BolBol
Üye Girişi

Ankara Gezi Rehberi

Keşif Bülteni
Aylık Seyahat Önerileri için E-Bültene Abone Ol

5000 yıllık geçmişiyle, Anadolu’nun pek çok köklü medeniyetine ev sahipliği yapmış Ankara sadece Türkiye'nin başkenti olmasıyla değil; sunduğu sayısız doğal, tarihi ve kültürel güzellikle de keşfedilmeyi hak eder. Bugüne kadar belki iş için gittiniz ya da belki çeşitli zamanlarda akraba ziyaretleri gerçekleştirdiniz. Peki, hiç Ankara’da turist oldunuz mu? Kentin sokaklarında dolaşıp fotoğraf çekmek, tarihin modern olanla nasıl mükemmel uyum sağladığını görmek, misafirperver Ankaralılarla sohbet etmek, Anadolu'nun kendine has ve leziz lezzetlerinden tatmak, şehrin değerlerini yakından görmek için Ankara'yı ziyaret edebilirsiniz.

Ankara Gezi Rehberi

Ankara Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Türkiye
Bölge: İç Anadolu
Yüz ölçümü: 24.521 km²
Dil: Türkçe
Ortalama sıcaklık: 11.6 °C
İklimi: Karasal iklim
Bitki örtüsü: Bozkır
GMT ile arasındaki fark: GMT+3
Telefon Kodu: +90 312
Para Birimi: Türk Lirası
Priz Tipi: Tip C/F

 

Ankara Nerededir?

İç Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Sakarya bölümünde yer alan Ankara; Eskişehir, Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir ve Konya şehirleri ile çevrili.

Ankara’ya Ne Zaman Gidilir?

Ankara’ya Ne Zaman Gidilir?

Her mevsim ziyaret edebileceğiniz Ankara, karasal iklim kuşağında olduğundan kış aylarında oldukça soğuk günler geçiriyor. Kış mevsiminde sıfırın altına düşebilen hava sıcaklığı yaz aylarında da yüksek derecelere ulaşabiliyor. Bu nedenle keyifli bir turistik gezinti yapabilmek için ideal ziyaret dönemi ilkbahar ya da sonbahar ayları. Ancak karlar altında mükemmel manzaralar sunan Ankara kışı da pek çok seyahat sever için vazgeçilmez. Uygun kıyafet seçimi ile bu dönemi de Ankara seyahati ile değerlendirebilirsiniz.

Ankara’daki Festivaller 

Özellikle sahne sanatları bakımından çok zengin bir yelpaze sunan Ankara’da zevkinize uygun bir etkinlik bulabilirsiniz. Nitelikli repertuvarı ile Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi; ayrıca Çan Tiyatrosu, Küçük Tiyatro, Tatbikat Sahnesi ve MEB Şura gibi önemli mekanların programlarına göz atarak kendinize bir program takvimi çıkartabilirsiniz. Tiyatrolar kadar sanat galerileri konusunda da doyurucu alternatifler bulabileceğiniz Ankara’da Cer Modern, Ankara Sanat Atölyesi, Galeri Siyah Beyaz ve Galeri Nev'i ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca şehirde düzenlenen festivallere göz atarak seyahat tarihlerinizi şehrin etkinlik takvimine göre planlayabilirsiniz. 

  • Ankara Kitap Fuarı - Şubat
  • Ankara Uluslararası Müzik Festivali - Nisan
  • Ankara Uluslararası Film Festivali - Haziran
  • Ankara Coffee Festival - Aralık

Ankara’ya Nasıl Gidilir?

Büyükşehir ve başkent olması sebebiyle pek çok şehirden kalkan ve sık aralıklarla düzenlenen uçak seferleri vasıtasıyla Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaşmak mümkün. Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan başlayan uçuşlarla başkente yaklaşık 1 saatte ulaşmak mümkün oluyor. İzmir'den Ankara'ya hava yolu ile ulaşım yaklaşım 1 saat 15 dakika, Antalya'dan Ankara'ya hava yolu ile ulaşım ise yaklaşık 1 saat 10 dakika sürüyor.

UCUZ UÇUŞ BUL

Ankara’da Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Toplu taşıma ağının yaygınlığı sayesinde Ankara şehir içindeki ulaşımınızı sağlamak oldukça kolay. Otobüs, minibüs, dolmuş, yer altı ve üstü demir yolu hatları seyahatseverlere hizmet vermek için hazır. Ankara metrosu, şehrin en merkezi ilçeleri arasında ulaşımı sağlıyor. Kızılay-Batıkent (M1), Kızılay-Çayyolu (M2), Batıkent-Sincan/Törekent (M3), Keçiören-Atatürk Kültür Merkezi (M4) hatlarında hizmet veren metro sayesinde şehrin pek çok noktasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca belediye ya da halk otobüslerinin seferlerinden de yararlanabilirsiniz. Yenimahalle - Şentepe istasyonları arasında faaliyet gösteren teleferik de bir başka toplu taşıma alternatifi olarak öne çıkıyor. Yenimahalle, Yunur Emre, TRT Seyir ve Şentepe istasyonları olmak üzere dört noktada duran teleferik sabah 06:00’dan akşam 23:00’e kadar açık. Dilerseniz şehir içi ulaşımınız için taksileri de tercih edebilirsiniz. 

Esenboğa Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Esenboğa Havalimanı’na geldikten sonra şehir merkezine ulaşmak için Havaş otobüslerini kullanabilirsiniz. Belediyeye ait Belkoair otobüsleri de sabah 05:00’ten gece 00:00’a kadar her 30 dakikada bir, gece 00:00’dan sabah 05:00’a kadar ise saat başı hizmet veriyor. Toplu taşımayı tercih etmemeniz durumunda Esenboğa Havalimanı içerisinde faaliyet gösteren araç kiralama firmalarından destek alabilir ya da taksi tutabilirsiniz.


ARAÇ KİRALA

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara, hem tarihi zenginliğiyle hem de kültür-sanat alanındaki birikimiyle gezginlere dolu dolu bir seyahat programı vadediyor. İşte, başkenti yakından tanımak için seyahat planınıza mutlaka eklemeniz gereken adresler...

Anıtkabir

Anıtkabir

Ankara seyahatinizin ilk duraklarından biri Anıtkabir olmalı. Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı olan Anıtkabir, mükemmel mimarisiyle kendine hayran bırakıyor. Özellikle resmi bayramlarda, 10 Kasım'da, sömestir, yaz tatili gibi zamanlarda kapısında uzun kuyruklar oluşsa da, beklemeye değer. Ziyaretinizi gerçekleştirdikten sonra yine Anıtkabir sınırları içerisinde bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi'ni de ziyaret edebilirsiniz. Çanakkale Savaşları, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’un anlatıldığı panorama ile yağlı boya tabloların bulunduğu bu bölüm gerçekten son derece etkileyici. Ayrıca Atatürk'ün madalya ve nişanları ile kişisel eşyalarının sergilendiği Atatürk Müzesi’ni de ziyaret etmeden Anıtkabir'den ayrılmayın.

Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi, şehrin içinde bir zaman yolculuğu yapmak isteyenleri kendine çağırıyor. 2005 yılında kapılarını ziyarete açan Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara’nın ilk sanayi müzesi. Ankara Kalesi’nin hemen yakınlarında konuşlanan müzede, Atatürk ve Ankara, ulaşım araçları, denizcilik, havacılık, makine tarihi, bilim, sağlık ve Koç ailesine ait özel koleksiyon başlıkları altında pek çok ilgi çekici parça sergileniyor. Çocuklar için de ilgi çekici bir müze olan Rahmi M. Koç Müzesi'nde farklı yaş gruplarına uygun atölyeler de düzenleniyor. Oyuncaktan sinemaya, bilimden geleneksel araçlara kadar birçok alanda sergilerin düzenlendiği Rahmi Koç Müzesi, salıdan cumaya 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. 

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Atatürk'ün isteği üzerine Anadolu'dan toplanan arkeolojik eserlerin sergilendiği Anadolu Medeniyetleri Müzesi, yenilenen iki tarihi Osmanlı binasında faaliyet gösteriyor.

Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM Binası)

Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM Binası)

1920-1924 yılları arasında TBMM binası olarak kullanılan yapı, 23 Nisan 1981'de Kurtuluş Savaşı Müzesi adıyla ziyarete açıldı. Müze koleksiyonunda Atatürk ve bazı milletvekillerine ait kişisel eşyalar, İstiklal madalyaları, savaş araç ve gereçleri, yağlı boya tablolar görülebilir. 

Etnografya Müzesi

Türkiye’de müze binası olarak yapılan ilk yapı olan Etnografya Müzesi'nin mimarı Cumhuriyet Dönemi’nin önemli mimarlarından Arif Hikmet Koyunluoğlu. Halktan toplanan eserlerle 1930'da açılan müzede Anadolu halkının günlük hayatta kullandığı pek çok obje sergileniyor. 

Kızılay Meydanı

Ankara’nın en merkezi yeri, Kızılay Meydanı. Gün boyunca kalabalık ve canlı olan meydan boyunca eğlence ve alışveriş durakları yükseliyor. Adını 1929 yılında inşa edilen Kızılay Genel Merkez Binası’ndan alan Kızılay; renkli sokakları, yemyeşil parkları ve Mithatpaşa Caddesi’nin hemen yanındaki son dönem dini yapılarından Kocatepe Camii ile Kızılay’da her ilgiye göre gezip görülecek yerler mevcut.

Kızılay Meydanı akşamlarının en renkli bölgesi, Sakarya Caddesi. Sakarya Caddesi üzerinde yol boyunca uzanan eğlence mekanlarında, şehrin keyifli atmosferine giriş yapabilirsiniz. Şen şakrak bir şekilde muhabbet eden insanların yanı sıra içli bir şekilde şarkı söyleyen türkücüler ile burada karşılaşmak mümkün. Meşhur Ankara döneri yemek isteyenler, Karanfil Sokak çevresinde hem ucuz hem de lezzetli döner mekanları bulabilirsiniz. Kızılay Meydanı gezisi sırasında biraz soluklanmak isterseniz, Güvenpark tarafına doğru ilerleyebilirsiniz. Konur Sokak içerisine konumlanmış kahvaltı mekanları, sabahları sıcak çay ve kahve kokularını birbirine karıştırıyor.

Ankara Kalesi

ankara_kalesi_gorunumu

Galatlardan Roma İmparatorluğu’na, Selçuklulardan Osmanlılara kadar tarihi şekillendirmiş birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Ankara Kalesi, şehrin en yüksek tepesine konumlanmış. Ankara Kalesi’nin ne zaman yapıldığı ile ilgili bilgi yok ama kayıtlara göre, MÖ 2. yy’de bile bu kale mevcutmuş. 1948 yılına kadar cumhuriyetin ilk müzesi olarak hizmet veren Ankara Kalesi, günümüzde şehrin en turistik noktalarından biri. Kale etrafındaki eski Ankara evleri ise nostaljik fotoğraflar çekmek için oldukça ideal.

Tarihi Ankara Kalesi şehri tüm ayrıntılarıyla, kuş bakışı olarak görebileceğiniz en etkileyici nokta. Ankara Kalesi dik bir yokuşun en tepesinde yer aldığı için tırmanması biraz güç olsa da, yukarı çıktığınızda tüm yorgunluğa değer. 

Çankaya

ankara_tabiat_tarihi_muzesi

Tunalı Hilmi Caddesi’nden Seğmenler Parkı’na, Ankara Tabiat Tarihi Müzesi’nden Camlı Köşk gibi birçok popüler yerin bulunduğu Çankaya, Ankara’nın en merkezi bölgesi olarak şehrin temposunu oluşturuyor. Anıtkabir gezisi planlıyorsanız, yolunuz Çankaya’dan geçecek. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde açılan Ankara Tabiat Tarihi Müzesi'nde, binlerce fosil bulunuyor. Özellikle dinozor meraklısı çocuklar buraya bayılacak. Anıtkabir’i ziyaret ettikten sonra burayı ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Müze olarak, kesinlikle Türkiye’de görülmesi gereken bir yapı. Bir alışveriş merkezi ve kültür yapısı olan Atakule, 125 metre uzunluğundaki kulesiyle Ankara’nın birçok yerinden görülebiliyor. Botanik parkına sahip olan kulenin tepesindeki yapı, kendi ekseni etrafında dönebiliyor. Güvenpark Anıtı, Türk ulusunun kolluk güçlerine olan güvenini simgeliyor. Atatürk ve arkadaşlarının figür olarak kullanıldığı Güvenpark anıtı, Anton Hanak tarafından tasarlanmış. 1934’te ünlü heykeltıraşın ölümü üzerine, heykeli 1935 yılında Josef Thorak tamamlamış. Camlı Köşk ve Müze Köşk, günümüzde müze ve yabancı devlet adamlarının konakladığı misafirhane olarak kullanılmıştır. Kocatepe Camii, 1967 yılında yapımına başlanan ve 20 yılda tamamlanan bir ibadet yeri. Mimar Sinan üslubundan ilham alınarak yapılan Kocatepe Camii, son yıllarda ülkemizde tamamlanmış en görkemli dini yapılar arasında.

Hacı Bayram Veli Türbesi

ankara_haci_bayram_veli_turbesi

Ullus semtinde, Augustus Tapınağı’nın hemen yanındaki Hacı Bayram Camii bünyesinde gezilebilecek dini bir yapı olan Hacı Bayram Veli Türbesi, Osmanlı’nın kuruluş yıllarında Türk-İslam birliğinin sağlanmasında rol oynayan Şeyh Hamid-i Veli Somuncu Baba Hazretleri’nin talebelerinden Hacı Bayram Veli’ye adanmış.

Augustus Tapınağı

ankara_augustus_tapinagi

Romalılar, MÖ 1. yy civarlarında Galatya’yı fethedip eyalet sistemine bağladıktan sonra Ankara’yı bir metropolis olarak gördüler. Şehri büyütmek ve genişletmek için hızla işe girişen Romalılar, imparatorluk kültürünün önemli simgelerinden Augustus Tapınağı’nı Ankara’ya inşa ederek kentin önemini büyük derecede arttırdı. Hacı Bayram Camii’nin hemen yanı başına konumlanmış Augustus Tapınağı, daha sonrasında Hristiyanlar tarafından bir kiliseye dönüştürülmüş ve restore edilerek büyütülmüş. Ankara’nın fethi ile beraber, Türklerin eline geçen tapınak, olduğu gibi korunmuş; 1834 yılında duvar bölümünün kuzeybatı kısmı yıkılmış olsa da günümüze kadar ayakta durabilmiş.

Altınköy Açık Hava Müzesi

Altınköy Açık Hava Müzesi, eski zamanların köy hayatını yaşatmak için kurulmuş bir kültür yapısı. Altındağ ilçesinde bulunan bu açık hava müzesi için toplu taşıma seferleri mevcut. Ankara'da gezilecek yerler arasında, eski zamanların atmosferini soluyacağınız bir zaman yolculuğuna çıkmak isterseniz, burası senin mekanın. Altınköy Açık Hava Müzesi ziyaret saatleri, 10.00-19.00.

Mehmet Akif Ersoy Evi

Milli şairimize ait evin, bakıma alınarak müzeye dönüştürülmesi neticesinde ortaya çıkan bu tarihi yapının içinde eski fotoğraflar, Mehmet Akif Ersoy’un kişisel eşyaları ve pek çok tarihi belge sergileniyor.

Eymir Gölü

ankara_eymir_golu

ODTÜ toprakları içerisinde yer alan Eymir Gölü, kış vakitlerinde donuyor. Burada güzel havalarda piknik ve kamp yapabilir; balık tutabilirsiniz. Soğuk havalardan çekinmeyenler için, Eymir Gölü kış vaktinde kartpostal manzaraları sunuyor. Buraya giriş ücretsiz, çevrede yeme içme mekanları da var.

Mogan Gölü

ankara_mogan_golu

Ankara’dan yaklaşık 25 km’lik bir yolculuk ile Mogan Gölü’nü ziyaret edebilirsiniz. Yüzlerce kuş türünün yaşadığı Mogan Gölü, Çevresinde bulunan yeme içme mekanları ile doğanın içinde keyifli bir gezi olanağı sunuyor. Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Mogan Gölü, aynı zamanda Gökçe Gölü ismi ile biliniyor. Burada aynı zamanda canlı müzik performansları sunan mekanlar da var. İster göl kenarında kafanı dinleyebileceğin bir piknik yapabilir, ister Mogan Gölü bünyesinde bulunan eğlence mekanlarında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Tunalı Hilmi Caddesi

ankara_cankaya_manzara

Caddeler boyunca sağlı sollu dizilmiş eğlence ve alışveriş mekanlarının yanı sıra çevrede bulunan eğlence mekanları, Tunalı Hilmi Caddesi’ni 24 saat boyunca şehrin cazip noktalarından biri haline getiren detaylar. Doğanın içerisinde huzurlu bir şekilde dinlenmek isteyenler için çevrede parklar da var. Cadde boyunca sağlı sollu sıralanan yeme içme mekanlarında Ankara lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz. Ankara’nın en eski alışveriş merkezlerinden olan, görkemli mimarisi ile şehrin dokusuna estetik katan Karum’u gezebilirsiniz. Bu alışveriş merkezinde birçok mağaza ve kafe var. Kuğulu Park çevresinde bir geziye çıkabilirsin. Burası her zaman cıvıl cıvıl. Parka gitmeden önce birkaç simit alın, kuğuları beslemek çok keyifli oluyor. “Tunalı Hilmi Caddesi’ne metroyu kullanarak Kızılay’da inerek 15 dakikalık bir mesafeyi yürümeniz yeterli olacak. Ayrıca otobüsleri kullanarak buraya ulaşabilirsiniz.

Kuğulu Park

Kavaklıdere’deki bu büyük park Tunalı Hilmi Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Polonya Caddesi'nin arasında yer alıyor. Ankaralıların öğle aralarında ya da okul ve iş çıkışlarında uğradığı, çoğunlukla da buluşma noktası olarak belirlenen bu park; ördek, kuğu, kaz gibi pek çok hayvanın da yaşam alanı. Park içerisinde ayrıca dinlenme alanları, çocuk oyun yeri ve büyükçe bir yeşil alan var. 

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi

Bir açık hava müzesi olan Roma Hamamı, Ulus semtinde yer alıyor. Bizans, Roma ve Osmanlı kalıntılarının bulunduğu bu tarihi alanda palaestra ve hamam kısımları olmak üzere iki özel bölüm bulunuyor.

PTT Pul Müzesi

Altındağ’daki PTT Pul Müzesi, modern müzecilik anlayışı ile tasarlanmış ülkemizin en önemli müzelerinden biri. Tüm dünya pullarından örneklerin sergilendiği bu ilginç ve zengin koleksiyonlu müze farklı temalardan oluşuyor. Postacılık konusunda pek çok belgenin de yer aldığı PTT Pul Müzesi bayram günleri haricinde haftanın her günü 09:00 - 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Ankara’da Nerede Kalınır?

Ankara’da Nerede Kalınır?

Büyükşehir olması nedeniyle konaklama konusunda da pek çok opsiyon sunan Ankara’da turistik ziyaret için en çok tercih edilen bölgeler Çankaya, Kavaklıdere ve Kızılay. Müzelerin, kültür ve sanat mekanlarının, parkların ve alışveriş noktalarının çoğunlukta toplanmış olduğu bu semtlerde kalmayı tercih edebilirsiniz. Dilerseniz lüks hizmet veren zincir otellerde kalabilirsiniz. Alternatif olarak Ankara Kalesi civarındaki tarihi yapılarda hayata geçirilen butik otelleri inceleyebilirsiniz.


OTEL REZERVASYONU YAP

Ankara’da Nerede, Ne Yenir?

Ankara’da Nerede, Ne Yenir?

Birbirinden leziz yöresel yemekler bulabileceğiniz bu şehir, tam bir Anadolu mutfağı cenneti. Şehir mutfağı, bol salçalı et yemeklerinden tereyağlı tatlılara kadar son derece zengin bir menü sunuyor. Ankara'nın geleneksel lezzetleri arasında birinci sırayı Ankara Tava alıyor. Bu, kuzu incik ve arpa şehriyenin başrollerinde yer aldığı bir tür et yemeği. Önce kuzu incik ağır ağır, uzun sürede haşlanıyor, ardından domates biber ilavesiyle birlikte soteleniyor. Ankara seyahatinizde tatmanız gereken lezzetler arasında döner, simit ve Beypazarı kurusu da yer alıyor. Ayrıca Ankara, kebapçı ve pidecileriyle de bir hayli ünlü.  -

Ankara Tavası: Kebapçı Emin Usta, Boğaziçi Lokantası, Meşhur Fikret Ankara Tava

-Kebap: Düveroğlu Kebap, Uludağ Kebapçısı

-Döner: Mutlu Lokantası, Çankaya Lokantası, Özler Döner

Ankara’dan Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

Ankara alışveriş konusunda da gezginleri mutlu ediyor. Şehrin farklı noktalarında konuşlanmış alışveriş merkezlerine ek olarak Çankaya ilçesine bağlı Kavaklıdere’de bulunan Tunalı Hilmi Caddesi, her yaşa ve zevke uygun dükkanlarla dolu. Kuğulu Park’ın önünden başlayıp boylu boyunca uzanan bu caddede hareket, saat kaç olursa olsun bitmiyor. Kafeler, sanat galerileri, mağazalar ve restoranların yoğun olarak konumlandığı bu cadde özellikle gençlerin uğrak yeri konumunda. Ankara ziyareti için soğuk bir kış dönemini tercih ediyorsanız; neredeyse her ilçede yer alan büyük AVM'leri tercih edebilirsiniz. Şehrin en işlek alışveriş merkezleri arasında AnkaMall, Kentpark ve Panora başı çekiyor. Ayrıca yenilenen yüzüyle modern bir görünüm kazanan Atakule'yi de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. 

El sanatlarına ve otantik objelere merakınız varsa; gümüş ve telkari takılar, bakır işleme eşyalar ve iğne oyası işlemeler bulabileceğiniz Hamamönü semtini ziyaret edebilirsiniz. Ankara Kalesi'nin eteğinde kurulu Samanpazarı'nda da oldukça renkli dükkanlar bulabilir, şehri hatırlatan birbirinden güzel hediyelikler satın alabilirsiniz.

Ankara’da Gece Hayatı

Ankara’da Gece Hayatı

Gençlerin de yoğun olarak yaşadığı bu şehirde elbette ki gece hayatı da oldukça hareketlidir. Böyle eğlenceli bir gece yaşamak için rotanızı Tunalı Hilmi, Arjantin ya da Filistin Caddesi’ne çevirmelisiniz. Canlı sahne performansları ve özenli sanatçı seçimiyle Zeki Bar, yoğun gezi programı sonunda soluklanabileceğiniz Sakal Pub ya da canlı müzik eşliğinde lezzetli mezelerin de tadına bakabileceğiniz Kalender Zebra’yı tercih edebilirsiniz. Ayrıca Ankara'daki otellerin büyük bir kısmında gece programları yapılıyor. Konaklama tercihinize göre otelinizde eğlenmeyi de seçebilirsiniz. 

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

  • Ankara, kış aylarında oldukça soğuk günler geçiriyor. Şehirde zaman zaman kar yağışı da görülebiliyor. Kış aylarında seyahat edecekseniz kalın kıyafetlerinizi ve kar botlarınızı yanınıza almayı ihmal etmeyin.
  • Ankara'daki müzeleri avantajlı giriş ücretleriyle gezmek için Müze Kart edinebilirsiniz. 

Önemli Telefonlar

  • Alan Kodu: +90
  • Şehir Kodu: 312
  • Esenboğa Havalimanı: (0312) 590 40 00
  • Acil Yardım: 112
SIKÇA SORULAN SORULAR

Ankara'nın eski adı nedir?

Ankara hangi bölgemizdedir?

Ankara neyi ile meşhur?

Ankara'nın nüfusu kaçtır?

Ankara’da nasıl araç kiralayabilirim?

Çerezleri kullanımımız hakkında

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışması ve performansının artırılması için gerekli çerezleri kullanıyoruz. Bunlara ek olarak tercihinize bağlı foksiyonel çerezler ile reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler kullanmaktayız. Fonksiyonel çerezler Pegasus İnternet Sitesindeki tercihlerinizin hatırlanmasını sağlar. Reklam ve üçüncü kişilere ait çerezler ise tarayıcınız üzerinden internet kullanımınıza bağlı reklam ve tanıtım içeriği sunmaktadır.Tercihe bağlı çerezlerin kullanımına aşağıdaki tercihler üzerinden izin verebilir veya bu yönde kullanımı engelleyebilirsiniz. Gerekli çerezleri internet tarayıcınızın ayarlar bölümünden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Bu çerezleri devre dışı bıraktığınızda Pegasus İnternet Sitesinin bazı özelliklerinden faydalanamayacağınızı lütfen dikkate alınız. Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Oturum çerezleri

Pegasus İnternet Sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir. Pegasus İnternet Sitesinin ziyaret edilebilmesini ve özelliklerinden faydalanılmasını bu çerezler sağlar. Oturum çerezleri, internet sitesinde sayfalar arasında bilgileri taşıyabilmek ve bilgileri tekrardan girmek zorunluluğunu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Performans çerezleri

Bu çerezler aracılığıyla, sayfaların ziyaret sıklığı, varsa ilgili hata iletileri, sayfalarda geçirilen zaman ve kullanıcının internet sitesini kullanma şekliyle ilgili bilgileri toplanır. Bu bilgiler aracılığıyla, Pegasus İnternet Sitesinin performansının arttırılması sağlanır.

Fonksiyonel çerezler

Bu çerezler ile kullanıcının site içinde yapmış olduğu seçeneklerin (örneğin, seçilen şehir, uçuş tarihi) hatırlanması sağlanır ve böylelikle kullanıcıya kolaylık sağlanmış olur. Bu çerezler ile kullanıcılara gelişmiş internet özellikleri sağlanır.

Reklam ve üçüncü taraf çerezleri

Pegasus internet sitesinde bazı fonksiyonların kullanımı amacıyla üçüncü taraf tedarikçilerine ait çerezleri kullanılır (örneğin, uçuş noktaları ve promosyon sayfalarında yer alan sosyal medya paylaşım araçlarının oluşturduğu çerezler). Pegasus İnternet sitesinde reklam takibi yapan firmaların çerezleri de mevcuttur.

Detaylı bilgi için

Detaylı bilgi için Pegasus Gizlilik Politikası – Çerezler (Cookies) ve Dijital Pazarlama Uygulamaları sayfasındaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Uçuşlarını ekle, puan kazan
Pegasus BolBol hesabınızı kullanmadan aldığınız uçuşları hesabınıza ekleyerek, bu uçuşlardan da puan kazanın.
İŞLEM TAMAMLANDI
Merhaba,

Uçuş arama servisin şu an meşgul gibi gözüküyor. Dilersen sayfayı tekrar yenile veya aşağıdaki linkten alternatif uçuş arama sayfamızdan devam et.