tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Çimkent Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Çimkent Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Başlıklar

Diğer Şehirler

Orta Asya ülkesi Kazakistan’ın üçüncü büyük şehri olan Çimkent, aynı zamanda Şimkent (Shymkent) ismiyle de anılıyor. Eski adı Çernyayev olan şehir, bölgenin sanayi ve kültür başkenti konumunda. Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Çimkent’te gezilmesi gereken pek çok yer var. Siz de Kazakistan’ın en önemli metropollerinden biri olan Çimkent’e seyahat etmek isterseniz Pegasus’un en uygun Çimkent uçak bileti fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Çimkent gezi rehberi

Çimkent Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Kazakistan
Bölge: Orta Asya
Yüz ölçümü: 1.170 km2
Dil: Kazakça
Ortalama sıcaklık: 13.2 C
İklimi: Karasal
Bitki örtüsü: Bozkır
GMT ile arasındaki fark: GMT+6
Telefon Kodu: +725
Para Birimi: Kazakistan Tengesi
Priz Tipi: 220 V | 50 Hz | C/F


Çimkent Nerededir?

Çimkent, Kazakistan’ın en güney ucunda, Güney Kazakistan Eyaleti sınırları içerisinde konumlanıyor. Şehrin kuzeyinde Kazakistan’ın Türkistan şehri, doğusunda Kırgızistan, güneyinde ve batısında ise Özbekistan toprakları yer alıyor.

Çimkent’e Ne Zaman Gidilir?

Çimkent'e ne zaman gidilir

Çimkent, Kazakistan’ın geneli gibi karasal bir iklime sahip. Dolayısıyla şehirde yaz ayları bunaltıcı derecede sıcak, kış ayları ise oldukça soğuk geçebiliyor. Hava koşullarından etkilenmeden Çimkent’i keyifle gezmek istiyorsanız seyahatinizi ilkbahar ya da sonbahar aylarına denk gelecek şekilde planlayabilirsiniz.

Çimkent’i Gezmek için Kaç Gün Kalmak Gerekir?

Çimkent'i gezmek için kaç gün gerekir

Çimkent, Kazakistan’ın üçüncü büyük şehri olmasının yanında kültürel anlamda da oldukça zengin bir bölge. Şehirdeki tarihi mekanların tamamını gezmek istiyorsanız Çimkent geziniz için yaklaşık 4-5 günlük bir süre ayırmanız gerekecektir.

Çimkent’e Nasıl Gidilir?

Orta Asya’nın güneyinde yer alan Çimkent şehrine ulaşım için en çok tercih edilen yöntemlerin başında hava yolu ulaşımı geliyor. Pegasus’un İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan gerçekleşen direkt Çimkent uçuş seferleriyle kentin tek havalimanı olan Çimkent Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Ankara ve İzmir’den de Sabiha Gökçen aktarmalı olarak da Çimkent’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Çimkent Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Çimkentte ulaşım

Çimkent Uluslararası Havalimanı, şehrin merkezine yaklaşık olarak 11 km uzaklıkta yer alıyor. Havalimanına iniş yaptıktan sonra bölgede hizmet veren 12, 12a ve 12b numaralı otobüsler ile kent merkezine yaklaşık 20-25 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Çimkent Uluslararası Havalimanı’ndaki taksi imkanlarından yararlanarak da ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Çimkent’te Gezilecek Yerler

Çimkent, bölgenin kültürel anlamda en önemli merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. İşte Çimkent şehir rehberi içerisinde mutlaka görmeniz gereken, kentin en önemli turistik merkezleri:

Abay Parkı

Çimkent abay parkı

Çimkent’in en merkezi noktalarından biri olarak kabul edilen Abay Parkı, ismini Kazak edebiyatının ünlü ismi Abay Kunanbayoğlu’ndan alıyor. Park içerisinde ünlü düşünürün devasa bir heykeli de mevcut. Abay Parkı, hem Çimkent’in yerlileri hem de şehri ziyaret eden turistlerin uğrak noktaları arasında ilk sırada.

Güney Kazakistan Eyaleti Yerel Tarih Müzesi

Çimkent, Güney Kazakistan Eyaleti’nin en önemli merkezlerinin başında geliyor. Bölgenin yerel tarihini sergileyen müze de bu şehir içerisinde konumlanmıştır. 100 yılı aşkın bir tarihe sahip olan müzede hem şehrin hem de Kazakistan’ın tarihini yansıtan eserler sergileniyor.

Özgürlük Parkı

Çimkent Özgürlük Parkı

2011 yılında Kazakistan’ın bağımsızlığının 20. yılını kutlamak için açılan Özgürlük Parkı, Çimkent’te görülmesi gereken yerler arasında. Park içerisinde oldukça şık şekilde tasarlanmış büyük heykeller bulunuyor.

Baydibek Bi Anıtı

Çİmkent Baydibek Anıtı

Çimkent’te Kazakistan tarihindeki önemli isimler için inşa edilmiş pek çok anıt var. Şehrin en yüksek noktasında bulunan Baydibek Bi Anıtı da bunlardan bir tanesi. 14. yüzyılda yaşayan Kazak General Baidibek Karashauly anısına inşa edilen anıt, oldukça görkemli bir görünüme sahip.

Çimkent’te Ne Yenir?

Çimkent'te ne yenir

Kazakistan’ın üçüncü büyük şehri Çimkent’te yerel damak tatlarımıza uygun pek çok yemeği bulabilirsiniz. Kazak mutfağı, beklenildiği üzere Türk mutfağı ile çok büyük benzerlikler gösteriyor. Çimkent seyahatinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetler ise şu şekilde:

 • Kımız
 • Kazak Mantısı
 • Beshbarmak
 • Şaşlık Kebabı
 • Lagman
 • Bavursak
 • Kazak Çorbası

Çimkent’te Nerede Kalınır?

Çimkent'te nerede kalınır

Çimkent, Kazakistan’ın üçüncü büyük şehirlerinden biri. Sanayi başkenti olarak bilinmesine karşın özellikle iş insanlarının seyahatlerinden dolayı konaklama alanında çok fazla alternatife sahip. 3, 4, 5 yıldıza sahip konforlu otellerde konaklama yapabilirsiniz. Aynı zamanda farklı bütçeler çerçevesinde uygun motel ve pansiyonları da alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.


OTEL REZERVASYONU YAP

Çimkent’ten Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

Çimkent’in pek çok noktasında Kazak ve Türk kültürünü yansıtan ürünlere yer veren hediyelik eşya dükkanlarına rastlayabilirsiniz. Ayrıca şehirdeki Shymkent Plaza adı verilen AVM de oldukça popüler. Daha yerel ve otantik ürünlere ulaşmak istiyorsanız rotanızı Bazar Samal isimli yerel pazara çevirebilirsiniz.

Çimkent'ten ne hediye alınır

Çimkent’ten sevdiklerinize hediye almak isterseniz hem şehirde hem de Kazakistan’ın genelinde oldukça yaygın olan deri ürünlerini, ahşap veya kemikten yapılan hediyelik eşyaları ya da bölgenin Kımız gibi yerel lezzetlerini tercih edebilirsiniz.

Çimkent’e Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Çimkent, Kazakistan’ın geneli gibi karasal bir iklime sahip olduğu için zaman zaman zorlayıcı hava koşullarına sahne olabiliyor.
 • Şehir, ülkemizden yerel saat olarak üç saat ileride bulunuyor.
 • Türk vatandaşları Çimkent’e 90 güne kadar vizesiz seyahat edebiliyor.
 • Çimkent ile Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan (Astana) arasında yaklaşık 1500 km’lik bir uzaklık var.
 • Ülkenin eski başkenti Almatı ile Çimkent’in arasındaki mesafe ise yaklaşık 700 km.

Çimkent Önemli Telefonlar

Türkiye Cumhuriyeti Nur Sultan Büyükelçiliği: +7 775 3348563

Ülke Kodu: +7

Şehir Kodu: 725

Polis: 03

İtfaiye: 03

Ambulans: 03

Yukarı Yukarı