tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Bingöl Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Bingöl Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en eski şehirlerinden biri olan Bingöl tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bingöl isminden önce şehir 1945 yılına kadar Çapakçur olarak anılmıştır. Rivayete göre ağrılarına şifa arayan Büyük İskender, Murat Nehri’nin kaynağından su içmiş ve ağrıları dinmiştir. Bunun üzerine pınarın yanında bir kale inşa ettirmiş ve kaleye “Cennet Suyu” anlamına gelen “Çapakçur” adını vermiştir. 1945 yılında ise şehrin hemen yanı başında bulunan Bingöl Dağı’nın ismi kente verilmiştir. Güneyde Diyarbakır, batıda Tunceli ve Elazığ, kuzeyde Erzurum ve Erzincan ve doğuda Muş illeriyle komşu olan Bingöl’ün 7 adet ilçesi vardır. Termal suları ve yüzen adası ile ilgi çeken Bingöl, güneşin doğuşunun en muhteşem haliyle izlendiği dünya üzerindeki sayılı yerlerden biridir. Kale Tepesi’nden izlenen Bingöl Dağı manzarası, özellikle gün doğumunda eşsiz ve muhteşemdir.

Bingöl Şehir Gezi Rehberi

Bingöl Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Türkiye
Bölge: Doğu Anadolu Bölgesi
Yüz ölçümü: 8.253 km2
Ortalama sıcaklık: 12 C
İklimi: Sert Karasal İklim
Bitki örtüsü: Bozkır
GMT ile arasındaki fark: GMT+3
Telefon Kodu: +426
Para Birimi: Türk Lirası
Priz Tipi: Tip C


Bingöl’e Nasıl Gidilir?

Bingöl Özlüce Barajı

Sahip olduğu havalimanı ile 2013 yılından beri misafirlerine konforlu bir ulaşım sağlayan Bingöl’e, Pegasus Hava Yolları’nın İstanbul’dan direkt seferleri bulunmaktadır. Pegasus Hava Yolları'ndan alacağınız Bingöl uçak bileti ile şehre kolayca ulaşabilirsiniz. İstanbul dışından Bingöl’e ulaşmak için de Pegasus Hava Yolları'nın aktarmalı uçuşlarını kullanabilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Bingöl Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Bingöl Havalimanı şehir merkezinden yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alır. Şehir merkezine ulaşımda Pegasus yolcu servisi, taksi ve araç kiralama seçenekleri kullanılır. Pegasus Hava Yolları'nın şehre uçuş gerçekleştirdiği salı, perşembe ve cumartesi günleri uçuş saatlerine göre ayarlanmış özel yolcu servislerini kullanabilirsiniz. Pegasus araç kiralama hizmetinden faydalanarak, tüm seyahatinizi daha konforlu hale getirebilirsiniz. Seyahat tarihiniz ve beklentilerinize göre ideal aracınızı bulmak için, Pegasus sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Bingöl Şehir içi Ulaşım

Bingöl’de şehir içi ulaşım belediye veya özel halk otobüsleriyle sağlanmaktadır. Şehrin her mahallesine ortalama her saat başı olacak şekilde seferler düzenlenir. Belediye otobüsleri ile ulaşım için belediyeden toplu taşımada indirim sağlayan Kırmızı Kart çıkartarak, seyahatinizi daha avantajlı kılabilirsiniz.

Bingöl’e Ne Zaman Gidilir?

Bingöl Ulu Cami

Karasal iklimin hüküm sürdüğü şehir, yazları sıcak ve kurak kışları ise soğuk ve yağışlıdır. Yaz mevsiminde yaylalarıyla temiz hava keyfi vadeden Bingöl, merkeze 25 km uzakta yer alan kayak merkeziyle Aralık ve Mart aylarında da kış turizmi meraklılarına kapılarını açar. Termal kaplıcalara da ev sahipliği yapan Bingöl’ü keşfetmek için en ideal mevsim bahar ve yaz ayları olsa da her mevsim keyifli zamanlar geçirmeniz mümkündür. Genellikle 2-3 günlük bir seyahat planı ile şehrin tamamını gezebilir ve tüm aktivitelerinden faydalanabilirsiniz. Daha eğlenceli vakit geçirmek isterseniz şehrin festivallerinin olduğu tarihleri de tatil planınıza dâhil edebilirsiniz.

Bingöl’deki Festivaller

Bingöl'de her yıl çoğunlukla yaz aylarında çeşitli festivaller düzenlenir. Şehrin başlıca festivalleri şunlardır:

 • Yayladere Sülbüs Doğa ve Kültür Festivali (Ağustos)
 • Karer Kültür Festivali (Ağustos)
 • Adaklı Karababa Doğa, Kültür, Ceviz ve Bal Festivali (Ağustos)
 • Karlıova Güneşin Doğuşu Festivali (Ağustos)
 • Solhan Yüzen Ada Doğa Coşkusu Festivali (Haziran)
 • Kiğı Seyit Kasım Doğa Kültür ve Bal Festivali (Ağustos)

 

Bingöl'de Gezilecek Yerler

Etrafı dağlarla çevrili olan Bingöl, doğal güzelliklerinin yanı sıra köklü geçmişi ile de misafirlerine eğlenceli bir seyahat vadediyor. İşte Bingöl’de görülmesi gereken yerlerden bazıları: 

Yüzen Ada

Bingöl Yüzen Ada

Bingöl’ün en dikkat çeken bölgelerinden biri olan Yüzen Ada, üç adadan oluşur. Bingöl’ün Hazarşah Köyü sınırları içerisindeki Aksakal Gölü’nde bulunan bu adaların üzerine çıkıldığında sal gibi hareket ettiği hissedilir. Bir doğa harikası olan Yüzen Ada’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Çir Şelalesi

50 metre yükseklikten akan Çir Şelalesi sarp kayalıkların arasından geçerek muhteşem bir manzara oluşturur. Uzundere Köyü’nde yer alan şelale dip yapısı kayalık olan dere yatağına dökülür.

Kral Kızı Kalesi

Bingöl’ün Genç ilçesinde bulunan ve inşa tarihi bilinmeyen Kral Kızı Kalesi, Konsper Çayı ile Diyarbakır Çayı’nın kavuştuğu yerdedir. Pers Kralı Dano’nun kızı için yaptırdığı rivayet edilen kale günümüzde her ne kadar bir harabeyi andırsa da görülmeye değerdir.

Kiğı Kalesi

Etrafı sarp kayalıklarla çevrili olan Kiğı Kalesi, Kiğı ilçe merkezinin güneydoğusunda yer alır. Dağlık bir bölgeye konumlandırılan kale oldukça yüksektir ve üst kısmında mimarisi Orta Çağ’a ait duvar kalıntıları bulunur.

Zağ Mağarası

Bingöl’ün Kuşburnu Köyünde yer alan Zağ Mağarası, sırtını dağlara yaslamış doğal bir kayalığa insan eliyle oyulmuştur. Mağara içerisinde birçok oda bulunur. Çok katlı ve birbirine kademeli geçişlerle bağlanan mağaranın, Roma İmparatorluğu zamanında baskı gören Hıristiyanların gizli yerleşim ve ibadethane merkezi olduğu düşünülmektedir.

Bingöl’de Nerede Kalınır?

Bingöl şehir merkezinde bulunan otel, motel, pansiyon ve misafir evlerinde konaklama yapılabilir. Merkezinde bulunan Hotel Sarıoğlu, Büyük Bingöl Oteli, Grand Berti Otel ve Hotel Efe Pansiyon şehrin ön plana çıkan konaklama yerleridir. Ayrıca Bingöl Haserek Kayak Merkezi’nde yer alan otellerde ve termal kaplıcaları ile ünlü Binkap Termal Otel’de de kalmayı tercih edebilirsiniz. 


OTEL REZERVASYONU YAP

Bingöl’de Ne Nerede Yenir?

Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Bingöl, yazları sebzeli kışları ise etli ve kurutulmuş sebzeli yemekleri ile ön plana çıkar. Kendine özgü lezzetleri ile dikkat çeken Bingöl yemeklerinden özellikle sorina pel, mastuva, keledoş ve löl (gömme) mutlaka denenmesi gerekenler arasındadır. Bunlara ilave olarak ayran çorbası, tutmaç çorbası, yoğurtlu köfte, dolamaç, burma kadayıf Bingöl’ün diğer sevilen lezzetleridir. İşte Bingöl’de eşsiz lezzetlerin tadına bakabileceğiniz mekânlar:

 • Geleneksel Türk Yemekleri: Berti Et Lokantası, Saray Restoran
 • Bingöl Yöresel Yemekler (Gömme, tutmaç, keşkek vb.): Yado Çeşmesi Et Lokantası, Hanedan Ocakbaşı
 • Ciğer, Kebap Çeşitleri: Ciğerci Osman
 • Pide, Et yemekleri: Soğukçeşme Kavurma

 

Bingöl’de Ne, Nereden Alınır?

Bingöl'ün yüksek dağlarındaki çiçeklerden elde edilen Bingöl balı, kendine özgü bir lezzete sahiptir. Ayrıca yöresel usuller ile üretilen dut pekmezi de oldukça ilgi görmektedir. Bingöl’e özgü bu ve benzeri yöresel lezzetler, Bağdat Caddesi üzerinde yer alan dükkânlarda beğeniye sunulur. Dokumacılık konusunda da hayli gelişmiş olan Bingöl; halı, kilim, heybe, eldiven, paspas ve çorap gibi el sanatları ürünleri ile dikkat çeker. Yine Bağdat Caddesi ve bu caddeye bağlı sokaklarda yer alan mağazalardan tüm bu ürünleri alabilirsiniz. Alışveriş konusunda ayrıca şehir merkezinde bulunan Kalium AVM’den de faydalanabilirsiniz.

Bingöl'de Gece Hayatı

Sessiz ve sakin bir şehir olan Bingöl’de gece hayatı yok denecek kadar azdır. Şehir merkezinde yer alan kafeler çoğunlukla gece geç vakitlere kadar açık bulunmaz. Bunun yanında canlı müzik seçeneği için Anatolia Türkü Barı tercih edebilirsiniz.

Önemli Telefonlar

Bingöl Şehir Kodu: 0426

Bingöl Havalimanı: 0426 215 00 67  

SIKÇA SORULAN SORULAR

Bingöl'den ne hediye alınır?

Bingöl’den alınabilecek hediyelikler arasında Bingöl balı, dut pekmezi; el işi halı, kilim, yün çorap, eldiven ve heybeyi söyleyebiliriz.

Bingöl'ün hangi yemeği meşhur?

Bingöl'ün zengin ve özgün mutfak kültürü, özellikle et ve unlu mamuller üzerine yoğunlaşır. Sorina Pel, Gömme, Mastuva, Löl, Keldoş Bingöl'ün en tanınmış lezzetlerinden sadece birkaçıdır. Bingöl gezisinde bu benzersiz yöresel lezzetleri ve daha fazlasını deneyerek bölgenin yemek kültürünü yakından keşfedebilirsiniz.

Bingöl çevresinde doğa ve yürüyüş rotaları var mı?

Bingöl ve çevresi doğa severler için harika rotalara sahiptir. Doğal güzellikler ve kuş gözlemi için Bingöl Gölü popüler bir yerdir. Karlıova ve çevresi ise doğa yürüyüşleri ve trekking için oldukça uygun bir bölgedir. Ayrıca Tunceli il sınırlarındaki Munzur Dağları Milli Parkı, Munzur Dağları'nın muhteşem doğal güzellikleri Bingöl'e yakınlığı sebebi ile keşfetmek için ideal bir yerdir. 

Bingöl'e nasıl ulaşabilirim? En yakın havaalanı neresidir?

Bingöl'e ulaşmak için en yakın havaalanı Bingöl Havalimanı'dır. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Bingöl'e direkt uçuşlar bulunmaktadır. Ayrıca kara yoluyla Bingöl'e otobüsle veya özel araçla ulaşım mümkündür.

Bingöl'de gezi planlarken nelere dikkat etmeliyim?

Bingöl'de gezi yaparken doğal güzellikleri ve yöresel kültürü keşfetmek için iyi bir araştırma yapmak önemlidir. Ayrıca hava koşullarına göre giyinmeye özen göstermeli ve çevreyi korumaya yardımcı olmalısınız.

Bingöl'de nasıl araç kiralayabilirim?

Bingöl'de araç kiralamak için uçak yolculuğu ile şehre gittiyseniz doğrudan havalimanındaki araç kiralama firmalarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Pegasus Araç Kiralama hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Bingöl şehir merkezinden araç kiralamayı planlıyorsanız, yine güvenilir kiralama firmalarını tercih etmenizi öneririz.

Yukarı Yukarı