BolBol
Üye Girişi

Düsseldorf Gezi Rehberi

Keşif Bülteni
Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

13. yüzyılda küçük bir balıkçı köyü olarak kurulan Düsseldorf , adını ilk kurulduğu yer olan Düssel Deresi’nden alır. Ren Nehri’ne kıyısı bulunan şehrin kuzeyinde Ruhr bölgesi, güney tarafında ise Köln vardır. Özellikle moda ve alışveriş tutkunlarının çok sevdiği Düsseldorf ’ta, yıl içinde gerçekleştirilen moda fuarları oldukça ilgi çeker. Şehir, 50 semtten oluşur. Barok kiliseler, uluslararası galeriler, son moda kıyafetlerin satıldığı butikler ve publar bir aradadır. Birçok yabancı ticaret odası ve dış ticaret örgütü Düsseldorf ’ta iş bağlantılarına sahiptir. Kent, işgücü yüksekliği ve potansiyeli sayesinde uluslararası projelere destek verir. Özellikle Japonya ile iş birliği yapan firma sayısı şehirde oldukça fazladır.

Düsseldorf Şehir Gezi Rehberi

Düsseldorf Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Almanya
Bölge: Kuzey Ren-Vestfalya
Yüz ölçümü: 217.41 km2
Dil: Almanca
Ortalama sıcaklık: 10.2 C
İklimi: Sıcak ve Ilıman iklim
Bitki örtüsü: Step
GMT ile arasındaki fark: GMT+1
Telefon Kodu: +49
Para Birimi: Euro
Priz Tipi: Tip C


Düsseldorf ’a Nasıl Gidilir?

Düsseldorf nasıl gidilir

Pegasus Hava Yolları’nın İstanbul Sabiha gökçen Havalimanı’ndan Düsseldorf ’a aktarmasız uçuşları vardır. Diğer şehirlerden Düsseldorf ’a Pegasus’tan Düsseldorf  Uçak Bileti  satın alarak İstanbul aktarmalı ulaşabilirsiniz. Düsseldorf ’ta yer alan bir diğer havalimanı da Düsseldorf  Weeze Havalimanı’dır. Kent merkezine 80 km uzaklıkta olan havalimanından charter seferleri yapılır.

UCUZ UÇUŞ BUL

Düsseldorf  Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Düsseldorf  Uluslararası Havalimanı, Almanya’nın en büyük 3. havalimanıdır. Şehre 6 km uzaklıkta bulunan havalimanından şehre ulaşmak için tren, otobüs, taksi ve araç kiralama imkânlarını kullanabilirsiniz. Havalimanından 15-20 dakikalık aralıklarla kalkan trenler ile şehre rahatça ulaşabilirsiniz.  Havaalanının terminal binasının altındaki 1 numaralı istasyondan hareket eden S7 numaralı tren, Düsseldorf  şehir merkezine 15 dakikada varır.

Havalimanından şehir merkezi ve civarına 5 ayrı otobüs hizmeti de bulunur. Sadece sergi ve fuar döneminde çalışan 896 (Havaalanı- Messegelände) numaralı otobüs haricinde, Rheinbahn tarafından işletilen otobüslerin numaraları şöyle: SB 51 (Havaalanı - Theodor-Heuss-Brücke - Meerbusch-Büderich - Kaarst), 721 (Havaalanı – Şehir Merkezi – Merkez Tren İstasyonu - Tannenhof), 727 (Havaalanı - Freiligrathplatz - Lohausen), 760 (Havaalanı - Lichtenbroich - Ratingen- Merkez). Otobüsler için Zone A bileti gereklidir. Otobüs ile ulaşımda daha detaylı bilgi almak için Rheinbahn sayfasını inceleyebilirsiniz.

Şehir merkezine taksi ya da Pegasus araç kiralama hizmetinden faydalanarak da şehre ulaşabilirsiniz.  


ARAÇ KİRALA

Düsseldorf ’ta Şehir İçi Ulaşım

Düsseldorf ’ta şehir içi ulaşımı sağlayan ana şirket Rheinbahn’dır. Ulaşımda metro (u-bahn), tramvay (s-bahn) ve otobüsler kullanılır. Düsseldorf’da kısa mesafe için (Kurzstrecke), A,B,C ve D grupları olmak üzere beş farklı biletleme tipi bulunur. Kısa mesafede sadece dört durak gidebilirsiniz. A tipi bilet şehir içinde geçerli değildir. Alınan biletlerin bölgesi ve süresi belirlidir. Bu süre boyunca başka bir ücret ödemeden belirlenen bölgedeki toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Çok sayıda otobüs hattının bulunduğu şehirdeki metro hatlarının sayısı 8, tramvay hatlarının sayısı 13’dür. Toplu taşıma hizmeti sabah 05.00 ile gece 01.00 arasındadır. Hizmet verilmeyen saatlerde ise  02.00 ve 05.00 arasında küçük otobüsler çalışır. Bu otobüslerde bilet, şoförden alınabilir. Otobüs duraklarındaki elektronik göstergelerden hangi numaralı otobüsün kaç dakika sonra geleceği ve güzergâhı hakkında bilgiler almak mümkün.

Bazı restoran ve müzelerde indirimlerden yararlanmanızı sağlayacak “Welcome Card” alarak ulaşımınızda da indirim ve kolaylık elde edebilirsiniz. Merkez Tren İstasyonundaki turizm danışma bürosu, müzeler, oteller ve toplu taşıma bileti satan yerlerden “Welcome Card” temin edilebilirsiniz. Kartı alırken belirtilen süreye göre ödeme yapılır. Bu süre zarfında ulaşıma başka ücret ödenmez. Ayrıca bu kart ile çok sayıda restoranda %10-15 arası, şehir turlarında ve Ren turunda %20’ye varan indirim hakkı kazanmış olursunuz. Birçok müzeye ücretsiz girebilir ya da indirimlerinden faydalanabilirsiniz.

Düsseldorf ’a Ne Zaman Gidilir?

Düsseldorf ne zaman gidilir

Yıl içinde oldukça fazla miktarda yağış alan şehre gidiş zamanı genellikle fuar/festival takvimlerine göre ayarlanır. Şubat ayındaki karnaval özellikle dikkat çeken eğlencelerdendir. Gezi için tercih edilen zamanlar ise genellikle mayıs – eylül ayları arasıdır. Eğer fuar gezmek gibi bir amaçla gidilmediyse Düsseldorf ’u gezmek için ortalama 2 – 3 günlük bir seyahat planı yeterlidir.

Düsseldorf ’taki Festivaller

Düsseldorf 'un en ünlü eğlencesi karnavallardır. Birçok turist, gezi zamanlarını bu karnavallara göre ayarlar.

  • Japon Günü ( Mayıs)
  • Jazz Rally (Mayıs)
  • Opera Days (Haziran)
  • Brasilianische Nacht- Latin Müzik ve Dans Festivali (Ağustos)
  • Düsseldorf  Gurme Festivali (Ağustos)
  • Groste Kirmes am Rhein (Rheinkirmes) (Eylül)
  • Düsseldorf  Karnavalı (Kasım)

 

Düsseldorf ’ta Gezilecek Yerler

Şehirde Ren Nehri, tarihi eserler ve alışveriş merkezleriyle ünlü caddeye ek olarak gezilmesi gereken başka birçok yer bulunur.  

Eski Şehir

Düsseldorf Eski Şehir

Ren Nehri ve Heinrich-Heine-Allee arasında kalan Eski Şehir, Düsseldorf’un kalbinin attığı yarım kilometrekarelik bir alandır. Bölgede yer alan ulusal ve uluslararası restoranlar, popüler mekânlar, antika içecek fabrikaları ve alışveriş için birçok mağaza bulunur. Bunun yanı sıra Lambertus Kilisesi, kale meydanı, NRW sanat müzesi gibi kültürel ve tarihi içerikli turlar ile ziyaret edilebilecek yapılar da vardır.

Königsallee

Düsseldorf Kö

Königsallee, şehrin alışveriş merkezidir. Halk tarafından “Kö” olarak adlandırılan caddede birçok tanınmış lüks markanın satışını yapan mağazalar bulunur. Mağazaların yanı sıra cadde boyunca restore edilmiş evler, fıskiyeler, köprüler veya süslü korkuluklara da rastlamak mümkündür. Caddede dekoratif amaçlı yapılmış fener, telefon kulübesi, direk, saat gibi objeler bulunur.

MedienHafen

Düsseldorf Medienhafen

Ren Limanı’nın restorasyonundan sonra ile gezilmeye başlanan MedienHafen’da, alandaki eski silo ve depoların, bölge karakteristiğini yansıttığı görülür. Restorasyonun yanı sıra, aslına uygun kalınarak, uluslararası üne sahip mimarlar tarafından tasarlanan binalar da dikkat çeker.

Benrath Sarayı

Dusseldorf Benrath Sarayı

1755’te başlayıp 1770’te tamamlanan inşaatı ve görkemli mimarisi ile Barok kültürünün eseridir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. İçinde Doğa Tarihi Müzesi ve Avrupa Bahçe Sanatı Müzesi bulunmaktadır.

Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen

Düsseldorf Nordrhein Westfalen

1961 yılında kurulan yapı, eyaletin en büyük sanat koleksiyonunu içerir. 20.yüzyıldan 21.yüzyıla geçişte, sanatın nasıl evrildiği görülebilir. Müzede Picasso, Klee, Richter, Jackson Pollock, Andy Warhol, Joseph Beuys gibi ünlü sanatçıların eserleri de bulunur.  

Düsseldorf ’ta Nerede Kalınır?

Düsseldorf Otelleri

Düsseldorf’ta gezi amaçlı bulunuyorsanız Altstadt seçeneği değerlendirilmelidir. İkinci Dünya Savaşı sonunda tamamen yıkılmış olan bölge, tarihi planlara göre tekrar inşa edilmiştir. Bu nedenle şehrin tarihi merkezi olarak da bilinir. Düsseldorf ’un en meşhur bölgesi olan Altstadt’da çok sayıda alışveriş merkezi, mağaza ve dükkân bulunur. Yeme ve içme alternatiflerinin de çok fazla olduğu bölge, turistik amaçla gelen kişilerin en sık konakladıkları yerlerin başında gelir.

Şehre hem iş hem de gezi amaçlı geldiyseniz, Stadtmitte de bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Carlstadt, Pempelfort, Oberbilk ve Düsseldorf-Altstadt arasında kalan bu bölgede ana tren garı Düsseldorf Hauptbahnhof, alışveriş caddesi Schadowstrasse ve lüks alışveriş bulvarı Königsallee ile iç içe olursunuz. Şehre sadece iş için geldiyseniz, Düsseldorf  Merkez İstasyonu’na yakın yerleri tercih edebilirsiniz.  


OTEL REZERVASYONU YAP

Düsseldorf ’ta Nerede Ne Yenir?

Düsseldorf Kan sosisi

Düsseldorf’ta, yerel Alman yemekleri, Türk restoranları ya da Japon restoranları başta olmak üzere hemen hemen her damak tadına uygun restoranlar bulmak mümkün. Düsseldorf 'un ünlü Halve Hahn peynirinden yapılmış çavdar çöreği, Flönz kan sosisi, besleyici et çorbaları ve çeşitli patates yemeklerini burada yiyebilirsiniz. Almanya’ya özgü bir yiyecek olan “Hamburger”in anavatanı, isminden dolayı Hamburg olarak bilinse de Düsseldorf'taki hamburgerlerin tadı bambaşkadır.  

Kahvaltı: Carlsplatz, Altstadt'taki kafeler

Hamburger: Bob & Mary, What's Beef

Sokak atıştırmalıkları: Altstadt'taki sokak satıcıları

Akşam yemeği: The View Skylounge, Im Fuchschen  

 

Düsseldorf ’ta Nereden Alışveriş Yapılır?

Düsseldorf ne nereden alınır

Yerel halkın “Kö” olarak isimlendirdiği Königsallee, dünyanın en lüks alışveriş bulvarlarından birisidir. Burada lüks mağazalar ve değişik hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Ayrıca Schadow Sokağı da oldukça büyük bir alışveriş caddesidir. Stilwerk de şehrin önemli bir alışveriş merkezidir.  

Düsseldorf ’ta Gece Hayatı

Düsseldorf Gece Hayatı

Altstadt semti ve Hafen bölgesinde çok sayıda eğlence mekânı bulunur. Cuma ve cumartesi günleri çok kalabalık olan mekânlar, hafta içinde de iş çıkışlarında insanların uğrak yerlerindendir. Gecenin ilerleyen saatleri için MedienHafen çevresi ve Bolkerstrasse önerilir. Hareketli ve kalabalık ortamlarda bulunmak istemiyorsanız, Ren kıyısında yapılacak bir yürüyüş sonrası, buradaki kafelerde de keyifli zaman geçirebilirsiniz.  

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +49
Şehir Kodu: 211
Düsseldorf Havalimanı: +49 211 42 10
Polis: 110

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Whatsapp İletişim Hattı
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.