tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Kahire Gezi Rehberi

Otel Önerilerine Göz At Kahire Gezi Rehberi
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Mısır’ın hem kültürel hem de ekonomik başkenti olan Kahire; Afrika’nın kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Arap ve İslam dünyasının başkenti olarak kabul edilen şehir, Mısır’ın en büyük şehri olmasının yanı sıra köklü bir tarihe de sahiptir. 

Kahire; liman kenti olan İskenderiye’ye ve Süveyş kanalına çok yakın konumda, stratejik öneme sahip bir noktada bulunduğu için tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kentin büyük bir bölümü Nil Nehri’nin doğu kıyılarına kurulmuştur. Ünlü Gize Piramitleri de burada bulunur. 

Çöl tepeciklerinin etrafını sardığı, çöl iklimi ve bitki örtüsünün hâkim olduğu Kahire şehri, Nil Nehri’nin bereketinden yararlanmak için yüzyıllar boyunca nehrin çevresinde büyümüş ancak gelişen teknolojiyle birlikte genişlemesini çöllere doğru da sürdürmüştür. Kahire popüler ve turistik bölgelere bölünmüştür. Bunlar Gize, Yeni Kahire, Maadi, Zamalek, Gezira, Heliopolis, Dokki, Agouza, Garden City, Eski Kahire ve Nasr City’dir. 

Tarihinde Memfis ve Babil gibi antik uygarlıklar bulunur. Eski Mısır uygarlığının en önemli eserleri ve değerleri bu bölgede varlığını sürdürür. Günümüzde Arap egemenliğinde olan bölgede çok çeşitli kültürlerle karşılaşmak mümkündür.

Kahire Hakkında Genel Bilgiler

Ülke Mısır
Bölge Afrika
Yüz ölçümü 3.085 km2
Dil Arapça
Ortalama Sıcaklık 27.2
İklimi Çöl
Bitki örtüsü Step
GMT ile arasındaki fark GMT +2
Telefon Kodu +20
Para birimi Mısır Lirası
Priz tipi C,F - 230V

 

Kahire’ye Nasıl Gidilir?

Kahire’ye havayoluyla ulaşım sağlamanız mümkündür. Türkiye’den Kahire’ye ulaşım için Pegasus’un İstanbul’dan düzenlenen direkt uçuşlarından yararlanabilirsiniz. İstanbul’dan 1 saat 54 dakikada ulaşım sağlayacağınız Kahire’ye seyahat planınızı hemen yapmak için Kahire uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Kahire Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Kahire Havalimanı şehir merkezinden yaklaşık 22 km uzaklıkta bulunur. Havalimanından şehir merkezine ulaşımda taksi, otobüs, metro ve araç kiralama seçeneklerinden yararlanılabilir. 

Otobüs tercih edilirse 111 Shobra, 158 Tahrir, 324 El Mezallat, 381 Imbaba ve 1036 Tahrir hatlarında çalışan otobüsler kullanılabilir. Otobüslere 2. ve 3. terminalden ulaşmak mümkündür. 

Taksiyle seyahat etmek istenirse, yaklaşık 125 Mısır Lirası yani 7 dolar (2019) ödeyerek şehir merkezine ulaşım sağlanabilir. Taksicilerle pazarlık yapılması tavsiye edilir. Taksilere 3. Terminal çıkışından ulaşabilirsiniz. 

Şehirde ulaşımınızı konforlu kılmak ve araç kiralamak isterseniz, Pegasus araç kiralama sayfasını ziyaret edebilir, seyahat tarihleriniz ve beklentilerinize göre sunulan araç seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 


ARAÇ KİRALA

Şehir içi Ulaşım

Kahire’de toplu taşıma oldukça gelişmiştir. Şehir içi ulaşım metro, otobüsler ve taksilerle sağlanır. Metro hattı Embaba- Salah Salem, Giza – Shobra, El-Marg – Helwan güzergahlarında hizmet verir ve Ramazan ayı dışında 05.00 – 01.00 saatleri arasında tüm gün çalışır. Ramazan’da metro ise gece 02.00’ye kadar hizmet sağlar.

Otobüs hatları merkezi bölgeler olan Zamalek, Tahrir Meydanı, Ataba, East Bank ve havalimanı ile şehir merkezi arasında hizmet verir. 

Kahire’ye Ne zaman Gidilir?

İklimi genel olarak sıcak olan Kahire’ye mayıs ve ağustos ayları arasındaki zaman aralığında yolculuk yapmak en ideal olanıdır. Ağustos ayından sonra sıcaklıklar oldukça bunaltıcı hale gelebildiği için ağustos ayında ziyaret edilmesi tavsiye edilmez. Kasım ve şubat ayları arasında ise sıcaklıklar 10 dereceye kadar düşebilmektedir; bu nedenle Kahire ziyareti için en ideal dönemler mart-nisan ile eylül-ekim aylarıdır. Kahire’yi keşfetmek için en azından 3-4 gününüzü ayırmanız önerilir.

Kahire’deki Festivaller

Kahire çoklu kültürüyle pek çok festivale de ev sahipliği yapar. Eğer siz de bu aktivitelere katılmayı tercih ederseniz seyahat planınızı bu festival tarihlerine göre şekillendirebilirsiniz.

 • Kahire Uluslararası Film Festivali – Aralık
 • Kahire Uluslararası Deneysel Tiyatro Festivali – Eylül
 • Kahire Oryantal Dans Festivali – Haziran
 • Kahire Uluslararası Müzik Festivali – Ağustos

Kahire’de Gezilecek Yerler 

Tarihi güzellikleri, kültürü ve etnik dokusuyla Kahire’de gezip görülecek çok fazla rota bulunur; Gize Piramitleri bu rotaların başında yer alır. Tarihi öneme sahip ve eski uygarlıklara ışık tutan pek çok müzesi, otantik sokakları ve çarşılarıyla Kahire’de oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Gize Piramitleri ve Sfenks

Gize Piramitleri dünyanın en ilgi çekici yerlerinden biri olarak bilinir. Kahire’den düzenlenen günlük turlarla ziyaret edilebilen Gize platosunda yer alan piramitler Kahire gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. İsimlerini Antik Mısır firavunlarından alan üç piramitten oluşan Gize Piramitlerinin isimleri Keops, Kefren ve Mikerinos’tur. Dünyanın yedi harikasından biri olan piramitler büyüklükleri ve ihtişamı ile ziyaretçilerini adeta büyüler. Piramitlerin yanı sıra burada bir de Büyük Gize Sfenksi bulunmaktadır. 73.5 metre uzunluğa, 6 metre genişliğe ve 20 metre yüksekliğe sahip olan bu yapı, dünyanın en büyük heykeli olarak kabul edilir. Antik Mısır kültüründe kutsal kabul edilen sfenksin, piramitleri korumak amacıyla inşa edildiği düşünülmektedir. 

Han El Halili Çarşısı

Kahire’nin merkezindeki 600 yıllık El-Hüseyin mahallesinde yer alan çarşı şehrin sosyal hayatının kalbi olarak da kabul edilir. MS 970 yılında inşa edilmiş olan hanın daracık ama ışıl ışıl koridorlarında gezinirken birbirinden ilginç hediyelik eşyalara, bölgeye has tekstil ürünlerine ve bolca otantik nargileye denk geleceksiniz. Bu tarihi çarşı sadece Kahire için değil aynı zamanda Mısır için de oldukça önemli bir yere sahiptir. Alışveriş ve yerel hakla kaynaşmak, Mısır’ın etnik dokusunu deneyimlemek için en uygun yerlerden biridir. Toplu taşıma araçlarından herhangi biri aracılığıyla bu çarşıya rahatlıkla ulaşım sağlamak mümkündür. 

Aklınıza gelebilecek her şeyin satıldığı bu inanılmaz çarşıdaki alışverişinizi yaparken han bölgesinde Orta Çağ İslam mimarisine dair birçok tarihi yapıya da rastlayacaksınız. Bu yapılar arasında en ilgi çekici olanların başında El-Hiseyin Cami gelir. Bunun yanı sıra Muizz Caddesi, Wekalet El Ghouri ve El-Azhar çarşıları da görülmeye değer rotalar arasındadır. 

Kahire Mısır Müzesi

Antik Mısır uygarlığına ait pek çok eser ve piramitlerde bulunmuş olan mumyaların sergilendiği müze, 1902 yılında açılmıştır. Tarihi 1835 yılına dayanan, köklü bir müze olan Mısır Müzesi’nde sergide bulunanlar arasında lahitler, büst ve heykeller, hiyeroglifler gibi eserler yer almaktadır. 

Old Cairo (Eski Kahire ya da Coptic Cairo)

Kahire’deki İslam öncesi Hristiyan yapılarına da çok iyi örnekler barındıran olan Old Cairo bölgesinde Mısır’ın tarihine ışık tutan pek çok yapı yer almaktadır. Semavi dinlerin tümünden örnekler barındıran bölgede ziyaret edebileceğiniz en önemli yapılar arasında Ibn El-Aas Camii, Ben Ezra Sinagogu ve bir de kilise bulunmaktadır. Kıpti Müzesi de görülmeye değer birbirinden ilginç 15.000 adet tarihi esere ev sahipliği yapan bir müzedir. Burada Eski Mısır, İslam, Bizans, Eski Yunan ve Osmanlı gibi pek çok imparatorluk ve kültüre ait eserlere rastlamak mümkündür. 

Al-Azhar Parkı

Al-Azhar bölgesinde adeta bir vaha olan park, Mısır’da yerel halk ve turistlerin nefes almak ve keyifli vakit geçirmek için ziyaret ettikleri yerlerin başında gelmektedir. Kalabalık sokaklardan ve Mısır’ın trafiğinden biraz uzaklaşmak ve doğayla iç içe bir gün geçirmek isterseniz, Al-Azhar Parkı beklentilerinize cevap verecektir. Salah Salem Caddesinde bulunan parkı toplu taşımayla ziyaret etmek oldukça kolaydır.

Kahire’de Nerede Kalınır?

Downtown bölgesi, turistik rotalara yakınlığı ve ulaşım kolaylığı açısından konaklama için tercih edilebilir. Kültür turu planlayanlar için ideal noktalar arasında Downtown bölgesinin yanı sıra Old Cairo çevresi, Giza bölgesi ve Gezira da bulunur. Havalimanına daha yakın bir bölgede konaklamak isteyenler Nasr City bölgesini de tercih edebilir. Şehirde butik otel, pansiyon ve hostel gibi her tipte konaklama seçeneği bulmak mümkündür. Aynı zamanda Airbnb aracılığıyla ev ya da oda kiralayabilirsiniz. 


OTEL REZERVASYONU YAP

Kahire’de Ne, Nerede Yenir?

Kahire’de, Mısır’ın otantik mutfağının en iyi örneklerini bulabilirsiniz. Baharatların ağırlıklı kullanıldığı bir kültürü olan Kahire mutfağında Türk mutfağına benzerlikler de bulunur. Et ve tavuk, mutfağın ana öğeleridir ve pilav, makarna ya da mezelerle birlikte sunulur. Humus, kofta (köfte), fuul tameya (kızartılmış baklalı çörek) ve koshary yerel lezzetlere birkaç örnektir. 

 • Fuul Tameya: Felfela
 • Koshary: Koshary Abou Tarek
 • Shawarma: Abu Haidar

Kahire’de Ne, Nereden Alınır?

Kahire’den alabileceğiniz hediyelikler arasından Papirüs kağıdı üzerine yapılmış resimler, tekstil ürünleri, takı ve Scarab böceklerinin biblolarını hemen hemen bütün çarşılarda bulmanız mümkündür. Mısır piramitleri ve sfenks bibloları da hediyelik eşyalar arasında. Han El Halili Çarşısı ise Kahire’de alışverişin kalbi olarak bilinir.

Kahire Gece Hayatı

Pek çok kültürün bir arada var olabildiği kentlerden biri olan Kahire’nin gece hayatı da en az kültürü kadar renklidir. Pek çok otel, bar ve kulüpleriyle 24 saat hizmet verir. Downtown bölgesi gece kulüpleri, barlar ve canlı performans düzenleyen eğlence mekanlarından zengindir. Dans etmek isteyenler Zamalek bölgesinde bulunan disko ve barları tercih edebilir. Şehirde popüler gece kulüpleri arasında After Eight ve El Morocco gibi mekanlar yer alır. Daha sakin bir akşam tercih edenler Kahire’nin her noktasında rahatlıkla bulunabilen ahwa olarak adlandırılan çay bahçesi benzeri kafeleri tercih edebilir. Talat Harb ve Midan al-Hussein bölgelerinde ahwalara sık sık rastlayabilirsiniz. 

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Kahire kalabalık olmasına rağmen güvenli bir şehir olarak bilinir.
 • Halkın %90’ı Müslüman’dır ve resmi dil Arapça’dır. Buna rağmen İngilizce özellikle esnaf tarafından çokça kullanılan bir dildir. 

Önemli Telefonlar

Ülke Kodu: +20

Şehir Kodu: 2

Şehir Havalimanı: +20 2 22655000

Polis: 122

Acil durum: 123

Yukarı Yukarı