BolBol
Üye Girişi

Dammam Gezi Rehberi

Keşif Bülteni
Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Sahip olduğu petrol rezervlerinin keşfedilmesinin ardından hızla gelişen Dammam, sakin ve kültürel yoğunluğu yüksek tatil deneyimleri yaşamak isteyen gezginlerin seyahat edilecek kentler listelerinde kendisine kolaylıkla yer buluyor. Alışveriş konusundaki potansiyeli ile dikkat çeken kent, aynı zamanda yarımadanın en eski yerleşim bölgelerine ev sahipliği yapıyor. Üstelik Dammam, bir liman kenti olmasının getirdiği ayrıcalıkla konuklarına farklı kültürlere dair ilginç ipuçları yakalama fırsatı veriyor.

Dammam Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Suudi Arabistan
Bölge: Orta Doğu 
Yüz ölçümü: 800 km²
Dil: Arapça
Ortalama sıcaklık: 26,1 °C
İklimi: Çöl
Bitki örtüsü: Çalı 
GMT ile arasındaki fark: GMT+3
Telefon Kodu: +966
Para Birimi: Suudi Arabistan Riyali
Priz Tipi: Tip G


Dammam Nerededir? Komşuları Kimlerdir?

Uzun yıllardan beri Suudi Arabistan’ın petrol endüstrisine yön veren Dammam, Doğu Bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor. Bölgenin yönetim merkezi statüsündeki kent, Basra Körfezi kıyısında bulunuyor. Dahran ve El Huber, ülkenin en büyük altıncı büyük kentinin en önemli komşularını oluşturuyor. Dammam ayrıca Bahreyn’e yakınlığıyla dikkat çekiyor.

Dammam’a Ne Zaman Gidilir?

Basra Körfezi’ndeki en büyük limana ev sahipliği yapan Dammam, konumu neticesinde tüm yılı sıcak çöl iklimi etkisi altında geçiriyor. Ancak deniz kıyısında yer almasından dolayı benzer koşulların yaşandığı iç kesimdeki yerleşimlerle karşılaştırıldığında şehirde havanın daha nemli olduğu rahatça hissediliyor. Gezginler, bu durum sayesinde kente dört mevsim seyahat edebiliyor. Ancak yaz aylarındaki sıcaklık ortalamasının 40 °C civarında seyrettiğini unutmamak gerekiyor.

Hava sıcaklığı ortalamasının 16 °C dolaylarına indiği kış ayları ise sonbahar mevsimi ile birlikte Dammam’da tatil yapmak için en ideal dönem olarak görülüyor. Siz de birçok gezgin gibi seyahat tarihinizi ekim ve mart ayları arasına denk getirirseniz, kentteki popüler cazibe merkezlerini çok daha rahat biçimde ziyaret edebilirsiniz.

Gezmek İçin Kaç Gün Gerekir?

Dammam’ı tüm yönleriyle tanımak için 2-3 günlük tatil programı oluşturmanız yeterlidir.

Dammam’daki Festivaller

Gündelik yaşamdaki katı kuralları ile tanınan Suudi Arabistan, yavaş yavaş kabuğundan sıyrılmaya ve her geçen yıl çok daha fazla sayıda kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaya başlıyor. Ülkenin turistik açıdan en çok ilgi çeken şehirlerinden Dammam da bu durumdan payını fazlasıyla alıyor. İşte kentin havasını değiştiren en önemli festivaller:

 • Suudi Arabistan Film Festivali (Mart)
 • Doğu Sahil Festivali (Mart)
 • Dammam Doğu Bölgesi Yaz Festivali (Ekim)

Dammam’a Nasıl Gidilir?

Ülkemiz ile Dammam arasındaki mesafe göz önünde bulundurulduğunda, en hızlı ve konforlu ulaşım şeklinin uçak seferleri olduğu bariz şekilde anlaşılıyor. Kısıtlı tatil sürenizi efektif şekilde kullanmak için Dammam’a düzenlenen direkt uçuş seferlerinde yerinizi alabilirsiniz. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan başlayıp Kral Fahd Uluslararası Havalimanı’nda sonlanan uçuşlar, ortalama 3 saat 30 dakika sürüyor. Seyahat programınıza uygun seferlerin hangileri olduğu belirlemek için Dammam uçak bileti sayfasında sunduğu seçenekleri inceleyebilirsiniz.

UCUZ UÇUŞ BUL

Dammam’da Ulaşım İmkânları – Toplu Taşıma

Dammam, toplu ulaşım bakımından kısıtlı imkânlara sahip bir şehir olarak tanınıyor. Halk otobüsleri, yaygın olmadıklarından çok az talep görüyor. Dolayısıyla yerel dildeki adları “Dubbabs” olan minibüsler, kentte bu konuda yararlanılabilecek tek seçenek haline geliyor. Ancak hem konfor seviyelerinin çok düşük olması hem de yabancı uyruklu işçilerin bu araçları yoğun biçimde kullanması nedeniyle gezginler farklı yöntemlerle şehir içi ulaşım ihtiyaçlarını gidermeye yöneliyor.

Tatiliniz boyunca şehir içerisinde konforlu biçimde seyahat edebilmek için araç kiralayabilir ya da taksilere binebilirsiniz. Şehir merkezi dâhilinde taksi ücretleri, 10 ila 20 riyal arasında değişiyor.

Dammam Havalimanı’ndan Kent Merkezine Ulaşım

Kral Fahd Uluslararası Havalimanı, kent merkezinin 20 kilometre kadar kuzeybatısında yer alıyor. Havalimanına altı şeritli otoyolla bağlı olan kentin kalbine gitmek için bütçeniz doğrultusunda öncelikli olarak araç kiralamayı düşünebilirsiniz. Alternatif olarak konaklayacağınız otelin transfer hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

Havalimanından kent merkezine transfer konusunda ekonomik yöntemleri tercih etmek isterseniz, SAPTCO gözetiminde sefer yapan otobüslere binebilirsiniz. Araçlar, her saat başı kente yolcu taşıyor. Otobüsle seyahat 45 dakika sürüyor. Bilet ücreti olarak her yolcudan 12 riyal talep ediliyor. Taksiler ise aynı mesafeyi 30 dakikada aşarken ücret gidilecek noktaya bağlı olarak en fazla 50 riyal tutuyor.


ARAÇ KİRALA

Dammam’da Gezilecek Yerler

Köklü tarihi ile dikkat çeken şehirde, özellikle çocuklu ailelerin ve yerel kültürün detaylarını merak edenlerin ziyaret edebilecekleri çok sayıda cazibe merkezi bulunuyor. İşte bu mekânların en önemlileri:

Tarut Kalesi

Askeri yapı, Arap Yarımadası’ndaki en eski yerleşim bölgesi olarak anılan Tarut Adası’nda yer alıyor. Basra Körfezi’nin 6 kilometre açığındaki adaya ulaştığınızda bölge tarihi hakkında paha biçilemez bilgiler edinebilirsiniz

Dammam Kordon Boyu

Aziziah Kumsalı ile Tarut Adası’nın karşısına denk gelen sahil kesimi arasında uzanan kordon boyu, akşam saatlerinde serin havanın tadını çıkartmak isteyen gezginleri ağırlıyor. 2007’deki genişletme çalışmaları sırasında yerleştirilen sanat eserleri sayesinde farklı havaya bürünen alan, yıl boyunca çeşitli kutlamalara sahne oluyor.

Kral Abdullah Parkı

Dammam’ın modern yüzünü temsil eden park, kordon boyunun en çok ziyaretçi çeken bölgesi olma özelliğini taşıyor. Festivallere ev sahipliği yapan yeşil alan, bünyesinde kafeler ve restoranlar ile birlikte şehir tiyatrosunu da barındırıyor.

Mercan Adası

Kordon boyundaki gezintiniz sırasında ziyaret etme fırsatı yakalayacağınız yapay ada, sıra dışı mimariye sahip deniz feneri ile gayet hoş bir görünüm sergiliyor. Bir köprü ile karaya bağlanmış kara parçasının üzerinde ayrıca restoranlar ve dinlenme alanları bulunuyor.

Yunus Köyü

Mercan Adası’nın girişinde bulunan Yunus Köyü; lunaparkı, yüzme havuzu ve gösteri alanları ile farklı yaş gruplarından bireylere keyif dolu saatler yaşatıyor. Özellikle bayram günleri yoğun ziyaretçi çeken tesiste, haftanın her günü yunus ve fokların başrolünde olduğu şovlar düzenleniyor.

Kral Fahd Parkı

Dammam ile Dahran şehirleri arasında ulaşımı sağlayan yola paralel uzanan eğlence parkı, dev boyutları ile dikkat çekiyor. Life Park adıyla da anılan cazibe merkezinde tematik alanlarda vakit geçirebilir, yeme-içme alanlarında yerel mutfak kültürünün özgün lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Modon Gölü

2014 yılında ziyarete açılan ve Suudi Arabistan’ın en büyük yapay gölü unvanını elinde bulunduran Modon, gerek ailelerin gerekse de endüstriyel bölgede çalışan bireylerin yoğun biçimde ziyaret ettikleri yerlerin başında geliyor. Kentin yoğunluğundan sıkılırsanız, göl kıyısında sakin birkaç saat geçirebilirsiniz.

Dammam Yerel Müzesi

1985 yılında kurulan müze, Dammam ve Doğu Bölgesi’nin tarihi zenginliğini gözler önüne seriyor. Müzenin bünyesinde yer alan altı sergi alanını gezerken bazıları tarih öncesi devirlerden günümüze ulaşmış birbirinden değerli nesneleri yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Dammam Miras Köyü

Yerel kültüre dair detaylı bilgi sahibi olmak için Miras Köyü’nü Dammam gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz. Köyde yer alan küçük müzede yerel halkın yüzyıllar içerisinde benimsedikleri yaşam tarzına dair ipuçlarını öğrenebilir, yöresel yemekleri tadabilir ve otantik ürünler satın alabilirsiniz.

Yarım Ay Sahili

İki parkın ve uzunca bir kumsalın bulunduğu sahil kesimi, 22 bin hektarlık alanı kaplıyor. Hatta sahile yakın konumda yer alan Prens Muhammed Bin Fahd Parkı’na 5 kilometre mesafede, bölgenin zengin sualtı yaşamını merak eden gezginlerin çekebilecek güzellikte bir dalış alanı yer alıyor.

Dammam’da Nerede Kalınır?

Dammam, hizmet kalitesi açısından misafirlerini fazlasıyla memnun eden konaklama seçeneklerine sahip. Kentteki oteller, ağırlıklı olarak 4 ve 5 yıldız kategorisinde hizmet veriyor. Şehirde ayrıca ekonomik fiyatları nedeniyle tercih edebileceğiniz 3 yıldızlı konaklama tesisleri ile apartlar bulunuyor. Dammam’a yönelik otel araştırması yaparken iki farklı bölgeye yoğunlaşabilirsiniz. Basra Körfezi’nin tüm güzelliğini gözler önüne seren kordon boyu, kentin en fazla otele sahip kısmı olarak öne çıkıyor. Bir diğer popüler konaklama bölgesi olan Kral Halid Caddesi üzerinde ise lüks olanakları ile dikkat çeken tesisler bulunuyor.


OTEL REZERVASYONU YAP

Dammam’da Ne Nerede Yenir?

Petrol endüstrisinin gelişmiş olması, dünyanın pek çok farklı noktasından kişinin kariyer olanaklarını değerlendirmek için şehre gelmesine neden oluyor. Bu sayede oluşan nüfus çeşitliliği, kentin mutfak kültürünün de zenginleşmesine imkân tanıyor. Haliyle Suudi Arabistan’ın bu güzel şehrinde geçireceğiniz tatil günlerinde damak tadınıza uygun lezzetleri kolayca bulabilirsiniz.

Yerel mutfağın en sevilen yemeklerinin başında fıstık veya domates ile lezzeti artırılan tavuklu pilav geliyor. Nejdi Kabsa adı verilen bu yemek dışında dana ya da deve eti içeren Yemeni Mandi de yerel halk tarafından sıklıkla tüketiliyor. Bunlar dışında Magliya, Mabshoor ve Hareira çorbası ile ızgara et çeşitlerine neredeyse tüm restoranların menülerinde rastlayabilirsiniz.

 • Yerel Tatları Denemek İçin: Miras Köyü, Abu Nawas, Manoosha Alreef
 • Türk Mutfağı: Künefeci, Shaw Shawarma Köşebaşı

Dammam’dan Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

Dammam, alışveriş olanakları bakımından gayet zengin bir şehir. Kentin pek çok noktasında tekstilden elektroniğe kadar birçok farklı kategoriden ürünlerin satışının gerçekleştirildiği alışveriş mekânlarına denk gelebilirsiniz. Modern mağazalar dışında otantik hediyelik eşyalar, baharat çeşitleri ve özgün görünüme sahip aksesuarlar bulmak için yerel pazarlara yönelebilirsiniz. Al Othaim, Shiraa ve Dareen kentin önde gelen alıveriş merkezlerinin başında geliyor.

Tatil sürenize bağlı olarak Tamimi, Hayat ve Ibn Khaldoun bünyesindeki alışveriş fırsatlarını da değerlendirebilirsiniz. Bölge kültürünü yansıtan motiflerle süslü ürünler ve yöreye özgü lezzetlere sahip olmak içinse Share Al Hob, El Harraj, El Dammam ve Mekke pazarlarına zaman ayırabilirsiniz.

Dammam Gece Hayatı

Dini kurallara göre yönetildiğinden, Dammam’da alkollü ürünlerin tüketimine ve satışına kesinlikle izin verilmiyor. Bu nedenle şehirde bar ve gece kulübü gibi eğlence mekânları bulunmuyor. Dolayısıyla ülkenin diğer şehirlerinde olduğu gibi burada da gece hayatı kültürünün varlığından söz etmek mümkün olmuyor. Şehirde sosyalleşmek için expatların zaman geçirdikleri mekânlara yönelebilirsiniz. Kafeler, meyve suyu salonları ve restoranlar ise yerel halkın akşam saatlerine keyif katmak için tercih ettikleri yerler olarak tanımlanıyor.

Dammam’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Özellikle yaz aylarında görülen aşırı sıcaklar nedeniyle yerel halk akşam saatlerinde dışarı çıkmaya özen gösteriyor. Bu nedenle gündüz saatlerinde birçok yer daha sakin oluyor.
 • Seyahate çıkmadan önce yanınıza alacağınız eşyaları akıllıca seçmeniz gerekiyor. Çünkü şehirde gündüz ve gece sıcaklık farklılıkları bariz şekilde hissediliyor.
 • Kurumsal firmalar ve alışveriş merkezleri haricinde şehirdeki birçok mekânda çalışma saatleri namaz vakitlerine göre belirleniyor. Cuma ise şehirdeki mekânların neredeyse tamamı kapalı olabiliyor.
 • Şehirde yer-yön tabelalarının çoğunda hem İngilizce hem de Arapça bilgilendirmeler bulunuyor.

Önemli Telefonlar

 • Trafik Kazası: 993
 • Polis: 999
 • Ambulans: 997
 • İtfaiye: 998
 • Kral Fahd Uluslararası Havalimanı: +966 13 883 4444
 • Riyad Büyükelçiliği: +966 11 482 0101
SIKÇA SORULAN SORULAR
Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.