tr.svg
TR
dropdown-icon
 • tr.svg
  TR
 • en.svg
  EN
 • de.svg
  DE
 • fr.svg
  FR
 • ru.svg
  RU
 • it.svg
  IT
 • es.svg
  ES
BolPuan Detayları
BolPuan Detayları
Seyahat Bilgileri
Seyahat Bilgileri
Kampanyalar
Kampanyalar
Üyelik Ayarları
Üyelik Ayarları
BolBol Nedir?
BolBol Nedir?

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 017 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

user-profile-circle

tarihinden beri Pegasus BolBol üyesi

Kullanılabilir BolPuan
bol-bol-white
Geçerliliğini Yitirecek BolPuan
BolPuan

Pegasus BolBol ile uçmanın avantajını kaçırmamak için BolPuan'ını geçerlilik süresi dolmadan kullanmalısın

BolBol ile ilgili talep ve sorularınız için 0 (850) 399 17 01 no’lu ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Şehir Rehberi Şehir Rehberi

Moskova'da Ne, Nerede Yenir?

Otel Önerilerine Göz At Moskova'da Ne, Nerede Yenir?
Keşif Bülteni Keşif Bülteni

Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

Diğer Şehirler

Büyük bir alana yayılmış Rusya, yeme içme konusunda her zevke hitap ediyor. Rus mutfağı birçok kültürden beslenerek zenginleşmiş ve özellikle lezzetli hamur işleri ve et tarifleriyle ülkeyi ziyaret eden gezginlerin damaklarında unutulmaz deneyimlere dönüşüyor.

Gürcü, Balkan, Türk, Kazak ve Ukrayna gibi komşularının mutfaklarından gelen tarifleri içinde bulunduran Rusya yemek kültüründe; nehir ve göllerin çok olması sayesinde balık tüketimi çok fazla. Ayrıca patates, lahana, havuç ve pancar gibi soğuk iklime dayanıklı sebzeler Rus yemeklerinin ana malzemelerini oluşturuyor.

Moskovada ne yenir

Shchi - Lahana Çorbası

Rusya’da çorbaların ayrı bir yeri var, Shchi (щи) ismini verdikleri lahana çorbası Rusların milli yemeği. Moskova’da ne yemeli sorusunun da ilk akla gelen cevabı. Tarihçesi bin yıldan eskiye giden çorba; lahananın soğan, havuç, kereviz ve mantar gibi sebzelerde zenginleştirilmesiyle yapılıyor. Orijinal tarifte et bulunmasa da bazı mekânlar içeriğine ekliyorlar.

Pelmeni

Rusya’da ayrıca Türk kültürüne çok yakın bir tarif var: Pelmeni. Mantıya çok benziyor; etlisi, tavuklusu, mantarlısı ve peynirlisi yapılıyor. İçinde et olmayanına “vareniki” deniyor, çoğunlukla “tvorog” denilen bir tür Rus peyniriyle hazırlanıyor.

Rus Salatası

Son olarak, Rus salatasının aslında bir Rus’un değil de bir Fransız’ın icadı olduğunu biliyor muydunuz? Rus salatası, Moskova’nın 19. ve 20. yüzyılda en ünlü restoranı Hermitage’nin baş şefi Lucien Olivier’in tarifiymiş ve Rusya’da bu salataya “Olivye salatası” (салат Оливье) deniyormuş.


Rus Yemek Kültürü

Bölgelere göre değişen bir yemek kültürü söz konusu. Örneğin Sibirya’da ayı ile geyik eti tüketiliyor çünkü avcılık çok yaygın ve verimsiz topraklarda bir şey yetiştirmek imkânsız. Ülkenin batısında ördek ve yaban av hayvanı etinden yemekler pişirilirken Asya bölgesinde daha çok at, keçi ile inek eti tercih ediliyor. Tavuk eti ise ülkenin her yerinde yaygın.


Moskova’da Yemek Fiyatları

Turistik yerlerde yüksek, kenar bölgelerde ise düşük. Rusya’nın en ünlü yemeği Stroganoff bifteğinin (бефстроганов) en lezzetlisini deneyimlemek istiyorsanız elinizi biraz cebinize atmanız gerekiyor.

 

 

Moskova Restoran Önerileri:

 • Geleneksel Rus Yemekleri: Restaurant Russkie Sezony, Dolkabar, Mesopotamia
 • Fast Food: Grotty Bar Brewery, Bistro Krylia, Burger Heroes
 • Kahveciler: Coffeemania, Granvillano, Delyus Dushoy
Yukarı Yukarı