biridir. İki salondan oluşan merkezde düzenlenen sanat etkinliklerine katılarak gezinize renk katabilirsiniz.

Astana’da Ne Yenir?

Astana mutfağı Orta Asya ve Türk kültürüyle benzerlik gösteren pek çok lezzet barındırır. Şehrin yöresel lezzetlerinin çoğunluğunu et yemekleri oluşturur. Aynı zamanda hamur ve tereyağı ile yapılan yemekler ve süt ürünleri de Astana’da sofraların vazgeçilmezleri arasındadır.

Astana geziniz sırasında mutlaka tatmanız gereken yöresel lezzetleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kazak Mantısı
 • Lagman
 • Talkan
 • Şorpa
 • Bavursak
 • Beshbarmak
 • Kavurdak
 • Pelmeni
 • Kımız

Astana’da Nerede Kalınır?

Özellikle yaz sezonunda her yıl binlerce turisti ağırlayan Astana konaklama açısından pek çok alternatif sunar. Konforlu bir konaklama deneyimi yaşamak için Şehir merkezi ve civar bölgelerde bulunan 4 ve 5 yıldızlı otelleri tercih edebilirsiniz. Diğer yandan şehirde farklı bütçelere uygun butik otel ve pansiyonları da değerlendirebilirsiniz.

Astana’dan Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

Alışveriş için çok çeşitli seçenekler sunan Astana'da çok sayıda AVM bulunur. Khan Shatyr şehrin en popüler AVM kompleksidir. Bunun yanında şehrin çeşitli bölgelerinde rastlayabileceğiniz hediyelik eşya dükkânlarından Orta Asya, Kazak ve Türk kültürünü yansıtan hediyelik eşya ve dekoratif ürünler satın alabilirsiniz. Ayrıca şehrin yöresel ürünlerine ulaşmak için yerel pazarları ziyaret edebilirsiniz.

Astana’da kendiniz ve sevdikleriniz için boyalı tabaklar, biblolar, Ota Asya’ya özgü halı ve kilimler ile şehrin yerel içeceği olan kımız satın alabilirsiniz.

Astana Gece Hayatı

Astana’da gece hayatı oldukça renklidir. Şehirde gece kulüpleri ve diğer eğlence mekânları gece 00.00 itibariyle hareketlenmeye başlar ve eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Genellikle şehir merkezi ve civarında bulunan eğlence mekânlarında Dj performanslarından konsept partilere, canlı müzik gösterilerine varıncaya kadar çok çeşitli eğlencelerle keyifli bir gece geçirebilirsiniz.

Astana’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Astana iklimi itibarıyla kış mevsiminde oldukça soğuktur. Bu doğrultuda şehri kış aylarında ziyaret etmeyi planlıyorsanız, yanınıza kalın kıyafetler almayı unutmayın.
 • Astana yerel saat bakımından Türkiye’den 3 saat ileridedir.
 • Astana ülkenin diğer büyük şehirleri olan Almatı’ya yaklaşık 1200, Çimkent’e ise 1500 km mesafedir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 güne kadar olan seyahatleri için Astana'ya vizesiz seyahat edebilir.

Önemli Telefonlar

Türkiye Cumhuriyeti Astana Büyükelçiliği: +7 7172 70 47 04

Astana Nazarbayev Uluslararası Havalimanı (NQZ): +7 7172 70 29 99

Ülke Kodu: +7

Şehir Kodu: 717

Polis:101

İtfaiye: 102

Ambulans: 103

Yukarı Yukarı