SAYFA BAŞINA DÖN

Amsterdam'da Gezilecek Yerler

 Amsterdam’da Gezilecek Yerler


Felemenk kültürünün merkezi; eğlencenin, gece hayatının ve modern sanatın bir araya geldiği Amsterdam şehri, kanallarla birbiriyle bağlanmış ve klasik dokusunu her zaman koruyabilmiş büyüleyici bir tatil rotası.


Kendisi küçük bir şehir olsa da Amsterdam’da gezilecek yerlerin sayısı çok fazla. Bisikletle gezinmeyi sevenlerin cenneti Amsterdam’da ister uzun yürüyüşlerle şehri keşfedebilir isterseniz de gelişmiş toplu taşıma sistemi sayesinde her yere kolayca ulaşabilirsiniz. Bizim size önerimiz, Amsterdam geziniz boyunca kendinize bir bisiklet kiralayarak kendi Amsterdam turunuzu oluşturmanız.


İzlenimcilik akımının en önemli sanatçılarından Van Gogh’a adanmış bir yapının bulunduğu Amsterdam’da görülecek yerlerin başında sanat galerileri ve müzeler geliyor. Amsterdam’da yapılması gereken etkinliklere bakacak olursak, ilk sıraları Amsterdam kanal turu ve Amsterdam çiçek pazarında gezinti alıyor. Amsterdam’da ayrıca doğaseverlerin keyifle yürüyüşler yapabileceği birçok park ve doğal alan bulunuyor.


Amsterdam’ın Tarihi Yerleri


Amsterdam gece hayatı her ne kadar şehrin kültürel ve tarihi dokusunun önüne geçse de Amsterdam mutlaka görülmesi gereken yerler listesindeki anıt ve yapıların sayısı onlarla yarışır. Özellikle on yedinci yüzyılda gemicilik konusunda uzmanlaşarak yaptıkları deniz aşırı keşifler sayesinde zenginleşen Amsterdam insanları, olağanüstü şehirlerini günümüzün modern turizm merkezine dönüştürürken klasik dokusunu asla bozmamış.


Amsterdam’ın tarihi mekânlarını, muhtemelen şehre havalimanından ilk varacağınız nokta olan Dam Square’den (Dam Meydanı) başlayarak gezebilirsiniz. Amsterdam Kraliyet Sarayı (The Royal Palace) ve Nieuwe Kerk (Yeni Kilise) gibi önemli yapılar merkeze yakın ama öncelikle Amsterdam’da mutlaka görülmesi gereken yapıları gezmeyi tercih ederseniz, önerilerimiz şöyle:


Anne Frank’s House / Anne Frank’ın Evi


İkinci Dünya Savaşı’nın en dokunaklı hikâyelerinden birinin kahramanı Anne Frank’ı ilk defa duyuyorsanız kısaca özet geçelim: Anne Frank küçük bir Yahudi kızı ve Nazi işgali sırasında kendisiyle beraber Nazilerden saklanan 8 kişiyle bu evde kalırken günlük tutmuş. Bu evde gizlenenlerden sadece bir kişi sağ kalabilmiş ve talihsiz kızın günlüğünü tüm dünyanın okuyabilmesini sağlamış. Anne Frank ile ilgili şimdiye kadar birçok eser üretildi; 1959 yılında hikâyenin anısına film, 2001 yılında da mini dizi serisi çekildi.


Anne Frank’s House, Amsterdam’ın en popüler tarihi mekânlarından. Yoğun günlerde ziyaretçiler içeriye girmek için 2 saat kadar kuyrukta bekleyebiliyorlar, o yüzden önceden sanal bilet almayı tercih edebilirsiniz. Anne Frank Evi bilet fiyatı 9 euro, 0-17 yaş arasına 4.50 euro ve 0-9 yaş arasına ücretsiz (2016). Anne Frank’s House kapanış saatleri aylara göre değişiklik gösteriyor ama çoğunlukla 09.00’da açılıyor. Evin açık olduğu zaman dilimlerini buradan inceleyebilirsiniz.


Anne Frank’s House ulaşımını 13, 14 ve 17 numaralı tramvaylar ile 170, 172 ve 174 numaralı otobüsler ile sağlayabilirsiniz. Westermarkt durağında inmeniz gerekiyor.
Adres: Prinsengracht 263-267, 1016 GV Amsterdam
Telefon: +31 (0)20 55 67 105

 

amsterdam-gezilecek-yerler


De Oude Kerk / Old Church / Eski Kilise


Yapımına 1300’lü yıllardan başlanan ve eklemelerle 17. yüzyıla kadar büyütülmeye devam eden Oude Kerk, Amsterdam tarihini yaşamış en eski dini yapılardan biri.


Sanat dünyasının Hollandalı dâhisi Rembrant, burayı ziyaret etmeyi çok severmiş ve çocuklarını da bu kilisede vaftiz ettirmiş. Amsterdam’da Rembrant’ın koridorlarında yürüdüğü ve o dönemden beri aynı kalmış tek yapı olan eski Oude Kerk ayrıca 17. yüzyıldan kalma antika orglara ev sahipliği yapıyor. Kilise ziyaretinizi temmuzla eylül arasında denk getirebilirseniz The International Organ Festival’e (Uluslararası Kilise Orgu Festivali) denk gelebilirsiniz.


Oude Kerk ulaşımını tramvayın 4, 9, 16, 24 ya da 25 numaralılarına binip Dam durağında; metronun ise 51, 53 ve 54 numaralılarını kullanıp Niuewmarkt durağında inerek gerçekleştirebilirsiniz.


Oude Kerk giriş ücreti 7,5 euro, 65 yaş üstüne ve öğrencilere (ISIC gerekiyor) 5 euro, 13 yaş altına ve bazı Amsterdam şehir kartlarına (Museum Card, Amsterdam City Card, ICOM Card ve Amsterdam Holland Pass) ücretsiz (2016).
Adres: Oudekerksplein, 1012 GX Amsterdam
Telefon: +31 (0)20 62 58 284


Beginjhof


Amsterdam’da şehrin yoğun canlılığından uzakta, tarihi bir atmosferde huzurla gezinmek istiyorsanız sizi Beginjhof’a (Beguine Court) alalım.


On dördüncü yüzyılın başlarından kalmış yapıların büyüleyici mimarisi ziyaretçilerin gözlerini okşarken; bahçelerin huzuru gezgin ruhların durup nefes alabilmelerini sağlıyor. Burayı ziyaret etmeye karar verirseniz sessiz olmaya dikkat edin çünkü burası Beguine inancına sahip Katolik kadınların yaşadığı bölge. Beguine anlayışına göre kiliseye bağlı olmadan hayatlarını tamamen tanrıya adayan bu kadınlar, mütevazı bir yaşam tarzını benimsemişler.


Amsterdam’ın en eski evi, Het Houten Huis de burada bulunuyor; 1420’lerden günümüze kadar ayakta kalmış.


Beginjhof ulaşımını tramvayla sağlayabilirsiniz; 1, 2 ya da 5 numaraya binerek Spui durağında inmelisiniz.
Adres: Begijnhof 30, 1012 WT Amsterdam


Amsterdam’da Sanat Turu


Amsterdam; klasik ile modern sanatın zirveye ulaştığı, sanatçılara ilham veren ve insanlığın zihnine yeni bakış açıları kazandıran bir şehir. Amsterdam’ın neyi meşhur denilince akla genellikle peynir ya da Kırmızı Fener Sokağı gelir ama “sanat” bu soru için çok daha doğru bir cevap olur. Van Gogh, Rembrant, Vermeer ve Jozef Israëls gibi önemli ressamlara yuva olmuş Amsterdam; sanatseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.


Amsterdam sanat turu düzenleyen birçok firma var. Kendi Amsterdam gezi rehberinizi oluşturarak program yapmak istiyorsanız da sizin için birkaç önerimiz var:


The Rijksmuseum / Rijks Müzesi


Amsterdam’da müzeler çoğunlukla Museumplein bölgesinde konumlanmış ve bu müzelerden en önemlisi The Rijksmuseum. Hem modern hem de klasik sanat konusuna yoğunlaşmış The Rijksmuseum, Rembrant ile Vermeer gibi ünlü sanatçıların eserlerini ve modern zamanların en başarılı sergilerini gözlemleyebileceğiniz bir mekân.


The Rijksmuseum giriş ücreti 17.50 euro (2016), EYCA kart sahiplerine 8.75 euro ve müzede sanal tur yapmak 5 euro; 18 yaş altı ile Amsterdam müze kart sahiplerine ise ücretsiz.


Müze yıl boyunca her gün 09.00-17.00 saatleri arasında açık ve Amsterdam Centraal Station’a yürüme mesafesinde.
Adres: Rijksmuseum, Museumstraat 1, 1071 XX Amsterdam
Telefon: +31 (0)20 6747 000

 

amsterdam-gezilecek-yerler


Van Gogh Museum / Van Gogh Müzesi


Resim dünyasının en sıra dışı dehası Van Gogh’a adanmış müzede, yetenekli ressamın “Potato Eaters” ve “The Yellowhouse” gibi ünlü eserleri sergileniyor. Dünyanın en ünlü tablolarından biri olan “The Starry Night” da müzenin koleksiyonunda yer alıyor, Amsterdam’da yapılacak şeyler listenize Van Gogh Museum gezisini mutlaka ekleyin.


Van Gogh Müzesi, Rijksmuseum’un hemen yanında.


Müzeye giriş 17 euro, öğrencilere ve Museumkaart sahiplerine ücretsiz.
Adres: Museumplein 6, 1071 DJ Amsterdam
Telefon: +31 (0)20 570 5200


The Stedelijk (Amsterdam Müzesi)


Yapımı 1895 yılında bitirilen The Stedelijk (Amsterdam Müzesi), Avrupa’nın en önde gelen modern sanat müzelerinden biri. 19. ve 20. yüzyıl Hollandalı ve Fransız sanatçıların önemli eserlerinin sergilendiği müzede Van Doeusburg, De Stijl, Rodin, Renoir ve Warhol gibi döneminin en başarılı isimlerinin işleri bulunuyor.


The Stedelijk giriş ücreti 15 euro ve 29 yaş altı öğrenciyseniz sizden 7.50 euro isteniyor. 18 yaş altına ücretsiz olan müzede Museumkaart geçerli (2016). Uzun kuyruklarda beklemek istemiyorsanız biletinizi sanal olarak buradan alabilirsiniz.


The Stedelijk, Amsterdam merkeze çok yakın ve Van Gogh Müzesi’nin tam yanında.


Rembrant House Museum / Rembrant Müzesi


Rembrant’ın eşi Saskia ile beraber en mutlu ve en başarılı zamanlarını geçirdiği ev müzeye dönüştürülmüş ve Jodenbreestraat’a konumlanmış.


17. yüzyıl ev dekorunu ve sanatçının kişisel eşyalarıyla beraber sanat eserlerini gözlemleyebileceğiniz Rembrant House Museum’a giriş 13 euro (2016). Rembrant’ın Evi Müzesi her gün 10.00-18.00 arasında gezilebiliyor.


Müzeye en yakın durak Waterlooplein ve metro oradan geçiyor.
Adres: Jodenbreestraat 4, 1011 NK Amsterdam

 

amsterdam-gezilecek-yerler


Amsterdam’da Görülmesi Gereken Alternatif Yerler


Amsterdam gezilecek görülecek yerler sadece tarihi yapılardan ve müzelerden oluşmuyor, şehrin her köşesinde keşfedilecek ilginç yerler var. Mesela:


Vondelpark


Özgürlüklerin şehri Amsterdam’a neden böyle dendiğini anlamak için bir gününüzü Vondelpark’ta gezinmeye ayırın. On yedinci yüzyılın önemli şairlerinden Vondel’in adı verilmiş park, 1865 yılında düzenlenmiş ve o yıldan beri genişletilmeye devam ediliyor.


Büyüklüğü ve doğasıyla göz kamaştıran Vondelpark, Amsterdamlıların huzurlu bir gün geçirmek için gittiği bir yer. Dünyanın farklı noktalarından getirilmiş birçok farklı türde bitkinin bulunduğu parkta; sokak sanatçılarını dinleyebilir, tiyatrolar izleyebilir ya da birbirinden sevimli hayvan türlerini seyre dalabilirsiniz.


Vondelpark ulaşımını tramvay ile sağlayabilirsiniz, 1 ve 2 numaralı hatların birçok durağı Vondelpark’a yakın.


Hortus Botanicus


Dünyanın en eski botanik bahçelerinden Hortus Botanicus her gün 10.00-17.00 saatleri arasında gezinebiliyor. Yaklaşık 4.000 bitki türünü gözlemleyebileceğiniz Hortus Botanicus ulaşımını metro (51, 53 ve 54-Waterlooplein) ve tramvayla (9 ve 14-Mr. Visselplein) sağlayabilirsiniz.


Hortus Botanicus giriş ücreti yetişkinlere 8.50, öğrencilere 5 ve 5-14 yaş arasında 4.50 euro. I Amsterdam kartı ücretsiz giriş sağlıyor.
Adres: Plantage Middenlaan 2a, 1018 DD Amsterdam
Telefon: +31 (0)20 62 59 021


Natura Artis Magistra


Avrupa’nın ilk hayvanat bahçesi Artis, Amsterdam seyahatinde dünyanın birçok bölgesinden gelmiş hayvanları incelemek için mükemmel bir nokta. Hayvanat bahçesi deyince yanlış anlaşılmasın; Natura Artis Magistra (Latincede “sanatın ve bilimin annesi doğadır” anlamına geliyor.) aslında hayvanların kendi doğal ortamlarına uygun şekilde düzenlenmiş alanlarda, veterinerler ve hayvanseverler tarafından özenle ilgilenildikleri bir yer.


Artis’te hayvanları izleyebilmenin yanı sıra sanat galerisinde gezinebilir, kütüphanesindeki yaklaşık 20.000 kitabın içine gömülebilir ve kafe alanında sevdiklerinizle beraber vakit geçirebilirsiniz.


Artis’te bulunan Micropia’da mikro kozmosun içine dalabilirsiniz (8 yaş altı çocukların girmesi tavsiye edilmiyor).


Artis’in hizmet verdiği saatler mevsimlere göre değişse de çoğunlukla 09.00-17.00 saatleri arasında açık.


Artis giriş ücreti 20.50 euro ve bileti online olarak alabiliyorsunuz.
Adres: Plantage Kerklaan 38-40, 1018 CZ Amsterdam
Telefon: +31 900 27 84 796

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır. Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.

Merhaba,

Sistemlerimizde yaşanan teknik bir aksaklık nedeniyle biletleme ve Online Check-in işlemlerimizde problem yaşanmaktadır. Online Check-in işleminde problem yaşarsanız, lütfen uçuşunuzdan 3 saat önce havalimanında olunuz.

We are experiencing problems in our ticketing and online check-in systems. If you have any problems while doing online check-in, please plan to be at the airport 3 hours before your flight.

Pegasus BolBol ayrıcalıklarından yararlanabilmeniz için onayınıza ihtiyacımız var.

Beyan ettiğim bilgilerin doğruluğunu onaylıyor ve Pegasus BolBol Genel Kural ve Koşşullarını ve Pegasus Hava Yolları Gizlilik Kurallanrını kabul ediyorum.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.