tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Amasya Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Amasya Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Yeşilırmak vadisinde kurulan Amasya, 7 bin yıllık tarihi ile birçok krallığa başkentlik yapmış, sanatkârlar, şairler ve bilim adamları yetiştirmiştir. Kültürel yapısı ve köklü geçmişi ile her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Amasya şehrinin geçmişi, milattan önce 5500'lü yıllara dayanıyor. Hatti uygarlığına dair son derece önemli tarihi kalıntılara ulaşılan bölgede İlk Tunç Çağı ve Orta Tunç Çağı dönemine ait eserlere de rastlanmıştır. Hititler tarafından yönetildiği dönemde Hakmiş ismine sahip olan şehir, Pers hükümdarı tarafından ele geçirilerek M.Ö 2. yüzyılda ana tanrıça Ma’nın şehri anlamına gelen Amasseia adını almış. Tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra Yeşilırmak nehri kıyısına yapılmış yalı boyu evleri ile de dikkat çeken şehir 7 ilçeye sahiptir. Amasya’nın kuzeyinde Samsun, güneydoğu bölümünde Tokat, güneyinde Yozgat, batısında ise Çorum yer almaktadır.

Amasya Gezi Rehberi

Amasya Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Türkiye
Bölge: Karadeniz
Yüz ölçümü: 5.701 km2
Ortalama sıcaklık: 13 C
İklimi: Karadeniz
Bitki örtüsü: Orman
GMT ile arasındaki fark: GMT+3
Telefon Kodu: +358
Para Birimi: Türk Lirası
Priz Tipi: Tip C


Amasya'ya Nasıl Gidilir?

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Amasya’ya Pegasus Hava Yolları’ndan direk uçuşlar bulunuyor. Diğer şehirlerde Amasya’ya Pegasus’tan Amasya uçak bileti satın alarak İstanbul aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

Amasya Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Amasya'ya 45 km, Merzifon şehir merkezine 6 kilometre uzakta yer alan Amasya Merzifon Havalimanı'ndan şehir merkezine ulaşım için havalimanı yolcu servis hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. İç hatlar terminal yolcu çıkışında bulunan taksi duraklarından taksi tutarak da şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Daha rahat ve daha konforlu bir ulaşım için ise havalimanında bulunan araç kiralama ofislerinden isteğinize uygun bir araç kiralayabilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Şehir İçi Ulaşım

Amasya şehir içi ulaşım

Amasya'da şehir içi ulaşım için araç kiralama, taksi, otobüs veya dolmuş seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Dolmuş ve taksiler nakit para karşılığında hizmet verirken belediye otobüsleri için kart satın almanız gerekir. Kartlı sisteme geçilen Amasya’da öğrenci veya tam için farklı ücret tarifeleri uygulanıyor.

Amasya'ya Ne Zaman Gidilir?

Amasya ne zaman gidilir

Karasal iklimle Karadeniz ikliminin buluştuğu bir noktada yer alan Amasya, kışın yağışlı ve soğuk, yazın ise sıcak ve kuraktır. İlkbahar aylarında aşırı yağış alan şehir kış aylarında ise soğuktur.

Amasya’yı ziyaret etmek için en uygun tarih aralığı haziran ile eylül ayları arasıdır. Sıcağı pek sevmeyenler ise eylül ile kasım ayları arasıdır. Ancak şehrin yıl boyunca ortalama sıcaklığı 13 derece olduğu için, uygun kıyafetlerle yılın her döneminde ziyaret edilebilir. Amasya'nın müzeleri ve merkezi dâhil ortalama gezi süresi 2 gündür.

Amasya'daki Festivaller

Amasya’da yılın belirli dönemlerinde Yöresel Çömevliya Pilav Şenlikleri, Cafer Dede Kültürel Etkinliği, Ali Pircivan Kültür Etkinliği gibi yüzlerce hatta binlerce kişinin katıldığı birçok etkinlik yapılıyor. Her bir festivalin farklı tarihleri olduğu için, şehirde bulunacağınız zaman aralıklarında hangi etkinliğin olduğunu Amasya belediyesi web sitesinden öğrenebilirsiniz. Amasya’da yapılan festivaller:

 • Amasya Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali (12 - 22 Haziran)
 • Uluslararası Geleneksel Okçuluk Festivali (Haziran-Temmuz)
 • Merzifon Kültür ve Sanat Etkinlikleri Haftası (Ağustos)

 

Amasya'da Gezilecek Yerler

Mezarları, anıtları, höyükleri, kümbetleri ve daha birçok tarihi eserinin yanı sıra doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan Amasya, edebi ve folklorik değerleri ile de kendine özgü bir şehirdir. Sanattan bilime, mutfak kültüründen yaşam kültürüne kadar hayatın her alanında birikimlere rastlayabileceğiniz Amasya’da mutlaka görülmesi gereken yerler:

Kral Kaya Mezarları

Kral Kaya Mezarları

Harşene Dağı'nda bulunan mezarlar, milattan önce 302 yılına dayanan tarihiyle şehrin simgelerinden biridir. Kalker kayaların içi oyularak yapılan eserler, UNESCO Dünya Mirasları geçici listesinde yer alıyor. Pontus krallarına ait kaya mezarlarından bugüne yalnızca birkaç tanesi gelebilmiştir.

Amasya Saat Kulesi

Yerel halkın buluşma noktalarından biri olan saat kulesi, 1865 yılında Amasya şehir merkezine yapılmıştır. Şehrin en önemli simgelerinden biri olan saat kulesinin Amasya halkı için özel bir anlamı vardır.

Amasya Yalıboyu Evleri

Amasya Yalıboyu Evleri

Amasya denildiğinde ilk akla gelen yapılardan biri olan Yeşilırmak kıyısındaki sıra sıra evler, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başını çekiyor. Tarihi sur duvarları üzerine yapılan Yalıboyu evleri, genellikle birbiri ile bitişiktir ve avlu ya da bahçesi bulunur.

Borabay Gölü

Muhteşem bir doğa harikası olan Borabay gölü, Bakanlar Kurulu’nca turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir. Etrafında doğa yürüyüşleri için parkurlar bulunan gölde doğa inde tatil yapmak isteyenler inde bungalov ve çadır kampı gibi konaklama seçenekleri sunar.

Şehzadeler Müzesi

Osmanlı Dönemi’nde şehzadelerin yetiştirildiği bölge olan Amasya’da bu döneme ait tüm özellikleri yansıtan Şehzadeler müzesi, 15. yüzyıla ait klasik bir Türk evi görünümündedir. Şehzadelere ait heykellerin de bulunduğu müze iki katlı ahşap bir binadır.

Amasya'da Nerede Kalınır?

Amasya otelleri

Amasya’da oteller genellikle termal oteller ya da Harsena Dağı eteklerinde yer alan konaklar olarak sınıflandırılır. Jeotermal kaynaklardan yaralanmak istiyorsanız kaplıca işletme belgesine sahip termal otelleri tercih edebilirsiniz. Geçmişin ruhunu damarlarınızda hissetmek istiyorsanız restore edilen Osmanlı konakları tam size göre. Dağ eteklerinde yer alan bu konaklar eşsiz Amasya manzarası ile konuklarına mükemmel bir tatil imkânı sağlıyor.


OTEL REZERVASYONU YAP

Amasya'da Ne, Nerede Yenir?

Amasya elması

Yeşilırmak Nehri civarında ünlü restoranların yer aldığı şehirde geleneksel yiyeceklere ulaşılabiliyor.

Mutlaka yenilmesi gereken yemekler:

 • Çatal çorba
 • Bakla dolması
 • Mumbar
 • Patlıcan çullaması
 • Keşkek

Amasya'ya gidildiğinde özellikle tercih edilebilecek mekânlar;

 • Açık Büfe Kahvaltı: Yamaç Bistro
 • Geleneksel Amasya Mutfağı: Bedesten Osmanlı Mutfağı
 • Patlıcan Çullaması: Amaseia Mutfağı
 • Et Yemekleri: Küçükağa Restaurant
 • Pastane: Mycakeshop Butik Pasta Çikolata

 

Amasya'da Ne, Nereden Alınır?

Amasya alışveriş

Şehrin en büyük alışveriş merkezi olan Amasya Park AVM, giyimden takıya kadar birçok farklı sektörde firmayı bünyesinde barındırıyor. İnsanların saatlerce alışveriş yapabileceği, büyük bir yapı olarak en işlek yerlerin başında geliyor. Çok uygun fiyatlara kıyafet, halı, ev dekorasyonuna dair ürünler, yiyecek ve içeceklerle haftanın her günü hizmet veriliyor. Ayrıca çocuğunu eğlendirmek isteyen müşteriler için son derece eğlenceli oyuncakların yer aldığı çocuk parkı da bulunuyor.

Alışveriş merkezinin yanı sıra, Amasya Çarşısı olarak bilinen Dere Mahallesi Mustafa Kemal Paşa Caddesi'nde uygun fiyatlarla alışveriş yapılabiliyor.

Amasya'da Gece Hayatı

Amasya'da Gece Hayatı

Amasya, gece hayatı için çok fazla olmasa da, arzı karşılayacak sayıda olan mekânlarıyla, eğlence için elverişlidir. Şehrin gözde mekânları arasında yer alan Binbir Gece Club, Eylül Buğusu Restoran, Şehir Kulübü, Ali Kaya Restoran sıkça tercih ediliyor. Gece kulüpleri ve restoranlar çoğunlukla Amasya şehir merkezinde bulunuyor.

Önemli Telefonlar

Şehir Kodu: 358

Amasya Havalimanı: +90 358 535 10 16

Amasya Havalimanı Otobüs İşletmesi / Çağrı Merkezi: +90 358 212 93 96

SIKÇA SORULAN SORULAR

Amasya ilinin neyi meşhur?

Amasya'nın nesi meşhurdur deyince ilk akla gelen doğrudan Amasya elması oluyor. Ancak hem yöreye özgü yemekleri hem tarihi güzellikleri düşündüğümüzde Yalıboyu Evleri, Amasya Kalesi, II. Bayezid Külliyesi ve keşkek, baklalı dolma, etli bamya, toyga çorbası Amasya'yı meşhur yapan unsurlar arasında sayılabilir.

 

Amasya'ya nasıl gidilir? En yakın havaalanı neresidir?

Amasya'ya ulaşmak için en yakın havaalanı Merzifon Havalimanı'dır. İstanbul'dan Merzifon'a direkt uçuşlar mevcuttur. Daha sonra Amasya'ya karayolu ile yaklaşık bir saatlik bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca otobüs ve tren seçenekleri de bulunmaktadır.

Amasya çevresinde doğa yürüyüşleri veya doğa sporları için uygun bölgeler var mı?

Amasya çevresinde doğa yürüyüşleri ve doğa sporları yapabileceğiniz bölgeler bulunmaktadır. Yeşilırmak Nehri kıyısında yürüyüş yapabilir veya Karadeniz Dağları'na yakın konumda olduğu için doğa aktiviteleri için uygun bir ortama sahiptir.

Amasya'da nasıl araç kiralayabilirim?

Amasya'da araç kiralamak için uçak yolculuğu ile şehre gittiyseniz doğrudan havalimanındaki araç kiralama firmalarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Pegasus Araç Kiralama hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Amasya şehir merkezinden araç kiralamayı planlıyorsanız, yine güvenilir kiralama firmalarını tercih etmenizi öneririz.

Amasya'da yerel el sanatları veya alınabilecek hediyelik eşyalar nelerdir?

Amasya'da alabileceğiniz yerel el sanatları ve hediyelik eşyalar arasında el yapımı  Amasya figürlü dekoratif objeler gelir. Yalıboyu evlerinin tasvir edildiği magnet, biblo ve tabloları hem hatır hem de sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz. Amasya'dan hediye olarak götürebileceğiniz farklı alternatifler arasında elma çayı, Amasya bamyası ve haşhaş ezmesi de sayılabilir.

 

Yukarı Yukarı