Milano, Alışveriş ve Sonbahar

Şimdi Milano’da alışverişe çıkmanın tam zamanı! Hazır havalar yumuşamışken, hazır yoğun çalışma temposu önümüzde gözlerini dikmiş bize bakarken Milano’nun alışveriş dünyasıyla iyice kaynaşmak, lüks dükkanlarından bit pazarlarına kadar her köşesini keşfetmek gerek. Ucuz uçak biletini alın, alışveriş noktalarını bir bir not edin ve kendinizi Milano sokaklarına bırakın.

Via Monte Napoleone

Via Monte Napoleone

Milano’nun altın dörtgenin yani Quadrilatero d’Oro’nun en meşhur caddesine hoş geldiniz! Ünlülerin yollarını aşındırdığı, Avrupa’da hatrı sayılır bir nüfuzu olan bu cadde, modanın en seçkin isimlerinin toplandığı adres. Versace, Gucci, Prada, Valentino, Ralph Lauren… Mücevher dünyasının en zarif tasarımlarını bulacağınız, özel butiklerinden şıklığın yansımalarını izleyeceğiniz bir yer burası. Yüksek bütçeli alışveriş severlere hitap ediyor gibi dursa da, sırf gidip dükkanları seyretmek ve bu caddenin sokaklarında yürümek bile ayrı bir keyif.

Gallerie Vittorio Emanuele II

Gallerie Vittorio Emanuele II

Tarihle alışverişi buluşturan özel bir nokta. 1867’de açılmasından bu yana ziyaretçisi hiç eksik olmayan Gallerie Vittorio Emanuele II, içeri girer girmez sizi etkisi altına alıyor. Devasa cam kubbesinden sızan ışıkların altında yürürken sadece vitrinleri değil, insanları da seyre dalabilirsiniz. Milano’nun zengin yüzünü yansıtan bu tarihi bina, Duomo Meydanı ile Scala Meydanı’nı birbirine bağlayan noktada yer alıyor. Tam ortasında yer alan Prada, Gucci ve Louis Vitton mağazaları en çok ilgi çeken noktalar olsa da, özel butiklere de mutlaka göz atmalı.

Via Fauche

Via Fauche

En ünlü tasarımcıların ürünleri, en uygun fiyata! Evet, konu alışveriş olunca Via Fauche işte bu kadar iddialı. Dolce & Gabbana ya da Gucci çantaları mı istersiniz, Dior’un ayakkabılarını mı yoksa Emilio Pucci elbiselerini mi bilemeyiz ama, biz size ekonomik Milano uçak biletini kapıp hemen buraya gelmenizi tavsiye ederiz.

Mercatone del Naviglio Grande

shutterstock_15285850

Diyelim ki Milano’dasınız ve günlerden pazar. O zaman hemen Naviglio Grande’ye doğru yola çıkın. Çünkü sizi şaşırtıcı bir alışveriş deneyimi bekliyor. Mobilyalardan eski kitaplara, ayakkabılardan mücevherlere kadar aklınıza gelebilecek her şeyi bu antika pazarında bulmanız mümkün. Yaklaşık 400 adet satıcının birbirinden nadide ürünlerini sergilediği bu pazar yeri, Milanoluların da uğrak noktası.

Fiera di Sinigaglia

Fiera di Sinigaglia

Bit pazarı tutkunlarından mısınız? O vakit Fiera di Sinigaglia’dan alacaklarınız için bavulunuzda kocaman bir yer açın. Her cumartesi günü Viale d’Annunzio’da kurulan pazarda yok, yok. Hem sevdiklerinize hem de kendinize ilginç anılar biriktirmeyi sevenlerdenseniz, Fiera di Sinigaglia’da aradığınızdan çok daha fazlasını bulacağınızdan emin olabilirsiniz.